Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-11-09, 00:44
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Σοβαρο Προβλημα με ρελαντι

Καλησπερα,

Εδω και παρα πολυ καιρο εχω προβλημα με το ρελαντι του κινητηρα (ε36 Μ40 1800cc). Ανα τακτα διαστηματα, οχι παντα κανει καποια βυθίσματα πχ στις 300rpm και μετα ανεβαινει πανω κατω μεχρι να σταθεροποιηθεί. Σαν βηξιμο. Παρατηρησα οταν το κανει αυτο πεταει και μαυριλα (άκαυτο καύσιμο) Εκτος απο το σπαστικο ανεβοκατεβασμα των στροφων που κανει το παρκαρισμα Ηρακλειο αθλο, το αμαξι καιει και πολυ πχ 130 χλμ τα 20 λιτρα. Μπουζι, πεταλουδα, μπεκ κτλ ειναι πεντακαθαρα.

Σε ενα μηχανικό που πηγα μου ειπε το λουφτ δεν ειναι επειδη οταν ανεβαινουν στροφες μειωνει κανονικα (σε μηχανημα που εκτελει μετρησεις). Μου ειπε οτι ο λαμδα ειχε ενα μικρο θεμα και πρότεινε να αλλαχτει. Τον αλλαζουμε και μου βεβαιωσε οτι τωρα βαση μετρησεων ο λαμδα λειτουργει αψογα. Το προβλημα παρεμεινε ολοιδιο. Με βεβαιωσε οτι θελει και ο καταλυτης αλλαγμα γιατι μπουκωνουν τα καυσαερια , επιστρέφουν πισω και εξαιτιας του βραχυκύκλωσε και τον λαμδα.

Κατα την αποψη σας στεκει τουτο? Γιατι σκασαμε 160 για λαμδα να σκασουμε και 400 για καταλυτη και να ειναι τσαμπα. Το αμαξι σε ολο το φασμα των στροφων απο τα καυσαερια λειτουγει αψογα. Οταν κανει το βηξιμο ομως οι τιμες τρελαίνονται (διοξειδιο στον Θεο κτλ).

Ο μηχανικός επιμενει (και ειναι πολυ γνωστος στην πιατσα) οτι φταιει ο καταλυτης, του ειπα για ποτενσιόμετρο πεταλούδας και μου λεει οχι.


Εχει κανεις καμια ιδεα????? Ειναι κριμα να αδειασει η τσεπη μου τσαμπα...

Ευχαριστω εκ των προτερων.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 28-11-09 στις 00:46
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-09, 00:47
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Με την'' επιστημονικη μεθοδο'' κοπανημα καταλυτη....ακουγεται ...σαπιο πραγμα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-09, 00:54
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Βασικά ήταν κακή ιδέα να αλλάξεις τον λ για αυτό το πρόβλημα. Δεν είναι πρόβλημα που μπορεί να το προκαλέσει αυτός. Ο καταλύτης δεν είναι στην καμία των περιπτώσεων. Ότι και να πάθει αυτός μικροπράγματα θα πάθει η λειτουργία του αυτοκινήτου, και αν μετρήσεις καυσαέρια θα σε συλλάβουν εκεί που στέκεσαι. Είναι αδύνατον να προκαλεί τέτοιο πρόβλημα, πόσο μάλλον να είναι χαλασμένος και να μετράς τα καυσαέρια χαμηλά! Στο κάτω κάτω να μπουκώνει στο ρελαντί και στις 3000 στροφές να μετράς τα καυσαέρια εντάξει, ε δεν γίνεται βρε αδερφέ! Μπουκώνουν τα λίγα και τα πολλά περνάνε;;

Κατά 99% όπως το περιγράφεις είναι ηλεκτρολογικό το πρόβλημα. Μπουζοκαλώδια, "σφυρί", διανομέας, πολλαπλασιαστής ή εγκέφαλος. Ή ακόμα και κάποιο πρόβλημα στην καλωδίωση κάπου. Ένα από αυτά, όχι όλα μαζί! Και κατά πάσα πιθανότητα κάτι χαζό, π.χ. να μην κάνει καλή επαφή η γείωση, να έχει σκουριάσει λίγο καμία πριζα κτλ. Αν ήξερα πόσα χλμ έχει το αυτοκίνητο ίσως να πετούσα και καμία μαντεψιά, αλλά μάγος δεν είμαι.

