Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 20-07-13, 20:39
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
ρε παιδια για 2000 κ.ε μιλαμε οχι για κανα 3αρι...θα τα βλεπουνε στο εξωτερικο και θα γελανε μαζι μας που θεωρουμε πλουσιο αυτον που εχει αυτα τα κυβικα!!!
μιλαμε για 30-40000 που πριν κατι χρονια ηταν κανα 2 μισθοι τον χρονο μεσα σε μια οικογενεια για να μην πουμε και τους ελευθερους επαγγελματιες και τους υψηλομισθους στον ιδιωτικο τομεα.
μεχρι πριν 6 χρονια αυτα ηταν συνηθισμενα χρηματα...
δεν μιλαμε για μ3 κ.λπ.

μας εχουν κανει τετοια πλυση εγκεφαλου που θεωρουμε οτι καποιος με 2000 κ.ε δεν ηξερε τι εκανε οταν αγοραζε....και εμεις οι υπολοιποι πρεπει να τον επικρινουμε και να συναινεσουμε στην τιμωρια του.αν ειναι δυνατον!!!

σε λιγο δλδ. που θα κατεβουν για φορο πολυτελειας και στα 14000 κ.ε τι θα κανουμε?? θα επικρινουμε και αυτους που μεσα στα προηγουμενα 3 χρονια δωσανε τα 2000 και πηρανε 1400 και θα τους τιμωρουμε και αυτους?
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 20-07-13, 21:28
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι, μόνο που το σκεπτικό σου αντί να τα βάζει με το "σάπιο" όπως λες σύστημα, τα βάζει με τον δημοτικό αστυνομικό (τυχαίο παράδειγμα που επίσης ανέφερες) που δεν προέβλεψε πριν μια 5ετια (δεν μιλάω για τα τελευταία 3-4 χρόνια που πλέον φαινόταν το τι θα επακολουθήσει, αλλά πριν 5-6 χρόνια που δεν υπήρχε καμια ένδειξη έστω για την επερχόμενο χάλι) ότι τα μεσαία και χαμηλά στρώματα στη χώρα αυτή θα υποστούν τη μεγαλύτερη μείωση εισοδήματος που έχει γίνει ποτέ σε δυτικό κράτος σε καιρό ειρήνης.

Το τι δυνάμεις έχει ο καθένας κρίνεται με τα εισοδήματα που έχει την εκάστοτε στιγμή, όχι με τις μαντικές του ικανότητες.
Συνεπώς, κάποιος που το 2007 είχε μισθό 1600 ευρώ όπως λες γιατί να μην πάρει 2λιτρο αν έκανε τα κουμάντα του και μπορούσε να το αποπληρώνει?
Στην τελική, κάποιος που δεν πήρε 320 πχ αλλά α4 1.8 tsi με τα ίδια χρήματα ήταν λογικός και μετρημένος στα έξοδά του και αυτός που πήρε τη bmw ήταν πάνω απ'τις δυνάμεις του?
Γιατί κάποιος με Α4 δίνει κανα 300 ευρώ τέλη το χρόνο, ενώ εγώ έδινα μέχρι πέρσι 1100! Αν αυτό δεν είναι παράλογο, τότε τι είναι?

Πάτε μερικοί να επιρρίψετε ευθύνες εκεί που δεν υπάρχουν, τη στιγμή που ο μοναδικός υπαίτιος του σημερινού χάους και της πλήρους απαξίωσης των αυτοκινήτων μας στην προκειμένη είναι οι άθλιοι κυβερνώντες.

Εκεί πρέπει να ξεκινά και να σταματά η κουβέντα αυτή και όχι αν κάποιος θα'πρεπε να προβλέψει ότι θα του μειωθεί στο μισό σχεδόν ο μισθός και θα αυξηθούν όλα τα έξοδα (φόροι, χαράτσια, λογαριασμοί κλπ) στο διπλάσιο και βάλε.
Αν κάποιος με την οικονομική δυνατότητα που είχε τότε που έκανε τις αγορές του δεν είχε και πάλι να αποπληρώσει, τότε ναι, έκανε λάθος διαχείριση κι ας πρόσεχε.
Αλλά είναι εντελώς παράλογο να θεωρείται υπαίτιος κάποιος που ενώ είχε κάνει τα κουμάντα του και προέβη σε κάποιες αγορές, πλέον έχει να αντιμετωπίσει μια τραγική οικονομική κατάσταση που κανείς δεν (θα μπορούσε να) είχε προβλέψει γιατί δεν έχει ξαναεμφανιστεί σε δυτική χώρα.
Eίναι οι ποιό σοφή κουβέντα !!!!!!!!!!!!!!!!! Ολλα τα άλλα είναι περιτά !!!! Αλλα διαίρι και βασίλευε ,( ΤΑ ΚΑΜΑΡΙΑ ΜΑΣ ) !! Αντί εμείς να πουμέ
Ισχύς εντί ενώση !!!!
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 20-07-13, 22:19
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή μ'αυτή τη λογική θα έπρεπε όλοι να'μαστε με κανα 1000αρι ή κανα παπί μην τυχόν και το κράτος 3πλασιάσει τα χαράτσια (450 ευρώ τέλη έδινα το 2007, 660+450 έπρεπε να δώσω μέχρι πρόπερσι, τώρα είμαι τύχερός δίνω 660+300 κάτι), μειώσει τους μισθούς στο μισό και διπλασιάσει την τιμή της βενζίνης.
Ειδάλλως θεωρούμαστε κλαρινογαμπροί.

Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να ζούμε και σε κανα τσαντίρι.
Μην τυχόν γίνει σεισμός και γκρεμιστεί το διαμέρισμα που αγοράσαμε.
Γιατί όσο πιθανό είναι κάποιος να προβλέψει πότε θα γίνει σεισμός, άλλο τόσο ήταν πριν 5-6 χρόνια να προβλέψει τέτοια οικονομική λαίλαπα που όμοιά της δεν έχει υπάρξει ΠΟΤΕ σε κράτος της δύσης.

Η λογική σου δεν στέκει.
Γιατί και 1000αρι να πάρεις, αν συνεχίσει η κατρακύλα ούτε αυτό δεν θα μπορεί να συντηρεί ένας μέσος πολίτης. Άρα με το σκεπτικό σου ούτε αυτό δεν θα'πρεπε να'χει αγοράσει, το πολύ πολύ κανα ποδήλατο.
1)ζούμε σε τσαντήρι
2)γίνεται σεισμός (και φυσιολογικά και κάθε μέρα σε οποιαδήποτε έκφανση της καθημερινότητάς μας)
3)το ότι δεν μπορείς να προβλέψεις ότι τα πράγματα στην ελλάδα θα πάνε χειρότερα σημαίνει 2 πράματα
α)ή ότι ζεις σε εικονική πραγματικότητα
β)ή ότι δεν έχεις διαβάσει την ιστορία από τον Β παγκόσμιο και μετά

Δεν είμασταν Π Ο Τ Ε των Π Ο Τ Ω Ν κράτος της Δϋσης, είμασταν ΠΑΝΤΑ μια αυτόνομη αδιοίκητη σοβιετία με δικούς μας όρους και κανόνες και παίζαμε ένα παιχνίδι με παγκόσμιους όρους και κανόνες, στο οποίο λόγω χαμηλών αντικειμενικών δυνατοτήτων είμασταν, είμαστε και θα είμαστε ΣΤΟΝ ΑΙΩΝΑ ΤΟΝ ΑΠΑΝΤΑ ΟΙ ΟΥΡΑΓΟΙ.-
Επίσης οι οποίοι όροι και κανόνες ορίζονταν Π Α Ν Τ Α από μια μερίδα απαίδευτων, ανεπάγγελτων, αήθων πολιτικών τους οποίους εσύ και εγώ ψηφίζαμε.

Οπότε your argument is invalid αν δεν μπορούσες να προβλέψεις ή αν εκπλήσσεσαι με τα όσα γίνονται. Και προσωπικά πιστεύω και λίγα μας κάνουν.

Οπότε ναι, οποισδήποτε έπαιρνε ένα δίλιτρο με το οποίο ΔΕΝ έγραφε πάνω από 20 - 30 χιλ χλμ το χρόνο ναι, είναι κλαρινογαμπρός. Επίσης όποιος έπαιρνε το οτιδήποτε όχημα ΔΕΝ θα του κάλυπτε το 90% των αναγκών και ΔΕΝ είχε υπολογίσει τα πιθανά έξοδα του οχήματός του για την επόμενη 5ετία ναι είναι κλαρινογαμπρός και γκιαούρης.

Και ας μην κλαίγετε γιατί το να χάσει κανείς ΜΟΝΟ το αμάξι του ή το να βρίζει αξιώνοντας να πέσει η φορολογία ε, είναι κάπως τραγικό. Και δείχνει πολλα.

