Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Αγώνες > Διάφορα (Αγωνιστικά) Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #271  
Παλιά 24-12-09, 00:20
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Εχω δηλώσει ότι είμαι αντισουμι αλλά είμαι σίγουρος πως δεν το έκανε για τα λεφτά. Αυτοί οι άνθρωποι λατρεύουν αυτό που κάνουν και αν μπορούσαν, θα έτρεχαν μέχρι τα βαθειά γεράματα. Από την άλλη, είχα μια υποψία ότι δεν σταμάτησε αλλά τον σταμάτησαν (δεν ήθελαν να χάσουν τον Κιμι). Αν θυμηθούμε και το "λιοντάρι" τον Μανσελ, έτρεχε σε παρόμοιες ηλικίες. Οι περισσότεροι επίσης, βρίσκουν άλλους αγώνες για να ικανοποιήσουν το πάθος τους για οδήγηση. Δεν είναι θέμα χρημάτων. Βγάζω το καπέλο μου στον Σούμι γι αυτή την απόφαση και εύχομαι να πάει καλα (πίσω από τον Αλόνσο).....
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #272  
Παλιά 30-12-09, 18:58
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Σχολιάζοντας την επιστροφή του αδερφού του στη Formula1, ο Ραλφ Σουμάχερ άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να πραγματοποιήσει και αυτός το... comeback έπειτα από δυο χρόνια.
Ο Μίκαελ Σουμάχερ θα επιστρέψει στη δράση το 2010, έπειτα από απουσία τριών χρόνων, και ο αδερφός του, Ραλφ, σχολιάζοντας το γεγονός αυτό στη γερμανική εφημερίδα Bild αποκάλυψε ότι δεν αποκλείεται να κάνει κι αυτός το ίδιο κάποια στιγμή. «Αυτό είναι πραγματικά ένα ακόμα χαϊλάιτ. Μπορώ να καταλάβω τον Μίκαελ εντελώς. Ειλικρινά δε θα δίσταζα για μια δεύτερη ευκαιρία.
Οι αγώνες ήταν και είναι η ζωή μας και πάντα κοιτάμε για νέες προκλήσεις. Παρατηρώ πόσο η φωτιά για τη Formula1 είναι ακόμα μέσα μου. Δεν έχει νόημα να υπογράψουμε ένα δεύτερο συμβόλαιο, δεν είναι για τα λεφτά, είναι ένα ερώτημα το κατά πόσο θα μπορέσουμε να πετύχουμε κάτι μαζί. Ξέρω ότι η φήμη μου υπέφερε όταν ήμουν στην Toyota, αλλά ξέρω ότι μπορώ να το κάνω και να αισθανθώ καλά και έτοιμος», είπε ο αδερφός του εφτά φορές παγκόσμιου πρωταθλητή. Ωστόσο, αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ραλφ Σουμάχερ αγωνίστηκε από το 1997 μέχρι το 2007 με τις Jordan, Williams και Toyota.
gazzetta
Ακόμα αυτό δεν είδαμε! Θα γελάσουν και οι πέτρες......
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #273  
Παλιά 30-12-09, 19:02
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Και κάτι σχετικό με τον Σούμι:
Το απίθανο σποτ του Σουμάχερ και της Bacardi!
H γνωστή κατασκευάστρια εταιρία ποτών "Bacardi" έχει ξεκινήσει εδώ και μερικά χρόνια εκστρατεία προκειμένου να αποτρέψει τον κόσμο να οδηγεί έχοντας πρώτα καταναλώσει αλκοόλ, και καταλληλότερος για να ηγηθεί της καμπάνιας δεν είναι άλλος από τον Μίκαελ Σουμάχερ.
Ο Γερμανός πιλότος και επτάκις παγκόσμιος πρωταθλητής στη F1 συμμετέχει στο τελευταίο σποτ της εταιρίας έχοντας για παρτενέρ τον διάσημο μπάρμαν, Σαλβατόρε Καλαμπρέζε, με το κόνσεπτ να είναι εντυπωσιακό: ο "Σούμι" οδηγεί μία πανάκριβη "Maserati" και ο συνοδηγός του Καλαμπρέζε προσπαθεί να δοκιμάσει ποτά την ώρα που το αμάξι βρίσκεται σε κίνηση!
"Οδήγηση και ποτό. Μην τα μπερδεύετε ("Drinking and Driving. Don't Mix") είναι το χαρακτηριστικό μήνυμα που περνάει μέσα από τη διαφήμιση, και το σίγουρο είναι πως θα ευαισθητοποιηθεί πολύς κόσμος λόγω της τρομερής δημοτικότητας του 40χρονου σούπερ σταρ
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #274  
Παλιά 01-01-10, 11:29
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Προτάθηκε νέο σύστημα βαθμολόγησης
Η FIA θα αποφασίσει αν θα παίρνουν βαθμούς η pole position και ο ταχύτερος γύρος

