Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-02-09, 08:12
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Ρετάρισμα μηχανής [M44 318is]

Αρχικά τις καλημέρες μου.
Ελπίζω να μην έχει ανοίξει κανείς κάποιο άλλο αντιστοιχο θέμα όπως είχε γίνει την προηγούμενη φορά αν και με ενα βλέφαρο που έριξα δεν είδα κάτι αντιστοιχο.

Το πρόβλημα μου το παρουσιάζει αρκετό καιρό τώρα, αν και σχεδόν πάντα έλεγα αστο και θα στρώσει.
Το αυτοκίνητο όταν είναι παγωμένο ρετάρει. Και με τον όρο ρετάρει, εννοώ οτι δεν δουλεύει στρωτά, σε σημείο να τρέμει σχεδόν όλο. Από την άλλη οταν ζεσταθεί στρώνει ενώ ακούγεται και η μηχανή οτι δουλεύει καλύτερα.
Επιπλέον μπορεί όταν είναι παγωμένο πάντα να μυρίζει ακαυστη από την εξάτμιση.
Διακοπές και κενά στο γκάζι δεν έχω παρατηρήσει ούτε παγωμένο και ούτε ζεστό. Από κατανάλωση κομπλε μου φαίνεται ενώ σε ηλεκτρολόγο που τσέκαρα καυσαέρια μου είπε οτι είναι μια χαρα ενώ έχω αλλάξει μπεκ. Επιπλέον από συμπίεση οι κύλινδροι είναι μια χαρά. Σε διαγνωστικό δεν βγάζει κάποια βλάβη ενώ ενας ηλεκτρολογος μου είπε οτι μέτρησε με πολύμετρο τον λάμδα και μου είπε οτι δεν είναι σε ιδιαίτερα καλή κατάσταση, αλλα οχι τόσο χάλια ωστε να το πιάσει το διαγνωστικό.

Επειδή αυτό το μοτερ το έχω βάλει με μετατροπή και με εχει ταλαιπωρήσει αρκετά είναι η αλήθεια δεν την παλεύω και με άλλη βλάβη... Για όσους δεν ξέρουν φοράω το Μ44 318is.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-02-09, 09:37
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
αυτό μου το κανε όταν άλλαξα μπουζί και ο βοηθός του μάστορα(** ***********) ξέχασε να βάλει το πρώτο σε σειρά.
για τσεκαρέ το

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 20-02-09 στις 10:51 Αιτία: Inappropriate language
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-02-09, 09:44
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Ναι αλλά μετά στρώνει, οπότε αποκλείεται να λείπει μπουζί και να δουλεύει με έναν κύλινδρο λιγότερο συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-02-09, 09:47
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
όχι ότι λείπει,απλώς άφησε το παλιό επάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-02-09, 09:48
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Η πιο απλά την άκουσε το νεο. Δεν είναι τπτ να το κοιτάξω αυτό. Αλλα στο ζέσταμα του μοτερ δικαιολογείται να στρώνει??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-02-09, 09:52
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
το ίδιο ακριβώς μου κανε,
με το που έβαζα μπροστά άρχιζε τα μπρου μπρου και όταν έπιανε θερμοκρασία έστρωνε.
κοίταξε το και πες μας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-02-09, 10:16
Το avatar του χρήστη DaywalkeR
DaywalkeR Ο χρήστης DaywalkeR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 605
DaywalkeR will become famous soon enoughDaywalkeR will become famous soon enough
Εγω θα ελεγα να δεις και τα κολαρα της εισαγωγης, απο και προς το φιλτροκουτι πιο συγκεκριμενα, για τρυπες σκισιματα κτλ. και αυτο γιατι στην αρχη τραβαει περισοτερο αερα για να ζεσταθει και προκαλει το ρεταρισμα λογο διαρροων ενω οταν ζεσταθει και δεν χρειαζεται τοσο αερα για να δουλευει σωστα στρωνει
__________________
Opinions are like assholes, everybody has one...
Arrogance and Ignorance are cousins of stupidity...
318 I (AΪ) S (ΣΙΧΤΙΡ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DaywalkeR : 20-02-09 στις 10:18
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-02-09, 17:32
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Λοιπον, του άλλαξα μπουζί. Τα προηγούμενα ήταν σε αρκετά καλή κατάσταση ενώ το πρόβλημα συνεχίζεται. Ισως κάπως ελλατωμένο βεβαια. Αυτό που θα δοκιμάσω τώρα, αν και κάπως καφρίλα, είναι να βγάλω τελείως το πόλο για το βράδυ μπας και είναι καμια άκυρη βλάβη περασμένη. Και αυτό γιατί δεν έχει περάσει και λίγα ο κακομοίρης ο εγκέφαλος. Ιδωμεν.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-02-09, 19:53
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Από την προσωπική μου εμπειρία, βλάβες ή φθορές που μου παρουσιάστηκαν κατά καιρούς και που εμφάνιζαν - μεταξύ και άλλων, κατά περίπτωση, συμπτωμάτων - ρετάρισμα και ακατάστατο ραλαντί.

Τα γράφω όλα μαζί, τσουβαλιασμένα, χωρίς να εξετάζω λεπτομέρειες:
1.- Χτυπημένες (στραβωμένες) βαλβίδες. Η πρώτη μέτρηση συμπίεσης έδειξε εντάξει. Επαναλήφθηκε δεύτερη φορά, λίγο καιρό μετά και έδειξε το πρόβλημα!
2.- Αντικατάσταση ωστηρίων βαλβίδων.
3.- Αντικατάσταση βαλβίδας αναθυμιάσεων λαδιού.
4.- Καθαρισμός ή αντικατάσταση βαλβίδας ραλαντί.

Έχω διαβάσει επίσης εδώ 'μέσα θέματα συναδέλφων που έχουν να κάνουν με την δυσλειτουργία του AFM (Air Flow Meter) ή άλλως Luft και με βουλωμένα / φθαρμένα μπεκ ψεκασμού.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-02-09, 19:58
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Ευχαριστώ..Αρκετα εως πολύ χρήσιμα...[Και για κλάματα για την τσέπη μου]... Θα δείξει...Αν βγάλω άκρη, θα σας πω....

Τουλάχιστον μπεκ δεν είναι. Τα έχω καθαρίσει και είναι μια χαρά. Αρα εχουμε κατι μειον...Ευτυχως...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.