ΥΓ: δεν απευθύνομαι σε εσένα, συγκεκριμένα. Ίσως μιλάω και λίγο φορτωμένα λόγω κάποιας συζήτησης επί του θέματος που είχα προ 5 ωρών. Αλλά, ναι, πάνω κάτω αυτή είναι η άποψή μου για το τι συμβαίνει στην ελλάδα (και είμαι 30 και άνεργος και είμαι 100% σίγουρος ότι ΚΑΙ εγώ έχω μερίδιο ευθύνης ΣΤΟ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.-)
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 20-07-13, 22:33
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κατάλαβες τι λέω, εννοώ ότι αν πουλάς το δικό σου και όχι για ένα πωλητή έκθεσης που έτσι και αλλιώς κοιτάει το κέρδος μόνο.
Γενικά διαφωνώ με την λογική σου και πιο πάνω έχω αναφέρει ότι προβλέπω η φωτιά να κατέβει και κάτω απο τα διλιτρα οπότε ένας με 1400 ή 1000 δεν είναι κλαρινογραμπρός, μόμο αυτός που έχει δίλιτρο? Λάθος τοποθέτηση κατά τη γνώμη μου, και στο φινάλε εδώ μεγάλοι οικονομικοί αναλυτές, άνθρωποι με προσόντα δεν διέκριναν τον κίνδυνο πως να τον δούμε εμείς που πριν 5 χρόνια ήταν η θάλασσα γιαούρτι...? ¨οποιος το έκανε και το προβλεψε μαγκιά του και αυτό λέω τώρα μπας και σώσουμε-προβλέψουμε κάτι για το μέλλον, ο καθένας για τον ευατό του και ανάλογα τι έχει κάνει θα πρέπει να κάνει διορθωτικές κινήσεις.
Κατάλαβα τι λές, απλά ανέφερα το σχόλι από την δική μου πλευρά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristaras Εμφάνιση μηνυμάτων
διαφωνώ με ότι λες καθώς ποιός μπορέι να προβλέψει που θα πάέι αυτή η κατάσταση με τα αυτοκίνητα?Κανείς.
Μπορείς εσύ π.χ να προβλέψεις ότι μετά το 2017 θα μπει φόρος στην υγραεριοκινηση? Δηλαδή εγώ αν έχω βάλει υγραέριο θεωρούμαι πολυελής τύπος και πρέπει να πληρώσω φόρο είτε έχω δίλιτρο ή 1000 κυβικά?
Τέλος μπορέι κανείς να προβλέψει ότι αυριο το πρωί δίλιτρα θα θεωρούνται απο 1919 ή 1929 ή 1995 κυβικά και άνω?
Πάντως και αυτοί που τα αγοράζουν τώρα λάθος κάνουν αν δεν έχουν κάνει καλό κουμάντο γιατί δεν είναι μόνο τα τέλη αλλά και άλλα κόστη, άρα μόνο σοφοί δεν θωερούνται εκτός και αν αντέχει η τσεπη τους...
Δεν μπορεί να το προβλέψει; Για ποιον λόγο; Και πάλι αν δεν μπορούσε να προβλέψει ας πρόσεχε και ας έκανε πιο μαζεμένες κινήσεις από την στιγμή που ξέρει ότι ζει σε ένα κράτος ασυνεπές.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι, μόνο που το σκεπτικό σου αντί να τα βάζει με το "σάπιο" όπως λες σύστημα, τα βάζει με τον δημοτικό αστυνομικό (τυχαίο παράδειγμα που επίσης ανέφερες) που δεν προέβλεψε πριν μια 5ετια (δεν μιλάω για τα τελευταία 3-4 χρόνια που πλέον φαινόταν το τι θα επακολουθήσει, αλλά πριν 5-6 χρόνια που δεν υπήρχε καμια ένδειξη έστω για την επερχόμενο χάλι) ότι τα μεσαία και χαμηλά στρώματα στη χώρα αυτή θα υποστούν τη μεγαλύτερη μείωση εισοδήματος που έχει γίνει ποτέ σε δυτικό κράτος σε καιρό ειρήνης.

Το τι δυνάμεις έχει ο καθένας κρίνεται με τα εισοδήματα που έχει την εκάστοτε στιγμή, όχι με τις μαντικές του ικανότητες.
Συνεπώς, κάποιος που το 2007 είχε μισθό 1600 ευρώ όπως λες γιατί να μην πάρει 2λιτρο αν έκανε τα κουμάντα του και μπορούσε να το αποπληρώνει?
Στην τελική, κάποιος που δεν πήρε 320 πχ αλλά α4 1.8 tsi με τα ίδια χρήματα ήταν λογικός και μετρημένος στα έξοδά του και αυτός που πήρε τη bmw ήταν πάνω απ'τις δυνάμεις του?
Γιατί κάποιος με Α4 δίνει κανα 300 ευρώ τέλη το χρόνο, ενώ εγώ έδινα μέχρι πέρσι 1100! Αν αυτό δεν είναι παράλογο, τότε τι είναι?

Πάτε μερικοί να επιρρίψετε ευθύνες εκεί που δεν υπάρχουν, τη στιγμή που ο μοναδικός υπαίτιος του σημερινού χάους και της πλήρους απαξίωσης των αυτοκινήτων μας στην προκειμένη είναι οι άθλιοι κυβερνώντες.
Εκεί πρέπει να ξεκινά και να σταματά η κουβέντα αυτή και όχι αν κάποιος θα'πρεπε να προβλέψει ότι θα του μειωθεί στο μισό σχεδόν ο μισθός και θα αυξηθούν όλα τα έξοδα (φόροι, χαράτσια, λογαριασμοί κλπ) στο διπλάσιο και βάλε.
Αν κάποιος με την οικονομική δυνατότητα που είχε τότε που έκανε τις αγορές του δεν είχε και πάλι να αποπληρώσει, τότε ναι, έκανε λάθος διαχείριση κι ας πρόσεχε.
Αλλά είναι εντελώς παράλογο να θεωρείται υπαίτιος κάποιος που ενώ είχε κάνει τα κουμάντα του και προέβη σε κάποιες αγορές, πλέον έχει να αντιμετωπίσει μια τραγική οικονομική κατάσταση που κανείς δεν (θα μπορούσε να) είχε προβλέψει γιατί δεν έχει ξαναεμφανιστεί σε δυτική χώρα.
Μα και 1600€ να έπαιρνε για να πάρει ένα BMW, audi, Merc (μεσαίας κατηγορίας, με μέτριο εξοπλισμό) έπρεπε να δώσει 20+ μισθούς. Την παλεύετε ρε παιδιά; Αλήθεια τώρα; 20+ μήνες από την ζωή σας για να πάρετε ΕΝΑ αμάξι του οποίου η αξία απομειώνεται κάθε χρόνο.

