Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-07, 08:14
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Κέρωμα - Γυάλισμα - Χάλια.

Αποφάσισα να ξανακάνω μια προσπάθεια γυαλίσματος κερώματος κτλ στο αυτοκίνητο μου.

Ο χρόνος που αφιέρωσα ήταν 4 ώρες. Το αποτέλεσμα είναι και παλι τραγικό.

Βήματα
Επλυνα καλά με το πιεστικό (+ ταμπλέτα για άλατα) αυτοκίνητο + θόλους.
Εβαλα στο πιεστικό το σαμπουάν + την ειδική ταμπλέτα για τα άλατα και κάλυψα όλο το αυτοκίνητο με σαπουνάδα.
Με το σφουγγάρι πρόπλυσης και το λάστιχο στο χέρι καθάριζα κομμάτι κομμάτι τρίβοντας και ρίχνοντας νερό απο πάνω προς τα κάτω να φύγουν τα μαύρα ζουμιά.
Για το τέλος έριξα νερό με το πιεστικό + ταμπλέτα (τις τρώει για την πλάκα) αλλά χωρίς πίεση για να καθαρίσει εντελώς.

Στέγνωσα με δέρμα και λεπίδα σιλικόνης.

Εφτιαξα καφέ και περίμενα 20 λεπτά.

Εβαλα το αυτοκίνητο μέσα στο γκαραζ και ξεκίνησα με χοντρή αλοιφή ένα κομμάτι τη φορά.
Η ποσότητα που έβαλα ήταν περίπου ενα καρύδι για κάθε κομμάτι (φτερό, πορτα, 2 καρύδια για καπώ και ουρανό).
Κάθε κομμάτι το πέρναγα με το ειδικό σφουγγάρι με το χέρι και μετά πήγαινα στο επόμενο.
Μετά έβαλα το πανί στον αλοιφαδόρο και ξεκίνησα απο το κομμάτι 1 προς το τέλος, με τη σειρά που το πασάλειψα.
Οταν τελείωσα αναψα τις λάμπες και είδα με φρίκη πως η αλοιφή δεν είχε φύγει απο όλα τα σημεία. (είχε κάνει μπιμπίκια και σβώλους σε πολλές πλευρές).
Αλλαξα πανί και το ξαναπέρασα με τον αλοιφαδόρο, (500 στροφές έκκεντρος) και μερικές φορές έτριβα και με πανί με το χέρι.
Δεν νομίζω οτι έβαλα πολύ αλοιφή, κάτι δεν πάει καλά ή με το πανί η με τον αλοιφαδόρο.

Το άφησα λίγο και μετά το πέρασα κερί με τον ίδιο τρόπο.
Το καθάρισα με τον ίδιο τρόπο πάλι.

Αναψα τις λάμπες και το αυτοκίνητο ειχε ένα υπέροχο θαμπό stealth χρώμα.

Εριξα μερικά καντήλια και άρχισα πάλι με το χέρι, αλλά δεν στρώνει με τίποτα. Τα κεριά πάλι κάνουν σβώλους, και ο αλειφαδόρος δεν τα καθαρίζει.

Τα πήρα άσχημα και έβαλα το περιστροφικό του αλειφαδόρου στο Black & Decker με τις στροφές στο 1/3 και άρχισα να βαράω.
Κάθετα απλά πασαλείβει το κερί.
Σε γωνία κάνει κάτι πολύ ωραίες γραμμές απο κερί σαν να ειναι βουρτσισμένο αλουμίνιο.
Με το πανί και το χέρι καθαρίζουν αλλά όταν το βλέπεις απο γωνία είναι ΑΚΟΜΑ εκεί.

Εχω παραδώσει τα όπλα.

Πριω απο λίγο καιρό, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, καθάρισα ένα Ε30 γκρί και το έκανα εντελώς λευκό (υπήρχαν και μάρτυρες απο το φόρουμ).
Οταν λέμε λευκό, λευκό ΣΑΝ καινούργιο.

Τι δεν κάνω καλά?
Υπάρχει περίπτωση επειδή κάνει κρύο να έχουν κόψει τα κεριά? (το άκουσα και αυτό)
Υπάρχει περίπτωση να τα έχει παίξει ο αλοιφαδόρος (και τότε γιατί δεν καθαρίζει και με το χέρι ή το Black & Decker)
Πανάκια χρησιμοποιήσα απο τα πανάκριβα μέχρι το κίτρινο της νοικοκυράς...

