Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 27-02-08, 21:28
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Αν και κοντεψε να περασει ενας χρονος, ηρθε η απαντηση σε αυτους που ειχαν αμφιβολιες περι γνησιοτητας η μη και για τα περι 'σοβαρης εταιριας'...


Το 'γνησιο' motor-kote-100 αλλαξε ονομασια σε super dynamic. Τωρα γιατι να αλλαξει η ονομασια ενος εμπορικα πετυχημενου προιοντος την στιγμη που η αρχικη Αμερικανικη εταιρια δεν αλλαξε τιποτα, ο νοων νοειτω. Επισης καλο θα ηταν να αναφερω οτι τοτε (περσι τον Μαιο) τους ειχα στειλει e-mail να ρωτησω που εδρευει η μαμα εταιρια και ποια ειναι η ιστοσελιδα της, στο οποιο δεν πηρα καμια απαντηση. Το ξεχασα τοτε κιολας και ετσι δεν ασχοληθηκα περαιτερω.

Για οσους απορουν 'γιατι super dynamic'....γιατι ετσι ειναι το πραγματικο ονομα του, η εταιρια που τα μαρκεταρει λεγεται MPC και οχι Motorkote (η οποια ειναι ενα 'μαγαζακι' στην Αμερικη σε σχεση με την 2ρη) η οποια βεβιασμενα αναγκαστηκε να τους αλλαξει ονομασια και να τα προσθεσει στην λιστα με τα προιοντα της, υπαρχουν μονο σε Ελλαδα, Ιταλια και Κυπρο και παρασκευαζονται εδω. Δεν εισαγεται τιποτα απο Αμερικη. Εκτος βεβαια αν νομιζει κανεις οτι τα φτιαχνουν εκει για να τα πουλανε μονο στην αλλη μερια του Ατλαντικου.

http://www.mpc-home.com/index.php

http://www.mpc-home.com/products-superdynamic.php

Απλως ειναι μια 2ρου (και κατω) επιπεδου εταιρια που πατησε στην φημη της πρωτης για να κανει πωλησεις. Οριστε η σελιδα της αρχικης εταιριας, απαραλλαχτη.

http://www.motorkote.com/


Τωρα σαν προιον το Super Dynamic μπορει και να σκιζει, αλλα μονο και μονο οταν βλεπω μια εταιρια να κινειται ετσι εγω συγνωμη μα χανω την εμπιστοσυνη μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 27-02-08 στις 21:42
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-02-08, 21:58
Το avatar του χρήστη gkaos
gkaos Ο χρήστης gkaos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-09-2006
Μηνύματα: 284
gkaos is on a distinguished road
Μπραβο ρε God για αλλη μια φορα σωστος!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-02-08, 22:00
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και κοντεψε να περασει ενας χρονος, ηρθε η απαντηση σε αυτους που ειχαν αμφιβολιες περι γνησιοτητας η μη και για τα περι 'σοβαρης εταιριας'...


Το 'γνησιο' motor-kote-100 αλλαξε ονομασια σε super dynamic. Τωρα γιατι να αλλαξει η ονομασια ενος εμπορικα πετυχημενου προιοντος την στιγμη που η αρχικη Αμερικανικη εταιρια δεν αλλαξε τιποτα, ο νοων νοειτω. Επισης καλο θα ηταν να αναφερω οτι τοτε (περσι τον Μαιο) τους ειχα στειλει e-mail να ρωτησω που εδρευει η μαμα εταιρια και ποια ειναι η ιστοσελιδα της, στο οποιο δεν πηρα καμια απαντηση. Το ξεχασα τοτε κιολας και ετσι δεν ασχοληθηκα περαιτερω.

