Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > GPS και Car PC

GPS και Car PC Συζητήσεις γύρω από το θέμα του GPS και των Car PCs. Σχόλια, τεχνική υποστήριξη, εφαρμογές, λειτουργικά προγράμματα κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 30-03-12, 17:33
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Ενα alpine κανει λιγοτερα αλλα αυτο που καλειται να κανει το κανει πολυ καλα, δηλαδη να παιξει σωστο και ποιοτικο ηχο. Να κοψει συχνοτητες εκει που υποσχεται το ρυθμιστικο, να διαβασει σωστα το δισκο, να στειλει σωστο και ισσορoπημενο ρευμα στην προενισχηση, να κανει χρονικη διορθωση, να αναλυσει το αποτελεσμα σε 24 μπαντες, κτλ κτλ. Εμενα το pioneer p 88rs εκανε 580 ευρω πριν 4 χρονια και δεν παιρνει καν usb. Το DSP του ομως κανει θαυματα.

Το dynavin αυτο που το κανει ιδιαιτερο ειναι το plug and play. Μπαινει και ταιριαζει χωρις πολλα πολλα. Η τιμη των 1000 ευρω ομως ειναι πραγματικα στα ορια κλοπης. Μιλαμε για υλοποιηση κινεζικης σχεδιασης - κατασκευης οπου χρησιμοπουνται no name εξαρτηματα. Ολοι καταλαβαινουμε αυτο που συνεπαγεται. Και τα noname dvd του carrefur ειναι φορτωμένα με usb, readers, διαβαζουν ολα τα βιντεο, εξ υποτιτλους κτλ. Απο αποδοση, μετριοτατο, στη διετια μετα παει ανακυκλωση. Τουλαχιστο αυτα τα πουλαγανε φθηνα. Ναι μεν επερνες dvd μετριο προς κακο αλλα δεν σε ενοιαζε και τοσο. Κοστιζε ενα 20 αρικο (οσο 4 πιτσες).

Καποιος που θελει να κανει σωστη δουλεια βρισκει το σωστο επαγγελματια (εφοσον δεν ξερει μονος του) και βαζει το σωστο μηχανημα.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 30-03-12, 17:50
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια Alpine 9812RB ελαφρώς μεταχειρισμένη με 150-200Ε το έχει το Pioneer για πρωινό όμως και σε ποιότητα και σε δύναμη, εκεί που "υστερεί" η Alpine είναι στο SUB Out γιατί δεν έχει την δύναμη που έχει το Pioneer, αλλά αν το εξετάσουμε καλύτερα το Alpine έχει περισσότερο γλυκό ήχο στο μπάσο και όχι ξερή ωμή δύναμη που έχει το Pioneer.

Και η Pioneer τα τελευταία χρόνια το έχει ξεφτυλίσει, δηλαδή μην πέσεις σε λακούβα, έκαψες προενίσχυση, μόλις πιάσουν οι ζέστες κολλάνε τα cd και δεν βγαίνουν..... Λεπτομέρειες θα μου πείς αλλά είναι τραγελαφικά πράγματα....

Θες να σου συγκρίνω και το JVC KD721 που έχω εδώ και μια 7ετία? 24μπιτο με USB και IPOD Ready..... Μόνο που δεν έχει ρυθμίσεις πολλές και αρέσκεται στα μπάσο/πρίμα/loudness.... Κατα τα άλλα ένα Pioneer της τελευταίας γενιάς ούτε που το γαργαλάει.
Ηθελα να προσθεσω πραγματα και επρεπε να το διαγραψω, τωρα πηγε κατω απο το δικο σου.

Βασικα που κολλαει αυτο τωρα, εγω ξεκαθαριζω την υπερογκη τιμη μιας κινεζικης noname υλοποιοησης με ενα καλο rcd. Η συγκριση p88rs με 9812 προεκυψε?? Παντως μια και το θιγείς, καμοια σχεση τα ρυθμιστικα του 9812 με του 88rs. Ειδικα αμα εχεις το Ε36 και θες να φερεις την σκηνη ψηλα (με ενεργη οδηγηση) ξεχασε το με το 9812.