Η κατανάλωση είναι άσχετη με αυτό το θέμα, εκεί πας πιθανότατα για σετ εκκεντροφόρο-ωστήρια-κοκκοράκια. Ή πιό απλά, γενική επισκευή στο καπάκι. Κόστος 250€ τα ανταλλακτικά και όσο σου πάρει ο μηχανικός εργασία (λογικό ποσό 150-200€ θεωρώ).

ΥΓ. Ο λ δεν βραχυκυκλώνει. Αν μη τι άλλο, τα καυσαέρια δεν είναι ηλεκτροαγώγιμα....................

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 28-11-09 στις 01:07
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-09, 01:40
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.

Το αυτοκινητο εχει 148.000 και εγω το εχω απο τις 110.000 στην κατοχη μου. Το προβλημα υπηρχε απο παλια αλλα επιδεινώθηκε τωρα τελευταια.

Τα ωστηρια τα εχω κανει αλλαγη πριν 6 μηνες γιατι χτυπαγανε. Ο εκκεντροφορος και τα κοκκορακια ηταν σε καλη κατασταση και δεν αλλαχτηκαν.

Το ρελαντι μου χαλαει συχνα και πεταει πολυ ακαυτη, λεω μηπως απο εκει προκυπτει η καταναλωση γιατι στα ταξιδια εθνικη δεν εχω προβλημα. Ετσι και αλλιως λογικο ειναι να μην καιει στην εθνικη αλλα συμφωνει με τα προτυπα του κατασκευαστη. Στην πολη ομως.....

Συμφωνα με τα λεγομενα τους ο καταλυτης μπουκωνει την εξοδο των καυσαεριων και η επιστροφη των καυσαεριων μπερδευει τον λ και γινεται αυτο. Στις πολλες rpm το καυσαεριο εχει αρκετη πιεση κατα την εξοδο και δεν κανει επιστροφη. Αυτα ακριβως μου ειπαν και επιμενουν.

Εγω απο την αλλη Γραφιστας ειμαι και οι γνωσεις που εχω ειναι σχετικα οι βασικες. Για αυτο και εμπιστεύτηκα να αλλαχτει ο λ. Μαλιστα οταν δεν λυθηκε το προβλημα μου ειπαν οτι θελει λιγο χρονο να αλλαξουν τα δεδομενα στην ECU.

Τωρα τι να πω. Μηπως να κοιταξω τις καλωδιώσεις οπως μου λετε αλλα σε ποια σημεία?

Με το κοπανιμα του θα δοκιμασω αυριο να χωθω απο κατω.Να δω εαν εχει μεσα σαπιλα.

Κατι αλλο το δυναμο ποσα V πρεπει να βγαζει στις 3.000rpm? εμενα λεει 13,2v. Εχω ακουσει οτι πρεπει για 14+
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 28-11-09 στις 01:47
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-09, 13:28
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.

