Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Ταξίδια

Ταξίδια Γράφουμε τις εντυπώσεις μας και προτάσεις απο οδικά ταξίδια που έχουμε κάνει

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-03-12, 15:35
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
με βλέπω να μετακομίζω Νορβηγία

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαζει και 0-30 σε πολυ κρυα Βορεια κλιματα ομως... Φανταστειτε σε σερβις που εκανα στη Βορεια Γερμανια μου βαζανε 0-30 και στη Νοτια Γερμανια εκατσε ενα σερβις και μου βαλανε 5-30. Παντα σε επισημα εξουσιοδοτημενα Γερμανικα συνεργεια. Εδω στην Ελλαδα βαζω 5-30.
Ευχαριστώ για την πληροφορία Γιάννη, δεν ήξερα οτι σε ψυχρότερα μπαίνει 0-30 γιατί απο του χρόνου με βλέπω να μετακομίζω Νορβηγία. Εγώ του βάζω 0-40 εδώ και ευτυχώς δεν έκαψε ποτέ τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-03-12, 18:12
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την πληροφορία Γιάννη, δεν ήξερα οτι σε ψυχρότερα μπαίνει 0-30 γιατί απο του χρόνου με βλέπω να μετακομίζω Νορβηγία. Εγώ του βάζω 0-40 εδώ και ευτυχώς δεν έκαψε ποτέ τίποτα.
Δε μετακομιζεις απο ΤΩΡΑ λεω εγω?! Χωρις πλακα, εχω παει Νορβηγια 3-4 φορες με τη δουλεια μου και ειναι η αγαπημενη μου χωρα! Ανετα θα εμενα εκει και θα ερχομουν Ελλαδα μονο για διακοπες! Θα παρεις και τ αμαξι μαζι?..
Βγηκα εκτος θεματος αλλα μου φαινεται λιγο πειραζει καθως ο φιλος που ρωτησε για τα λαδια μαλλον ειναι αφαντος παρολες τις τεκμηριωμενες απαντησεις που επεσαν απο πολλους...

Veldrin οτι θες για Νορβηγια στειλε μου πμ να το κουβεντιασουμε, οχι τιποτα αλλο μη χαλαμε και το θεμα για τα λαδια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-03-12, 20:57
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Μένει ο ξάδελφος μου Τροντχαιμ και ενώ η πόλη είναι πολύ ωραία, ο κρατικός μηχανισμός απο άλλο πλανήτη, όπως και οι αμοιβές αλλά και οι συνθήκες εργασίας, αυτό που δεν παλεύεται με τίποτε είναι ο καιρός αλλά και οι ατελείωτες νύχτες του χειμώνα και μέρες του καλοκαιριού.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-03-12, 21:50
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Λοιπον βλεπω οτι βγηκε νεο ενδιαφερον θεματακι, να μη χαλαμε και το θεμα του φιλου με τα λαδια!

Εχω παει Νορβηγια χειμωνα του '06, καλοκαιρι του '06 και ξανα χειμωνα του '10.
Παροτι εμενα τερμα Νοτια Νορβηγια ο καιρος ειναι απλα τρομακτικος ειδικα για Ελληνα. Κρυο, μουνταδα, βροχη και πολυ μα πολυ χιονι και παγο.

ΑΛΛΑ...

Πολυ οργανωμενη και απιστευτα προοδευμενη χωρα. Οχι στον εκνευριστικο αποστειρωμενο βαθμο των Γερμανων, λιγο πιο χυμα απο Γερμανια αλλα η διαφορα με Ελλαδα χαωδης. Οι απολαβες ακομα και ανειδικευτων εργατων-μεταναστων ειναι ιλλιγειωδεις σε σχεση παντα με τα ψιχουλα που μας δινουν εδω να κανουμε τους σκλαβους αλλα παραλληλα και η ακριβοτερη χωρα που εχω επισκευτει ποτε κι αυτο λογω υψηλοτατου ΦΠΑ.

Ο κοσμος τωρα θυμιζει λιγο Ελληνες στο Βορρα της Ευρωπης πιο οργανωμενους, πιο φιλικους, λιγοτερο καχυποπτους καθολου σωβινιστες και ξενοφοβοι και χωρις ιχνος Ελληνικης κουτοπονηριας. Ζεστοι, φιλικοι, φιλοξενοι, χαμογελαστοι, θα παθεις πλακα με τους Βικινγκς εκει περα! Και οι γυναικες εκει....ΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧ αυτες οι Σκανδιναβες... Προσωπικα αγαπημενη φυλη, τις βαζω πιο πανω κι απο ανατολικοευρωπαιες και απο λοιπες Σλαβικες φυλες. Δε περιγραφω αλλο γιατι θα φαω...ΧΧΧ!!!

