Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά i

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 18-11-13, 17:26
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Ειναι πολυ περιεργα τα δεδομενα για να τα συγκρινουμε με καποιο βενζινοκινητο ή πετρελαιοκινητο οχημα.

0-100 σε 7 αλλα και λαστιχα πλατους 155, τελικη 150μολις χιλιομετρα , μηδενικο κοστος κινησης. Για το κοστος συντηρησης κραταω πολυ μικρο καλαθι διοτι ειναι bmw και κανεις δεν εγγυαται για τα ηλεκτρικα του.

Επισης το γρηγορο 0-100 σημαινει και οδηγικη απολαυση οπως μια 325? Δε νομιζω. Μονο στο 0-100 θα ειανι απολαυστικο, στις στροφες δεν ξερουμε.

Δεν υπαρχει αντιστοιχο πετρελαιοκινητο με γρηγορο 0-100 και τελικη μολις 150. Αλλα σιγουρα σε βαθος 5ετιας πιστευω πως το πετρελαιοκινητο αποδυκνυεται φθηνοτερο σε αγορα και συντηρηση απο τα 36χιλιαρικα που ζητανε.

Σαν αρχη ομως μου φαινεται καλη.


Εχω απορια με τι καθεστως ταξινομειται, τι τελη πληρωνει και ποσους φορολογισιμους ιππους εχει για να δουμε και το κοστος της ασφαλειας χοντρικα.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-11-13, 12:13
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-11-13, 15:18
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
υποστηριζεται απο την μαμα εταιρεια οτι καιει 1,50 ευρω στα 150 χιλ. Κοστος σερβις σαν αμιγως ηλεκρικο ,φανταζομαι δεν εχει.οποτε το μονο κοστος πρεπει να ειναι η αντικατασταση των μπαταριων σε καποιο αριθμο χιλ.Ποτε γινεται αυτο?
Τελικα με δεδομενα αυτα τα στοιχεια συμφερει να δωσει καποιος για ενα αυτοκινητο πολης 36.000 ευρω.Θα κανει ποτε αποσβεση?
Service έχει (φρένα, υγρά, φίλτρο καμπίνας, έλεγχος αναρτήσεων κλπ.) αλλά σίγουρα πολύ πιο αραιά και φτηνά από ένα αυτοκίνητο με Μ.Ε.Κ.

Οι μπαταρίες έχουν εγγύηση 8 χρόνια ή 100.000χλμ. Οπότε για 8 χρόνια δεν έχουν κόστος αντικατάστασης. Μετά, είναι αρκετά ακριβές (στην Αγλλία περί τα 1.500 Ευρώ η κάθε συστοιχία και έχει 8 από δάυτες!), αλλά μπορείς να αλλάξεις μόνο την συστοιχία που έχει χαλάσει και όχι όλη την μπαταρία.

Απόσβεση δε νομίζω να κάνεις....από την άλλη δεν μπορείς να το συγκρίνεις και με κάποιο άλλο αυτοκίνητο για να έχεις συγκριτικά τον πίνακα κόστους και απόσβεσης.
__________________
Alpina....πέφτει πείνα!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-11-13, 09:53
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Τα μοντέλα BMW i3, BMW X5 και BMW Σειρά 3 κερδίζουν βραβεία "Auto Trophy 2013".

27.11.2013



BMW i3, Exterior (10/2013)
Προβολή όλων των πολυμέσων
Μόναχο. Τυχερός αριθμός το τρία: Η BMW κατέκτησε τρεις τίτλους στο "Auto Trophy 2013"–και ήταν η τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Το φετινό νικηφόρο τρίδυμο που εντυπωσίασε τους αναγνώστες του περιοδικού αυτοκινήτου "Auto Zeitung" ήταν η BMW Σειρά 3, το ηλεκτρικό BMW i3 και η τρίτη γενιά της BMW X5, συγκεντρώνοντας την πλειοψηφία των ψήφων στις αντίστοιχες κατηγορίες τους. Οι νικητές ανακοινώθηκαν χθες σε εορταστική εκδήλωση απονομής που πραγματοποιήθηκε στο "Classic Remise" του Düsseldorf. Η τηλεπαρουσιάστρια Judith Rakers και ο αρχισυντάκτης του "Auto Zeitung", Volker Koerdt παρέδωσαν τα τρία βραβεία στους Dr. Ian Robertson, Διευθυντή Πωλήσεων & Μάρκετινγκ, BMW AG και στον Dr. Herbert Diess, Διευθυντή Εξέλιξης, BMW AG.

