Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-05-13, 19:46
adior8otos Ο χρήστης adior8otos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-10-2009
Μηνύματα: 12
adior8otos is on a distinguished road
Δεν σβηνει το λαμπακι πιεσης ελαστικών

Γεια σας και απο μενα.Εχω ενα e46 toy 2002 και εχει ελεγχο πιεσης ελαστικών,αλλα λογο κοστους αισθητηρων αλλα και αλλαγης ζαντας δεν δουλευει,ομως το λαμπακι μεσα δεν λεει να σβησει.Ενας φιλος με διαγνωστικο γνησιο οπως μου ειπε το μηδενισε απο μεσα αλλα στα πρωτα 100μετρα ξαναψε..τη μπορω να κανω???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-05-13, 00:02
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Να του το πας κ να του πεις....τι μηδενησες ρε φιλε?
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-05-13, 00:22
adior8otos Ο χρήστης adior8otos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-10-2009
Μηνύματα: 12
adior8otos is on a distinguished road
Αυτο του το ειπα αλλα......το λαμπακι ακομα αναβει..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-05-13, 09:23
Το avatar του χρήστη alf
alf Ο χρήστης alf δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-04-2010
Μηνύματα: 75
alf is on a distinguished road
Καλημερα
Εχω και εγω το ιδιο συστημα με τους αισθητηρες στα λαστιχα, όπως επισης και το ιδιο προβλημα με το λαμπακι επειδη έχω αφαιρεσει τον ενα αισθητηρα λογο βλαβης.
Το να το βαλεις στο διαγνωστικο και να σβήσεις το σφάλμα δεν κάνει κατι. Μολις ξανανοιξεις το αμάξι, παλι ο controller (tpc/rdc) θα ψαξει για τους αισθητηρες και τις πιεσεις που δινουν, και παλι θα σου εμφανισει το ιδιο προβλημα.
Νομίζω το μόνο που μπορεις να κάνεις (αν γινεται) ειναι να απενεργοποιησεις εντελως το συστημα. Ισως αφαιροντας κάποια ασφάλεια ή μέσω διαγνωστικου στον εγκεφαλο?
Υποθέσεις κάνω..δεν το έχω ρωτησει. Μετα απο δυο χρονια το συνηθησα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-05-13, 09:50
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Καλημέρα,χρόνια πολλά.Αν υπάρχει πρόβλημα σε κάποιον αισθητήρα όσες φορές και να σβήσεις το λαμπάκι θα ανάψει ξανά.Επαθα κάτι αντίστοιχο στον αερόσακο του συνοδηγού,μου έσβησαν το λαμπάκι κάμποσες φορές γιατί έλεγαν έφταιγε κάποιο καλώδιο και στο τέλος αποφάσισαν πως φταίει μια μεμβράνη μέσα στο κάθισμα (αισθητήρας βάρους) που μάλλον έχει σπάσει.Στην περίπτωση των αερόσακων,κάνουν κάποια γέφυρα στα καλώδια και σταματά να ανάβει το λαμπάκι αλλά επειδή είναι θέμα ασφάλειας δεν ενδείκνυται.Στην περίπτωσή σου ίσως υπάρχει κάτι ανάλογο,να σβήσεις το σφάλμα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-05-13, 13:21
Το avatar του χρήστη zgouriazmenos
zgouriazmenos Ο χρήστης zgouriazmenos δεν είναι συνδεδεμένος
όχι άλλο WD40....
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Μηνύματα: 206
zgouriazmenos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από adior8otos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και απο μενα.Εχω ενα e46 toy 2002 και εχει ελεγχο πιεσης ελαστικών,αλλα λογο κοστους αισθητηρων αλλα και αλλαγης ζαντας δεν δουλευει,ομως το λαμπακι μεσα δεν λεει να σβησει.Ενας φιλος με διαγνωστικο γνησιο οπως μου ειπε το μηδενισε απο μεσα αλλα στα πρωτα 100μετρα ξαναψε..τη μπορω να κανω???
Αφού έχεις αλλάξει ζάντες και δεν έχουν τους αισθητήρες που χρειάζονται (εκτός αν κατάλαβα λάθος). Αυτό το έρμο το σύστημα "ψάχνει" να βρεί τους αισθητήρες για να πάρει τα δεδομένα που χρειάζεται, δεν τα βρίσκει βγάζει σφάλμα. Οπότε πας και στο θέτουν εκτός με το gt1
__________________

Υγραέριο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-05-13, 20:43
adior8otos Ο χρήστης adior8otos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-10-2009
Μηνύματα: 12
adior8otos is on a distinguished road
Εχω βγαλει3 ασφαλειες που ειναι για τον ελενχο της πιεσης αλλα τιποτα...μαλλον οπως λεει ο φιλος θα παω στο επισημο διαγνωστικο μπας και το βγαλει εκτος.ευχαριστω παντος και καλη ανασταση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.