Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 29-02-12, 20:53
Το avatar του χρήστη κύρος γρανάζης
κύρος γρανάζης Ο χρήστης κύρος γρανάζης δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-04-2008
Μηνύματα: 8
κύρος γρανάζης is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgiou999 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα σας κύριοι έχω ένα valvetronic του 2002 που μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα όταν είμαι σε πορεία ξαφνικά κόβει ο κινητήρας και ανάβει το λαμπάκι τις μπαταρίας κάνει ένα κόψιμο για 1,2 δευτερόλεπτα μετά συνεχίζει κανονικά ,μπορεί να το κάνει και την ίδια μέρα πάλι μπορεί και σε μια εβδομάδα , σε ένα διαγνωστικό που το έβαλα έβγαλε δυναμο αλλα στην μέτρηση του δυνάμου αυτός έβγαζε κανονικά ρεύμα ,έχει τύχη σε κανέναν κάτι παρόμοιο
Φιλαράκι για χαρά μου έτυχε σε ίδιο φυσικά αμάξι σε ταξιδι κ τα είδα όλα.Τελικά.....αισθητήρας στροφάλου ( κ ο αισθητήρας εκκεντροφόρου εξαγωγής στην δική μου περίπτωση) με 150Ε καθάρισες.Μπορείς να το αφήσεις έτσι για πολύ καιρό βέβαια , αλλά δεν ξέρεις πότε θα σε αφήσει τελείως
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 01-03-12, 08:17
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κύρος γρανάζης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλαράκι για χαρά μου έτυχε σε ίδιο φυσικά αμάξι σε ταξιδι κ τα είδα όλα.Τελικά.....αισθητήρας στροφάλου ( κ ο αισθητήρας εκκεντροφόρου εξαγωγής στην δική μου περίπτωση) με 150Ε καθάρισες.Μπορείς να το αφήσεις έτσι για πολύ καιρό βέβαια , αλλά δεν ξέρεις πότε θα σε αφήσει τελείως


Φίλε, απαντάς σε παλιά δημοσίευση (7ος του 2011) και επίσης στον φίλο ανάβει (ή άναβε αν το έφτιαξε εν τω μεταξύ) λαμπάκι ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ και όχι κινητήρα (που θα άναβε αν ήταν ο αισθητήρας εκκεντροφόρου)
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 01-03-12, 14:58
Το avatar του χρήστη κύρος γρανάζης
κύρος γρανάζης Ο χρήστης κύρος γρανάζης δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-04-2008
Μηνύματα: 8
κύρος γρανάζης is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε, απαντάς σε παλιά δημοσίευση (7ος του 2011) και επίσης στον φίλο ανάβει (ή άναβε αν το έφτιαξε εν τω μεταξύ) λαμπάκι ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ και όχι κινητήρα (που θα άναβε αν ήταν ο αισθητήρας εκκεντροφόρου)
Ακριβώς όταν χαλάσει ο αισθητήρας στροφάλου ανάβει το φωτάκι της μπαταρίας γιατί πολύ απλά σβήνει ο κινητήρας.Αυτός είναι ο ρόλος του.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 01-03-12, 16:43
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κύρος γρανάζης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς όταν χαλάσει ο αισθητήρας στροφάλου ανάβει το φωτάκι της μπαταρίας γιατί πολύ απλά σβήνει ο κινητήρας.Αυτός είναι ο ρόλος του.
Ολα ανάβουν, και όλες οι ενδείξεις μηδενίζουν..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 01-03-12, 17:02
Το avatar του χρήστη timos 318i
timos 318i Ο χρήστης timos 318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 232
timos 318i is on a distinguished road
επειδη τα αλαξα και τα δυο δεν θυμαμαι κ καλα και στα δυο νομιζω ειχα τα ιδια συμπτωματα σβησιμο στην πορεια λαμπακι μπαταριας μηδενισμο ενδειξεων..κανω λαθος μηπως???
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 01-03-12, 17:09
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κύρος γρανάζης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς όταν χαλάσει ο αισθητήρας στροφάλου ανάβει το φωτάκι της μπαταρίας γιατί πολύ απλά σβήνει ο κινητήρας.Αυτός είναι ο ρόλος του.