Η BMW Σειρά 3 κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο της από πέρσι που είχε αναδειχτεί για μία φορά ακόμα από τους αναγνώστες του "Auto Zeitung" το δημοφιλέστερο μεσαίο αυτοκίνητο. Με το νέο βραβείο, η BMW Σειρά 3 που διατίθεται τώρα σε εκδόσεις Sedan, Touring και Gran Turismo, συνεχίζει ένα εντυπωσιακό σερί διακρίσεων και επιτυχιών σε συγκριτικές δοκιμές. Περισσότερο από ποτέ, η BMW Σειρά 3 ενσαρκώνει την πεμπτουσία της οδηγικής απόλαυσης, της σχεδιαστικής φινέτσας, της άνεσης και της τεχνολογικής καινοτομίας στο premium τμήμα της κατηγορίας της.
Η λίστα των νικητών φιλοξενεί επίσης δύο νέα μοντέλα της Γερμανικής κατασκευάστριας εταιρίας premium αυτοκινήτων που κυκλοφόρησαν στην αγορά πριν από μερικές ημέρες. Το BMW i3 επιβλήθηκε άμεσα στην κατηγορία "Ηλεκτρικών αυτοκινήτων", ενώ η νέα BMW X5 ήταν πρώτο μεταξύ των "SUV άνω των 30.000 Ευρώ" . Και τα δύο μοντέλα είχαν ήδη διακριθεί πριν από μερικές εβδομάδες στο θεσμό βραβείων "Χρυσό Τιμόνι 2013" που διοργανώθηκαν από τα "Bild am Sonntag" και "Auto Bild".

Το αμιγώς ηλεκτρικό μοντέλο BMW i3 εντυπωσιάζει τώρα και τους αναγνώστες του "Auto Zeitung" με την επαναστατική αυτοκινητιστική φιλοσοφία και την οραματική του σχεδίαση. Είναι το πρώτο premium όχημα στον κόσμο που σχεδιάστηκε αποκλειστικά σαν ηλεκτροκίνητο. Η τεχνολογία BMW eDrive, ένας κλωβός επιβατών από πλαστικό ενισχυμένο με ανθρακονήματα και πολυάριθμα καινοτόμα συστήματα υποστήριξης οδηγού και υπηρεσίες μετακίνησης διασφαλίζουν μία οδηγική εμπειρία μηδενικών ρύπων με το BMW i3 που παράλληλα υπόσχεται γνήσια οδηγική απόλαυση BMW και ανταποκρίνεται άριστα στις απαιτήσεις καθημερινής χρήσης.

Η νέα BMW X5 αποπνέει μία δυναμική γοητεία μέσα από τη δική της ερμηνεία της Γνήσιας Οδηγικής Απόλαυσης. Στην τελευταία γενιά του, το Sports Activity Vehicle για μία ακόμα φορά θέτει πρότυπα δυναμικής συμπεριφοράς στο περιβάλλον του ανταγωνισμού. Η νέα BMW X5 διαθέτει επίσης ισχυρά πλεονεκτήματα όπως βελτιστοποιημένο βάρος, βελτιωμένη απόδοση, αυξημένους χώρους, μοναδική ευελιξία και πολυτέλεια εσωτερικού. Κατακτώντας ένα βραβείο "Auto Trophy 2013", η νέα BMW X5 συνεχίζει την παράδοση των προγόνων της, καταφέρνοντας να κερδίσει άμεσα την προτίμηση των περισσοτέρων αναγνωστών του "Auto Zeitung".

Πάνω από 103.000 αναγνώστες του "Auto Zeitung" συμμετείχαν στη φετινή ψηφοφορία, που διεξήχθη για 26η χρονιά. Επιλέχθηκαν τα αγαπημένα σε 15 κατηγορίες οχημάτων με συνολικά 400 υποψηφιότητες. Η εξαιρετική παρουσία της τρέχουσας οικογένειας μοντέλων BMW φάνηκε επίσης σε πολλές top 3 κατατάξεις – μεταξύ αυτών BMW Σειρά 5, BMW X1 και η BMW Σειρά 1 Cabrio. Η επιτυχία του BMW i8 στην κατηγορία "Sports car" ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακή. Το plug-in υβριδικό σπορ μοντέλο θα κυκλοφορήσει στην αγορά την άνοιξη του 2014, αλλά μεγάλο μέρος του κοινού έχει ήδη εντυπωσιαστεί από την πρωτοποριακή φιλοσοφία κίνησης του 2+2 και της εκφραστικής, αεροδυναμικής του σχεδίασης. Το BMW i8 έχοντας απέναντί του 29 ‘συμβατικούς’ αντιπάλους της κατηγορίας του επικράτησε στη δεύτερη θέση.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-02-14, 10:02
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Το νέο ηλεκτρικό BMW i3 στο Golden Hall.