Στην οδηγηση τωρα και γενικα σχετικα με αυτοκινηση οι τυποι μοιαζουν με μας αλλα πολυ πιο οργανωμενοι και 'συνειδητοποιημενοι'. Καμια σχεση με τα κουρδισμενα ρομποτακια τους Γερμανους αλλα οχι και καφροι-ζωα σα τους Ελληνες. Θα τρεξουν, θα κανουν κοντρες θα κανουν κανα κωλιδι, υπαρχουν και πολλοι καγκουρες με αστειες κατασκευες αλλα παιζουν καλοφτιαγμενα τερατα ακομα και σε χωριουδακια. Επισης να σημειωσω οτι καφριλες θα προτιμησουν να κανουν σε καμια χιονισμενη απλα και οχι σε δημοσιο δρομο, αλλα θα κανουν καφριλικια! Το χειμωνα για καποιους μηνες φορανε χειμερινα ελαστικα με καρφια. Δε γινεται αλλιως καθως εχει παντου χιονι επι μηνες. Τα εκχιονιστικα ουσιατικα δε καθαριζουν αλλα απλωνουν-στρωνουν το χιονι που πεφτει συνεχως. Ειναι μεγαλα σχολεια παντως χιονισμενες αλανες και παγωμενες λιμνες να μαθεις τ αμαξι σου σε συνθηκες μηδαμινης προσφυσης. Το αλατι που ριχνουν ομως σαπιζει τα παντα! Γι αυτο καλυτερα 2 αμαξια, ενα 'γαιδουρι' κι ενα 'καλο' για το καλοκαιρι. Ακομα τεραστια προσοχη στις καμερες, μπορει να κανουν τρελες εκει αλλα η αστυνομευση ειναι αμειλικτη. Εχει καμερες ΠΑΝΤΟΥ! Ακομα και σε επαρχιακες οδους στη μεση του πουθενα μεσα σε δαση! Τα ορια ειναι αρκετα χαμηλα θα λεγα.

Απ τα λιγα κακα ειναι οτι ιδιως Παρ-Σαβ βραδυ πινουν σα τα φιδια και γινονται επικινδυνοι, βγαζουν απο μεσα τους πραγματικα τον βαρβαρο Βικινγκ και θελει προσοχη γιατι στα μπαρ, κλαμπ αλλα ακομα και χυμα στο δρομο οι φασαριες ειναι κατι συνηθισμενο. Αμα δε προκαλεσεις ομως και φερεσαι εξυπνα και προνοητικα δε θα χεις ποτε κανενα προβλημα. Ουτως η αλλως για να μεθυσεις εξω δε θα προλαβεις γιατι κατα τις 2 κλεινουν ΟΛΑ και επειδη ο Ελληνας βγαινει κατα τις 11 με 12 θα πιει ενα δυο ποτα και κανα σφηνακι και μετα το μαγαζι εκλεισε! Τα ποτα ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ οπως και τα τσιγαρα. Αυτοι πινουν απ τα σπιτια τους και βγαινουν εξω 'ετοιμοι'...

Φαγητο εχουν πολυ ωραιο αν και αυτο ακριβο αλλα τα ψαρικα τους ηταν μουρλια!

Τα τοπια εκει κοβουν την ανασα χειμωνα καλοκαιρι. Ενα 'τεραιν' ολο αντιθεσεις και καθολου βαρετο σε αντιθεση με τη 'φλαταδουρα' της Κεντρικης- Βορειας Γερμανιας. Εκει θα δεις θαλασσα, ποταμια, καναλια, λιμνες, βουνα, φιορδ, λοφους και ατελειωτα δαση. Μιλαμε για μια απιστευτη φυσικη ομορφια.

Η γλωσσα ειναι κατι μεταξυ Αγγλικων και Γερμανικων, εχει πολλα κοινα κι απ τις δυο. Εμενα μου φανηκε σχετικα ευκολη να τη μαθει κανεις αν και δεν ασχοληθηκα καθως τα Αγγλικα ειναι ακτι παραπανω απο αρκετα. Αγγλικα μιλανε απο μικρα παιδια μεχρι γριουλες! Παλι σε αντιθεση με αλλους 'πολιτισμενους' Ευρωπαικους λαους οπως Ιταλια, Γαλλια, Ισπανια, Γερμανια...

