Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-13, 19:50
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
αφαιρεση κολωνας Α (A pillar)

θα ηθελα τις γνωσεις σας
θελω να μεταφερω την κεραια του συναγερμου που βρισκεται στην πανω αριστερη γωνια κολλημενη πανω στο παρμπριζ (δλδ μερια οδηγου) και να την τοποθετησω περιπου στη μεση του υαλοπινακα πισω απο τον μεσαιο εσωτερικο καθρεπτη.
εκτιμω οτι θα χρειαστει να ανοιξω και να αφαιρεσω το καλλυμα της Α κολωνας στη μερια του οδηγου ωστε να δω εαν διαθετω περισσευουμενο καλωδιο, κρυμμενο πισω απο το καλλυμα της Α κολωνας, αλλα δεν ξερω αν ειναι τοποθετημενο με βιδες ή με κλιπ.

εχω δει DIY σε Ε46 που αφαιρουν αρχικα το μικρο πλαστικο καλλυματακι που γραφει airbag και ξεβιδωνουν καποιες βιδες αλλα νομιζω οτι το συγκεκριμενο πλαστικο μικρο καλλυμα που αναγραφει airbag στη κολωνα του δικο μου μοντελου Ε90 δεν μπορει να αφαιρεθει...
οποις γνωριζει ας μου δωσει τα φωτα του παρακαλω....

επισης πρεπει να αποσυνδεσω την μπαταρια του αυτοκινητου μου; το ρωταω γιατι διαθετει πλαϊνους αεροσακους οροφης και δεν θελω να ανοιξουν πανω στην προσπαθεια μου (ξερω οτι οι αισθητηρες τους βρισκονται περιμετρικα και εξωτερικα του οχηματος ωστε να ενεργοποιουνται με καποιο χτυπημα αλλα οσο και να ειναι δεν θελω ουτε με παιρνει οικονομικα να σκαλιζω κατι που πανω του γραφει αεροσακος).

ευχαριστω
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-13, 22:03
sakis4paok Ο χρήστης sakis4paok δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 330
sakis4paok will become famous soon enough
Πρεπει να εχει βιδα αν θυμαμαι καλα,αλλιως ειναι κουμπωτο.Αφου θα παιξεις με αεροσακους
καλο θα ηταν να τον αφαιρεσεις τον πολο και παντα χωρις το κλειδι επανω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-13, 22:41
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Για ζημιές πρώτοι είσαστε...
Τράβα το λάστιχο απο την κάσα-κολώνα, πέρνα απο εκεί ότι θές, ανέβασε τέρμα
πάνω, και μετά πέρασε το ανάμεσα απο παρμπριζ και μόνωση οροφης...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-02-13, 18:31
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
μα δεν τιθεται θεμα επιλογης της δυσκολοτερης μεθοδου για να κανω κατι...ουτε θελω να μπλεκω με αεροσακους κλπ...
απλα επειδη προυπαρχει ηδη το καλωδιο κρυμμενο πισω απο την κολωνα, θα ηθελα να δω εαν ειναι ικανο το μηκος του να φτασει η κεραια του συναγερμου στην νεα θεση προτιμησης μου.
Και για να μιλαω με ακριβεια, αυτη η νεα θεση δεν ειναι ακριβως δικη μου προτιμηση αφου με μια ματια που εριξα στα χαρτια εγκαταστασης του συναγερμου ειδα οτι εκει (διπλα απο τον εσωτερικο μεσαιο καθρεπτη) ειναι η ορθη θεση τοποθετησης της κεραιας, μακρυα απο τις γωνιες (που βρισκεται τωρα) που η κεραια ειναι πολυ κοντα σε μεταλλα (κολωνα+οροφη)..το βιβλιο εγκαταστασης αναγραφει οτι το μεταλλο εμποδιζει το σημα της κεραιας απο και προς το τηλεχειριστηριο του συναγερμου...
δλδ με λιγα λογια θελω απλα να προσπαθησω να διορθωσω το λαθος του εγκαταστατη...

πολυ προχειρα (κ δεν θελω σχολια γιατι δεν ειμαι καλλιτεχης ) εφτιαξα την παρακατω εικονα οπου καποιος μπορει να δει τους 2 λαθος τροπους και τον σωστο. η κεραια ειναι χρωματισμενη με κοκκινο. ευχαριστω
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg keraia.jpg (30,2 KB, 23 εμφανίσεις)
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 05-02-13 στις 18:39
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-02-13, 12:52
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
χθες, που δεν εβρεχε ή χιονιζε (λονδινο γαρ με πολυ κρυο ολη τη βδομαδα και σημερα χιονιζει παλι) μαζι με κατι αλλα ψιλοπραγματακια που κανω στο αμαξι μου τις τελευταιες τρεις μερες εξω στο χωρο σταθμευσης, αποφασισα να ασχοληθω και με την κεραια του συναγερμου.
αποσυνδεσα αρνητικο πολο μπαταριας, βρηκα τη εσωτερικη μοναδα και την καλωδιωση της και βρηκα το καλωδιο που ηθελα, ωστε να βεβαιωθω για το αρκετο του μηκος. αποφασισα να μην αφαιρεσω την Α κολωνα απο τη θεση της και απλα την ανασηκωσα απο το πλαι της λιγο ωστε να ελευθερωσω το καλωδιο και να το τραβω χωρις να το τραυματισω.
υπολογισα το μηκος που ηθελα και το τραβηξα, εκρυψα το καλωδιο μεσα και κατω απο την ταπετσαρια της οροφης και τελικα τοποθετησα την κεραια διπλα απο τον εσωτερικο καθρεπτη απο την πλευρα του συνοδηγου ωστε να ενοχλει αυτον τωρα και οχι εμενα πλεον
ειμαι χαρουμενος γιατι πλεον δεν θα με νευριαζει ουτε θα με ενοχλει να την βλεπω μπροστα μου καθε μερα κ στιγμη που βρισκομαι πισω απο το τιμονι και επιπροσθετα τωρα ανταποκρινεται ο συναγερμος σε οπλισμο-αφοπλισμο του πολυ πιο αμεσα και πιο γρηγορα με το πατημα του κουμπιου του τηλεχειριστηριου.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 23-02-13 στις 12:56
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-02-13, 14:14
sakis4paok Ο χρήστης sakis4paok δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 330
sakis4paok will become famous soon enough
Ωραιος..: Dblthumb2
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-04-13, 01:11
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
οριστε και 2 φωτογραφιες απο την κρυφη βιδα που βρισκεται στην κολωνα "Α" της Ε90
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg e90 A pillar (1).jpg (112,1 KB, 19 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg e90 A pillar (2).jpg (108,5 KB, 20 εμφανίσεις)
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.