07.02.2014



BMW i3, Exterior (10/2013)

Κηφισιά. Το επαναστατικό ηλεκτρικό μοντέλο BMW i3, επισκέπτεται το Golden Hall και παρουσιάζει τη νέα μετακίνηση του σήμερα.

Από το Σάββατο 08 Φεβρουαρίου έως και την Κυριακή 02 Μαρτίου 2014, δύο αυτοκίνητα BMW i3 θα είναι διαθέσιμα για δοκιμαστική οδήγηση ξεκινώντας από τις εγκαταστάσεις του Golden Hall.
Καθημερινά από τις 16:00 έως και τις 21:00 και το Σαββατοκύριακο από τις 11:00 έως τις 21:00 και σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο, η προωθητική ομάδα της μάρκας BMW i θα υποδέχεται τους ενδιαφερόμενους, παρέχοντάς τους πληροφορίες για το BMW i3, αλλά και προγραμματίζοντας ραντεβού δοκιμαστικής οδήγησης. Παράλληλα, εκπρόσωπος της μάρκας BMW i, θα συνοδεύει τους ενδιαφερόμενους στο test drive.

Επιπρόσθετα, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να προγραμματίσουν εκ των προτέρων το ραντεβού τους για δοκιμαστική οδήγηση με το BMW i3 στο Golden Hall μέσω του τηλεφωνικού κέντρου της BMW Hellas (τηλ. 210 9118101) ή μέσω της επίσημης ιστοσελίδας www.bmw.gr. Με τον ίδιο τρόπο μπορούν εναλλακτικά να κλείσουν ένα ραντεβού για δοκιμαστική οδήγηση και στις κεντρικές εγκαταστάσεις της BMW Σπανός Α.Ε., τον Επίσημο Αντιπρόσωπο της μάρκας BMW i στην Ελλάδα (Λ. Συγγρού 299 & Αμφιθέας, Νέα Σμύρνη τηλ. 210-9424 449).
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-02-14, 15:02
Το avatar του χρήστη Tsatsas
Tsatsas Ο χρήστης Tsatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-08-2011
Μηνύματα: 125
Tsatsas is on a distinguished road
εγω που το ειδα χθες στη HO.RE.CA. μου αρεσε πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-02-14, 10:25
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-02-14, 00:10
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Πηγα και το εκανα test drive σημερα. Ειναι πραγματικα πολυ εντυπωσιακο. Αθορυβο, στιβαρο, ποιοτικο και πολυ πολυ ιδιαιτερο και στην οδηγηση και οπτικα. Πραγματικα νιωθεις οτι κανεις ενα ταξιδι στο μελλον. Μαλιστα το συγκεκριμενο που οδηγησα εγω παρκαρε και μονο του!! Το οχημα εχει αμεση επιταχυνση και οταν το οδηγεις στην αρχη νιωθεις οτι κατι δεν παει καλα αφου δεν ακους τπτ και δεν νιωθεις τπτ. Τελη κυκλοφοριας δεν εχει, τεκμηριο δεν εχει και ασφαλεια οσο ενα μηχανακι. Σερβις μετα απο δυο χρονια φιλτρο καμπινας. Καποια στιγμη αλλαζεις τακακια και λαστιχα...μηχανικα...τιποτα. Κοστος καθημερινο, 1 ευρω ρευμα για 100χιλιομετρα!!

Με κατι εξτρα που εβαλα πανω βγαινει στα 44κ. Αν αυτο το ποσο δεν σημαινε τπτ για εμενα θα το επαιρνα σιγουρα. Ειναι ενα iphone με ροδες. Ναι δεν ειναι για sport οδηγηση, ναι δεν προσφερει κανενα φουντωμα, ομως ειναι το μελλον-σημερα...και εμενα αυτο μου αρεσει πολυ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 15-02-14 στις 00:18
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-02-14, 15:13
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Στέλιο παιδί μου,
εσύ είσαι νέος, ανήκεις σε μια άλλη εποχή από εμένα.

