Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 27-06-12, 20:55
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένα Ε30 με τετρακύλινδρο μοτέρ έχουμε να γράψει εντυπώσεις από το υγραέριο …..;
Εχουμε, του God, και έχει γράψει και έχει γράψει και έχει γράψει ο λεβέντης........
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-06-12, 09:57
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
αγαπητέ φίλε 316compact36 διάβασα πριν γράψω , αλίμονο είαμστε μέλη απο το 2006 αλλα δεν είδα κάτι για αυτό το ρώτησα.
Πάντως επειδή φοραμε το ίδο μοτερ είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου απλά μου φάνηκε λίγο μανούρα οι αλλαγές σου με τα ελατήρια, δηλ. εγω π.χ δεν θα ήθελα να πειράξω τίποτα άλλο πέραν της μετατροπής του συτήματος καυσίμου.

Φιλικά, Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 05-07-12, 23:11
danos Ο χρήστης danos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Μηνύματα: 44
danos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο, να είσαι καλά, εγώ σε ευχαριστώ τόσες φορές που διαβάζω τις απαντήσεις σου.

Το σύστημα καίει βενζίνη από τη στιγμή που ανάβω μέχρι να πιάσει θερμοκρασία μετάβασης σε LPG. Από εκεί και πέρα καίει αποκλειστικά Υγραέριο (απόδειξη ότι στα 2200χλμ που έχω κάνει, έχω συμπληρώσει 6ευρώ super αμόλυβδη (έχω αποφασίσει μια και βάζω λίγη βενζίνη, να βάζω super αμόλυβδη επειδή τους έχει φοβηθεί το μάτι μου τους βενζινάδες.... μήπως και είναι κάπως πιο καθαρή...)
Το trip computer δείχνει ακριβώς τα λίτρα άσχετα αν έχεις LPG ;

Παρατηρώ στο Χ1 ( αυτόματο sdrive valvetronic ) της γυναίκας μου με 36 λίτρα ( ή 27,5 € καλύβια αττικης 0.76 / λίτρο ) στη 40αρα δεξαμενη του , με λίγο ζόρι έχω 265 χιλιόμετρα δηλαδη 13,5 λίτρα /100 όλο γκάζι ( γυρνα σε LPG το πρωί στα 30-40 " ) γράφει 13.5 / 100, άρα μετρά την κατανάλωση στιγμιαία καυσίμου! με PRINS VSI 1.0 και εγω στην QGAS

Σε ένα μερσεντες που έχω πάλι με υγραεριο έχει διάφορα περίπου 10-15% απο το trip έως την πραγματική κατανάλωση υγραεριου αυτο πιθανως να μετρά κατανάλωση σαν να έχει βενζίνη ;
Δεν μπορει να διχνει ακριβώς το ίδιο διότι θα πρέπει με υγραεριο να καταναλώνει το + 10-20%

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη danos : 05-07-12 στις 23:24
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 06-07-12, 00:57
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από danos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το trip computer δείχνει ακριβώς τα λίτρα άσχετα αν έχεις LPG ;

Παρατηρώ στο Χ1 ( αυτόματο sdrive valvetronic ) της γυναίκας μου με 36 λίτρα ( ή 27,5 € καλύβια αττικης 0.76 / λίτρο ) στη 40αρα δεξαμενη του , με λίγο ζόρι έχω 265 χιλιόμετρα δηλαδη 13,5 λίτρα /100 όλο γκάζι ( γυρνα σε LPG το πρωί στα 30-40 " ) γράφει 13.5 / 100, άρα μετρά την κατανάλωση στιγμιαία καυσίμου! με PRINS VSI 1.0 και εγω στην QGAS

Σε ένα μερσεντες που έχω πάλι με υγραεριο έχει διάφορα περίπου 10-15% απο το trip έως την πραγματική κατανάλωση υγραεριου αυτο πιθανως να μετρά κατανάλωση σαν να έχει βενζίνη ;
Δεν μπορει να διχνει ακριβώς το ίδιο διότι θα πρέπει με υγραεριο να καταναλώνει το + 10-20%

Στο trip computer έχω και εγώ μια διαφορά της τάξης 10-15% - με προγραμματισμό νομίζω μπορείς να αυξήσεις την ένδειξη του trip computer κατά το ποσοστό που θες.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 06-07-12, 01:28
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Φίλε 316 Ε36 είσαι ευχαριστημένος προς το παρόν με το υγραέριο?
Γενικά σε σχέση με τη βενζίνη, πόσο % νομίζεις ότι εξοικονομείς?

Ρωτάω γιατί έχουμε ίδιο κινητήρα και τόσο που έχει πάει η βενζίνη, αν καταργηθεί η έκτακτη εισφορά και ξαναβάλω πινακίδες υπάρχει περίπτωση να ακολουθήσω κι εγώ τη λύση του υγραερίου.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 06-07-12, 09:02
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε 316 Ε36 είσαι ευχαριστημένος προς το παρόν με το υγραέριο?
Γενικά σε σχέση με τη βενζίνη, πόσο % νομίζεις ότι εξοικονομείς?

Ρωτάω γιατί έχουμε ίδιο κινητήρα και τόσο που έχει πάει η βενζίνη, αν καταργηθεί η έκτακτη εισφορά και ξαναβάλω πινακίδες υπάρχει περίπτωση να ακολουθήσω κι εγώ τη λύση του υγραερίου.


Φίλε Driver M - δες λιγάκι στα σχετικά πρόσφατα posts μου->

στα 2500+χλμ που έχω μέχρι τώρα έχω κάνει 610χλμ με 36ευρώ σε εθνική+επαρχιακό και επίσης 550χλμ με 37 ευρώ με γρήγορη οδήγηση σε εθνική-επαρχιακό και λίγη πόλη.

Θα ήθελα να γράψω πολύ ταπεινά και χωρίς να θέλω να προκαλέσω εντυπώσεις ότι πραγματικά ξαναχαίρομαι το αυτοκίνητό μου επειδή δεν σκέφτομαι πλέον το κόστος των καυσίμων σε ταξίδια.
Με το καλό (καλά να είμαστε μέχρι τότε πάνω απ όλα) τον Αύγουστο θα πάω στην Κων/πολη - υπολογίζω να κάψω περίπου 60ευρώ για κάθε 1000χλμ.

Επειδή το κόστος του υγραερίου είναι κάτω από 50% της βενζίνης, υπολογίζω ότι κάνω οικονομία της τάξης του 45+% (βάζω μέσα και το κόστος του φίλτρου αερίου κάθε 25.000χλμ που ανέρχεται στα 40-50 ευρώ).


Εύχομαι με το καλό να ξαναβάλεις πινακίδες και να χαρείς και πάλι το αμάξι σου.


Υ.Γ τοποθέτησα το σύστημα στον αντιπρόσωπο της Prins στην Αθήνα, στην QGas (κοντά στην Αγ. Κυριακή στην Λ Αμφιθέας) -> το σύστημα είναι όλο Prins και η βαλβίδα υγραερίου της Tomaseto (προσοχή σε εγκαταστάτες που τοποθετούν ότι νά ναι -> το αυτοκίνητό μου δεν έχει πάνω του τίποτα τούρκικο ή βουλγάρικο)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 06-07-12 στις 09:08
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.