Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 24-07-11, 21:19
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα Μανο!

Το δικο μου αν και δεν ειναι bmw αναλογα το ποσο κρυο κανει εξω (αρα και ποσο κρυος ειναι ο κινητηρας) σηκωνει το ρελαντι.
1500 στροφές μου φαίνονται πάρα πολύ αλλά έχεις και πάρα πολύ πολύστροφο κινητήρα εσύ αν δεν κάνω λάθος, μπορεί να παίζει ρόλο. Σίγουρα μόλις το βάλεις μπροστά για 1, άντε 2 λεπτά όταν έχει πολύ κρύο, έχει λιγάκι παραπάνω ρελαντί (κοντά στις 900-1000), συνήθως ίσα μέχρι να ζεσταθεί ο λ δηλαδή, αλλά μετά σίγουρα πρέπει να πέφτει στις 700-800 ανάλογα με τον κινητήρα. Δεν μπορεί μετά από κανένα 5-λεπτο να έχεις 1000+ στροφές ρελαντί και να μην υπάρχει πρόβλημα, πάει να πει ότι είτε κάηκε ο λ ή η θέρμανσή του, ή κάτι γενικώς δεν πάει καλά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω την αληθεια τα κοιταξα τα διαγραμματα σου και μου φανηκαν σαν να ειναι το μπρος πισω αυτο που κοιταζα. Δηλαδη με την αναποδη σειρα απ οτι τα γραφεις. Και οντως δε φαινεται να κλεινει ο ψεκασμος σου. Τωρα λαθος η σωστο δεν ξερω, αλλα τσαμπα πιανεστε στα χερια.
Δεν σου φαίνεται, το Log γράφει από τα δεξιά προς τα αριστερά. Ο χρόνος δηλαδή είναι από δεξιά προς τα αριστερά όπως το κοιτάζεις. Ας πούμε στην 2ρη εικόνα, ξεκίνα από δεξιά. Όταν σταματά το αυτοκίνητο ο ψεκασμός είναι πολύ χαμηλός, μόλις πατήσεις συμπλέκτη κάνει το μικρούλι βουναλάκι της διόρθωσης που πέφτει στις 800 στροφές και συνεχίζει ρελαντί με λίγο περισσότερο ψεκασμό. Μετά στο ξεκίνημα γίνεται το σκαμπανεύασμα στα αριστερά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενταξη το έχετε κάνει προσωπικό το θεμα ενω δεν θα έπρεπε

ας εχει ο καθενας την γνωμη του τα πειστήρια του ναι οκ

αλλα κριμα να το γυρίζετε ι σε προσωπικο επιπεδο
Μακράν η καλύτερη άποψη όλων. Αλλά όπως φαίνεται έτσι συμπεριφέρονται οι "επιστήμονες" όταν στραβώνουν επειδή κάποιος δεν συμφωνεί μαζί τους, σώνει και καλά θα βγει το δικό τους και όταν δεν βγαίνει αρχίζουν προσβολές για να εμπεριστατώσουν την γνώμη τους. Εδώ βρέθηκα να μην έχω πει πράγματα που είπα πρώτα-πρώτα και να προσπαθώ να σας βγάλω τρελούς, αφού δεν έπιασε αυτό πιάσαμε το δικό μου αυτοκίνητο να αποδείξουμε σώνει και καλά ότι είναι χαλασμένο, βρέθηκα μέχρι και να έχω πει και ότι σπάει η μίζα όταν το βάζεις μπροστά, βρεθήκαμε από το ότι δεν ψεκάζουν χωρίς γκάζι και ταχύτητα τα αυτοκίνητα με συστήματα cut-off σε καμία περίπτωση να ψεκάζουν όταν είναι κρύα "κάνοντας emulation βαλβίδας πρωίνού" λες και υπάρχει ο παραμικρός λόγος να συμβαίνει αυτό σε κινούμενο όχημα και (από την μέση στο) τέλος βρεθήκαμε να χαρακτηρίζουμε εμένα προσωπικά γιατί στραβώσαμε που δεν μας βγαίνουν τα κουκιά. Στην τελική συμφώνησα και πάλι δεν με πιστεύει κανείς...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 24-07-11 στις 21:26
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 24-07-11, 21:32
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Προσωπικό μπορεί να είναι αλλά αφού δεν απειλούν ο ένας τον άλλο είναι ενδιαφέρον να διαβάζεις πράματα που δεν θα μάθαινες ποτέ Συνεχίστε σε νορμάλ επίπεδο να μάθουμε και τίποτα ακόμα!