Για οσους απορουν 'γιατι super dynamic'....γιατι ετσι ειναι το πραγματικο ονομα του, η εταιρια που τα μαρκεταρει λεγεται MPC και οχι Motorkote (η οποια ειναι ενα 'μαγαζακι' στην Αμερικη σε σχεση με την 2ρη) η οποια βεβιασμενα αναγκαστηκε να τους αλλαξει ονομασια και να τα προσθεσει στην λιστα με τα προιοντα της, υπαρχουν μονο σε Ελλαδα, Ιταλια και Κυπρο και παρασκευαζονται εδω. Δεν εισαγεται τιποτα απο Αμερικη. Εκτος βεβαια αν νομιζει κανεις οτι τα φτιαχνουν εκει για να τα πουλανε μονο στην αλλη μερια του Ατλαντικου.

http://www.mpc-home.com/index.php

http://www.mpc-home.com/products-superdynamic.php

Απλως ειναι μια 2ρου (και κατω) επιπεδου εταιρια που πατησε στην φημη της πρωτης για να κανει πωλησεις. Οριστε η σελιδα της αρχικης εταιριας, απαραλλαχτη.

http://www.motorkote.com/


Τωρα σαν προιον το Super Dynamic μπορει και να σκιζει, αλλα μονο και μονο οταν βλεπω μια εταιρια να κινειται ετσι εγω συγνωμη μα χανω την εμπιστοσυνη μου.

Μπράβο ρε συ Μάνο, μπράβο, αλλά πιστεύω ότι το ελληνικό μυαλό είναι ΠΟΛΥ κολλημένο για να καταλάβει ορισμένα πράματα, θα συνεχίσει να ΠΙΣΤΕΥΕΙ ότι ακόμα έχει δίκιο, αγνοώντας τα γεγονότα!

Μου φαίνεται ότι δε μας πιάνουν μ@λάκες τα συνεργεία αλλά ότι στην τελική είμαστε, και πάμε απλά γυρεύοντας.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-02-08, 22:04
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Μιας και αναφέρεστε σε ένα πραγματικά πρωτοποριακό προιόν να πω και εγώ την γνώμη μου σαν επαγγελματίας που κάνω πολλά χιλιόμετρα και το έχω δοκιμάσει

Μιλάω φυσικά για το γνήσιο προιον που πωλείται απο την trade-wind.

To χρησιμοποιώ απο πέρυσι τέτοιο καιρό, σε ενα TOYOTA Avensis taxi του 2004.
  • Ο θόρυβος του κινητήρα μειώνεται αρκετά (και ας είναι diesel)
  • Η δύναμη του κινητήρα έρχεται απο πολύ πιο χαμηλά
  • Παρατήρησα μείωση κατανάλωσης (όχι μεν τρομερή, αλλα φαίνεται)
  • Τα λάδια του κινητήρα δε ταλαιπωριούνται πλεον τόσο πολύ (φαίνονται στην υφή στις αλλαγές)

Για να έχεις σωστά αποτελέσματα θα πρέπει να προσθέτεις μια δόση (60ml ανα λίτρο λαδιού) στον κινητήρα καθε τρείς αλλαγές λαδιών

