Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-04-17, 10:17
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
M Design

Ψιλοαγαπαω λιγο Μ4 οπως ειχα παει οταν πρωτοεμφανιστηκε και ειχε τυχει και ημουνα στο Μοναχο εκεινη την περιοδο.

Την ομορφια της Μ3 Ε46 κατα την γνωμη μου ΔΕΝ την εχει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-17, 16:37
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Κατ αρχάς είναι εντελώς υποκειμενικό το θέμα της ομορφιάς.

Επίσης άλλο θέμα το αν μου αρέσει κάτι όταν το βλέπω live και άλλο κάνοντας την άμεση σύγκριση με το προγενέστερο μοντέλο.

Το 36 ήταν απίστευτα "λίγο" οπτικά σε σχέση με το 30 αλλά παρόλα αυτά πολύ ωραίο. Το 46 σε σχέση με το 36 ήταν από άλλο πλανήτη αλλά το 92 όχι και τόσο ιδιαίτερο. το 92 πχ έχει το οξύμωρο ότι είναι πιο φαρδύ μπροστά από ότι πίσω. Το Μ4 είναι διαστημικό από κοντά αλλά θυμίζει λιγότερο BMW και περισσότερο concept car για εμάς τους παλιούς.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-04-17, 11:51
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ αρχάς είναι εντελώς υποκειμενικό το θέμα της ομορφιάς.

Επίσης άλλο θέμα το αν μου αρέσει κάτι όταν το βλέπω live και άλλο κάνοντας την άμεση σύγκριση με το προγενέστερο μοντέλο.

Το 36 ήταν απίστευτα "λίγο" οπτικά σε σχέση με το 30 αλλά παρόλα αυτά πολύ ωραίο. Το 46 σε σχέση με το 36 ήταν από άλλο πλανήτη αλλά το 92 όχι και τόσο ιδιαίτερο. το 92 πχ έχει το οξύμωρο ότι είναι πιο φαρδύ μπροστά από ότι πίσω. Το Μ4 είναι διαστημικό από κοντά αλλά θυμίζει λιγότερο BMW και περισσότερο concept car για εμάς τους παλιούς.
Συμφωνω ακριβως με ολα,θεωρω ανεξαρτητως χρονολογιας αν μπουνε ολα στην σειρα θεωρω οτι θα κερδιζανε σε θεμα εμφανισης η Μ3 Ε30 και η Μ3 Ε46.

Η Μ4 βλεποντας την μονη της μου αρεσει,οταν αρχιζω συγκρισεις με το παρελθον....οχι τοσο πολυ.Θεωρω οτι δεν εχει να κανει με το γεγονος οτι ειναι φρεσκια ή οτι εγω ειμαι απο τους ''παλιους''.Εδω και 1 μηνα εχω εξω απο το σπιτι μου καθε μερα μια λευκη χειροκινητη () με 18αρια Μ3 Ε92,την βλεπω-την ξαναβλεπω-την εχω οδηγησει στο παρελθον σαν μοντελο-ομως ακομα εκτος απο την μπροστινη οψη που ειναι πολυ ωραια οπως ειπα οταν πρωτοεμφανιστηκε επιμενω και παραμενω στην ιδια αποψη,ωραια η μπροστινη οψη αλλα μετα δεν με κραταει κατι οπως η Μ3 Ε46 για παραδειγμα που ειναι λατρεμενη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-04-17, 01:44
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Οι σχεδιαστες των αυτοκινητων, κυριως των premium εταιριων ειναι πολλα χρονια μπροστα απο τον μεσο καταναλωτη, αλοιμονο αν δεν συνεβαινε αυτο...Θα περασουν τα χρονια και θα εντυπωθει στη συνειδηση και το καινουριο σχημα και μπροστα στα μελλοντα σχεδια το σημερινο θα δειχνει παρωχημενο. Απλως το Μ4 ειναι ενα θαυμα ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ οπως ολα τα αντιστοιχα σχεδια κορυφαιων υλοποιησεων. Πιστευω οτι το Μ4 με τον καιρο θα εχει πολυ περισσοτερους οπαδους απ το μ3 ε46, απλως πλεον θα ειναι μονο για αφισα στον τοιχο...!!! Ειναι επαναστατικα ομορφο, δεν ειναι το σχεδιαστικο χαλι του Ε60...Επιτελους η μπεμβε μετα απο χρονια απραξιας αρχιζει και βγαζει παλι ωραια αυτοκινητα
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-04-17, 09:48
Το avatar του χρήστη Straight six
Straight six Ο χρήστης Straight six δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 922
Straight six will become famous soon enough
κανεις δε αρνειται οτι το Μ4 ειναι ασχημο...το θεμα ομως ειναι οτι εχουν χασει την
προσωπικότητα που ειχαν τα παλια bmw...και το 46 Μ ειναι πανεμορφο ( το ομορφοτερο για εμενα με τις σωστοτερες αναλογιες) οπως και το Μ4...το 46 ομως ειχε προσωπικοτητα και ταυτοτητα στο σχημα του που τα νεα bmw δεν εχουν πλεον...