Το αυτοκινητο εχει 148.000 και εγω το εχω απο τις 110.000 στην κατοχη μου. Το προβλημα υπηρχε απο παλια αλλα επιδεινώθηκε τωρα τελευταια.
Με αυτά τα χλμ δύσκολο να είναι ο εγκέφαλος. Πιθανόν μπουζοκαλώδια αν έχουν ξεραθεί, το σφυρί του διανομέα ή ο πολλαπλασιαστής. Αυτά ελέγχονται σχετικά εύκολα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ωστηρια τα εχω κανει αλλαγη πριν 6 μηνες γιατι χτυπαγανε. Ο εκκεντροφορος και τα κοκκορακια ηταν σε καλη κατασταση και δεν αλλαχτηκαν.
Μέγα λάθος, δυστυχώς θα αρχίσουν να σου χτυπάνε πολύ σύντομα πάλι. Τα παλιά ωστήρια έχουν κάνει "πατούρα" και με τα κοκκοράκια και με τις πατούρες τους. Πάντα αυτά πρέπει να αλλάζονται σετ. Τα 1-1 ανταλλακτικά βγαίνουν αν ου μη γέννητω παρουσιάσει ένα και μόνο κομμάτι αστοχία υλικού, ώστε να αντικατασταθεί μόνο αυτό. Εξάλλου αγοράζοντάς τα κομμάτι κομμάτι πρέπει μόνο τα ωστήρια να τα πήρες κάπου 150€, και 240€ κάνει όλο το σετ κεφαλής.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνα με τα λεγομενα τους ο καταλυτης μπουκωνει την εξοδο των καυσαεριων και η επιστροφη των καυσαεριων μπερδευει τον λ και γινεται αυτο. Στις πολλες rpm το καυσαεριο εχει αρκετη πιεση κατα την εξοδο και δεν κανει επιστροφη. Αυτα ακριβως μου ειπαν και επιμενουν.
Σύμφωνα με τα λεγόμενά τους, δεν ξέρουν τι λένε. Σκέψου ένα σωλήνα νερού με ένα σκουπιδάκι μέσα. Έχεις την βρύση λίγο ανοιχτή και το σκουπιδάκι εμποδίζει το νερό λίγο να περάσει. Ανοίγεις την βρύση τέρμα, πίεση στο φούλ. Για σκέψου α) πόσο περισσότερο νερό θα μπλοκάρει το σκουπιδάκι και β) τι θα πάθει το σκουπιδάκι ή/και ο σωλήνας αν υποθετικά μπορούσες να έχεις πίεση που να τσακίζει μέταλλα.

Όσο πίεση και να έχει ένα ρευστό, το εμπόδιο είναι εμπόδιο. Ίσα ίσα, όσο ανεβάζεις την πίεση το εμπόδιο προκαλεί πάντα περισσότερα προβλήματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα τι να πω. Μηπως να κοιταξω τις καλωδιώσεις οπως μου λετε αλλα σε ποια σημεία?
Για αρχή τα μπουζοκαλώδια. Μετά την γείωση (πρέπει να είναι στην μία βάση της μηχανής). Μετά τις πρίζες του εγκεφάλου και τα καλώδια που πάνε στον πολλαπλασιαστή. Το δυναμό σου είναι οκ, αλλιώς θα σε άφηνε από μπαταρία αρχικώς.


Επίσης είναι αρκετά πιθανό να κολλάει ο ρυθμιστής πίεσης βενζίνης ή/και η βαλβίδα του ρελαντί και το αμάξι να ψεκάζει συνέχεια βενζίνες χωρίς να σταματά. Ο ρυθμιστής είναι σχετικά αξιόπιστο εξάρτημα και δεν ποντάρω σε αυτό, οπότε κατά ένα 75% για μένα είναι η βαλβίδα του ρελαντί ή κάποιο σωληνάκι υποπίεσης. Δεν ξέρω που μένεις αλλά Πειραιά είμαι εγώ, αν θέλεις να περάσεις μία Κυριακή να του βάλουμε μία δική μου βαλβίδα ρελαντί που έχω να το δοκιμάσεις πες μου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-09, 14:34
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις απαντησεις και την καλη σου προθεση.

