Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-01-06, 15:48
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Question Νεο στησιμο???

Καλησπερα.Οπως θα εχετε δει,αλλαξα ζαντες και απο 15αρες περασα σε 17αρες.Το αμαξι φυσικα και εχει μεταμορφωθει ως προς το καλυτερο στο δρομο.Παρ'ολα αυτα δεν μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος για τον εξης λογο.
Θελησα ενα βραδυ να δω την συμπεριφορα του αυτοκινητου με τις 17αρες πλεον σε πιο κλειστες στροφες.Ο συγκεκριμενος δρομος λοιπον δεν στεφεται με δαφνες για την προσφυση του και δεν ξερω κατα ποσο τα λαστιχα ειχαν ζεσταθει,αλλά ανοιξε ελαφρως η τροχια του πανω στη στροφη.Με τις 15αρες δεν το ειχα αυτο (και ειδικα στη συγκεκριμενη στροφη).Μια ελαφρα απογοητευση υπαρχει βεβαια γιατι αυτο που διατυμπανιζα πως το αμαξι μου μπορει να στριβει και η λεξη υποστροφη δεν υπηρχε στο λεξιλογιο,τωρα πλεον εκανε την παρουσια της αισθητη.

Που πιστευετε οτι μπορει να οφειλεται αυτο και πως μπορω να το διορθωσω???Ειναι θεμα στησιματος πλεον ή ελαστικων???

Παρακατω γραφω τις αλλαγες που εχουν γινει στο αμαξι απο 15αρες εποχη καθως και τη διαφορα των ζαντολαστιχων

Bilstein αμορτισερ με μαμα ελατηρια (χωρις χαμηλωμα δηλαδη)
Αντιστρεπτικες (28mm μπροστα-21mm πισω)
Εκεντρα συνεμπλοκ Μ3
Και απο 205/60/15 91Η πηγα σε 215/45/17 87W και με διαφορες στις πιεσεις απο 29-31 (μπρος-πισω στις 15αρες) σε 32-32 (μπρος πισω στις 17αρες).
Μπορει αυτο να οφειλεται στα νουμερα πιεσης των ελαστικων???Αμα κατεβασω πιεση στα μπροστινα λαστιχα θα φτιαχτει το "προβλημα"?Και αν ναι ποσο μπορει να κατεβει?
Μηπως τελικα ολα ειναι ενταξει και αυτο που χρειαζεται ειναι χαμηλωμα?

Αν παλι τωρα ολο αυτο εγινε γιατι δεν ειχαν πιασει την καταλληλη θερμοκρασια τα λαστιχα...τι να πω?!?!?!Τσαμπα καθομουνα και εγραφα ολο αυτο το κατεβατο

Υ.Γ.-Μαλλον η Κ9 με γραμμες στα Μεγαρα θα μου λυσει τις αποριες

__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-01-06, 16:04
Το avatar του χρήστη Dionysis
Dionysis Ο χρήστης Dionysis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-12-2004
Μηνύματα: 621
Dionysis is on a distinguished road
Νομίζω geo οτι αυτό μπορεί να οφείλεται στο οτι δεν είναι χαμηλωμένο.
Μπορεί να υστερείς σε επιδώσεις με τις 17" σίγουρα όμως οι μεγαλύτερες ζάντες εξασφαλίζουν καλύτερη πρόσφυση αλλά για να έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα, η αναρτηση χρειάζεται και την ανάλογη ρύθμηση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dionysis : 22-01-06 στις 16:11
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-06, 16:24
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dionysis
Νομίζω geo οτι αυτό μπορεί να οφείλεται στο οτι δεν είναι χαμηλωμένο.
Μπορεί να υστερείς σε επιδώσεις με τις 17" σίγουρα όμως οι μεγαλύτερες ζάντες εξασφαλίζουν καλύτερη πρόσφυση αλλά για να έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα, η αναρτηση χρειάζεται και την ανάλογη ρύθμηση
Το κουφο της υποθεσης ομως ειναι το εξης

