Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 26-10-09, 19:30
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Όχι φίλε μου, δεν δουλεψε πάνω απο 2 λεπτά μετά το "κρακ". Δε νομίζω να πρόλαβε να ανέβει καθόλου η θερμοκρασία (ευτυχώς έκανε και κρύο).
Το θέμα για μένα είναι οτι πριν 5.000 Km είχα αλλάξει τεντωτήρα λουριών (πριν έναν μήνα περίπου) και έπρεπε να δουν την φθορά και τα μικροραγισματάκια που είναι γεμάτη η τροχαλία (δυστυχώς δε φαίνονται στις φωτό απο το κινητό) αλλα και το λάστιχο αν υπήρχε καταπόνηση...

Ευτυχώς το περιστατικό συνέβει με λίγες στροφές στον κινητήρα και σε χαμηλή ταχύτητα όπως λες και εσύ... Αλλιως δε μπορώ να φανταστώ τι ζημιά θα έκανε το κομμάτι που εκσφενδωνίστηκε περιστρεφόμενο...

Το θέμα το είχα συζητήσει και με τον συνάδελφο με το 520d (με τα 163 ps) απο την Παρο που είχα πάει διακοπές... Μου είχε πει να την αλλάξω προοληπτικά στα 100.000 Km γιατί κόβονται στα 120.000 αλλα δυστυχώς δεν έφτασα ούτε ως εκεί... :-(
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 26-10-09, 19:51
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι φίλε μου, δεν δουλεψε πάνω απο 2 λεπτά μετά το "κρακ". Δε νομίζω να πρόλαβε να ανέβει καθόλου η θερμοκρασία (ευτυχώς έκανε και κρύο).
Το θέμα για μένα είναι οτι πριν 5.000 Km είχα αλλάξει τεντωτήρα λουριών (πριν έναν μήνα περίπου) και έπρεπε να δουν την φθορά και τα μικροραγισματάκια που είναι γεμάτη η τροχαλία (δυστυχώς δε φαίνονται στις φωτό απο το κινητό) αλλα και το λάστιχο αν υπήρχε καταπόνηση...

Ευτυχώς το περιστατικό συνέβει με λίγες στροφές στον κινητήρα και σε χαμηλή ταχύτητα όπως λες και εσύ... Αλλιως δε μπορώ να φανταστώ τι ζημιά θα έκανε το κομμάτι που εκσφενδωνίστηκε περιστρεφόμενο...

Το θέμα το είχα συζητήσει και με τον συνάδελφο με το 520d (με τα 163 ps) απο την Παρο που είχα πάει διακοπές... Μου είχε πει να την αλλάξω προοληπτικά στα 100.000 Km γιατί κόβονται στα 120.000 αλλα δυστυχώς δεν έφτασα ούτε ως εκεί... :-(
Λοιπον προσεξε να δεις...
Πριν μου συμβει εμενα η βλαβη με το συμπιεστη κλιματισμου και τη σπασμενη τροχαλια του, ειχα αλλαξει λουρι αλλα και την τροχαλια του στροφαλου. Ολα σε συγκεκριμενο εξουσιοδοτημενο. Επισης ειχα τ αμαξι απειραχτο μαμα και ειχα κανει ολα του τα σερβις σε εξουσιοδοτημενα. Οταν εσπασε ο συμπ. A/C τ αμαξι ηταν εκτος εγγυησης. Αμεσως τους πιεσα να μου καλυψει το συνεργειο τη βλαβη επειδη ειχε μπει χερι στο συστημα μεταδοσης κινησης των βοηθητικων του κνητηρα και ισως να μην ειχαν κανει κατι σωστα, συσφιξη λουριου ή κ εγω δε ξερω τι...
Εφ οσον ολα αυτα αλληλοσυνδεονται ισως να μην ηταν απλη αστοχια υλικου αλλα πατατα του συνεργειου.
Και τους πρεσσαρα απ την αρχη...Και το δεχτηκαν! Μου αλλαξαν συμπιεστη κλιμα με νεο, εβαλαν φρεον και νεο λουρι κι εγω πληρωσα μονο το λουρι και τα εργατικα. Σημ. Μονο ο συμπιεστης εκανε 900€!
Αν δεν εισαι στην εγγυηση και πας σε εξουσιοδοτημενα, για ψαχτο λιγακι και τριξτους τα δοντια μηπως κανανε καμια πατατα και με το δικο σου οταν σου αλλαξαν λουρι.
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 26-10-09, 20:15
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Στην εγγύηση είμαι...
Μάλλον θα ανέβω αυριο Αθηνα να πάρω το εξάρτημα (αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο και γίνεται) για να μπει ως το μεσημέρι να βγω για δουλειά....
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 26-10-09, 21:16
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Οι κραδασμοί και τα << κρακ >> στο μέταλλο πάντως μπορεί να είναι δευτερογενείς.