Να πω κάτι σε αυτά που λέτε.. Σε smart fortwo όταν ξεκινάς πρώτη φορά την μέρα (το βράδυ παρκαρισμένο) για περίπου 1-2 λεπτά (ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία το ρελαντί είναι στις 1600rpm.. Σε suzuki swift πάλι παρκαρισμένο για ώρες το ρελαντί στην αρχή για περίπου 20 δευτερόλεπτα είναι στις 1100-1200.. Σε bmw 116 το ρελαντί είναι κοντά στις 1000 και μετά από κανά λεπτό πέφτει στο νορμάλ..

Είναι αυτοκίνητα που το έχω τσεκάρει πολλές φορές και αν θέλετε ανεβάζω και βίντεο..

ΥΓ. Στην αρχή του θέματος έγραψα κάτι απλό.. Σε 116 όταν είσαι σε κατηφόρα με ταχύτητα στο κιβώτιο και χωρίς γκάζι σου δείχνει 0,0l/100km το instant και όταν έχεις νεκρά σου δείχνει διάφορες τιμές (2-4-6l/100km).. Νομίζω αυτό αποδεικνύει ότι δεν καίει με ταχύτητα μέσα τουλάχιστον σε αυτό το αμάξι, οπότε μένει να μάθουμε τον λόγο
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 24-07-11, 21:36
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Δοκίμασα το πείραμα περί σβηστού κινητήρα.... Με ταχύτητα μέσα και όλα τα συστήματα (τιμόνι, φρένα κλπ) λειτουργούσαν κανονικότατα! Ακόμα και ο κινητήρας είχε ίδιο ήχο σαν να αφήνεις το γκάζι......
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 24-07-11, 21:36
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω κάτι σε αυτά που λέτε.. Σε smart fortwo όταν ξεκινάς πρώτη φορά την μέρα (το βράδυ παρκαρισμένο) για περίπου 1-2 λεπτά (ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία το ρελαντί είναι στις 1600rpm.. Σε suzuki swift πάλι παρκαρισμένο για ώρες το ρελαντί στην αρχή για περίπου 20 δευτερόλεπτα είναι στις 1100-1200.. Σε bmw 116 το ρελαντί είναι κοντά στις 1000 και μετά από κανά λεπτό πέφτει στο νορμάλ..

Είναι αυτοκίνητα που το έχω τσεκάρει πολλές φορές και αν θέλετε ανεβάζω και βίντεο..

ΥΓ. Στην αρχή του θέματος έγραψα κάτι απλό.. Σε 116 όταν είσαι σε κατηφόρα με ταχύτητα στο κιβώτιο και χωρίς γκάζι σου δείχνει 0,0l/100km το instant και όταν έχεις νεκρά σου δείχνει διάφορες τιμές (2-4-6l/100km).. Νομίζω αυτό αποδεικνύει ότι δεν καίει με ταχύτητα μέσα τουλάχιστον σε αυτό το αμάξι, οπότε μένει να μάθουμε τον λόγο
Αυτές είναι νορμάλ καταστάσεις που περιγράφεις, 1-2 λεπτά αυξημένο ρελαντί το πρωί είναι το φυσιολογικό.

Το 116 έχει σύστημα cut-off, ναι, όταν αφήνεις το γκάζι με ταχύτητα και πάνω από 1050 (ή 1250, δεν θυμάμαι τι σύστημα έχει) στροφές το αυτοκίνητο δεν ψεκάζει και δεν δίνει ρεύμα σε μπουζί. Κινείται με την αδράνειά του.
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 24-07-11, 22:34
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτές είναι νορμάλ καταστάσεις που περιγράφεις, 1-2 λεπτά αυξημένο ρελαντί το πρωί είναι το φυσιολογικό.