Αφού μου την έδωσε απίστευτα πολύ, ανέβηκα στο σπίτι, πήρα ένα Fairy με ξύδι απο την κουζίνα και του έδωσα και κατάλαβε.
Τα κεριά φύγανε, το αυτοκίνητο καθάρισε και φάνηκε το βερνίκι του να γυαλίζει ξανά, αλλά όταν περνάς το χέρι σου επάνω του, συνεχίζει να ειναι άγριο.

Θα το πήγαινα στην autoglym αλλά κάθε φορά που το αποφασίζω, είτε χ@μπιπ ο καιρός, είτε χ@μπιπ το πρόγραμμά μου στη δουλειά και δεν μπορώ ούτε να.... χ@μπιπ.

Εχω αποφασίσει πως αν δεν το καταφέρω θα το πάω για stripping και βερνίκωμα σε μπογιατζή.

Βόηθεια παρακαλώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-10-07, 08:21
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Μηπως φταιει η αλοιφή? Τι χρησιμοποιείς?
Γιατι περίπου τα ιδια μου έκανε στο Ε46 με μια αλοιφη (κερι), που δεν θυμαμαι την μάρκα και είχε πραγματι ομως παλιωσει λιγο.
Οταν μετα έβαλα Meguiar's Gold Class Clear Coat Car Wax, το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-10-07, 08:26
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Και μόνο που άκουσα το όνομα που είπες ψάρωσα, τι είναι αυτό? Γυαλιστικό με Phd?

Σε έχω χαλαρά, έβαλα την By appointment to H. M. Queen Elizabeth, the Queen Mother, and H. R. H. The Prince of Wales, Autoglym Super Resin Polish (αααχχχχχχ ετσι βεντούζα)

Δεν μπορεί, κάτι θα ξέρει η Βασίλω που την βάζει στη Ρολς
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-10-07, 08:30
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από padapanta Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μόνο που άκουσα το όνομα που είπες ψάρωσα, τι είναι αυτό? Γυαλιστικό με Phd?

Σε έχω χαλαρά, έβαλα την By appointment to H. M. Queen Elizabeth, the Queen Mother, and H. R. H. The Prince of Wales, Autoglym Super Resin Polish (αααχχχχχχ ετσι βεντούζα)

Δεν μπορεί, κάτι θα ξέρει η Βασίλω που την βάζει στη Ρολς
Να της στέλναμε ενα mail να μας πει τι κανει και η Ρολς ειναι τοοοοσο γυαλιστερη

να αυτην λέω:

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konas : 14-11-07 στις 14:13
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-07, 08:34
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Μου είπε να πάω τη BMW ένα Σάββατο να την γυαλίσει, αλλά δεν τα βρίσκουμε στους χρόνους μας. Τη μία έχει τις ιπποδρομίες του Kent, την άλλη εγώ είμαι κλεισμένος σε μια χασαποταβέρνα, έρχονται και οι γιορτές δεν βλέπω να το καταφέρνουμε να συναντηθούμε.

Στα mail δεν απαντάει σοβαρά, μόνο κάτι τσόντες μου στέλνει και κάτι chain letters.


ΒΟΗΘΕΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.


Υπάρχει περίπτωση να είναι φαγωμένο το βερνίκι?
Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται κάτι άλλο που δεν ξέρω? Εχω διαβάσει το μισό internet όλοι αυτό κάνουνε και ειναι ικανοποιημένοι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Snoopy : 16-10-07 στις 08:39
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-07, 08:43
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Δεν είμαι ειδικός...αλλά έτσι όπως το περιγράφεις, μου ακούγεται ότι φταίει εάν από τα παρακάτω ή και περισσότερα συνδιαστικά:

1. Έχει κρύο και υγρασία και δεν στεγνώνει καλά η αλοιφή.

2. Έχει πολυκαιριστεί η αλοιφή και δεν κάνει καλά την δουλειά της (δύσκολο, αλλά όχι αδύνατο).

