Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-09-09, 22:27
Το avatar του χρήστη dimco
dimco Ο χρήστης dimco δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 38
dimco is on a distinguished road
ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ Χ5

ποιος μπορεί να βοηθήσει? ψάχνω να κάνω μια αναβάθμιση λογισμικού στο Χ5. είναι του 2001 μοντέλο και δεν πρέπει να έχει γίνει ποτέ. ενδιαφέρομαι για τεχνικό στους νομούς Καβάλας-Δράμας-Σερρών-Κοζάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-09-09, 13:45
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Αναβάθμιση Λογισμικού?
Τι είναι πάλι αυτό ?

Πρέπει να γίνεις πιο σαφής...
Στο NAVI?
Στο αυτόματο κιβώτιο?
Που????
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-09-09, 14:47
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
μαλλον εγκεφαλου εννοει...επαναπρογραμματισμο με ποιο συγχρονο λογισμικο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-09-09, 19:59
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nino x3 Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον εγκεφαλου εννοει...επαναπρογραμματισμο με ποιο συγχρονο λογισμικο?
Εχεις ξανακούσει τέτοια δυνατότητα???
Windows φοραει ο εγκέφαλος;;;

Δεν νομίζω οτι γίνεται κάτι τέτοιο.
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-09-09, 22:20
Το avatar του χρήστη dimco
dimco Ο χρήστης dimco δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 38
dimco is on a distinguished road
φιλε asot και εσύ (αλλα και άλλοι φίλοι), μου είχες πει σε άλλο post για το πρόβλημα που είχα με το αυτόματο κιβώτιο για αναβάθμιση στο λογισμικό (αν καταλαβα καλά)που βγήκε στα μέσα του 2004 διότι το αμάξι είναι του 2001.

απο οτι μου ειπαν με την αναβάθμιση αλλάζουν και οι ενδείξεις στο καντράν αλλά και στην οθόνη.τωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-09, 22:58
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Τωρα βοηθάς, κατι γίνεται...
Για το αυτόματο κιβώτιο, δυνατότητα αναβαθμισης έχουν μονο οι κεντρικές αντιπροσωπίες...
Θα έλεγα μάλλον οι πολύ κεντρικές (πχ Θεσσαλονικη)
Δεν είναι καλή ιδέα το "ενδιαφέρομαι για τεχνικό στους νομούς Καβάλας-Δράμας-Σερρών-Κοζάνης"

Κοιταξα τα post που έχεις τον Ιούλιο...
Εννοείς μάλλον αυτά τα συμπτώματα http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...88&postcount=1
Ποια είναι η κατάσταση τώρα? Τι συμπτώματα παρουσιάζει το αυτοκίνητο? Στο 5αρι αυτόματο που φοράς δεν ξέρω για αναβάθμιση, μιλούσα για το 6αρι (11/2003 και εντευθεν)...
Τετοια θέματα, κακώς τα "πιανεις" με απλό μηχανικό,μονο στα εξουσιοδοτημένα νομίζω μπορούν να σου πουν για αναβαθμίσεις, ανακλήσεις, κλπ...

Τελικά διαπιστώνω οτι είναι το 3ο thread που ανοιγεις με θέμα το σασμάν, χασαμε την ροή έτσι όμως...
__________________
X5 3.0d (2004)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη asot : 09-09-09 στις 23:02
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-09-09, 23:16
Το avatar του χρήστη dimco
dimco Ο χρήστης dimco δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 38
dimco is on a distinguished road
μετά τη διαγραφή των σφαλμάτων κανένα πρόβλημα πλέον. Τώρα για τις κεντρικές αντιπροσωπίες που αναφέρεις, έχεις δίκιο. Ξέρεις τι όμως? Μου ανέφεραν οτι βάζοντας ενα cdακι με αναβάθμιση,(τι αναβάθνιση και για πού??) εχω αλλαγές στις ενδείξεις στο καντράν αλλά και στην οθόνη. Αλλάζουν δηλαδή οι πληροφορίες που σου δίνει, τα γραφικά και τέτοια πράγματα. Αυτός που μου το είπε είναι πρώην συνάδελφος ηλεκτρονικός που ασχολείται με αυτά αλλα και ένας μηχανικός. Τώρα τι να σου πω. Θα πάρω καμία αντιπροσωπία τηλ να ρωτήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-09-09, 08:28
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimco Εμφάνιση μηνυμάτων
...βάζοντας ενα cdακι με αναβάθμιση,(τι αναβάθνιση και για πού??) εχω αλλαγές στις ενδείξεις στο καντράν αλλά και στην οθόνη. Αλλάζουν δηλαδή οι πληροφορίες που σου δίνει, τα γραφικά και τέτοια πράγματα. ...
Με συγχωρείς, αλλα αυτα ακούγονται περιγραφές ασχέτων.........