ΕΙΚΟΣΙ ΜΗΝΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΣΙΔΕΡΑ;;;;
Και άντε πες δεν είσαι υπάλληλος της βουλής με 16 μισθούς ξέρω γω...

Δεν έχω καμία αντίρηση σε κάποιον που εν γνώσει του πήρε το όποιο ρίσκο, αλλά το να ζητάς τα ρέστα (όπως έκαναν και οι ταξιτζήδες ή οι νταλικέρηδες όταν άνοιξαν τα επαγγέλματα, λες και τους τα χρωστούσε το κράτος ξέρω γω) από ένα κράτος επειδή πήρε μια απόφαση είναι λίγο άκυρο. Και πολλώ δε μάλλω όταν ξέρεις εξαρχής ότι το κράτος αυτό είναι ΗΔΗ προκατειλημένο έναντι του κυβισμού.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 21-07-13, 00:25
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατάλαβα τι λές, απλά ανέφερα το σχόλι από την δική μου πλευρά.



Δεν μπορεί να το προβλέψει; Για ποιον λόγο; Και πάλι αν δεν μπορούσε να προβλέψει ας πρόσεχε και ας έκανε πιο μαζεμένες κινήσεις από την στιγμή που ξέρει ότι ζει σε ένα κράτος ασυνεπές.



Μα και 1600€ να έπαιρνε για να πάρει ένα BMW, audi, Merc (μεσαίας κατηγορίας, με μέτριο εξοπλισμό) έπρεπε να δώσει 20+ μισθούς. Την παλεύετε ρε παιδιά; Αλήθεια τώρα; 20+ μήνες από την ζωή σας για να πάρετε ΕΝΑ αμάξι του οποίου η αξία απομειώνεται κάθε χρόνο.

ΕΙΚΟΣΙ ΜΗΝΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΣΙΔΕΡΑ;;;;

Και άντε πες δεν είσαι υπάλληλος της βουλής με 16 μισθούς ξέρω γω...

Δεν έχω καμία αντίρηση σε κάποιον που εν γνώσει του πήρε το όποιο ρίσκο, αλλά το να ζητάς τα ρέστα (όπως έκαναν και οι ταξιτζήδες ή οι νταλικέρηδες όταν άνοιξαν τα επαγγέλματα, λες και τους τα χρωστούσε το κράτος ξέρω γω) από ένα κράτος επειδή πήρε μια απόφαση είναι λίγο άκυρο. Και πολλώ δε μάλλω όταν ξέρεις εξαρχής ότι το κράτος αυτό είναι ΗΔΗ προκατειλημένο έναντι του κυβισμού.
Δηλαδή ένα ανδρόγυνο που έβγαζε το κάθε μέλος 1500 ευρώ το μήνα με ποιο σκεπτικό δεν μπορούσε να πάρει ένα αμάξι των 30 χιλιάδων ευρώ?
Άλλος μπορεί να θέλει να τα φάει σε ταξίδια, άλλος σε ρούχα, άλλος στο αμάξι, ποιος είσαι εσύ (γενικά μιλάω όχι προσωπικά) που θα του πεις ότι δεν δικαιούται να δώσει 20 μηνιάτικα να πάρει αμάξι, αν αυτός έχει κάνει τα κουμάντα του και είναι εντάξει?
Και τι εννοείς να'κανε πιο μαζεμένες κινήσεις? Να έπαιρνε διαρκείας για τα ΜΜΜ, ή να έβαζε στην άκρη καμια εκατοστή χιλιάδες ευρώ για να πάρει ένα δίλιτρο?

Προφανώς και δεν είναι το μείζον πρόβλημα της κοινωνίας τα αυτοκίνητα, απλά το θέμα μας είναι αυτό στο παρόν τόπικ.
Το κράτος όμως είναι.
Και κάποιοι με τη δική σου λογική μεταθέτουν την ευθύνη στον πολίτη για τα κακώς κείμενα του κράτους. Ε όχι, ούτε μέντιουμ θα γίνει ο καθένας να προβλέπει τι θα γίνει μέσα σε 5 χρόνια (πόσο μάλλον όταν τα όσα εχουν συμβεί στη χώρα μας δεν έχουν ξανασυμβεί πουθενά), ούτε θα ζούμε μια ζωή μέσα στη μιζέρια για να φτάσουμε στα 80 να αγοράσουμε ένα αμάξι ώστε να είμαστε σίγουροι 100% ότι θα μπορούμε να το κινήσουμε ό,τι φόρους και να βάλει το κράτος.
Η μόνη ευθύνη των πολιτών (που είναι ίσως και η βασικότερη βέβαια) είναι που ανέχονται όλα αυτά που γίνονται, ιδίως την τελευταία 4ετια.
Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για μέντιουμ.