Εκφράζεις το μέλλον, ενώ εγώ και οι συνομηλίκοι μου το παρελθόν. Προς τα τέλη της 10ετίας του 70 ο Καββαθάς είχε γράψει ένα κείμενο επιστημονικής φαντασίας όπου στις πόλεις κυκλοφορούσαν μόνο ηλεκτρικά αυτοκινητάκια και το μόνο που άκουγες ήταν οι στριγκλιές απ' τα λάστιχα τους στο δρόμο, Τίποτα άλλο. Τα βενζινοκίνητα ήταν απαγορευμένα και κριμένα σε υπόγεια και σκοτεινά γκαράζ. Τα έβγαζαν οι "γεροκάγκουρες" τις νύχτες και οι δαιμονισμένοι ήχοι των κινητήρων τους τρόμαζαν τους φιλήσυχους πολίτες που κοιμόντουσαν. Όπου τους έπιανε η αστυνομία τους φυλάκιζε, κλπ κλπ

Η εποχή αυτή έχει φτάσει, τη βλέπω πως είναι εδώ και είναι θέμα χρόνου τα αυτοκίνητα αυτά να κοστίζουν λιγότερο και να είναι προσιτά στη μέσα οικογένεια.

Με το καλό αδελφέ, να πάρεις του i3 σου - εγώ θα έχω κρυμμένο σε κάποιο υπόγειο γκαράζ κάποιο καγκουράμαξο σε στυλ Μ3 Ε46 και θα βγαίνω τις νύχτες να ταράζω τα νεύρα των φιλήσυχων πολιτών που θα προσπαθούν να κοιμηθούν όσο θα φορτίζουν τα ηλεκτρικά τους αυτοκινητάκια
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-02-14, 21:45
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλιο παιδί μου,
εσύ είσαι νέος, ανήκεις σε μια άλλη εποχή από εμένα.

Εκφράζεις το μέλλον, ενώ εγώ και οι συνομηλίκοι μου το παρελθόν. Προς τα τέλη της 10ετίας του 70 ο Καββαθάς είχε γράψει ένα κείμενο επιστημονικής φαντασίας όπου στις πόλεις κυκλοφορούσαν μόνο ηλεκτρικά αυτοκινητάκια και το μόνο που άκουγες ήταν οι στριγκλιές απ' τα λάστιχα τους στο δρόμο, Τίποτα άλλο. Τα βενζινοκίνητα ήταν απαγορευμένα και κριμένα σε υπόγεια και σκοτεινά γκαράζ. Τα έβγαζαν οι "γεροκάγκουρες" τις νύχτες και οι δαιμονισμένοι ήχοι των κινητήρων τους τρόμαζαν τους φιλήσυχους πολίτες που κοιμόντουσαν. Όπου τους έπιανε η αστυνομία τους φυλάκιζε, κλπ κλπ

Η εποχή αυτή έχει φτάσει, τη βλέπω πως είναι εδώ και είναι θέμα χρόνου τα αυτοκίνητα αυτά να κοστίζουν λιγότερο και να είναι προσιτά στη μέσα οικογένεια.

Με το καλό αδελφέ, να πάρεις του i3 σου - εγώ θα έχω κρυμμένο σε κάποιο υπόγειο γκαράζ κάποιο καγκουράμαξο σε στυλ Μ3 Ε46 και θα βγαίνω τις νύχτες να ταράζω τα νεύρα των φιλήσυχων πολιτών που θα προσπαθούν να κοιμηθούν όσο θα φορτίζουν τα ηλεκτρικά τους αυτοκινητάκια
Γεια σου Δημητρη! Προφανως και με παρεξηγησες...μαλλον με εχεις ξεχασει ...το i3 μου αρεσει σαν τεχνολογικο επιτευγμα ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ! Ενα αυτοκινητο πολης και για την χρηση που προοριζεται. Δεν θα το παρω, ειπα μονο αν τα 44κ ηταν ψιχουλα για εμενα θα το επαιρνα. Δεν βρισκω λογο γιατι στο μελλον μεσα στην πολη να μην ειναι ηλεκτροκινητα ολα τα αυτοκινητα? Λιγοτερη φασαρια, λιγοτερο καυσαεριο κτλ. Τα βενζινοκινητα θα ειναι για τους ρομαντικους και γνωστες που δεν ειναι απαραιτητο να μπαινουν φυλακη και να τους κυνηγανε...αλλιως και εγω παρεα θα κανω μαζι σου γιατι σιγουρα και εμενα το γκαραζ θα εχει ενα Ζ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 17-02-14 στις 21:49
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.