για μενα το Μ4 απο την μεσαια κολωνα και πισω καπου το χανει.... το F80 M3 ειναι πολυ ομορφοτερο...απο το 92 και μετα οι σχεδιαστικες γραμμες εγιναν πολυ soft και εκπεμπουν μια ξενερωτη ομορφια...το λιμουζινε F10 οσο και αν λενε οτι ειναι ομορφο, δεν πιανει μια στο στυλ και τις γραμμες του 39 και 34...
__________________
PANAGIOTIS SAYS: Nothing better than a damn S-T-R-A-I-G-H-T S-I-X
engine
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-04-17, 10:56
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Μ3 F80 δεν έχω δει ακόμη από κοντά αλλά από τις φωτογραφίες μου άρεσε περισσότερο από το Μ4.
Το Μ4 από τις φωτογραφίες φαινόταν εντυπωσιακό αλλά κάπως περίεργο. Από κοντά ανακαλύπτεις ότι έχει άπειρες γραμμές και γωνίες που τις προτιμώ από το στρογγυλεμένο αμάξωμα του 92.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-04-17, 11:43
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Ο stelmaniac έχει δίκαιο.

Πάντως, αποδυκνείεται περίτρανα, ότι η χρυσή σχεδιαστική 20 ετία της BMW, 1976-1998, έφτιαξε φοβερό κοινό (ασχέτως υπολοίπων χαρακτηριστικών).

Σε όλους άρεσαν οι BMW του τέλους της δεκαετίας του 70, και των -80, -90.
Μετά ήρθε ο Bangle (και οι υπευθυνοι που ενέκριναν τα σχέδια).

Εκτός των ///M και των M-pack όλα μα όλα, είναι μέτρια. Στους παλιούς (που τους άρεσαν όλα), δεν αρέσει ούτε κατά 50% (σαν βαθμολογία και σαν αποδοχή γενικά). Στους μη φανατικούς BMWδακηδες αρέσουν σε μικρό ποσοστό.

Τα Ζ4 ανοικτά-κλειστά κλπ (και το δεύτερης γενιάς), είναι εντυπωσιακά, αλλά έχουν και πάρα πολλά αταίριαστα μέρη ή άσχημες πλευρές.
(Ενώ ένα Ζ3 ας πούμε ήταν πανέμορφο από παντού).

Επιτέλους άρχισε να αλλάζει προς το καλύτερο σε πιο αρμονικές γραμμές από τις σειρές F και έπειτα (η F10 5άρα και μετέπειτα σειρά 3-4 και νεα 5 και 7).

Από αυτές τις σειρές άρχισαν να είναι αρκετά ωραία τα μη M-pack και ///M που είναι δείγμα ομορφιάς γιατί με τα spoiler κλπ σίγουρα αγριεύει το όποιο σχέδιο και αποκτά χαρακτήρα. (Δεν έγινε πιο όμορφο, αλλά και η ''αγριάδα'' είναι θελκτική σε ένα όχημα).