Οσο για το ηχητικο κομματι παλι διαφωνω. Κατα καιρους στην ΕΜΜΑ Hellas (οπου εαν πανε ολα καλα φετος θα λαβω ως κριτης) εχω συναντήσει αρκετους αλπινακιδες. Εξαιρετικα μηχανήματα τους ελεγα αλλα ενταξει, εχουν ξεπεραστει, εχουν μεινει πισω. Τιποτα.
Μαζεψαμε κανα δυο στο review room του περιοδικου και εγινε επιτόπου ηχητική αξιολογηση. Ο ενας εκ των 2 πηρε το P90 ο αλλος μαζευε χρηματα.

Θες να μου φερεις το jvc που λες και την 9812 στο περιοδικο να τα βαλουμε σε ενα rta πρωτα, να δεις λιγο τις γραμμικες διαφορες και μετα την ηχητικη αξιολογηση μεταξυ τους?? Θα ειναι και εκει και ενας αρχικριτης της ΕΜΜΑ και ηχοληπτης. Απο μετρικα εχουμε τα παντα. RTA, Παλμογραφο, πολυμετρα rms κτλ. Αν και δεν χρειαζονται καθως δεν μας ενδιαφερει ο ενισχυτης τους.

Το οτι ακουσες σε ενα αμαξι ενα 88rs δεν συνιστα ηχητικη αξιολογηση. Τι αμαξι? με τι μεγαφωνα? τι ρυθμίσεις? Οι συγκρισεις πρεπει να γινονται σε ελεγχόμενο περιβάλλον.

Θεωρω το 9812 πολυ εντυπωσιακο παρα σαφες ηχητικα. Του λειπει πολυ η μαζα μεσοχαμηλα και στο υψηλομεσαιο ειναι σκληρο. Στο χαμηλο σε σχεση με το rs αδυνατει να δεσει το sub με το υπολοιπο συνολο. Το θεωρω πιο πολυ spl μηχανημα.

Εγω δεν υποστηριζω καποια εταιρια. Ακουω, δοκιμαζω και αυτο που μου αρεσει το αγοραζω. (για να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι pioneerakias)
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 30-03-12 στις 17:58
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 30-03-12, 20:36
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηθελα να προσθεσω πραγματα και επρεπε να το διαγραψω, τωρα πηγε κατω απο το δικο σου.

Βασικα που κολλαει αυτο τωρα, εγω ξεκαθαριζω την υπερογκη τιμη μιας κινεζικης noname υλοποιοησης με ενα καλο rcd. Η συγκριση p88rs με 9812 προεκυψε?? Παντως μια και το θιγείς, καμοια σχεση τα ρυθμιστικα του 9812 με του 88rs. Ειδικα αμα εχεις το Ε36 και θες να φερεις την σκηνη ψηλα (με ενεργη οδηγηση) ξεχασε το με το 9812.

Οσο για το ηχητικο κομματι παλι διαφωνω. Κατα καιρους στην ΕΜΜΑ Hellas (οπου εαν πανε ολα καλα φετος θα λαβω ως κριτης) εχω συναντήσει αρκετους αλπινακιδες. Εξαιρετικα μηχανήματα τους ελεγα αλλα ενταξει, εχουν ξεπεραστει, εχουν μεινει πισω. Τιποτα.
Μαζεψαμε κανα δυο στο review room του περιοδικου και εγινε επιτόπου ηχητική αξιολογηση. Ο ενας εκ των 2 πηρε το P90 ο αλλος μαζευε χρηματα.

