Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-04, 02:37
Το avatar του χρήστη tasosbmwe30
tasosbmwe30 Ο χρήστης tasosbmwe30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Μηνύματα: 679
tasosbmwe30 is on a distinguished road
ΒΟΗΘΕΙΑ....ΤΩΡΑ..... ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!

οπως ξερετε οι περισσοτεροι, η μπεμπα μου εχει κανει "ΑΡΚΕΤΑ" χλμ(510000 περιπου) και τσιμπαει λιγο λαδακι εδω και 2 μηνες(περισσοτερο) και εκτος απο αυτο, πριν καμια βδομαδα αρχισαν να ''ΧΤΥΠΑΝΕ" και τα ωστηρια.....!!!!μιας και δεν εχει γινει ακομα καπια ενεργεια απο τους admin(δεν το λεω για κακο,ξερω οτι εχετε ''πολλα μαζεμενα" αυτο το καιρο) για να εχουμε καποια εκπτωση απο συγκεκριμενο μαγαζι(ειναι νωρις αλλωστε γι'αυτο,ουτε club δεν ειμαστε ακομα) και εγω βιαζομαι καπως γιατι σε 1 μηνα περιπου θα αρχισω τα ταξιδια ναυπλιο-μεσολογγι-γιαννενα και αντιστροφα,και θελω το αμαξι να δουλευει σωστα για να μην εχουμε "ΑΠΡΟΟΠΤΑ",θελω τις γνωσεις και τις αποψεις σας για το θεμα:αφου απορριπτουμε την αλλαγη κινητηρα για τους λογους που ανεφερα,προσανατολιζομαι στο να αλλαξω τα "εντοσθια" του μοτερ και με την "ευκαιρια" να το κανω 318 + την αλλαγη των ωστηριων και reprofiling εκκεντροφορου!!!!ξερει κανεις την πιθανη "αξια" της μετατροπης(οσο πιο αληθινη)γινεται?????για να δω αν με συμφερει με το να αλλαξω μοτερ,γιατι γι'αυτα που ρωτησα μου ειπαν πολυ ακριβα!!!!!ρωτησα για 318is(3000 euro κομπλε η μετατροπη χωρις την τοποθετηση) και 320is(2500 euro χωρις τα φρενα και την τοποθετηση)!οταν ρωτησα για την "διαφορα" αναμεσα στα 2 ,της τιμης, μου απαντησε:το 1800cc πουλιεται πιο ευκολα απο το 2000cc!!!ειναι "τρελοι" οι ανθρωποι ρε μαγκες.....15 χρονια μοτερ(για να μην πουμε και για τα χλμ τους) και ζητανε 3000 euro!!!!!!!βοηθατε ρε.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-04, 08:57
Το avatar του χρήστη M5-Matzos
M5-Matzos Ο χρήστης M5-Matzos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Μηνύματα: 139
M5-Matzos is on a distinguished road
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasosbmwe30
οπως ξερετε οι περισσοτεροι, η μπεμπα μου εχει κανει "ΑΡΚΕΤΑ" χλμ(510000 περιπου) και τσιμπαει λιγο λαδακι εδω και 2 μηνες(περισσοτερο) και εκτος απο αυτο, πριν καμια βδομαδα αρχισαν να ''ΧΤΥΠΑΝΕ" και τα ωστηρια.....!!!!μιας και δεν εχει γινει ακομα καπια ενεργεια απο τους admin(δεν το λεω για κακο,ξερω οτι εχετε ''πολλα μαζεμενα" αυτο το καιρο) για να εχουμε καποια εκπτωση απο συγκεκριμενο μαγαζι(ειναι νωρις αλλωστε γι'αυτο,ουτε club δεν ειμαστε ακομα) και εγω βιαζομαι καπως γιατι σε 1 μηνα περιπου θα αρχισω τα ταξιδια ναυπλιο-μεσολογγι-γιαννενα και αντιστροφα,και θελω το αμαξι να δουλευει σωστα για να μην εχουμε "ΑΠΡΟΟΠΤΑ",θελω τις γνωσεις και τις αποψεις σας για το θεμα:αφου απορριπτουμε την αλλαγη κινητηρα για τους λογους που ανεφερα,προσανατολιζομαι στο να αλλαξω τα "εντοσθια" του μοτερ και με την "ευκαιρια" να το κανω 318 + την αλλαγη των ωστηριων και reprofiling εκκεντροφορου!!!!ξερει κανεις την πιθανη "αξια" της μετατροπης(οσο πιο αληθινη)γινεται?????για να δω αν με συμφερει με το να αλλαξω μοτερ,γιατι γι'αυτα που ρωτησα μου ειπαν πολυ ακριβα!!!!!ρωτησα για 318is(3000 euro κομπλε η μετατροπη χωρις την τοποθετηση) και 320is(2500 euro χωρις τα φρενα και την τοποθετηση)!οταν ρωτησα για την "διαφορα" αναμεσα στα 2 ,της τιμης, μου απαντησε:το 1800cc πουλιεται πιο ευκολα απο το 2000cc!!!ειναι "τρελοι" οι ανθρωποι ρε μαγκες.....15 χρονια μοτερ(για να μην πουμε και για τα χλμ τους) και ζητανε 3000 euro!!!!!!!βοηθατε ρε.....
Όσον αφορά το ότι τσιμπάει λάδια αυτό μπορείς να το διορθώσεις με μία σειρά ελατήρια μόνο εφόσον καίει λίγα λάδια.
__________________
Dear Lord why my M5 has been crashed ?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-04, 12:12
Το avatar του χρήστη tasosbmwe30
tasosbmwe30 Ο χρήστης tasosbmwe30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Μηνύματα: 679
tasosbmwe30 is on a distinguished road
καλο θα ηταν αυτο αφου θα γλυτωνα και τα "παραπανω" εξοδα αλλα πιστευω ειναι κριμα να βγαλω το "κορμο" και μην το κανω 318!!!!!!????αφου και παραπανω γκαζι θελω και αργα ή γρηγορα καποιο προβληματακι θα βγαλει με τα χλμ που του κανω(2500-3000 το μηνα) και θα πρεπει να παω παλι στο μαστορα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-08-04, 12:22
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Με τον Αλέκο που είναι και γείτονάς σου έχεις μιλήσει?
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-08-04, 12:48
Το avatar του χρήστη STAIO-CI
STAIO-CI Ο χρήστης STAIO-CI δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2004
Μηνύματα: 63
STAIO-CI is on a distinguished road
Exclamation