Πάντως, το νέο σύστημα που ακούγεται, με τα τέλη να πληρώνονται με βάση τους μήνες που κινείται το όχημα, είναι αρκετά δικαιότερο και βοηθάει πολύ όσους χρησιμοποιούν λίγο το μεγάλο τους αυτοκίνητο.
Προσωπικά, με το υπάρχον καθεστώς του χρόνου είχα σκοπό να καταθέσω πινακίδες, τώρα όμως θα το χρησιμοποιήσω σίγουρα 3-4 μήνες.
Επίσης, το να υπολογίζονται τα τέλη με βάση την εργοστασιακή αξία και όχι τον κυβισμό είναι επίσης κάτι που θα'πρεπε να'χει γίνει εδώ και πολλά χρόνια.
Επιτέλους, δεν θα πληρώνουμε εμείς (κι ακόμα χειρότερα από εμάς κάτι κάτοχοι tucsson, sorento κλπ) με τις 2+ λιτρες bmw σαν τους μ@λακες όταν κάτοχοι με παρόμοιας αξίας αυτοκίνητα (merc, audi κλπ) πληρώνουν ψίχουλα για τα 1600-1800αρια τους.
Άρεται μια φοβερή αδικία που είχε απαξιώσει εντελώς άδικα την περιουσία μας έναντι του ανταγωνισμού.
Γιατί δεν θέλω να είμαι μηδενιστής, αν κάνουν και κάτι σωστό θα το αναγνωρίσω.

Όλα αυτά αν φυσικά ισχύσουν τα όσα λένε και δεν κάνουν κανα θαύμα πάλι στο τέλος.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 21-07-13, 10:24
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
εγω διαφωνω να υπολογιζονται τα τελη συμφωνα με τα κυβικα αλλα διαφωνω να υπολογιζονται και συμφωνα με την εργοστασιακη αξια.παλι ενα νεο μετρο που αδικει καποιον ειναι.
σκεφτειτε το.τελη κυκλοφοριας ειναι.δλδ. ενας φορος για να κυκλοφορεις.
τον φορο-τελος της εργοστασιακης αξιας τον πληρωσαμε για να το αγορασουμε.δλδ τωρα θα τιμωρουμε αυτους που αγορασαν ενα ακριβο αυτοκινητο με λιγοτερα κυβικα(και λεγοντας ακριβο δεν λεμε για πορσε,αλλα ενα 1400-1600 γερμανικο κ.λπ. τουρμπο) γιατι ηθελε να γλιτωσει τα τεκμηρια?
ερχεται το κρατος και μας κανει να πουλησουμε τα παλια μας μεγαλυτερου κυβισμου για να παρουμε μικροτερα και να γλιτωσουμε τα τεκμηρια και τωρα θα πρεπει να πληρωσουμε τελη πιο ακριβα απο αυτα που θα ειχαμε, αν κρατουσαμε τα παλια μας?
μπρος γκρεμος και πισω χαρυβδη? γιατι να μπαινουμε στο διλλημα τελη η' τεκμηρια για να ευχαριστηθουμε να εχουμε ενα ασφαλες και αξιοπρεπες αυτοκινητο σε συνδυασμο με μια απολαυση - οδηγικη ευχαριστηση?


για μενα το μετρο να πληρωνεις τελη συμφωνα με το χρονικο διατημα που το κυκλοφορεις ειναι το πιο δικαιο. και σε αλλα κρατη αυτο γινεται.οσο κυκλοφορεις και φθειρεις τον δρομο,ρυπαινεις κ.λπ. τοσο να πληρωσεις.την χρηση πρεπει να πληρωνουμε στα τελη κυκλοφοριας και οχι την ιδιοκτησια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 21-07-13, 10:36
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή ένα ανδρόγυνο που έβγαζε το κάθε μέλος 1500 ευρώ το μήνα με ποιο σκεπτικό δεν μπορούσε να πάρει ένα αμάξι των 30 χιλιάδων ευρώ?
Άλλος μπορεί να θέλει να τα φάει σε ταξίδια, άλλος σε ρούχα, άλλος στο αμάξι, ποιος είσαι εσύ (γενικά μιλάω όχι προσωπικά) που θα του πεις ότι δεν δικαιούται να δώσει 20 μηνιάτικα να πάρει αμάξι, αν αυτός έχει κάνει τα κουμάντα του και είναι εντάξει?
Και τι εννοείς να'κανε πιο μαζεμένες κινήσεις? Να έπαιρνε διαρκείας για τα ΜΜΜ, ή να έβαζε στην άκρη καμια εκατοστή χιλιάδες ευρώ για να πάρει ένα δίλιτρο?

