Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-05-09, 00:30
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο. Και μόνο έτσι θα πρέπει να διαβαστεί, σαν άρθρο-αναδρομή στις Μ δημιουργίες της BMW. Οχι σαν συγκριτικό. Διαβάζοντας τις εντυπώσεις απο όλα τα αυτοκίνητα σου έρχεται στο νου, ακριβώς αυτά που είπε ο SM6. Τις διαφορετικότητες της κάθε εποχής και πως αυτές αντικατροπτίζονταν στις διαφορετικές γενιές των αυτοκινιτων. Πως να συγκρίνεις την Ε28 Μ5 με την Ε60 Μ5 με αυστηρώς "αυτοκινητιστικά" κριτήρια ? Δεν γίνεται. Μπορείς να βάλεις στο ring την Ε30 και Ε46 με κριτή το χρονόμετρο ?
Ακόμα και "αισθησόμετρο" να ανακαλύψουν για το ποιό αυτοκίνητο σου προκαλεί εκρήξεις στην οδήγηση, πάλι θα διαφέρει απο οδηγό σε οδηγό.
Το μόνο που μπορεί να τεθεί σε σύγκριση είναι το δημιουργικό κρεσέντο και ποιά στιγμή στην διάρκεια των 30 ετών, αποτέλεσε την "ύψιστη στιγμή δημιουργίας". Οχι το αποτέλεσμα καθεαυτό. Και πάλι όμως η υποκειμενικότητα είναι παρούσα. Επειδή δεν ήταν οι ίδιοι σχεδιαστές/μηχανικοί. Ισως στην Ε30 Μ3 να είχαν πάρει αύξηση, είχαν ωραία σύντροφο, είχε ολόγιομο φεγγάρι όταν την σχεδίαζαν ή δεν ξέρω γω ποιά άλλη παράμετρος ύψωνε το δημιουργικό τους πνεύμα.
Οι Queen είχαν βγάλει δεκάδες απίστευτα τραγούδια. To Bohemian Rhapsody θεωρείται το κορυφαίο τους. Αυτό κάνει τα υπόλοιπα δευτεροκλασάτα ? Μάλλον όχι.
Την τελευταία λέξη την έχει ο υπέρτατος κριτής. Ο αγοραστής και όχι μόνο. Και ο κάθε λάτρεις της αυτοκίνησης, ο οποίος έχει δικαίωμα να έχει το προσωπικό του γούστο.
Εμένα η Ε30 Μ3 δεν μου είχε κάνει αυτό το "κλικ" που έχει κάνει στους περισσότερους ποτέ. Αντίθετα κρέμαγα σαγόνι όταν έβλεπα μια Ε24 και ας μην ήταν Μ. Σέβομαι όμως το όνομα της, την λατρεία που έχει απο τόσο κόσμο και δέχομαι ότι "κάτι" υπάρχει σε αυτό το αυτοκίνητο, απλά δεν μου το έβγαλε σε μένα. Ασχετα αν έβλεπα δίπλα δίπλα μια M3 E30 και μια Ε63 Μ6, την Ε63 θα χάζευα.
Εν κατακλείδι, βρήκα άκρως ενδιαφέρουσα τη συνέυρεση όλου του "γενεαλογικού δέντρου" των Μ. Οπως επίσης και τις οδηγικές εντυπώσεις. Η τελική "κατάταξη" με άφησε αδιάφορο.


Και θεωρώ για τα αυτιά μου, το κορυφαίο τραγούδι των Queen το "Innuendo"...............
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.