Θες να μου φερεις το jvc που λες και την 9812 στο περιοδικο να τα βαλουμε σε ενα rta πρωτα, να δεις λιγο τις γραμμικες διαφορες και μετα την ηχητικη αξιολογηση μεταξυ τους?? Θα ειναι και εκει και ενας αρχικριτης της ΕΜΜΑ και ηχοληπτης. Απο μετρικα εχουμε τα παντα. RTA, Παλμογραφο, πολυμετρα rms κτλ. Αν και δεν χρειαζονται καθως δεν μας ενδιαφερει ο ενισχυτης τους.

Το οτι ακουσες σε ενα αμαξι ενα 88rs δεν συνιστα ηχητικη αξιολογηση. Τι αμαξι? με τι μεγαφωνα? τι ρυθμίσεις? Οι συγκρισεις πρεπει να γινονται σε ελεγχόμενο περιβάλλον.

Θεωρω το 9812 πολυ εντυπωσιακο παρα σαφες ηχητικα. Του λειπει πολυ η μαζα μεσοχαμηλα και στο υψηλομεσαιο ειναι σκληρο. Στο χαμηλο σε σχεση με το rs αδυνατει να δεσει το sub με το υπολοιπο συνολο. Το θεωρω πιο πολυ spl μηχανημα.

Εγω δεν υποστηριζω καποια εταιρια. Ακουω, δοκιμαζω και αυτο που μου αρεσει το αγοραζω. (για να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι pioneerakias)
Ο καλύτερος κριτής κατ 'εμέ είναι το αφτί μου, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό προφανώς.
Η Alpine έχει μείνει πίσω όντως αλλά και η Pioneer που προχώρησε τι κατάφερε? Έχει ένα σωρό μηχανήματα στην παραγωγή εκ των οποίων αξίζουν μόνο 2 μονάδες, p88, p90 που κοστολογούνται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ και θέλεις άλλα τόσα για αντάπτορες ipod, αντάπτορες για τιμόνια κλπ που στην ουσία τι κερδίζεις? Καλύτερη γραμμικότητα σε συγκεκριμένες συχνότητες που φαίνονται μόνο στην οθόνη του RTA και όχι στο αφτί σου? Μια τρύπα στο νερό δηλαδή.
Αν το εννοείς φυσικά και θα σου φέρω την JVC, θα ήθελα να δω σε ένα RTA τι απόκριση έχει αλλά τα ηχεία να είναι στις σωστές θέσεις τοποθετημένα και όχι αρπα κόλλα.
Όσο για τα Ε36 πάσχουν στον κλάδο ηχοσύστημα, τα μπροστινά είναι χωμένα στα πόδια, τα πίσω κρυμμένα και σου έχουν ένα τουιτεράκι στην πόρτα.
Αν είσαι μάγκας όμως του ρίχνεις ένα 3δρομο πολυεστερικό στην πόρτα και καθάρισες.

Υ.γ. το είπα και πρίν οτι η Alpine δεν έχει δυνατή προενίσχυση στο subwoofer, κάπου εκεί κερδίζει το Pioneer μιας και μπορεί να δέσει καλύτερα με λιγότερο Gain στον ενισχυτή.

Υ.γ. κολλάει στο ότι ο ράπιντ ανέφερε την Alpine και εσύ την Pioneer.

Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 30-03-12, 22:19
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Σαφως και ειναι υποκειμενικο το τι προτιμας. Το καλο ομως και το σωστο στον ηχο εχει καθιερωθει οταν μιλαμε για hi-fi, hi-end και το rta μπορει να μας το δειξει αυτο. Το μεγαλυτερο μερος ομως πεφτει οντως στη ηχητικη αξιολογηση.
Απο εκει και περα εαν το προσωπικο σου γουστο προτιμα κατι συγκεκριμενο ηχητικα κανεις δεν θα σου πει να μην το προτιμησεις.