Τωρα τι αλλα να σου πω, ξερω γω... Πες μας κι εσυ, που θα πας, τι θα κανεις εκει κλπ

Παντως το προτεινω ανεπιφυλακτα, να συνηθισεις λιγο τον καιρο κι ολα θα ειναι μια χαρα, θα φτιαξεις τη ζωη σου εκει και στο Ελλαδισταν μονο για διακοπες για να γουσταρεις!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis 116 : 07-03-12 στις 21:54
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-12, 03:29
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Χαχαχαχα, ευτυχώς που το είδα έστω και τώρα. Κοιτούσα το θέμα και λέω "καλά πότε το έγραψα εγώ αυτό;" Αλλα μετά μου έκοψε ! Πραγματικά ευχαριστώ πολύ για τις περιγραφές ! Θα συμφωνήσω πλήρως. Βρέθηκα εκεί για διακοπές προ διετίας το καλοκαίρι, 15 ημέρες, πολύ πιο βόρεια, στο Τρόμσο, και πραγματικά ήταν μαγικά, και οι άνθρωποι πολύ πιο ανοιχτοί απο ότι μας περιγράφουν εδώ ως στερεότυπο.

Μαθαίνω σκανδιναβικά εδώ και 2 μήνες γιατί έχω σκοπό να βρώ εκεί δουλειά στις πετρελαικές τις βόρειας θάλασσας που ζητάνε αρκετά την ειδικότητα μου. (Γεωτεχνικός-Περιβαλλοντολόγος και τώρα κάνω το master μου στην Ενέργεια σε Αγγλικό πανεπιστήμιο). Εχω ήδη στείλει βιογραφικά να με πάρουν ως graduate και σταυρώνω δάχτυλα, αλλιώς θα πάω εκεί πόρτα πόρτα. Θα το κυνηγήσω όσο δεν πάει. Οι συνθήκες ζωής δε χωράνε στο μυαλό της Ελληνικής καθημερινής μας πραγματικότητας. Το αυτοκίνητο έχω σκοπό να το πάρω μαζί. Θα γεράσω μαζί του γιατί το αγαπάω !

Εδώ δεν υπάρχει περίπτωση, Γερμανία δεν πάω απο επιλογή, η Αγγλία είναι νέκρα απο νέες δουλειές, η Αυστραλία είναι μακρυά οπότε το θεωρώ κάτι παραπάνω απο ιδανικό.

Υ.Γ : Καλά οι γυναίκες... ΖΗΜΙΑ. Και μόνο που σκέφτομαι τι διάολο έβλεπα... Και λές σε ευχαριστώ Θεε μου που με έκανες μελαχρινό !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Veldrin : 22-03-12 στις 03:34
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-12, 18:15
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχαχαχα, ευτυχώς που το είδα έστω και τώρα. Κοιτούσα το θέμα και λέω "καλά πότε το έγραψα εγώ αυτό;" Αλλα μετά μου έκοψε ! Πραγματικά ευχαριστώ πολύ για τις περιγραφές ! Θα συμφωνήσω πλήρως. Βρέθηκα εκεί για διακοπές προ διετίας το καλοκαίρι, 15 ημέρες, πολύ πιο βόρεια, στο Τρόμσο, και πραγματικά ήταν μαγικά, και οι άνθρωποι πολύ πιο ανοιχτοί απο ότι μας περιγράφουν εδώ ως στερεότυπο.

Μαθαίνω σκανδιναβικά εδώ και 2 μήνες γιατί έχω σκοπό να βρώ εκεί δουλειά στις πετρελαικές τις βόρειας θάλασσας που ζητάνε αρκετά την ειδικότητα μου. (Γεωτεχνικός-Περιβαλλοντολόγος και τώρα κάνω το master μου στην Ενέργεια σε Αγγλικό πανεπιστήμιο). Εχω ήδη στείλει βιογραφικά να με πάρουν ως graduate και σταυρώνω δάχτυλα, αλλιώς θα πάω εκεί πόρτα πόρτα. Θα το κυνηγήσω όσο δεν πάει. Οι συνθήκες ζωής δε χωράνε στο μυαλό της Ελληνικής καθημερινής μας πραγματικότητας. Το αυτοκίνητο έχω σκοπό να το πάρω μαζί. Θα γεράσω μαζί του γιατί το αγαπάω !

Εδώ δεν υπάρχει περίπτωση, Γερμανία δεν πάω απο επιλογή, η Αγγλία είναι νέκρα απο νέες δουλειές, η Αυστραλία είναι μακρυά οπότε το θεωρώ κάτι παραπάνω απο ιδανικό.