Καταρχην, NAVI έχεις?
Αν ΝΑΙ, τοτε αυτό αναβαθμίζεται ανεξάρτητα, οι αλλαγές όμως δεν έχουν να κάνουν με εμφάνιση ή προσθετες λειτουργιες...
Αν ΟΧΙ, τοτε μιλάς για αλλαγές στο MID ή στην οθόνη ενδείξεων????? Τίποτα τέτοια δεν γίνονται (....αλλαγες στα ΓΡΑΦΙΚΑ!?!?!?!?)

Οι αναβαθμίσεις στο αυτοκίνητο (δεν εννοώ του NAVI) γίνονται ΜΟΝΟ μέσω του Υπολογιστή της BMW (GT1), οχι με CD και τετοια - το CD εξυπηρετεί το ηχοσύστημα και το ΜΚx στην μπαγαζιέρα εξυπηρετεί ΜΟΝΟ το multimedia/navi συστημα...

Τελικα, ξέρεις τι κατάλαβα? Εχεις σοβαρά θέματα (κιβώτιο), τα οποία ο (εκάστοτε) μηχανικός με ένα OBD interface και το απλό λογισμικό, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να λύσει... το reset το σφαλματων ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ, πρεπει να βρεις την ΑΙΤΙΑ...!!!
Στο ξαναλέω, τράβα σε σοβαρή αντιπροσωπία, να στα εξηγήσουν σωστά, σε φλομώσανε στις π@π@ριες...
__________________
X5 3.0d (2004)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη asot : 10-09-09 στις 08:34
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-09-09, 19:59
Το avatar του χρήστη dimco
dimco Ο χρήστης dimco δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 38
dimco is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asot Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ξαναλέω, τράβα σε σοβαρή αντιπροσωπία, να στα εξηγήσουν σωστά, σε φλομώσανε στις π@π@ριες...
Αν δεν ξέρεις πως δουλεύει κατι (γιατί το αμάξι έχει 6 μήνες που το πήρα και ακόμα ψάχνομαι για το πώς και το γιατί) και έχεις προβλήματα, τότε εμπιστεύεσαι κάποιον που υποτίθεται (αφού είναι μηχανικός!!) ότι ξέρει. Θα πάω σε μια καλη όπως λές αντιπροσωπία να δώ τι γίνεται. Το αμάξι πάντως έχει NAVI αλλά δεν το έχω δουλέψει ποτέ λόγο εξωτερικής συσκευής και μή ύπαρξης απο χάρτη Ελλάδος.
Πάντως τι να πώ. Ενα μεγάλο ευχαριστώ για την αμεσότητα και τις λύσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-09-09, 20:07
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Καλή συνέχεια, κράτα μας ενήμερους

ΥΓ Για το NAVI, εχουν δημοσιευτεί και δώ λύσεις στο θέμα του χάρτη, η χαρτογράφηση είναι πλεον ΠΛΗΡΕΣΤΑΤΗ, κρίμα να πάει χαμένο...

Ριξε μια ματια στο GPS subforum (αφου ρίξεις μια ματια στην μπαγαζιέρα αριστερα, να βεβαιωθείς ποιο ΜΚ computer έχεις - για 2001, μάλλον για ΜΚ3 σε κόβω...)
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.