Τα ωστηρια μου το ειπε ο μηχανικος οτι κανονικα πανε σετ. Αλλα μου ειπε οτι πανε πολυ ακριβα τα κοκκορακια και οτι για περιπου 3 χρονια θα με βγαλει καθως δεν κανανε μεγαλη πατουρα και αντεχουν πολυ ακομα. βεβαια αμα δεν αλλαζα το λ τσαμπα μια η αλλη θα ηταν θα χα και το κεφαλι μου ησυχο. Αλλα δυστηχως τους εμπιστεύτηκα. Τωρα εφοσον ο κινητηρας λειτουργει στρωτα με τα νεα ωστηρια το θεμα της καταναλωσης ισχυει? η προερχεται πιθανοτατα απο αλλου? Με καιει και τουτο.

Πολυ ευχαριστως να κατεβω Πειραια, Γλυφαδα μενω δεν ειναι τιποτα. Οποτε μπορεσεις στειλε μου ΠΜ να το κανονισουμε..
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-11-09, 14:41
Το avatar του χρήστη giannis_compact
giannis_compact Ο χρήστης giannis_compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-06-2009
Μηνύματα: 819
giannis_compact will become famous soon enough
Παιδια μετρητης μαζας αερος δε μπορει να ειναι?Εγω ειχα παρομοιο προβλξμα σε Ν40 και διορθωθηκε μ την αλλαγη..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-11-09, 18:44
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ωστηρια μου το ειπε ο μηχανικος οτι κανονικα πανε σετ. Αλλα μου ειπε οτι πανε πολυ ακριβα τα κοκκορακια και οτι για περιπου 3 χρονια θα με βγαλει καθως δεν κανανε μεγαλη πατουρα και αντεχουν πολυ ακομα. βεβαια αμα δεν αλλαζα το λ τσαμπα μια η αλλη θα ηταν θα χα και το κεφαλι μου ησυχο. Αλλα δυστηχως τους εμπιστεύτηκα. Τωρα εφοσον ο κινητηρας λειτουργει στρωτα με τα νεα ωστηρια το θεμα της καταναλωσης ισχυει? η προερχεται πιθανοτατα απο αλλου? Με καιει και τουτο.

Πολυ ευχαριστως να κατεβω Πειραια, Γλυφαδα μενω δεν ειναι τιποτα. Οποτε μπορεσεις στειλε μου ΠΜ να το κανονισουμε..
Αυτή ακριβώς είναι η διαφορά, εσύ πλήρωσες τα ωστήρια με το κομμάτι και σου έλεγε ότι και τα κοκκοράκια πάνε κομμάτι κομμάτι και γι'αυτό θα σου έβγαινε εξευτελιστικά ακριβά. Η διαφορά είναι ότι αν τα αγοράσεις κομμάτι κομμάτι πάνε 800-1000€ όλα μαζί, ενώ αν πάρεις το σετ που περιλαμβάνει τον εκκεντροφόρο, τα ωστήρια, τα κοκκοράκια και τα σωληνάκια λίπανσής τους κάνει 240€ ολόκληρο. Η κατανάλωση πιθανόν να προέρχεται και από αλλού, πιθανόν από το πρόβλημα που ήδη έχεις.

Έχεις ένα PM.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-11-09, 19:07
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
φίλε συμφωνώ με τον god. το πιο πιθανό είναι κάποιο σωληνάκι είναι τρύπιο. τώρα των αναθυμιάσεων του λαδιού είναι , είναι κάποιο άλλο, δεν ξέρω. κοίτα καλά όλα σου τα σωληνάκια που σχετίζονται με εισερχόμενο αέρα. είχα ίδιο θέμα σε ένα audi A3 και λύθηκε αυτομάτως μ3ε αλλάγη σε ένα σωληνάκι που έιχε τρυπήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-11-09, 21:00
haroulis Ο χρήστης haroulis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 70
haroulis is on a distinguished road
παρε το λουφτ στο χερι και δουλεψε το κλαπετο σε ολη την διαδρομη.
αφησε το ελευθερο να επιστρεψει,αν κολλαει καπου εχεις προβλημα εκει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.