Φιλε Τασο πιστευω οτι με τα χρηματα αυτα που λες μπορεις ανετα να κανεις μια πληρη μετατροπη του αυτοκινητου σου σε 2.0.Ψαξ'το λιγο.
__________________
PLEASE GOD GIVE ME HORSE POWER !!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-08-04, 13:14
Το avatar του χρήστη tasosbmwe30
tasosbmwe30 Ο χρήστης tasosbmwe30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Μηνύματα: 679
tasosbmwe30 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MPOWER
Με τον Αλέκο που είναι και γείτονάς σου έχεις μιλήσει?

το εχω γραψει και σε αλλο post,για την συμπεριφορα που εχουν οι αντιπροσωπιες απεναντι σε αυτους που εχουν παλια αυτοκινητα(απο ε30 και κατω)!!!!δεν καθομαι ρε φιλε να παρακαλαω τον καθενα να μου το "φτιαξει" και να ακουω εκφρασεις(οχι απο τον συγκεκριμενο ατομο) του τυπου:εδω ο πατερας σου πηρε καινουριο αμαξι 2004 μοντελο και εσυ ασχολεισαι με το ε30??????γιατι δεν σου παιρνει ενα 6κυλινδρο ε46 να τελειωνεις,να εχεις και γκαζια! ή τι να βαλεις εκκεντροφορο σε τουτο δω(το ε30),τι νομιζεις....θα παει γαμι....ντας? και μια τελευταια: οσα και λεφτα να του ριξεις φιλε δεν προκειται να "πιασει" παραπανω λεφτα οταν θα το πουλησεις!!!!!!!??????

τι να τους απαντησω σε ολα αυτα ρε μαγκες???????οτι γουσταρω τα αμαξι μου "τρελα" οσο παλιο και αν ειναι και γουσταρω να το "φτιαξω" για να πηγαινει καλυτερα στο δρομο(εστω μονο με εκκεντροφορο) και οχι για να πιασει περισσοτερα λεφτα οταν θα το πουλησω.....!!!!!λες και θα το καταλαβουν....!!!!???