Φίλε μου αν διαβασεις λιγο πιο προσεκτικά θα καταλάβεις οτι ο κινητήρας του μελους στο οποιο αναφερεσαι ΔΕΝ ΣΒΗΝΕΙ, απλά "κόβει" για 1-2 δευτερολεπτα - δηλαδη παρουσιαζει "δισταγμό" οπως λέμε κατα το πατημα του γκαζιου.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 01-03-12, 18:00
Το avatar του χρήστη κύρος γρανάζης
κύρος γρανάζης Ο χρήστης κύρος γρανάζης δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-04-2008
Μηνύματα: 8
κύρος γρανάζης is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου αν διαβασεις λιγο πιο προσεκτικά θα καταλάβεις οτι ο κινητήρας του μελους στο οποιο αναφερεσαι ΔΕΝ ΣΒΗΝΕΙ, απλά "κόβει" για 1-2 δευτερολεπτα - δηλαδη παρουσιαζει "δισταγμό" οπως λέμε κατα το πατημα του γκαζιου.
Παραιτούμε
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 02-03-12, 00:04
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παιδιά, μπορείτε να εξηγήσετε αναλυτικά τι συνέβη, τι λαμπάκια άναψαν, τι έκανε το μοτέρ, αν συνέχισε να δουλεύει, αν έσβησε και ξαναπήρε...κλπ. για να υπάρχει κάποια γνώση που μπορούμε να αποκομίσουμε από την εμπειρία?

Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα τελικά:
1) ποιό ή ποια λαμπάκια άναψαν.
2) Το μοτέρ έσβησε ή έκοψε στιγμιαία
3) Το μοτέρ έσβησε και ξαναπήρε ή έσβησε και γυρίσατε με οδική βοήθεια.

Όταν πήρα το αυτοκίνητο πριν 6 χρόνια (318ci N42B20), μια φορά στο μήνα επάνω (με 26-28000χλμ), μου έσβησαν φώτα στιγμιαία (και του καντράν). Τόσο στιγμιαία που ομολογώ οτι δεν θυμάμαι αν έκοψε το μοτέρ γιατί ήμουν και ρολάροντας πριν στροφή (πλησιάζοντας στον κύκλο στο ΣΕΦ από Εθνική Οδο/Κηφισσό).

Από τότε, δεν έχει ξαναπαρουσιάσει ποτέ κάτι τέτοιο ή κάποια άλλη δυσλειτουργία μετά από 6 χρόνια και 75000 επιπλέον χιλιόμετρα.

Επειδή δεν κατάλαβε ποτέ κανένας τίποτα, ούτε καταγράφηκε καμμιά βλάβη (καθώς τους επόμενους μήνες μου έγινε ψιλο-έμμονη ιδέα και επισκέφθηκα διάφορα συνεργεία και αντιπροσωπείες, ρωτώντας για την κατάσταση του αυτοκινήτου, έγινα και λίγο γραφικός γιατί επέμενα παντού να μου βρούν προβλήματα με αρνητική απάντηση πάντα) μπορείτε να εξηγήσετε τι σας παρουσιάστηκε και τι κάνατε για να επιλυθεί πιο αναλυτικά?
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 22-03-16, 15:30
χρηστοςκατ Ο χρήστης χρηστοςκατ δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 22-03-2016
Μηνύματα: 1
χρηστοςκατ is on a distinguished road
το ιδιο προβλημα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgiou999 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα σας κύριοι έχω ένα valvetronic του 2002 που μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα όταν είμαι σε πορεία ξαφνικά κόβει ο κινητήρας και ανάβει το λαμπάκι τις μπαταρίας κάνει ένα κόψιμο για 1,2 δευτερόλεπτα μετά συνεχίζει κανονικά ,μπορεί να το κάνει και την ίδια μέρα πάλι μπορεί και σε μια εβδομάδα , σε ένα διαγνωστικό που το έβαλα έβγαλε δυναμο αλλα στην μέτρηση του δυνάμου αυτός έβγαζε κανονικά ρεύμα ,έχει τύχη σε κανέναν κάτι παρόμοιο
Φιλε georgiou999 εχω ακριβως το ιδιο προβλημα που αναφερεις,ποιο ηταν τελικα?εχω αλλαξει ηδη δυναμο και δεν εχει λυθει.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 25-02-18, 11:36
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερίζω τους Βαυαρούς!! Θέλω τη βοήθεια των ειδικών...
Η απογοήτευση συνεχίζεται.... Έχω ξεχάσει τί σημαίνει ροπή... λες και εξαφανίστηκε η δύναμη από τον Ν42Β20Α.... Νομίζεις ότι η καρότσα ζυγίζει 3 τόνους...
Μπορεί κάποιος που έχει Ν42 / Ν46 2.0lt να μου πει τί τιμές πρέπει να δείχνουν τα Vanos στο ρελάντί (700rpm) και συγκεκριμένα τα :
vanos inlet, actual position
vanos exhaust, actual position
Adaption, inlet camshaft to crankshaft
Adaption, exhaust camshaft to crankshaft

Ας με διαφωτίσει κάποιος μπας και δω άσπρη μέρα με το "άτιμο" βλαβο-tronic μου....
Φίλε καλησπερα μετά απο καιρό. Τελικά εντοπίστηκε το πρόβλημα σου ; Αν ναι τελικά που ηταν το πρόβλημα ; Η κάποιος άλλος αν δει την δημοσίευση στο τι διόρθωσε τελικά και λύθηκε το πρόβλημα.
Εχω και εγω ακριβως το ίδιο πράγμα σε M54.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.