Δλδ να προκλήθηκαν από το φάγωμα του λαστιχένιου μέρους.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 26-10-09, 21:26
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
@ skatzoxoiros

Περαστικά φίλε μου, να το ψάξεις λεπτομερέστατα το θέμα και να μας ενημερώσεις κι εμάς του συναδέλφους-dieseλάτους....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 27-10-09, 17:23
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα Κώστα,

Τι έκανες με το αμάξι τελικά?

Τελικά το "φιλοσόφησα" λιγάκι και σκέφτηκα πως με τη χρήση του ως ΤΑΧΙ, το να πάθει και κάτι στα 90000ΚΜ δεν είναι και τόσο τραγικό.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 27-10-09, 18:12
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Μάριε δυστυχώς το αμάξι θα το πάρω την Πέμπτη το πρωί γιατι μεσολαβεί η αργία της 28ης... Αλλιώς θα το είχα αυριο το πρωί.
Το θέμα με την τροχαλία στα diesel το έχω συζητήσει με όλους τους συναδέλφους που έχουν ταξί BMW, όλοι τις αλλάζουν προοληπτικά στα 100.000 για να μην τους αφήσει στο δρόμο όπως το δικό μου. Απο όσο μου είχαν πεί συνήθως οι τροχαλίες αυτές κόβονται στα 120.000 οπότε πίστευα οτι έχω αρκετό δρόμο ακόμη... Φαντάζομαι πως θα πρέπει να έπαιξε μεγάλο ρόλο στον τρόπο που δουλευει το αυτοκίνητο καθώς στο δικό μου το 70% περίπου των χιλιομέτρων του τα έχει κάνει μέσα στην πόλη, δίχως μεγάλα και ξεκούραστα ταξίδια, ενώ οι συνάδελφοι απο άλλες πόλεις που τα έχουν συνήθως δε δουλευουν στον "πόλεμο" (έκφραση που χρησιμοποιούμε οι οδηγοί ταξί για την κίνηση μέσα στην πόλη).
Θα σας ενημερώσω όταν το παραλάβω...

Πάντως έχετέ το υπόψην όσοι έχετε diesel... Απο την αντιπροσωπία μου επιβεβαίωσαν πως όντως υπάρχει θέμα κυρίως στις παλιότερες εκδόσεις με τα 150ps και τα 163ps, σε τέτοιο κινητήρα δεν τους είχε ξανατύχει... (ίσως επειδή είναι αρκετά καινούριος και δεν έχουν κάνει τα χιλιόμετρα που χρειάζεται τα αυτοκίνητα που τον φορούν)
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 27-10-09, 18:33
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάριε δυστυχώς το αμάξι θα το πάρω την Πέμπτη το πρωί γιατι μεσολαβεί η αργία της 28ης... Αλλιώς θα το είχα αυριο το πρωί.
Το θέμα με την τροχαλία στα diesel ... ...Απο την αντιπροσωπία μου επιβεβαίωσαν πως όντως υπάρχει θέμα κυρίως στις παλιότερες εκδόσεις με τα 150ps και τα 163ps, σε τέτοιο κινητήρα δεν τους είχε ξανατύχει... (ίσως επειδή είναι αρκετά καινούριος και δεν έχουν κάνει τα χιλιόμετρα που χρειάζεται τα αυτοκίνητα που τον φορούν)


Η τροχαλια δε γουργουριζε καθολου ; δε σε προοιδοποιησε;

Θα αλλαξεις και αντλια νερου μαζι;
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 27-10-09, 19:07
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τροχαλια δε γουργουριζε καθολου ; δε σε προοιδοποιησε;

Θα αλλαξεις και αντλια νερου μαζι
;
Στο δικο μου αρκετα πριν σπασει η τροχαλια του συμπιεστη A/C εκανε ενα θορυβο οπως γραφει κι ο kplc16, σα μεταλλικο συντονισμο, θροισμα ή κατι τετοιο. Τους το χα παει 2-3 φορες και δε το χαν βρει απο που ερχεται ο θορυβος και μου ελεγαν πως ειναι ρουλεμαν εντατηρα ή απο δισκο-πλατω κλπ κλπ μεχρι που εσπασε με αφησε και τους το πηγα σε γερανο τ αμαξι και τριβαν τα ματια τους οταν ειδαν τη βλαβη.
Αντλια νερου γιατι να αλλαξει αν δεν εχει παθει καποια βλαβη η ιδια;..
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 27-10-09, 21:05
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Έχει βγει καινούρια τροχαλία για το δικό σου;

Ή για τα προηγούμενα(*150-163ps);

Εμένα πλέον έχει 125.000 χλμ, αλλά δεν έχω παρατηρήσει ΤΙΠΟΤΑ που να προδίδει κάποια δυσλειτουργία.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.