Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > GPS και Car PC

GPS και Car PC Συζητήσεις γύρω από το θέμα του GPS και των Car PCs. Σχόλια, τεχνική υποστήριξη, εφαρμογές, λειτουργικά προγράμματα κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-09-19, 02:52
Το avatar του χρήστη pitbull
pitbull Ο χρήστης pitbull δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Μηνύματα: 208
pitbull can only hope to improve
Οθόνη σε E46 Ci

Καλησπέρα στο forum μετά από αρκετό καιρό. Σκέφτομαι να βάλω μια οθόνη που να κουμπώνει στο ταμπλό, και βρίσκομαι απέναντι σε αυτές τις "λύσεις" με τα εξής χαρακτηριστικά:

Ψάχνω να έχει:

1. καλή ανάλυση 1024χ600

2. Μνήμη 4GB RAM

3. 8 core

Παραθέτω την "ακριβή" που βρήκα σε κατάστημα στην ελλάδα (OEM) στα 510 ευρώ με τοποθέτηση (Κινέζικη), και κάποιες αντίστιχες (κινέζικες) με ίδια χαρακτηριστικά απότι είδα, που βρήκα στο ebay ΑΛΛΑ 200 ευρώ φθηνότερες! Τι παραπάνω έχει η "ακριβή"; Τις βάζω με τη σειρά παρακάτω σε links.

ΥΓ Διάβασα ότι οι καλύτερες είναι οι DYNAVIN όσον αφορά την κατασκευή και την απόδοση, ωστόσο ξεφεύγει από το budget. Βρηκα ομως μια μεταχειρισμενη στα 300 ευρώ στο ebay, δεν ξέρω αν αξίζει (λινκ πιο κατω), αν και μου φαίνονται λίγο "απαρχαιομένες" οι συγκεκριμένες στα specs (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Κάποια βοήθεια παρακαλώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΓ Δεν μαρέσουν αυτές που είναι σαν tablet, δείχνουν (για τα δικά μου γούστα) σαν κάτι "άκυρο" στο ταμπλό του αυτοκινήτου.


1. Η ακριβή κινεζιά από ελληνικό κατάστημα: https://www.ixokinisi.gr/index.php?p...com_virtuemart

Από EBAY:

2. https://www.ebay.com/itm/Pumpkin-7-A...3/401817472663

3. https://www.ebay.com/itm/Pumpkin-1-D...0/401818812159

4. https://www.ebay.com/itm/ERISIN-ES79...M/283528462055

5. https://www.ebay.com/itm/Android-9-0...3/233270965407


DYNAVIN Μεταχειρισμένη

6. https://www.ebay.com/itm/Dynavin-D99...T/153578246915

Περιμένω γνώμες ευχαριστώ
__________________
ΟΟΟ..... ΕΕΕ.. ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ ΣΑΡΑΒΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΜΙΑ B M W!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-09-19, 10:05
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Όλες οι κινέζικες οθόνες είναι περίπου οι ίδιες με διαφορετικό λογότυπο.
Για να καταλάβεις όταν το έψαχνα για ομαδική αγορά για το forum είχαμε την δυνατότητα να μας φτιάξουν οθόνες με το δικό μας λογότυπο.

Η εμπειρία μου από τέτοια οθόνη δεν είναι ούτε κακή αλλά ούτε και καλή.
Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να αγοράσεις την οθόνη από ένα κατάστημα με φυσική παρουσία ώστε σε περίπτωση που αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα να μπορεί να σου το λύσει.

