Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 29-09-13, 11:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s1fis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω 186000 χλμ. Στο ξεκίνημα κάποιες φορές βλέπω άσπρο καπνό. Στην πορεία όχι. Στις αλλαγές δεν είμαι σίγουρος....κάποιες φορές νομίζω πως ναι.

Για τσιμουχάκια δεν ανοίγεις μηχανή; αν ναι, κ σου πει πως θέλεις κ εκείνο κ τ'άλλο...τι κάνεις εκεί;
Αστο σε μεγάλη κατηφόρα να ρολάρει με πέμπτη, και στο τέλος της πάτα συμπλέκτη και
τέρμα γκάζι. Αν δείς πίσω μπλέ, έχεις τσιμουχάκια.. Αν όχι, ελατήρια κυλίνδρων..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-09-13, 11:12
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αστο σε μεγάλη κατηφόρα να ρολάρει με πέμπτη, και στο τέλος της πάτα συμπλέκτη και
τέρμα γκάζι. Αν δείς πίσω μπλέ, έχεις τσιμουχάκια.. Αν όχι, ελατήρια κυλίνδρων..
Δεν είναι η πρώτη φορά που εντυπωσιάζομαι με κάποια απτις απαντήσεις σου. Θα το δοκιμάσω στην επιστροφή μου σήμερα απτο βόλο κ θα ενημερώσω.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-09-13, 11:16
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Στατιστικά μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει πρόβλημα στα ελατήρια του εμβόλου σε Ε46 με κινητήρες Ν4xBxx...
99% όλοι οι παθόντες, όπως και εγώ, είναι από τσιμουχάκια βαλβίδων...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-09-13, 17:30
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Για να μην ανοίξω άλλο θέμα μία σχετική (ελπίζω) ερώτηση: σβήνοντας τη μηχανή (Ζ3 2.0) μου άναψε η κίτρινη ένδειξη για το λάδι.

Ξαναβαζοντας μπρος, όλα καλά (λαμπάκι σβηστό) και από τότε έχω διανύσει 100 χλμ χωρίς πρόβλημα. Η στάθμη του λαδιού είναι οκ. Λέω να το πάω στο μηχανικό για να δει στον εγκέφαλο αν καταγράφτηκε κάτι, αλλά έχει κάποιος μία εξήγηση ή αν έχει παρόμοια εμπειρία.

Μπορεί να μην είναι τίποτα έστω και αν το λαμπάκι άναψε, έστω και μία φορά;
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-09-13, 18:55
spyros e46 Ο χρήστης spyros e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-05-2013
Μηνύματα: 172
spyros e46 is on a distinguished road
Παιδια καλησπέρα! εχω το bmw e46 328 m52 2800cc. Απο τοτε που το πηρα το αμαξι με το που το αναβω μετα απο 10 δευτερολεπτα μου αναβει το κιτρινο λαμπακι λαδιου και μετα απο 15 δευτερολεπτα νομιζω σβεινει. Αν και εχω κανει σερβις 2 φορες κιολας παλι αναβει. Δεν καιει καθολου λαδι το αμαξι. Τι λετε να ειναι? Μηπως θελει καποιο reset?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 30-09-13, 19:17
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην ανοίξω άλλο θέμα μία σχετική (ελπίζω) ερώτηση: σβήνοντας τη μηχανή (Ζ3 2.0) μου άναψε η κίτρινη ένδειξη για το λάδι.

Ξαναβαζοντας μπρος, όλα καλά (λαμπάκι σβηστό) και από τότε έχω διανύσει 100 χλμ χωρίς πρόβλημα. Η στάθμη του λαδιού είναι οκ. Λέω να το πάω στο μηχανικό για να δει στον εγκέφαλο αν καταγράφτηκε κάτι, αλλά έχει κάποιος μία εξήγηση ή αν έχει παρόμοια εμπειρία.

Μπορεί να μην είναι τίποτα έστω και αν το λαμπάκι άναψε, έστω και μία φορά;
Πόσο καιρό έχεις να αλλάξεις λάδια????
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 30-09-13, 19:24
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο καιρό έχεις να αλλάξεις λάδια????
Έγινε αλλαγή πριν 5 μήνες (και 6κ χλμ). Πάντα αλλάζω και το φίλτρο, και χρησιμοποιώ σταθερά μόνο ΟΕΜ 0W40. Το αμάξι όσο το έχω (~35κ χλμ από τα 125κ χλμ) δεν έχει κάψει λάδια.

Μήπως απλά έχει θέμα ο αισθητήρας στάθμης;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 30-09-13 στις 19:28
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 30-09-13, 19:46
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έγινε αλλαγή πριν 5 μήνες (και 6κ χλμ). Πάντα αλλάζω και το φίλτρο, και χρησιμοποιώ σταθερά μόνο ΟΕΜ 0W40. Το αμάξι όσο το έχω (~35κ χλμ από τα 125κ χλμ) δεν έχει κάψει λάδια.

Μήπως απλά έχει θέμα ο αισθητήρας στάθμης;
Μπορεί, να είναι απο αυτό.. η απο κάποιο σώμα που στιγμιαία χάθηκε. Κοίτα το κούμπωμα
του αισθητήρα μήπως θέλει καθαρισμα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 30-09-13, 23:52
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί, να είναι απο αυτό.. η απο κάποιο σώμα που στιγμιαία χάθηκε. Κοίτα το κούμπωμα
του αισθητήρα μήπως θέλει καθαρισμα..
Ευχαριστώ για την απάντηση. Πάντως εμφανίστηκε ουσιαστικά σε στάση (πάρκαρα), εκτός και είχε ανάψει λίγο νωρίτερα και δεν το πρόσεξα (δύσκολο βέβαια).

Για το καθάρισμα, επειδή δεν ξέρω που είναι το κούμπωμα, λέω να το αφήσω έτσι μέχρι να (αν) ανάψει ξανά, κ τότε πάω στο συνεργείο. Φαντάζομαι δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν περιμένω.

Αν με το καθαρισμό δεν βγάλω άκρη αλλάζω αν είναι και λίγο πιο νωρίς λάδια (σημ: κάνω αλλαγή κάθε 10κ χλμ) και κάνω και αντικατάσταση του αισθητήρα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 01-10-13, 00:35
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
άσπρος καπνός

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αστο σε μεγάλη κατηφόρα να ρολάρει με πέμπτη, και στο τέλος της πάτα συμπλέκτη και
τέρμα γκάζι. Αν δείς πίσω μπλέ, έχεις τσιμουχάκια.. Αν όχι, ελατήρια κυλίνδρων..
Να κάνω μια ερώτηση... επειδή γύρισα βράδυ απτο βόλο κ φυσικά δεν είδα τπτ στη διαδρομή, παρατήρησα όμως όταν το βάλα μπροστά το μεσημέρι, μετά από κανά δυο λεπτά που δούλεψε κ του ρίξα μια ξερογκαζιά ντουμάνιασε ο τόπος κ μύρισε καμένο λάδι με άσπρο καπνό αλλά για λίγο. Σημαίνει κάτι συγκεκριμένο αυτό ή απλά ότι καίει λάδι;
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.