Το 116 έχει σύστημα cut-off, ναι, όταν αφήνεις το γκάζι με ταχύτητα και πάνω από 1050 (ή 1250, δεν θυμάμαι τι σύστημα έχει) στροφές το αυτοκίνητο δεν ψεκάζει και δεν δίνει ρεύμα σε μπουζί. Κινείται με την αδράνειά του.
Δεν έχει μόνο το 116 του 2011
Έχουν όλα τα ψεκαζόμενα απο το 1978 και μετά, που φοράνε ηλεκτρονικό και όχι μηχανικό ψεκασμό.. (μηχανικός ψεκασμός 2002tii)
Και έχεις και ηλεκτρονική ανάφλεξη..
Και αφού δεν σου κάνει cut off έχεις βλάβη..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 24-07-11, 23:05
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 116 έχει σύστημα cut-off, ναι, όταν αφήνεις το γκάζι με ταχύτητα και πάνω από 1050 (ή 1250, δεν θυμάμαι τι σύστημα έχει) στροφές το αυτοκίνητο δεν ψεκάζει και δεν δίνει ρεύμα σε μπουζί. Κινείται με την αδράνειά του.
Έχεις καμιά πηγή για αυτό?? δεν βρίσκω τίποτα σχετικό, και δεν βγάζω άκρη από το
ηλεκτρολογικό διάγραμμα της 116..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 26-07-11, 10:30
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από compact Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη μπορει το μοτερ να λειτουργει επι 5 λεπτα στις 6000 στροφες χωρις φορτιο(ασε γκαζι) χωρις να καψει σταγονα?
στην αθηνων λαμιας πριν τα διοδια της τραγανας εχει μια τεραστια κατηφορα(περιπου 6χλμ).
εκει οταν ειμαι με ταχυτητα εκτος βλεπω στο οικονομομετρο τα υπολοιπομενα χλμ που εχει το ντεποζιτο ανεβαινουν με γοργο ρυθμο.γι'αυτο το ρωταω.δειχνει δηλαδη να εχω κερδος που δεν εχω ταχυτητα μεσα.
βεβαια δεν το εχω δοκιμασει με ταχυτητα μεσα γιατι φρεναρει αρκετα το αμαξι και δεν θα φτασω στα διοδια χωρις να ξαναπατησω γκαζι(αρα μεγαλητερη καταναλωση).
ασχετο.. σε σκουτερακι οταν κλεισεις τον διακοτη run-off και εισαι με 80χλμ γιατι φρεναρει δραματικα πιο γρηγορα απο οτι αν θα το αφηνες να ρολαρει μονο του?
λογο αυτοματου κιβωτιου?
__________________
τρελο stock out στο
www.racemodels.gr με φανταστικες τιμες στα bmwakia!!(Kων/νος)
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 26-07-11, 10:37
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Και με 140..
και είμαι ακόμα ζωντανός.... Και χωρίς να σκάσει το μοτέρ...
δηλαδη παρολο που εχεις κλειστο το διακοπτη δεν φρεναρει παραπανω απο οτι αν ηταν ανοιχτος και απλα δεν παταγες γκαζι?την ιδια αποσταση βγαζει δηλαδη?
__________________
τρελο stock out στο
www.racemodels.gr με φανταστικες τιμες στα bmwakia!!(Kων/νος)
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 26-07-11, 13:38
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από compact Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη παρολο που εχεις κλειστο το διακοπτη δεν φρεναρει παραπανω απο οτι αν ηταν ανοιχτος και απλα δεν παταγες γκαζι?την ιδια αποσταση βγαζει δηλαδη?
Δε βρίσκω λόγο να φρενάρει παραπάνω ή λιγότερο..
Δεν το ξέρω αν βγάζει την ίδια απόσταση, δεν το έχω μετρήσει, αλλά λογικά ναι..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 26-07-11, 13:48
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ρελαντί Ε46 valvetronic κατά το ζέσταμα,
1200 όταν είναι εντελώς κρύο, κάπου 1100 μετά το μπλέ, 900 μέχρι το 1/4
και 700 στην μέση..
Μέχρι η θερμοκρασία να φτάσει στο 1/4 δουλεύει και η αντλία αέρα πρωινού..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.