Εγώ που αγόρασα από ηλεκτρονικό κατάστημα το οποίο βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη και αντιμετώπισα πρόβλημα, η λύση που μου έδωσε ο πωλητής ήταν να βγάλω την οθόνη, να την στείλω Θεσσαλονίκη, να εξετάσουν αν μπορούν να την φτιάξουν και αν όλα πήγαιναν καλά, να μου την στείλουν Αθήνα για να την επανατοποθετήσω.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-19, 15:42
Το avatar του χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ
ΜΙΧΑΛΗΣ Ο χρήστης ΜΙΧΑΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-01-2005
Μηνύματα: 307
ΜΙΧΑΛΗΣ is on a distinguished road
απο προσωπικη εμειρια και αγορα απο ebay 380 ευρω με μεταφορικα eonon η καινουρια οθονη για 46αρι, ηταν οτι χειροτερο εχω ακουσει σε αποδοση ηχου γενικα συν οτι εβαζε παρασιτα οχι απο κινητηρα που πιθανον να εφταιγαν οι γειωσεις αλλα παρασιτα της ιδιας της πηγης. Η απαντηση της eonon ηταν να την στειλω πισω να πληρωσω μια μικρη διαφορα κ να παρω την πιο καινουρια. Σε καμια περιπτωση να μου επιστραφουν λεφτα διοτι ειχε περασει ο ενας μηνα στα χερια μου. Εγω βεβαια δεν το γνωριζα οταν την παρελαβα κ περιμενα να κλεισω ραντεβου σε γνωστο ηχοσυστηματαδικο για να τοποθετησω κ συναγερμο. Ουσιαστικα την πατησα μεγαλοπρεπως!Πουλησα το αμαξι με την συγκεκριμενη πηγη. Απο φρου φρου κ ταχυτητα βεβαια ηταν κορυφη!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-09-19, 21:42
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
DYNAVIN κούτα να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-19, 13:19
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
απο προσωπικη εμειρια και αγορα απο ebay 380 ευρω με μεταφορικα eonon η καινουρια οθονη για 46αρι, ηταν οτι χειροτερο εχω ακουσει σε αποδοση ηχου γενικα συν οτι εβαζε παρασιτα οχι απο κινητηρα που πιθανον να εφταιγαν οι γειωσεις αλλα παρασιτα της ιδιας της πηγης. Η απαντηση της eonon ηταν να την στειλω πισω να πληρωσω μια μικρη διαφορα κ να παρω την πιο καινουρια. Σε καμια περιπτωση να μου επιστραφουν λεφτα διοτι ειχε περασει ο ενας μηνα στα χερια μου. Εγω βεβαια δεν το γνωριζα οταν την παρελαβα κ περιμενα να κλεισω ραντεβου σε γνωστο ηχοσυστηματαδικο για να τοποθετησω κ συναγερμο. Ουσιαστικα την πατησα μεγαλοπρεπως!Πουλησα το αμαξι με την συγκεκριμενη πηγη. Απο φρου φρου κ ταχυτητα βεβαια ηταν κορυφη!
To E46 έχει μεγάλο θέμα με τα παράσιτα..
Εμένα μου πήρε 1 χρόνο να το λύσω τελείως, μιας και το περνάω σε ενισχυτή..
Ούτε φίλτρα δούλεψαν ούτε μονωμένα καλώδια ούτε γειώσεις..
Αυτά μείωσαν το πρόβλημα σε βαθμό να ακούς τα παράσιτα μόνο σε παυση τραγουδιού με υψηλή ένταση..
Αλλά εγώ δεν τα αντέχω αυτά, τα θεωρώ πασσαλείματα..
Η πιστότητα ήχου, αν δεν περάσεις dsp equilizer είναι φρικτή..
Γενικότερα το Ε46, δεν έχει καλή γεωμετρία για να έχεις καλό ήχο, και θέλει αρκετές
παρεμβάσεις με πρόσθετα ηχεία για να αποδώσει ωραίο ήχο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-19, 14:28
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
To E46 έχει μεγάλο θέμα με τα παράσιτα..
Εμένα μου πήρε 1 χρόνο να το λύσω τελείως, μιας και το περνάω σε ενισχυτή..
Ούτε φίλτρα δούλεψαν ούτε μονωμένα καλώδια ούτε γειώσεις..
Αυτά μείωσαν το πρόβλημα σε βαθμό να ακούς τα παράσιτα μόνο σε παυση τραγουδιού με υψηλή ένταση..
Αλλά εγώ δεν τα αντέχω αυτά, τα θεωρώ πασσαλείματα..
Η πιστότητα ήχου, αν δεν περάσεις dsp equilizer είναι φρικτή..
Γενικότερα το Ε46, δεν έχει καλή γεωμετρία για να έχεις καλό ήχο, και θέλει αρκετές
παρεμβάσεις με πρόσθετα ηχεία για να αποδώσει ωραίο ήχο..
Πως ακριβως ελυσες το θεμα με τα παρασιτα? Μου κανει πολλα και εμενα και εχω παψει να ακουω ραδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-19, 22:41
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koukesiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως ακριβως ελυσες το θεμα με τα παρασιτα? Μου κανει πολλα και εμενα και εχω παψει να ακουω ραδιο.
με ενισχυτή το έχεις?
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-19, 23:47
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
με ενισχυτή το έχεις?
ενισχυτη για τα ηχεια? οχι. Τιποτα δεν εχω βαλει σαν εξτρα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-09-19, 20:59
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koukesiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
ενισχυτη για τα ηχεια? οχι. Τιποτα δεν εχω βαλει σαν εξτρα
αν σου κάνει παράσιτα στο ραδιόφωνο μόνο, έχεις θέμα με την κεραία...
τι κεραία έβαλες??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-09-19, 21:21
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
αν σου κάνει παράσιτα στο ραδιόφωνο μόνο, έχεις θέμα με την κεραία...
τι κεραία έβαλες??
Την δικια του. Θα το κοιταξω σε ηλεκτρολογο. Σε ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.