Overall Diameter:205/60/15 24.68 in 626.87 mm

Overall Diameter:215/45/17 24.61 in 625.09 mm

Οχι απλως δεν ψηλωσε,αλλά θεωρητικα ειναι και 1.78 mm(!!!) πιο χαμηλο,και με τα 15αρια δεν ειχα τετοιο θεμα
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-06, 16:34
Το avatar του χρήστη DjBac
DjBac Ο χρήστης DjBac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Μηνύματα: 328
DjBac is on a distinguished road
89mm πιο χαμηλό είναι!!! Αλλά αυτό δεν έχει τόση σχέση!! Το θέμα είναι να μικρύνεις λίγο τη διαδρομή της ανάρτησης... Επίσης, μήπως είναι η αρκετά παχιά αντιστρεπτική μπροστά?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-06, 16:46
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Η δικη μου γνωμη ειναι, πριν μπεις σε εξοδα, να δοκιμασεις ακομα μια φορα στην ιδια στροφη με στεγνο δρομο και να εισαι σιγουρος οτι τα λαστιχα ειναι ζεστα. Αν το ξανακανει, αλλη μια δοκιμη με αερα 29-31 οπως ησουν με τα 15αρια. Αν παλι το ξανακανει, τοτε σκεφτεσαι το 'τι παει στραβα'.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-06, 17:11
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DjBac
89mm πιο χαμηλό είναι!!! Αλλά αυτό δεν έχει τόση σχέση!! Το θέμα είναι να μικρύνεις λίγο τη διαδρομή της ανάρτησης... Επίσης, μήπως είναι η αρκετά παχιά αντιστρεπτική μπροστά?
Που τα βρηκες τα 89mm βρε DJ μου???
Βασικα με την εν λογω αντιστρεπτικη ηρθε το αμαξι και εδεσε,εξαφανισε τις οποιες τασεις υποστροφης και εβαλε αυτο που λεμε την μουρη κατω.Αλλά ολα αυτα με τα 15αρια παντα
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-06, 17:28
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Χμμμ....εμενα μου μυριζει πως δεν ειχαν ζεσταθει καλα τα λαστηχα.....
Γιατι εβαλες W...kai oxi V....????
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-01-06, 17:32
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39
Χμμμ....εμενα μου μυριζει πως δεν ειχαν ζεσταθει καλα τα λαστηχα.....
Γιατι εβαλες W...kai oxi V....????
Nτεν εκι V καρντια μου....
Δυστυχως.Στη διασταση που ηθελα τα περισσοτερα (αν οχι ολα) ειναι W και Υ
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-01-06, 19:16
Το avatar του χρήστη ANDREAS
ANDREAS Ο χρήστης ANDREAS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-07-2005
Μηνύματα: 194
ANDREAS is on a distinguished road
Γιωργο φοραω τις ιδιες διαστασεις σε λαστιχα και ζαντες και εκει που ειχα παει για να τα βαλω μου ειχε πει ο λαστιχας για αερα 32 μπροστα και 35 πισω δεν ξερω αν λεει κατι αυτο και εαν εχω δικιο αλλα οταν ειναι ενταξει τα λαστιχα απο αερα το αμαξι μου δεν φευγει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-01-06, 19:21
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geo_2_2003
Που τα βρηκες τα 89mm βρε DJ μου???
Βασικα με την εν λογω αντιστρεπτικη ηρθε το αμαξι και εδεσε,εξαφανισε τις οποιες τασεις υποστροφης και εβαλε αυτο που λεμε την μουρη κατω.Αλλά ολα αυτα με τα 15αρια παντα
0,89mm ήθελε να πει...γιατί μας ενδιαφέρει η ακτίνα του τροχού(κύκλου) που είναι κάτω από το κέντρο
1,78 είναι και οι δύο ακτίνες μαζί =διάμετρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.