Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-07, 22:40
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
MotorKote

Ανοιξα το εν λογω thread αφου βρηκα λιγο χρονο (και καμερα) και επειτα απο μερικα πραγματα που εμαθα και ειδα τις τελευταιες μερες για τα γνωστα σε ολους μας αντιτριβικα - motorkote.


Λοιπον, ευθεως το Motor Kote 100 που κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα (αυτο που κοτσαρει ο καθε μηχανικος 50-60 ευρω στο διαφανο μπουκαλακι) ειναι μια μουφα. Μια αντιγραφη βρε παιδι μου. Γιαυτο και το λογοτυπο του δεν γραφει μονοκομματο το Motorkote οπως ειναι στη πραγματικοτητα αλλα σε 2 λεξεις και πεταει και ενα 100 με ψιλα γραμματα. Πρωτον και κυριοτερον ειναι συνθεση βαλβολινης. Με λιγα λογια αλλαζει το ιξωδες του λαδιου, δεν το χρησιμοποιει απλα ως μεσο μεταφορας στον κινητηρα. Δευτερον, δεν κανει τιποτα και με την πρωτη αλλαγη λαδιου το μεγιστο ποσοστο του, αν οχι ολο, θα βγει.


Το αμερικανικο γνησιο motorkote οχι μονο εχει ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικη συνθεση και δεν διαλυεται στο λαδι αλλα εμφανως ΚΑΤΙ κανει. Εβαζα motor kote 100 καθε 2ρη αλλαγη λαδιων (μια τον χρονο) και ποτε διαφορα δεν ειδα. Εβαλα το motorkote το γνησιο τωρα και ναι μεν δεν ειδα διαφορα σε θορυβους (ειμαι απο γενικη στο καπακι εξαλου) αλλα η καταναλωση μου επεσε 15% περιπου και εμφανως το αμαξι στα χαμηλα αρπαει καλυτερα. Και δεν εκανα 50 χλμ, εχω κανει πανω απο 1000 ως τωρα.

Edit : Και διορθώνω μετά από 4 χρόνια που δεν έχω ξαναβάλει - Δεν κάνει τίποτα ιδιαίτερο και αυτό, όλη την διαφορά την έκανε η επισκευή που είχα κάνει τότε, 4 χρόνια μετά καμία μεταβολή στην κατανάλωση του αυτοκινήτου.


Α ναι, να μην παραλειψω οτι το ΓΝΗΣΙΟ motorkote που αρκει για ενα 6-κυλινδρο κοστιζει λιανικη το αστρονομικο ποσο των 16 ευρω.

Μια φωτο του γνησιου, mε τις υγειες μας...:


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 15-06-11 στις 18:16
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-07, 22:49
Το avatar του χρήστη gkaos
gkaos Ο χρήστης gkaos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-09-2006
Μηνύματα: 284
gkaos is on a distinguished road
Και ενας φιλος μου τις προαλες μου ελεγε το ιδιο για τη συσκευασια οτι δηλαδη ειναι μουφα αυτο που κυκλοφορει εδω
Που το πηρες το αμερικανικο?Απο νετ?Eνημερωσε μας pls
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-07, 23:16
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Να γίνει ενημέρωση για προμήθεια του αμερικάνικου please
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-07, 23:40
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
http://www.trade-wind.gr/index.php?c...23&prod_id=520
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-07, 02:29
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ενας φιλος μου τις προαλες μου ελεγε το ιδιο για τη συσκευασια οτι δηλαδη ειναι μουφα αυτο που κυκλοφορει εδω
Που το πηρες το αμερικανικο?Απο νετ?Eνημερωσε μας pls
Πολυ ευκολοτερα. Απο γνωστο καταστημα με λιπαντικα αυτοκινητων στον Πειραια. Αλιπεδου 21. Εχει τα παντα απο λαδια και ειδη περιποιησης αυτοκινητου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-07, 02:43
320 open Ο χρήστης 320 open δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 468
320 open is on a distinguished road
αφου ειναι αντιγραφη πως και δεν διωκονται ποινικα στην Ελλαδα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-05-07, 02:48
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 320 open Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου ειναι αντιγραφη πως και δεν διωκονται ποινικα στην Ελλαδα?
Γιατι οπως ειπα το ονομα δεν ειναι το ιδιο. Δεν μπορεις να τους διωξεις ποινικα αφου δεν κανουν τιποτα κολασιμο. Απλως πουλανε το προιον τους.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-05-07, 03:21
320 open Ο χρήστης 320 open δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 468
320 open is on a distinguished road
καθε ονομασια και συμβολο προιοντος ειναι κατοχυρωμενα.αν χρησιμοποιησεις η παραποιησεις συμβολο η ονομασια προιοντος στην ιδια κατηγορια προιοντων (λιπαντικα η παραγωγα)διωκιεσαι για αντιγραφη. η <μουφα> πωλειται εδω και χρονια στην Ελλαδα χωρις προβληματα.η εταιρεια που το εισαγει εχει διαθεσει κεφαλαια για διαφημιση ,δικτυο πωλησεων.... η εταιρεια που λες αντιπροσωπευεται στην Ελλαδα απο ενα καταστημα. εκτος των αλλων η τιμη που αναφερεις ειναι πολυ χαμηλη για ενα διεθνες αναγνωρισμενο προιον.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-05-07, 03:56
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 320 open Εμφάνιση μηνυμάτων
καθε ονομασια και συμβολο προιοντος ειναι κατοχυρωμενα.αν χρησιμοποιησεις η παραποιησεις συμβολο η ονομασια προιοντος στην ιδια κατηγορια προιοντων (λιπαντικα η παραγωγα)διωκιεσαι για αντιγραφη. η <μουφα> πωλειται εδω και χρονια στην Ελλαδα χωρις προβληματα.η εταιρεια που το εισαγει εχει διαθεσει κεφαλαια για διαφημιση ,δικτυο πωλησεων.... η εταιρεια που λες αντιπροσωπευεται στην Ελλαδα απο ενα καταστημα. εκτος των αλλων η τιμη που αναφερεις ειναι πολυ χαμηλη για ενα διεθνες αναγνωρισμενο προιον.

Ακριβως, αλλαξαν λιγο το ονομα και χρησιμοποιουν αλλο λογοτυπο. Καμια ποινικη διωξη.


Τωρα αν το ελληνικο ειναι το γνησιο και το αντεγραψαν οι αμερικανοι, τι να σου πω! Παντως οι αμερικανοι το φτιαχνουν αρκετα χρονια πριν απο μας!
Και λυπαμαι, αλλα αυτη ειναι η πρωτη, γνησια MotorKote. Οχι η δικη μας. Εγω απλα ειδα οτι μας κοτσαρουν ενα πραγμα 50 ευρω που αναμιγνειεται στο λαδι και το κανει πιο 'χοντρο' και ενα αλλο να κανει 16 ευρω, να μην διαλυεται στο λαδι και να μου ριχνει εμφανως την καταναλωση. Κατι μου λεει οτι δεν κολλαει το πραγμα για οπως τα λενε οι δικοι μας.


Το νομικο μερος δεν με ενδιαφερει. Σε αλλες χωρες κυκλοφορουν πολλα παρεμφερη προιοντα, δεν ειμαστε οι πρωτοι ουτε οι τελευταιοι που αντιγραφουμε κατι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 25-05-07 στις 04:06
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-05-07, 04:07
320 open Ο χρήστης 320 open δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 468
320 open is on a distinguished road
αυτο που πωλειται χρονια εδω δεν ειναι Ελληνικο.εισαγεται.το νομικο μερος μπορει να μην σε ενδιαφερει φιλε μου αλλα ενδιαφερει τις εταιρειες που επενδυουν χρηματα και εχουν και καποια φημη και χανουν χρηματα απο φθηνες αντιγραφες σαν αυτη που ειδα στο thread.εγω δεν θα το προτεινα σε καποιον να βαλει το φτηνο.βεβαια ο καθενας κρινει και ενιοτε ρισκαρει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.