Προφανώς και δεν είναι το μείζον πρόβλημα της κοινωνίας τα αυτοκίνητα, απλά το θέμα μας είναι αυτό στο παρόν τόπικ.
Το κράτος όμως είναι.
Και κάποιοι με τη δική σου λογική μεταθέτουν την ευθύνη στον πολίτη για τα κακώς κείμενα του κράτους. Ε όχι, ούτε μέντιουμ θα γίνει ο καθένας να προβλέπει τι θα γίνει μέσα σε 5 χρόνια (πόσο μάλλον όταν τα όσα εχουν συμβεί στη χώρα μας δεν έχουν ξανασυμβεί πουθενά), ούτε θα ζούμε μια ζωή μέσα στη μιζέρια για να φτάσουμε στα 80 να αγοράσουμε ένα αμάξι ώστε να είμαστε σίγουροι 100% ότι θα μπορούμε να το κινήσουμε ό,τι φόρους και να βάλει το κράτος.
Η μόνη ευθύνη των πολιτών (που είναι ίσως και η βασικότερη βέβαια) είναι που ανέχονται όλα αυτά που γίνονται, ιδίως την τελευταία 4ετια.
Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για μέντιουμ.


Πάντως, το νέο σύστημα που ακούγεται, με τα τέλη να πληρώνονται με βάση τους μήνες που κινείται το όχημα, είναι αρκετά δικαιότερο και βοηθάει πολύ όσους χρησιμοποιούν λίγο το μεγάλο τους αυτοκίνητο.
Προσωπικά, με το υπάρχον καθεστώς του χρόνου είχα σκοπό να καταθέσω πινακίδες, τώρα όμως θα το χρησιμοποιήσω σίγουρα 3-4 μήνες.
Επίσης, το να υπολογίζονται τα τέλη με βάση την εργοστασιακή αξία και όχι τον κυβισμό είναι επίσης κάτι που θα'πρεπε να'χει γίνει εδώ και πολλά χρόνια.
Επιτέλους, δεν θα πληρώνουμε εμείς (κι ακόμα χειρότερα από εμάς κάτι κάτοχοι tucsson, sorento κλπ) με τις 2+ λιτρες bmw σαν τους μ@λακες όταν κάτοχοι με παρόμοιας αξίας αυτοκίνητα (merc, audi κλπ) πληρώνουν ψίχουλα για τα 1600-1800αρια τους.
Άρεται μια φοβερή αδικία που είχε απαξιώσει εντελώς άδικα την περιουσία μας έναντι του ανταγωνισμού.
Γιατί δεν θέλω να είμαι μηδενιστής, αν κάνουν και κάτι σωστό θα το αναγνωρίσω.

Όλα αυτά αν φυσικά ισχύσουν τα όσα λένε και δεν κάνουν κανα θαύμα πάλι στο τέλος.
Έλα ρε συ τώρα. Μα αν υπήρχε ανδρόγυνο που έπαιρνε ο καθε ένας 1500€ πάλι 20+ μισθούς θα έδιναν για να πάρουν αμάξι. Τώρα θα ήταν ακριβότερο και θα θέλαν και τετράπορτο.

Δε μετέθεσα σε κανένα πολίτη τα κακώς κείμενα του κράτους. Απλά επιρρίπτω στον κάθε πολίτη το μερίδιο ευθύνης που του αναλογεί. Και ένα από αυτά τα μερίδια - στο δικό μου μυαλό πάντα - έχει τίτλο : είσαι μέσα στον βούρκο ΚΑΙ ξέρεις την προκατάληψη που έχει το κράτος για την φορολογία, ιδίως των μεγάλων κυβισμών.

Και να σου πω και κάτι; Δε θα συζητούσαμε ΚΑΝ τώρα για τα 2 λιτρα κτλ κτλ αν δεν είχε γίνει το πάγωμα των τεκμηρίων και η μη φορολόγηση των κυβικών από τον Καραμανλή. Γιατί ως επί το πλείστον μιλάμε για οχήματα που αποκτήθηκαν μετά. Και κανεις (κ α ν ε ι ς) δεν είχε συνηδητοποιήσει ότι πρόκειται για πάγωμα και όχι κατάργηση.

Δλδ αναλογικά με τα τότε εισοδήματα τα δίλιτρα ήταν πάντα απλησίαστα (και από θέμα αρχικής τιμής, και από θέμα φορολογίας σε σχέση με την βάση μισθών). Το μπούμ έγινε μετά την «κατάργηση» του ορίου.
Τα κουμάντα σου στην ελλάδα είναι πολύ δύσκολο να τα κάνεις και πρέπει όντως (χωρίς ίχνος ειρωνείας) να έχεις μαντικές ικανότητες, από τη στιγμή που αποφασίζεις να μείνεις ελλάδα. Από εκεί και πέρα το να ρισκάρεις με μεγάλου κυβισμού όχημα.

Ναι είναι δικαιότερο αυτό με τους μήνες, δεν αντιλέγω. Αν και δε θέλω να στο χαλάσω (δεν το έχω πολυδιαβάσει τι θα ισχύσει) αλλά δε νομίζω να ισχύσει για τα οχήματα που βρίσκονται ήδη σε κυκλοφορία αλλά σε νέες ταξινομήσεις. Και αυτό δε νομίζω να είσαι μάντης για να το υποθέσεις.

