Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-09, 12:22
Το avatar του χρήστη mo328i
mo328i Ο χρήστης mo328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 496
mo328i is on a distinguished road
e46 m3 αναρτηση απορια α α!

καλησπερα παιδια και σας ευχομαι καλη χρονια με υγεια χαρα και ολα τα παρελκομενα,λοιπον απο οτι θα ξερετε τα e46 m3 βγαινουν με μαμα αμορτισερ sachs performance και ελατηρια της bmw,επειδη θελω κατι οικονομικο για να κατεβει το αυτοκινητο λιγακι,αποφασησα να βαλω μονο ελατηρια στα υπαρχον αμορτισερ και κατελειξα στα tein (38mm μπροστα,32mm πισω) ,βγαζει εναν κωδικο σε ελατηρια που μπαινουν σε αυτες τις αναρτησεις,και απο οτι παρατηρησα στο m3 forum στο αμερικα το εχουν εφαρμωσει αρκετοι..εχετε καποια τετοια αμπειρια με αυτα τα ελατηρια η αλλης μαρκας??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-09, 12:35
Το avatar του χρήστη GSS
GSS Ο χρήστης GSS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Μηνύματα: 337
GSS is on a distinguished road
Από δική μου εμπειρία τα 46άρια τα Μ3 πάσχουν από ανάρτηση , ειδικά μετά από κάποια χιλιόμετρα χρήζουν επειγόντως αλλαγή , ειδικά τα πίσω ...
Αν το budjet σου επιτρέπει αλλαγή μόνο των ελατηρίων , εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις τα μανίσια , μέχρι να μπορείς να βάλεις μία σωστή ανάρτηση , κατά προτίμηση ρυθμιζόμενη , όπου και θα δεις θεαματική διαφορά στο αμάξι σου .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-09, 18:13
Το avatar του χρήστη mo328i
mo328i Ο χρήστης mo328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 496
mo328i is on a distinguished road
το καταλαβαινω αυτο αλλα δεν προκειται να του ριξω τοσα λεφτα του αυτοκινητου,η αληθεια ειναι οτι εχω ψιλοξενερωσει με αυτο το αυτοκινητο γιατι στην ουσια δεν υπαρχει βελτιωση οχι γιατι την χρειαζεται αλλα για να εχεις την αισθηση οτι κατι εχεις κανει στο αυτοκινητο εστω μια εξατμιση...και αυτη κανει 1500 ευρω το τελικο,οποτε συμβηβαζομαι με τα λιγα,γι΄'αυτο θα βαλω αυτα τα ελατηρια και δεν ριχνω φραγκο!θα ριξεις σε αυτο το αυτοκινητο 5000 ευρω και θα παρεις 30-35 αλογα εαν τα ριξεις σε ενα τουρμπατο θα ξεφυγει το αυτοκινητο,θα μου πεις ρε φιλε παρε τουρμπατο αλλα αναθεμα το κολλημα που εχω σε αυτη την εταιρια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-09, 21:33
cougar power motorsport Ο χρήστης cougar power motorsport δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2008
Μηνύματα: 105
cougar power motorsport is an unknown quantity at this point
εγώ φίλε απο προσωπικής εμπειρίας θα πρότεινα είτε EIBACH είτε H&R . πολύ καλή αίσθηση στην οδήγηση και σε σπορτ αλλά και σε νορμάλ οδήγηση. Επίσης το χαμήλωμα είναι ικανοποιητικό.
__________________

HKScyprus.com
WORKwheelscyprus.com
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-09, 03:06
Το avatar του χρήστη mo328i
mo328i Ο χρήστης mo328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 496
mo328i is on a distinguished road
θα βγγαλω φωτογραφεια με το αποτελεσμα!και οτι γινει!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-09, 13:03
Το avatar του χρήστη GSS
GSS Ο χρήστης GSS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Μηνύματα: 337
GSS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mo328i Εμφάνιση μηνυμάτων
το καταλαβαινω αυτο αλλα δεν προκειται να του ριξω τοσα λεφτα του αυτοκινητου,η αληθεια ειναι οτι εχω ψιλοξενερωσει με αυτο το αυτοκινητο γιατι στην ουσια δεν υπαρχει βελτιωση οχι γιατι την χρειαζεται αλλα για να εχεις την αισθηση οτι κατι εχεις κανει στο αυτοκινητο εστω μια εξατμιση...και αυτη κανει 1500 ευρω το τελικο,οποτε συμβηβαζομαι με τα λιγα,γι΄'αυτο θα βαλω αυτα τα ελατηρια και δεν ριχνω φραγκο!θα ριξεις σε αυτο το αυτοκινητο 5000 ευρω και θα παρεις 30-35 αλογα εαν τα ριξεις σε ενα τουρμπατο θα ξεφυγει το αυτοκινητο,θα μου πεις ρε φιλε παρε τουρμπατο αλλα αναθεμα το κολλημα που εχω σε αυτη την εταιρια!!!