Το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-02-08, 22:23
Το avatar του χρήστη tasus
tasus Ο χρήστης tasus δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Μηνύματα: 142
tasus is on a distinguished road
Σε εξακύλινδρα οπως π.χ. το δικό μου, 2000cc M52 δοσολογία γνωρίζει κανείς???
__________________
Το Τέρας ετοιμοπόλεμο....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-02-08, 22:24
320 open Ο χρήστης 320 open δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 468
320 open is on a distinguished road
ειμαι και εγω χρηστης και <κολλημενος> και εκ πρωτης οψεως φαινεται οτι ετσι ειναι.μαλλον η εταιρεια που παραγει το γνησιο αργησε να αντιδρασει και τουλαχιστον εγω επεσα σε πλανη.καποια πλεονεκτηματα θα εχει(οπως ειπε και ο ανδρεας δραγαζης και οπως διαπιστωσα και εγω) και το ιμιτασιον που εβαλα και εγω αλλα δεν θα φτανουν το επιπεδο του γνησιου.φιλε oldcar το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΥΑΛΟ ΠΕΙΘΕΤΑΙ οταν υπαρχουν αποδειξεις....το μονο σιγουρο ειναι οτι απο εδω και εμπρος δεν ξαναβαζω τιποτα απο τα 2.και θα πεσει και τηλεφωνο στην εταιρεια!και κατι αλλο εγω ξερω οτι εδω μεσα μοιραζομαστε καποια πραγματα για να γλιτωνουμε τις κακοτοπιες.αν ειναι να γραφουμε με υπεροπτικο υφος γιορταζοντας την νικη μας μαλλον χανουμε το νοημα.φιλικα παντα!!!!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 320 open : 27-02-08 στις 22:31
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-02-08, 22:26
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasus Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε εξακύλινδρα οπως π.χ. το δικό μου, 2000cc M52 δοσολογία γνωρίζει κανείς???
50-60ml ανα λιτρο λιπαντικου ειναι η δοσολογια. Ενα μικρο μπουκαλακι των 17-18 ευρω (δεν θυμαμαι ποσο κανει τωρα) και εισαι κομπλε.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-02-08, 22:32
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 320 open Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι και εγω χρηστης και <κολλημενος> και εκ πρωτης οψεως φαινεται οτι ετσι ειναι.μαλλον η εταιρεια που παραγει το γνησιο αργησε να αντιδρασει και τουλαχιστον εγω επεσα σε πλανη.καποια πλεονεκτηματα θα εχει(οπως ειπε και ο ανδρεας δραγαζης και οπως διαπιστωσα και εγω) και το ιμιτασιον που εβαλα και εγω αλλα δεν θα φτανουν το επιπεδο του γνησιου.φιλε oldcar ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΥΑΛΟ ΠΕΙΘΕΤΑΙ οταν υπαρχουν αποδειξεις....το μονο σιγουρο ειναι οτι απο εδω και εμπρος δεν ξαναβαζω τιποτα απο τα 2.και θα πεσει και τηλεφωνο στην εταιρεια!
Φίλε μου να καταλάβεις ότι για να πάρεις το δίκιο σου μέσω της δικαστικής οδού πρέπει να περάσει αρκετός καιρός, και πόσο μάλλον στην ψωροκώσταινα μας που για να κλείσεις ραντεβού στο ΙΚΑ θες 5 μήνες.

Πόσο μάλλον μια μεγάλη εταιρεία με έδρα την Αμερική να μάθει ότι μια άλλη εταιρεία χρησιμοποιεί εν μέρει το όνομα της στην Ελλάδα.

Αυτό για την αργοπορημένη αντίδραση της γνήσιας εταιρείας.

Ναι ότι θα έχει κάποια θετικά πιθανώς και να έχει, αλλά όταν πας εσύ και ζητάς το MOTORKOTE (το σκέτο) και σου δίνουν το MOTORKOTE 100 είναι ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗ, ακόμα και στην περίπτωση που το ΜΟΤORKOTE 100 είναι καλύτερο.

Απλά και μόνο γιατί εσύ ζήτησες MOTORKOTE και σου δώσαν ΑΛΛΟ προϊόν.

Φίλε μου για το ελληνικό ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ μυαλό εγώ πλέον έβγαλα πλέον ΒΑΣΙΜΑ συμπεράσματα από αυτό το νήμα, αν έχεις το χρόνο κάτσε διάβασε λίγο από το thread αυτό και θα καταλάβεις. http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...003#post177003

Θα δεις ότι και με γεγονότα ακόμα υπάρχουν ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ πολύ κολλημένα άτομα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-02-08, 22:33
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasus Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε εξακύλινδρα οπως π.χ. το δικό μου, 2000cc M52 δοσολογία γνωρίζει κανείς???
Και καλό είναι να το βάλεις με φρέσκο λάδι ώστε να μείνει για παραπάνω χρόνο μέχρι την επόμενη αλλαγή!
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-02-08, 22:49
Το avatar του χρήστη bill987
bill987 Ο χρήστης bill987 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.573
bill987 will become famous soon enoughbill987 will become famous soon enough
Δηλαδή παίδες είναι αυτό το γνήσιο,
http://www.trade-wind.gr/index.php?c...23&prod_id=520

Σωστά?????
Σκέφτομαι να κάνω μια δοκιμή στην επόμενη αλλαγή λαδιών!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.