Υ.Γ : Καλά οι γυναίκες... ΖΗΜΙΑ. Και μόνο που σκέφτομαι τι διάολο έβλεπα... Και λές σε ευχαριστώ Θεε μου που με έκανες μελαχρινό !
Πολυ καλα θα κανεις να το ψαξεις οσο δε παει για να βρεις δουλεια εκει και το παν ειναι να μην απογοητευτεις απο τυχον αναποδιες, κακοτυχιες και δυσκολιες. Βεβαια σου ευχομαι απο μεσα απ την καρδια μου και με καθε ειλικρινια, ολα να σου πανε πριμα, να βρεις γρηγορα δουλεια, καλη με ενδιαφερον και αντικειμενο, πολλα φραγκα και μια...Βικινγκογκομενα να γουσταρεις!
Το αμαξι πουλα το! Και στο λεω εγω ο κολλημενος-παντρεμενος με το ιδιο αμαξι! Με τα λεφτα που θα παρεις απο αυτο, εστω και λιγα, θα σε βοηθησουν να ξεκινησεις λιγο πιο ανετα εκει...Κι οταν με το καλο πιαστεις με δουλιτσα, που στο ευχομαι, παρε ΟΤΙ πραγματικα γουσταρεις, βεβαια καλυτερο απ την 116 που μετα θα σου ειναι μια καλη αναμνηση!
Μακαρι να ειχα κι εγω τη δυνατοτητα (χωρις αυτοκτονικο ρισκο...) να παραταγα τη δουλεια μου και να εκανα κατι παρομοιο, ψαχνοντας μια νεα τυχη εξω. Αλλα για μενα πλεον ειναι τεραστιο ρισκο να τα βροντηξω ολα και να την κανω, οποτε κανω την κοτα, καθομαι εδω στο κ*λοχανειο, μπουκωνω οτι κι αν μου κανουν, κανω τουμπεκι και υπομονη μεχρι να δω που θα με παει αυτη η καταντια.

Φιλε Veldrin σου ευχομαι συντομα οτι καλυτερο, ειμαι σιγουρος πως μια τετοια επιλογη για μια ζωη σε μια τετοια χωρα ειναι η καλυτερη αυτη την εποχη. Και η Ελλαδα....
Θα τη βλεπεις στις αδειες σου και θα τη χαιρεσαι καλυτερα γιατι θα σαι ανετος και χωρις μιζερια!
Και παλι, καθε τυχη...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-03-12, 01:49
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Γιάννη για αυτά τα λόγια. Πραγματικά σπάνιο να σου μιλήσει έτσι άνθρωπος σήμερα. Να είσαι καλά.

Μακάρι να πάνε όλα καλά να φύγει αυτό το βάρος με τη δουλειά πάνω απο το κεφάλι μου. Και να ήθελα να μείνω εδώ, ουσιαστικά δε με αφήνουν τα πράγματα όπως είναι εδώ και 40 χρόνια. Η κρίση δε φαίνεται να είναι ικανή να τους κάνει να σπάσουν αποστήματα 40 ετών και βάλε. Απλά θα κόβουν απο τον κόσμο, και για την πραγματική ανάπτυξη αν δε βλέπουν συμφέρον στην τσέπη τους δε θα δίνουν μία.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-03-12, 12:04
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
On και Off Topic παράλληλα - εγώ περιμένω να δώ τι θα γίνει στις προσεχείς εκλογές. Εάν δώσουμε -ώς λαός εννοώ- μεγάλο ποσοστό και πάλι στο δικομματισμό και σε αυτούς που αποδεδειγμένα πλέον μας έφεραν εδώ και έφαγαν μέχρι σκασμού, ε τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας σε ότι πάθουμε, γιατί δε βάζουμε μυαλό.

Από την άλλη, ακούγωντας τα τελευταία σκάνδαλα και τις ρεμούλες που έκαναν "συμπολίτες" μου, σε θέσεις ευθύνης (βλ. ΙΚΑ, Υπουργείο Ανάπτυξης, Εφορίες κλπ), βλέπω ότι υπήρχε και υπάρχει ολόκληρη κάστα ανθρώπων που ευνοούνται αυτοί και το ευρύτερο περιβάλλον τους (οικογενειακό/φιλικό) από αυτό το μπάχαλο και θησαυρίζουν, συνεπώς γιατί να θέλουν να αλλάξουν τα πράγματα; Τέλος υπάρχουν και οι γραφικοί κολλημένοι (συνήθως παππούδες) που δε μπαίνουν στον κόπο να διαβάσουν ένα πρόγραμμα κάποιου νέου σχηματισμού και επιμένουν στα γνωστά (βλ. αυτούς που εν μέσω κρίσης πήγαν να δώσουν το δίευρο τους για το Βαγγελάκη ) οπότε να από που εισπράττον ακόμη τα ποσοστά τους τα δύο μεγάλα κόμματα. Μακάρι να βγεί φώς στην άκρη του τούνελ αλλιώς αργά η γρήγορα το παραγωγικό κομμάτι της χώρας θα πάει να προσφέρει τις υπηρεσίες του σε άλλες χώρες κι εδώ θα μείνουν οι συνταξιούχοι και οφελημένοι του Δημοσίου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.