Ένα Ε30, Ε34, Ε36 ήταν ωραίο ακόμα και με τα τάσια. Ένα Ε39-46-38 ήταν ωραίο και με 15άρες ζάντες.
Ένα Ε60, Ε90, Ε92 έπρεπε να έχει 18άρες με 255 πίσω για να μη φαίνεται κακόμοιρο. Με m-pack ήταν ακόμα καλύτερα τα πράγματα. Αλλά με σπορ προφυλακτήρες και ζαντάρες και ένα Golf μπορεί να σε εντυπωσιάσει. Δεν είναι κανένα κατόρθωμα αυτό.

Απλά ομορφιά αναλογικά και με την εποχή σαν την χρυσή 20ετία (περίπου) δεν θα ξαναϋπάρξει.
Τουλάχιστον ο φανατικός BMWδάκιας δεν θα προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του και τους άλλους για το πόσο ωραίο είναι το αμάξι του.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 21-04-17 στις 11:45
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-04-17, 12:41
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Μ3 F80 δεν έχω δει ακόμη από κοντά αλλά από τις φωτογραφίες μου άρεσε περισσότερο από το Μ4.
Το Μ4 από τις φωτογραφίες φαινόταν εντυπωσιακό αλλά κάπως περίεργο. Από κοντά ανακαλύπτεις ότι έχει άπειρες γραμμές και γωνίες που τις προτιμώ από το στρογγυλεμένο αμάξωμα του 92.
Αυτο το πραγμα πραγματικα ειναι απιστευτο.Οταν τις εβλεπα Μ3 και Μ4 διπλα την μια στην αλλη στο μουσειο δεν το πιστευα.Γυρισα εδω και το ειπα σε ολους ποσο εντυπωση μου εκανε.Οσο περναει ο καιρος βλεπω οτι δεν ηταν λαθος η εντυπωση που ειχαμε ολοι οταν την πρωτοειδαμε.Ναι η Μ3 ειναι πιο ωραια απο την Μ4 (θεια τιμωρια για την αλλαγη ονομασιας????).

Ολοι συμφωνουμε οτι σχεδιαστικα οι BMW ομορφυνανε παρα πολυ και απλα μοντελα μου αρεσουνε πολυ που τα βλεπω στο δρομο.Ειναι τα μονα που μπορω να με φανταστω στο απωτερο μελλον να σκεφτομαι την αγορα καποιου.

Πραγματικα το αυτοκινητο ειναι πολυ ομορφο σε σχεση με την προκατοχο του.Κατι αναλογο με την Ε46 σε σχεση με την Ε36 (η οποια ομως σχεδιαστικα ητανε πολυ μπροστα για την εποχη της αν και σε γενικες γραμμες δεν ειναι στα ομορφα μοντελα της BMW).

Πολυ σωστα το εθεσε και το ιδιο πιστευω και εγω οπως λεει ο DIM77 οτι το μοντελο το κρινουμε στην απλη μορφη του χωρις εξτρα και πακετα αεροδυναμικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-04-17, 13:14
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Εμένα από τα νέα μοντέλα μου αρέσουν μόνο τα Μ-pack από τα απλά αλλά και όλα ανεξαιρέτως τα Μ, ακόμη και το Χ5-Μ! αυτό όμως συνέβαινε και παλιά με τα περισσότερα μοντέλα.

Η μεγάλη διαφορά πλέον είναι ότι το lci 34 του πατέρα μου μου αρέσει πιο πολύ από το αντίστοιχο απλό 39! το απλό 30 πιο πολύ από το απλό 36.

Απίστευτα διαχρονικά σχήματα ή γέρασα πολύ?
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-04-17, 13:21
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Και εγώ το ίδιο έχω πάθει. Εγώ ακόμα πιο πολύ με αυτοκίνητα δεκαετίας 60 και πέραν του Ατλαντικού.

Δεν έχει σχέση μόνο η ηλικία.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.