Επίσης δεν είπα ποτέ σε κανέναν να μην δώσει 20+μηνιάτικα για αμάξι. Απλά ΑΝ το κάνει θα μου φαίνεται περίεργο μετά να γκρινιάζει για το κράτος. Και δεν έκρινα αρνητικά αυτόν που το αγόρασε και μπορεί να το συντηρήσει αλλά αυτόν που ΔΕΝ είχε χρήματα και πήρε δάνειο.

Κανονικά έπρεπε να το βλέπουμε σαν επένδυση με χασούρα (όσον αφορά την μεταπωλητική αξία) και μέσα στην εξίσωση αγοράς πρέπει να βάζουμε και τα κόστη συντήρησης και ό,τι κατέβει σε αυτό το απρόβλεπτο κράτος.

Εγώ από την άλλη ναι, πήρα δίλιτρο, ξόδεψα κάποια χρήματα παραπάνω για να κάνω το γούστο μου (δλδ θα έπαιρνα έτσι και αλλιώς αμάξι, απλά δαπάνησα 3χιλ παραπάνω από το αρχικό μπάτζετ και ήξερα πως μου περίσσευαν). Επίσης είχα βγάλει βάσει χιλιομέτρων που θεώρησα ότι θα καλύψω για τα επόμενα ΤΕΣΣΕΡΑ χρόνια ένα κόστος ζημιών και αναλώσιμων.

Επίσης είχα από πριν πάρω το αμάξι στην άκρη χρήματα επί 1.5 των τελών κυκλοφορίας που θα δαπανούσα για την επόμενη 4ετία. Ούτε σε εμένα βγήκαν αυτές οι προβλέψεις αλλά δεν ήταν αυτός ο λόγος που το πουλούσα (δεν πουλήθηκε εν τέλει, βγήκε ολική σε στούκα, και αυτό με συνέφερε περισσότερο)

ΥΓ: εννοείται συζητάω χωρίς εντάσεις και φιλικά, τα κεφαλαία όπου χρησιμοποιούνται είναι για έμφαση καλή κυριακή
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 21-07-13, 12:39
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα ρε συ τώρα. Μα αν υπήρχε ανδρόγυνο που έπαιρνε ο καθε ένας 1500€ πάλι 20+ μισθούς θα έδιναν για να πάρουν αμάξι. Τώρα θα ήταν ακριβότερο και θα θέλαν και τετράπορτο.

Δε μετέθεσα σε κανένα πολίτη τα κακώς κείμενα του κράτους. Απλά επιρρίπτω στον κάθε πολίτη το μερίδιο ευθύνης που του αναλογεί. Και ένα από αυτά τα μερίδια - στο δικό μου μυαλό πάντα - έχει τίτλο : είσαι μέσα στον βούρκο ΚΑΙ ξέρεις την προκατάληψη που έχει το κράτος για την φορολογία, ιδίως των μεγάλων κυβισμών.

Και να σου πω και κάτι; Δε θα συζητούσαμε ΚΑΝ τώρα για τα 2 λιτρα κτλ κτλ αν δεν είχε γίνει το πάγωμα των τεκμηρίων και η μη φορολόγηση των κυβικών από τον Καραμανλή. Γιατί ως επί το πλείστον μιλάμε για οχήματα που αποκτήθηκαν μετά. Και κανεις (κ α ν ε ι ς) δεν είχε συνηδητοποιήσει ότι πρόκειται για πάγωμα και όχι κατάργηση.

Δλδ αναλογικά με τα τότε εισοδήματα τα δίλιτρα ήταν πάντα απλησίαστα (και από θέμα αρχικής τιμής, και από θέμα φορολογίας σε σχέση με την βάση μισθών). Το μπούμ έγινε μετά την «κατάργηση» του ορίου.
Τα κουμάντα σου στην ελλάδα είναι πολύ δύσκολο να τα κάνεις και πρέπει όντως (χωρίς ίχνος ειρωνείας) να έχεις μαντικές ικανότητες, από τη στιγμή που αποφασίζεις να μείνεις ελλάδα. Από εκεί και πέρα το να ρισκάρεις με μεγάλου κυβισμού όχημα.

Ναι είναι δικαιότερο αυτό με τους μήνες, δεν αντιλέγω. Αν και δε θέλω να στο χαλάσω (δεν το έχω πολυδιαβάσει τι θα ισχύσει) αλλά δε νομίζω να ισχύσει για τα οχήματα που βρίσκονται ήδη σε κυκλοφορία αλλά σε νέες ταξινομήσεις. Και αυτό δε νομίζω να είσαι μάντης για να το υποθέσεις.

Επίσης δεν είπα ποτέ σε κανέναν να μην δώσει 20+μηνιάτικα για αμάξι. Απλά ΑΝ το κάνει θα μου φαίνεται περίεργο μετά να γκρινιάζει για το κράτος. Και δεν έκρινα αρνητικά αυτόν που το αγόρασε και μπορεί να το συντηρήσει αλλά αυτόν που ΔΕΝ είχε χρήματα και πήρε δάνειο.