3. Βάζεις πολύ αλοιφή. Δεν ξέρω πόσο ποσότητα θέλει η Autoglym...αλλά γενικά θέλουν πολύ λίγο όλα αυτά τα προϊόντα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-10-07, 08:52
Το avatar του χρήστη optostyle
optostyle Ο χρήστης optostyle δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Μηνύματα: 1.538
optostyle will become famous soon enoughoptostyle will become famous soon enough
Σταματη ακου..Δεν εχει ουτε μηνα που το πηγα για αλοιφη.....να μη στα πολυλογω την ιδια μερα ειχαμε και συγκεντρωση με τα παιδια...φευγωντας απο τον τυπο που μου το περασε αλοιφη ολα καλα.....παμε το βραδυ στο κοσμος,και βλεπω κατω απο το φως της κολωνας της ΔΕΗ ενα καπω...................γ@μησετα(και αλλοι 10 συμφορουμιτες)....θολο σαν το βλεμμα σου....περασαν 2 βδομαδες και δεν ειχα χρονο να παω να μου πει τι συνεβει...οταν ομως μπορεσα, και πηγα,ο τυπος με αμφισβητησε....αλλα καθησε και μου το εκανε κουκλα...και λεω τωρα εγω......τι μπορει να ειχε συμβει??? 1ον)ΔΕΝ ειχε φυγει καλα η αλοιφη.. 2ον)το πανι του ηταν κ@λος 3ον)εκανα εγω καμμια στραβη?...μηπως θα επρεπε να πας σε κανεναν ειδικο να το δειτε μαζι και να σου υποσχεθει πριν το πιασει να το κανει οτι το αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλο??παντως πιστευω πως ολο το μυστικο ειναι στο πανι που θα αφαιρεσεις και θα γυαλισεις το αμαξι σου προς το τελος
__________________
ΠΕΜΒΕ?????? BLIAXXXXXXX!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-10-07, 08:58
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Και εγώ εκεί καταλήγω αλλά αν κάτσεις και υπολογίσεις το κόστος και την συνεπικουρούμενη ταλαιπωρία (πανάκι στην εξευτελιστική τιμή των 5 ευρώ - και αυτό ειναι δύο χιλιάρικα παλιά λεφτά) μη σώσω και το γυαλίσω αμα θέλω 3 πανάκια για να καθαρίσω ενα αμάξι.
Και ε΄γώ προς τα εκεί το σκέφτομαι, ποσότητα αλοιφής + πανάκι.

Πάντως όλοι και πιό πολλύ περνάει στο μυαλό μου η ιδέα του βερνικώματος...

αλλά και πάλι, στο Ε30 με την ίδια ακριβώς διαδικασία, γιατί έπιασε? Ε?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-10-07, 09:12
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
Να πω και γω την αποψη μου μιασ και γω την ειχα πατησει λιγο πιο παλια απο εναν τυπο που το πηγα.η θαμπαδα απ οτι καταλαβα δεν ειναι μονο αποτελεσμα πανιου αλλα και τριψηματοσ δλδ το ποσο επεμεινεσ σε ενα σημειο δουλευοντασ ο αλοιφαδοροσ.δλδ αν δεν περπατουσε συνεχεια και εμενε στο ιδιο σημειο για λιγη ωρα δημιουργει θαμαπαδεσ.και φυσικα παιζει και το πανι που απ οτι ειδα δεν παιζει ρολο τοσο η ποιοτητα(πρεπει να ειναι μαλινο η βαμβακερο οχι οτι να ναι)δλδ αν κοστιζει 2-5-10ε αλλα το ποσο καθαρο ειναι και φυσικα με αυτο που τριβουμε την αλοιφη δεν γυαλιζουμε μετα το αυτοκινητο.σε μενα μου εκανε τα παραπανω επαγγελματιασ.και φυσικα το αυτοκινητο ηταν σαν τα μουτρα του!!!
Υ.Γ τελικα πηγα σε αλλον και εγινε κουκλα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-10-07, 09:20
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Έχω χρησιμοποιήσει την αλοιφή του φίλου παραπάνω (αυτή με το Phd)και μια άλλη της Turtle Wax.

Αυτή της Meguiars ήταν απλά κορυφή (πιο εύκολη στο δούλεμα, δεν είχα αλειφαδόρο).

Αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι πρέπει να μην έχει ΚΑΘΌΛΟΥ υγρασία ο καιρός.


Κάνε σύγκριση του καιρού όταν έκανες το Ε30 και όταν έκανες το δικό σου, η αλοιφή πρέπει να είναι μια χαρά.

Εγώ την χρησιμοποίησα 2 χρόνια μετά την αγορά της.

Η απλά πάρε ένα Ε30.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.