Στο μοτέρ θα συμφωνήσω να μην κάνεις τίποτα , γιατί θέλει παραπάνω χρήματα για λιγότερα άλογα από ότι ανέφερες και σίγουρα δεν αξίζει .
Στην ανάρτηση όμως θα δεις καλή διαφορά και θα ενθουσιαστείς .
Και σε σχέση με τα 40Κ , για να μην πω 45Κ , που στοιχίζει το αμάξι σου , δε νομίζω ότι 1.800 ευρώ είναι υπερβολή .
Τα "βελτιωτικά ελατήρια" , τα οποία είναι και πολύ σκληρά και πολύ κοντά για να δουλέψουν με τα μαμά αμορτισέρ , θα αποτελειώσουν τα ήδη κουρασμένα μανίσια αμορτισέρ και το αμάξι θα γίνει ανυπόφορο ( ξερό σε λειτουργία , θα κοπανάει παντού και δεν θα σταματάει να τρίζει ... ) .
Μόνο σε look θα βελτιωθείς και δε νομίζω ότι γι' αυτό αξίζει τον κοπό . Και ένα μαμά Μ3 είναι πολύ όμορφο .
Σκέψου το !!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-09, 14:45
Το avatar του χρήστη mo328i
mo328i Ο χρήστης mo328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 496
mo328i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο μοτέρ θα συμφωνήσω να μην κάνεις τίποτα , γιατί θέλει παραπάνω χρήματα για λιγότερα άλογα από ότι ανέφερες και σίγουρα δεν αξίζει .
Στην ανάρτηση όμως θα δεις καλή διαφορά και θα ενθουσιαστείς .
Και σε σχέση με τα 40Κ , για να μην πω 45Κ , που στοιχίζει το αμάξι σου , δε νομίζω ότι 1.800 ευρώ είναι υπερβολή .
Τα "βελτιωτικά ελατήρια" , τα οποία είναι και πολύ σκληρά και πολύ κοντά για να δουλέψουν με τα μαμά αμορτισέρ , θα αποτελειώσουν τα ήδη κουρασμένα μανίσια αμορτισέρ και το αμάξι θα γίνει ανυπόφορο ( ξερό σε λειτουργία , θα κοπανάει παντού και δεν θα σταματάει να τρίζει ... ) .
Μόνο σε look θα βελτιωθείς και δε νομίζω ότι γι' αυτό αξίζει τον κοπό . Και ένα μαμά Μ3 είναι πολύ όμορφο .
Σκέψου το !!!

φιλε εχεις δικιο τελικα δεν θα τα βαλω τα ελατηρια και θα πρεπει να κανω υπομονη να βαλω κατι καλυτερο,μια ρυθμιζομενη αλλα οχι στα 1800 κατι θα βρω πιο φθηνο του π@υστη,ευχαριστω παντως,μου αλλαξες την γνωμη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-01-09, 19:07
Το avatar του χρήστη GSS
GSS Ο χρήστης GSS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Μηνύματα: 337
GSS is on a distinguished road
Πολύ χάρηκα ( αλήθεια ) , μπράβο !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-01-09, 19:13
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mo328i Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε εχεις δικιο τελικα δεν θα τα βαλω τα ελατηρια και θα πρεπει να κανω υπομονη να βαλω κατι καλυτερο,μια ρυθμιζομενη αλλα οχι στα 1800 κατι θα βρω πιο φθηνο του π@υστη,ευχαριστω παντως,μου αλλαξες την γνωμη!!!
Πολύ σοφή η απόφασή σου. Η μαμά ανάρτηση είναι πολύ καλή και το αυτοκίνητο δε κοπανάει καθόλου. Αντέχει ακόμα και track day. Εγώ έχω αλλάξει 2 φορές αμρτισέρ ως τώρα αλλά την έχω αφήσει μαμά. Νομίζω πως η εναλλακτική λύση είναι κάποιο έτοιμο ρυθμιζόμενο πακέτο αλλά θα χρειαστείς πολλές δοκιμές για να καταλήξεις στη ρύθμιση που θα σε καλύπτει. Μέσα εδώ υπάρχουν αρκετές λεπτομερείς αναφορές στο θέμα.
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-01-09, 01:33
Το avatar του χρήστη mo328i
mo328i Ο χρήστης mo328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 496
mo328i is on a distinguished road
παντως ευχαριστω,δεν μου περισεβουν τα 300 ευρω με τιποτα μην νομιζετε οσοι εχουν m3 ειναι λεφταδες οι πιο πολλοι ναι,αλλοι ομως πληρωνουν την κ@υλ@ τους καθε μηνα και γ@μιουνται για την δοση τους και προσεχουν το αυτοκινητο σαν τα ματια τους για να μην τους βγαλει καμια ζημεια...οσοι ειναι σε αυτην την κατασταση θα καταλαβουν...παντως και παλι ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.