Κανονικά έπρεπε να το βλέπουμε σαν επένδυση με χασούρα (όσον αφορά την μεταπωλητική αξία) και μέσα στην εξίσωση αγοράς πρέπει να βάζουμε και τα κόστη συντήρησης και ό,τι κατέβει σε αυτό το απρόβλεπτο κράτος.

Εγώ από την άλλη ναι, πήρα δίλιτρο, ξόδεψα κάποια χρήματα παραπάνω για να κάνω το γούστο μου (δλδ θα έπαιρνα έτσι και αλλιώς αμάξι, απλά δαπάνησα 3χιλ παραπάνω από το αρχικό μπάτζετ και ήξερα πως μου περίσσευαν). Επίσης είχα βγάλει βάσει χιλιομέτρων που θεώρησα ότι θα καλύψω για τα επόμενα ΤΕΣΣΕΡΑ χρόνια ένα κόστος ζημιών και αναλώσιμων.

Επίσης είχα από πριν πάρω το αμάξι στην άκρη χρήματα επί 1.5 των τελών κυκλοφορίας που θα δαπανούσα για την επόμενη 4ετία. Ούτε σε εμένα βγήκαν αυτές οι προβλέψεις αλλά δεν ήταν αυτός ο λόγος που το πουλούσα (δεν πουλήθηκε εν τέλει, βγήκε ολική σε στούκα, και αυτό με συνέφερε περισσότερο)

ΥΓ: εννοείται συζητάω χωρίς εντάσεις και φιλικά, τα κεφαλαία όπου χρησιμοποιούνται είναι για έμφαση καλή κυριακή
Δεν πιστευω να ισχυσει μονο για τις νεες ταξινομησεις γιατι αυτο που τους ενδιαφερει ειναι να παρουν πισω τις πινακιδες τους, εστω και για λιγους μηνες, οι 600.000 που τις εχουν καταθεσει.
Δεν πονταρουν στην αγορα νεων αυτοκινητων αφου πλεον σχεδον κανεις δεν εχει χρηματα για αγορες, ιδοως ακριβων αυτοκινητων.
Αλλα επειδη οπως προειπα μαντης δεν ειμαι και το κρατος που ζουμε ειναι το πλεον απροβλεπτο, θα φανει σε λιγους μηνες τι θα ισχυσει τελικα.

Εννοειται οτι μιλαμε φιλικα!
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 21-07-13, 13:08
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Δηλαδή για να αγοράσει κάποιος ένα δίλιτρο όχημα έπρεπε να είναι εκατομυριούχος;;; Τι άλλο θα ακούσουμε. Και οι ξένοι, μιας και μας αρέσει να βάζουμε στην συζήτηση και τους ξένους πάντα, παίρνουν τα αμάξια τους μετρητοίς πάντα;;;; Έλα μην τρελαθούμε τώρα, ο πολίτης δεν έχει καμία απολύτως ευθύνη για αυτό που έγινε με τα αυτοκίνητα άνω τον 19xx κυβ. εκ..
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 21-07-13, 15:04
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Exclamation

Απλά τα πράγματα !
Στην Ελλάδα ζούμε όλοι ! Όποιος δεν κατάλαβε τότε την φούσκα του 2000-2010 ήταν ίσως σε λάθος χώρα ίσως ήθελε να εχει μάτια κλειστά ίσως του τα έκλεισε το Θαυμα του Ευρώ ίσως....
Αυτός που τότε συνειδητά αγόραζε "δύσκολο" αυτοκίνητο και ήξερε σε τί "χώρα ζούμε" ή δεν το πουλάει γιατί δεν χρειάζεται( έχει κάνει το κουμάντο του) είτε δεν γκρινιάζει και δέχεται την κατάσταση !
Και Ναί , κατά την άποψή μου όποιος πίστεψε στο Ελληνικό κράτος τις υποσχέσεις και τα κίνητρα για να αγοράσει "δύσκολο αυτοκίνητο" τώρα πουλάει φτηνά !
Τι να κάνουμε, το κράτος μας ( αν δεν το έχετε καταλάβει ) ΠΑΝΤΑ σε αντιμετώπιζε και ΠΑΝΤΑ θα σε αντιμετωπίζει σαν ΝΟΥΜΕΡΟ και όχι σαν άνθρωπο....

Για να αγοράσει κάποιος τότε δίλιτρο έπρεπε είτε να το έχει ανάγκη ( ταξίδια οικογένεια κτλ) είτε να μπορεί όχι μόνο τότε αλλά και πάντα να το στηρίζει πάντα με γνώμονα την αντιμετώπιση του κράτους.
Ο αφελής νέος με μια δουλειά που πίστεψε τον Καραμανλή και αγόρασε το δίλιτρο δεν πρέπει να δυσανασχετεί που τώρα το πουλάει στο 1/5 της αξίας του....
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.