Η pionner εχει βγαλει πολλα μοντελα. P88rs II που εχει σχεδον οτι δεν εχει το δικο μου. Οπως επισης και DEH 6400BT το οποιο κοστιζει σχεδον 200 ευρω και τα εχει σχεδον ολα. Παιζει και πολυ καλα. Το εχουμε δοκιμασει εδω http://www.caraudiotest.gr/
Δεν υπερασπιζομαι την καθε pioneer απλα ειμαι αντικειμενικος. Την JVC συγκεκριμενα την συμπαθω αρκετα, μαλιστα πολυ περισσοτερο απο την Alpine. Την θεωρω τιμια και ποιοτικη.

Στο Ε36 εχω διδρομο ενεργο hi-fi με κατασκευη για tweeter στο κολονακι. στην πορτα ανουσιο καθως η σκηνη θα τραβαγε χαμηλα οτι time alighnment και να εκανες. τριδρομο θελε πολυ κουτσουρεμα το αμαξι και δεν ηθελα να απεχει απο το εργοστασιακο look. Το αποτελεσμα παντως ειναι περαν του ικανοποιητικου. Δες στο γκαραζ μου

Εαν θες να μιλησω με τον υπευθυνο του περιοδικου. Οι δοκιμες γινονται σε ειδικο χωρο με τα ηχεια στημενα συμφωνα με το hi-fi triangle σε μονωμενο χωρο. Τα ενισχυτικα - ηχεια αναφορας ειναι home μεσαιας προς καλης κατηγοριας. δεν απαιτει παραπανω καθως τα car audio δεν μπορουν να φτασουν τοσο κοντα σε πολυ καλα home audio συστηματα και δεν θελαμε το χασμα να ειναι πολυ μεγαλο. Στο site υπαρχουν πληροφοριες για το χωρο.

Φιλικα παντα, τετοιου ειδους συζητησεις τις κανω καθημερινα ακομα και με συναδελφους. <ποτε κανεις δεν μπορει να εχει παντα την ιδια αποψη
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 30-03-12 στις 22:23
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 31-03-12, 12:43
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παιδιά εντάξει, δεν έχει σχέση με το θέμα τώρα αν το jvc ή το P88 είναι καλύτερο.

To θέμα το άνοιξε ο sierra για το Vision που έβαλε στο αυτοκίνητο του (και οτι το πήρε για Dynavin)...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 14-02-13, 11:25
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
τώρα που έχει έρθει και η δικιά του ώρα να βλέπει dvd να κάνω την κίνηση???
τελικά ποιο είναι πιο καλό(γιατί μπερδεύτηκα)?
και καλύτερη τιμή??? που μπορούμε να το βρούμε????
__________________
τρελο stock out στο
www.racemodels.gr με φανταστικες τιμες στα bmwakia!!(Kων/νος)
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 14-02-13, 12:28
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
Πολυ καλό, ωραία πατεντα
Θα μπαίνει και σε Ε90 λογικά?
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 14-02-13, 16:52
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
http://viewitem.eim.ebay.gr/D5113U-7...004251503/item

Εγώ έχω αγοράση τήν παραπάνω οθονη ,απο άλλο μαγαζι στο ebay ένα χρόνο τώρα δέν έχω κανένα πρόβλημα......!!!!!
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 16-02-13, 21:41
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
εισαι αθηνα να την δω απο κοντα?
__________________
τρελο stock out στο
www.racemodels.gr με φανταστικες τιμες στα bmwakia!!(Kων/νος)
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 17-02-13, 10:59
Το avatar του χρήστη SERGEANT
SERGEANT Ο χρήστης SERGEANT δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Μηνύματα: 20
SERGEANT is on a distinguished road
Γεια σας κι από μένα . Προχθές χάλασε το R/CD το BUSINESS της 46αρας μου , διάγνωση << μη επισκευασιμο >> . βρίσκω στο ebay αυτό η και άλλα τέτοια
http://www.ebay.de/itm/350717646725?...ht_5019wt_1271
ξέρει κάνεις να μου πει αν συνδέεται κατευθείαν ? η θέλει μετατροπές στην καλωδίωση μου ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.