Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-06-06, 01:39
nick74 Ο χρήστης nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-05-2006
Μηνύματα: 2
nick74 is on a distinguished road
valvetronic ΝΑΙ Η ΟΧΙ ???

Για σας σε όλους. Είμαι ένα νέο μέλος στο forum και από μέρα σε μέρα θα αποκτήσω και εγώ μια 318. 2002 - 2003 μοντέλο (είμαι στην φάση του ψαξίματος αν και έχω κατασταλάξει σε 2 αυτοκίνητα.). Θα ήθελα να σας πω ότι δεν είμαι γνώστης από μηχανικά μέρη αυτοκινήτου και θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη σας.

Σε αυτοκίνητα μεταχειρισμένα 2002 - 2003 είναι καλύτερο να επιλέξω valvetronic ή όχι.

Πιστεύω ότι είναι καλύτερο το valvetronic αλλά με τα 21.000 22.000 ευρώ που διαθέτω ή θα προτιμήσω ένα 318 valvetronic και χωρίς εξοπλισμό ή θα επιλέξω ένα 318 Γερμανικό για παράδειγμα και δεν θα είναι valvetronic αλλά θα μου προσφέρει την απόλαυση ενός δερμάτινου σαλονιού και ηλιοροφή και ζάντες κ.λ.π.

Ξέρω στην ουσία ότι είναι δικό μου το πρόβλημα για το εάν θέλω καλό κινητήρα ή καλό εξοπλισμό. Απλά θα ήμουν χαρούμενος εάν κάποιος μου διεβεβέωνε ότι και με κινητήρα που δεν είναι valvetronic δεν θα έχω προβλήματα που ίσος θα τα απέφευγα με έναν Valvetronic.

Αν θεωρείτε ότι ένας κινητήρας που δεν είναι valvetronic είναι και πάλι καλός και δεν έχει ιστορικό προβλημάτων τότε αφού δεν έχω πρόβλημα με τους 147 ίππους του θα καταφέρω και να χαρώ μια bmw 318 αλλά και τα έξτρα της.

Σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-06-06, 02:47
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Καταρχάς καλώηρθες και με το καλό να αγοράσεις την μπέμπα σου(αλήθεια είναι το πρώτο σου BMW?)

Τώρα προσωπικά θα σου πρότεινα αυτοκίνητο χωρίς Valvetronic στην περίπτωση που το αγοράσεις από ιδιώτη(αν και νομίζω μοντέλα χωρίς Valvetronic βγαίναν πριν το 2002) με την ένοια ότι είναι πολύπλοκο το όλο σύστημα και κυρίως δεν ξέρεις από τι χέρια έχει περάσει.
Αν κάνεις μια γύρα από αντιπροσωπείες και υπάρχει κάποιο μοντέλο με Valvetronic κοίταξε το service - book του και αν το δεις χωρίς αρκετές βλάβες πρόσθεσε του ένα συν(οι αντιπροσωπείες, BMW όχι γενικά εισαγωγείς αυτοκινήτων, παίρνουν αυτοκίνητα προσεγμένα και ορισμένες τα συνοδεύουν και με εγγύηση).

Επίσης το θες δίπορτο η τετράπορτο?
Από μια προσωπική έρευνα αγοράς για e46 κατέληξα ότι τα δίπορτα (με ίδιο εξοπλισμό συγκριτικά με τα τετράπορτα αδέρφια τους ) είναι πιο ακριβά από τα τετράπορτα ίσως επειδή κυκλοφορούν λιγότερα ή επείδη είναι πιο γουστόζικα.Ποιος ξέρει?

Αν θες πάντως να φέρεις αυτοκίνητο από γερμανία και γενικά Ευρώπη πάρε το Drive Ioυνίου τεύχος 116 είναι πολύ κατατοπιστικό.(Αν κάποιος Mod/admin θεωρεί ότι η συγκεκριμένη παράγραφος αποτελεί αθέμιτη διαφίμηση please pm ή διαγράψτέ την συγκεκριμένη παράγραφο.)

Πιστεύω και οι υπόλοιποι θα σε βοηθήσουν να καταλήξεις στην πιο αξιόπιστη αγορά.Τώρα το θέμα που αναφέρεις για το σαλόνι είναι προσωπικό και δε μπορώ να εκφέρω άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-06-06, 08:45
Το avatar του χρήστη VIC
VIC Ο χρήστης VIC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-10-2004
Μηνύματα: 313
VIC is on a distinguished road
καλώς ήρθες φίλε μου και καλά χιλιόμετρα όταν με το καλό πάρεις την μπέμπα σου! μιας και έχω ένα Ε46 με valvetronic θα σε συμβούλευα να μείνεις μακριά από αυτά τα μοτέρ. (αν ψάξεις λίγο μέσα στο φόρουμ θα δεις ότι πολλοί τα αποκαλούμε βλαβηtronic!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-06-06, 20:37
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Πλέον στα Ε90 το valvetronic λειτουργεί πάρα πολύ καλύτερα. Η BMW το χρησιμοποιεί πιά , σε όλα τα μοτέρ ακόμα και στο στο 3λιτρο που είναι διαμάντι.

Τώρα αν θες τη γνώμη μου στα 46άρια τα 4κύλινδρα ΔΕΝ πήγε και πολύ καλά αλλά αυτά είναι απόψεις. Ξέρω αρκετούς που δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.

Εγώ είμαι φανατικός του staight six , οπότε να σου προετείνω 4κύλινδρο (valvetronic ή με πεταλούδα) ΔΕΝ πρόκειται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.