οποιος γουσταρει...ας βοηθησει(σε θεματα τιμων ή και αντιπροτασεων),μπας και βγαλω καμια ακρη!!!!!!οταν εχεις ''παλιο'' αμαξι.....αυτα παθαινεις!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-08-04, 14:06
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Περιπτωση οταν πηγα να ρωτησω για 5αρι σασμαν για το δικο μου που εχει το ριμαδι το 4αρι και δεν μπορω να το βγαλω εθνικη.Ποσο κανει τους λεω??600 ευρω μου λενε απο Ε21 και 300 απο Ε30 αλλα το Ε30 θελει μετατροπες με κοντερ και κατι αλλα.600 ευρω για ενα σασμαν απο Ε21!!!!!!!!!! Οποτε αστα…Τεσπα στο θεμα του φιλου Τασου.Απο οτι ξερω η τοποθετηση θα σου παει πρπ 1000 ευρα για ολα αντε λιγο παρακατω.Οποτε αν καταλαβα συνολο θα ηθελες και υπολογιζεις να σου παει 2500-3000 με το κλειδι στο χερι(λεμε τωρα).Το μοτερ που θα παρεις δυστηχως εκτος αν βρεις καμια σπανια περιπτωση θα εχουν πανω απο 250000 χλμ. Οποτε θελει προσοχη.Καλυτερη και οικονομικοτερη λυση ειναι ενα 6κυλινδρο 2λιτρο Μ20.Μην πας σε 318is γιατι δεν εχει και πολυ ροπη και θα το βριζεις συνεχεια οταν θες να κανεις κανενα αναποδο,καλυτερα 318 παρα 318 is.Νομιζω το 320 θα σε ικανοποιησει και απο ροπη και απο δυναμη και βεβαια απο ηχο.Με τα χιλιομετρα που κανεις Τασο καλυτερα μην βαλεις 320is γιατι θα πληρωσεις οσο κανει ενα Μ3 σε βενζινες μεσα σε ελαχιστους μηνες :o .Φρενα αφου φορας τρυπητα απο 318is ην αλλαξεις,απλα βαλε μοτερ σασμαν και πλεξουδα,διαφορικο μπορεις να κρατησεις αμα θες λιγο καλυτερες ρεπριζ αφου αν δεν κανω λαθος το παρον δικο σου ειναι πιο κοντο απο του 320.Φιλε εγω παντως δεν ξερω,με προβληματιζει πολυ αν θα χωσω λεφτα στο Ε21.Τπτ δεν βρισκεις!!!Με βλεπω σε κανα χρονο να ψαχνω για Ε36.Ενταξει το δικο σου δεν ειναι και τοσο παλιο οσο το δικο μου και υπαρχουν πολλα φτιαγμενα Ε30 που κυκλοφορουν....Δεν ξερω αν βοηθησα απλα σου ειπα πως το βλεπω εγω σε σχεση με την περιπτωση σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-04, 15:32
Το avatar του χρήστη E30_318is
E30_318is Ο χρήστης E30_318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 284
E30_318is is on a distinguished road
Η φθηνότερη μετατροπή που μπορείς να κάνεις (που να αξίζει τον κόπο) είναι γύρω στσ 2500 ευρώ για αλλαγή μοτέρ σασμαν πλεξούδα και εργατικά για κάποιο 318i ή 318is αν βάλεις εξακύλινδρο η τιμή ανεβαίνει και στα ανταλλακτικά και στα εργατικά, ότι πληρώνεις παίρνεις!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-04, 20:07
melos86 Ο χρήστης melos86 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 139
melos86 is on a distinguished road
Να κανω εγω μια ερωτησουλα λιγο off-topic....
Γιατι προτεινεται στο παλικαρι να το κανει 318 απο 318is ?? Σε ποια σημεια πλεονεκτει το ενα μοτερ και σε ποια το αλλο??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-08-04, 21:31
Το avatar του χρήστη tasosbmwe30
tasosbmwe30 Ο χρήστης tasosbmwe30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Μηνύματα: 679
tasosbmwe30 is on a distinguished road
δεν θελω 6κυλινδρο(το ξερω πως σας τρελανα,εμαι περιεργος) γιατι θα βαρινει η μουρη παρα πολυ,αφου ηδη τωρα το αμαξι
καθεται" περισσοτερο μπροστα απο οτι πισω και θα εχω χειροτερη οδικη συμπεριφορα!!!!!ασε που το 320 εβγαζε μονο 129 αλογα(τοσα φθανω με 318 και εκκεντροφορο) και δεν θα μεινω ευχαριστημενος αν αποφασισω να βαλω 6κυλινδρο!

οσο για τον melos86,μου προτεινουν να το φτιαξω καλυτερα 318 γιατι απλα ειναι 8βαλβιδο και αποδιδει καλυτερα την ροπη του(σε πιο χαμηλες rpm)!!!!εχει ελλειψη ροπης χαμηλα(το 318is) και απλα στροφαρει καλυτερα σε πιο υψηλες rpm,κατι τι οποιο το πετυχαινω με το reprofiling εκκεντροφορου!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.