Στο πρωτάθλημα Formula 1 του 2010 το σύστημα βαθμολόγησης θα είναι διαφορετικό από αυτό που ίσχυε μέχρι τώρα, μετά την απόφαση του Παγκόσμιου Συμβουλίου Μηχανοκίνητου Αθλητισμού να βαθμολογούνται οι 10 πρώτοι οδηγοί κάθε αγώνα, παίρνοντας αντίστοιχα 25-20-15-10-8-6-5-3-2-1 βαθμούς. Και αυτό το σύστημα, όμως, ενδέχεται να αλλάξει καθώς στη FIA έχει φτάσει μια πρόταση στην οποία αναφέρεται η πριμοδότηση με βαθμούς εκτός από τη θέση στον τερματισμό τόσο της pole position όσο και του ταχύτερου γύρου στον αγώνα.

Την αποκάλυψη αυτήν έκανε ο Stefano Domenicali, μιλώντας στην ιταλική εφημερίδα La Stampa: «Ναι, είναι πιθανό να υπάρξει αναθεώρηση. Περιμένουμε τις αποφάσεις της Αθλητικής Ομάδας Εργασίας (SWG) της FIA τον Ιανουάριο. Υπάρχει μια πρόταση να ανταμείβονται η pole position και ο ταχύτερος γύρος του αγώνα», είπε ο Ιταλός, χωρίς όμως να αποκαλύψει πόσοι βαθμοί προτάθηκε να δίνονται. Επίσης, το γερμανικό motorsport-total.com αναφέρει ότι στην ίδια πρόταση περιλαμβάνεται κάποια αλλαγή στην απαγόρευση των δοκιμών εξέλιξης, χωρίς όμως να δίνονται περισσότερες λεπτομέρειες.
http://www.msfree.gr/msdet.php?id=9434
Πιο καλό μου φαίνεται αυτό.
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #275  
Παλιά 05-01-10, 17:37
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Μπορεί η BMW να ανακοίνωσε τον περασμένο Νοέμβριο την αποχώρησή της από τη Formula 1 και να πούλησε την ομάδα πίσω στον Peter Sauber, αλλά όπως όλα δείχνουν το όνομά της θα παραμείνει στο σπορ και το 2010. Κι αυτό διότι προς το παρόν ο Ελβετός δεν σχεδιάζει να αλλάξει το επίσημο όνομα συμμετοχής της ομάδας στο επόμενο πρωτάθλημα κι αυτό είναι BMW Sauber F1 Team. Αιτία είναι η αποφυγή περίπλοκων καταστάσεων που ίσως κοστίσουν στην ιδιωτική και πάλι ομάδα του Hinwill.

Τι εννοούμε; Μία ομάδα δεν μπορεί απλά να αλλάξει το όνομά της κατά βούληση. Δεν θα μπορούσε η νέα διοίκηση να πει ότι την ομάδα μας θα τη λένε πλέον Qadbak ή Sauber, όπως φέρεται να είναι και το επικρατέστερο όνομα για το μέλλον. Απαιτείται λοιπόν η έγκριση της κομισιόν της Formula 1, των υπόλοιπων ομάδων, της παγκόσμιας ομοσπονδίας αλλά και του Bernie Ecclestone. Ακόμα και η αλλαγή της Brawn GP σε Mercedes GP έγινε κατ’ εξαίρεση. Κι αυτό διότι η γερμανική, πλέον, ομάδα διατήρησε τα χρήματα που της αναλογούσαν από τα τηλεοπτικά δικαιώματα της προηγούμενης σεζόν. Μία νέα ομάδα δεν παίρνει τίποτα κι αν η Sauber θεωρηθεί νέα ομάδα και χάσει αυτό το «πακέτο», τότε είναι προφανές ότι θα έχει προβλήματα.
http://www.msfree.gr/msdet.php?id=9459
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό. Για την Sauber είναι ξεκάθαρο ότι της συμφαίρει η διατήρηση του ονόματος BMW-SAUBER. Για την BMW όμως? Άν η χρονιά πάει κατά διαόλου και συμβούν διάφορα τραγελαφικά γεγονότα, δεν θα επηρεάσουν και την εταιρεία? (κι ας απέχει)
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.