Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-07-10, 00:43
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
έχουν ωστήρια τα Μ3;ή μάλλον έχουν ωστήρια οι επι κεφαλής εκκεντροφόροι;
Φυσικά και έχουν ωστήρια, απλά στο Μ3 λόγω στροφαρίσματος είναι μηχανικά, όχι υδραυλικά, και θέλουν ρύθμιση ανα τακτά διαστήματα. Όλα έχουν ωστήρια.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-07-10, 12:08
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά και έχουν ωστήρια, απλά στο Μ3 λόγω στροφαρίσματος είναι μηχανικά, όχι υδραυλικά, και θέλουν ρύθμιση ανα τακτά διαστήματα. Όλα έχουν ωστήρια.
απο αυτά που γνωρίζω(αν κάνω λάθος διορθωσέ με)το ωστήριο είναι ένα σώμα(αρκετά μακρύ) το οποίο μεσολαβεί μεταξύ στον εκκεντροφόρο και στο κοκοράκι όταν ο εκκεντροφόρος είναι στο βάθος κήπος,το δικό μου για παράδειγμα έχει καπελώτα,το Μ20 που είχα αρχικά δεν είχε τίποτα,το κοκοράκι πάταγε πάνω στη βαλβίδα και ρυθμιζόταν με ένα έκκεντρο δίσκο,βάζω μια φωτό με κινητήρα ford με τον εκκεντροφόρο κάτω,παρατήρησε τα κυλινδρικά σώματα που πάνε απο τα κοκοράκια στον εκκεντροφόρο,εγώ αυτά ήξερα για ωστήρια,στους επι κεφαλής εκκεντροφόρους δεν μεσολαβεί κάτι μεταξύ στον εκκεντροφόρο και στο κοκοράκι
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg for-302lb.jpg (27,0 KB, 29 εμφανίσεις)
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mike21 : 11-07-10 στις 12:22
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-07-10, 12:19
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο αυτά που γνωρίζω(αν κάνω λάθος διορθωσέ με)το ωστήριο είναι ένα σώμα(αρκετά μακρύ) το οποίο μεσολαβεί μεταξύ στον εκκεντροφόρο και στο κοκοράκι όταν ο εκκεντροφόρος είναι στο βάθος κήπος,το δικό μου για παράδειγμα έχει καπελώτα,το Μ20 που είχα αρχικά δεν είχε τίποτα,το κοκοράκι πάταγε πάνω στη βαλβίδα και ρυθμιζόταν με ένα έκκεντρο δίσκο,βάζω μια φωτό με κινητήρα ford με τον εκκεντροφόρο κάτω,παρατήρησε τα κυλινδρικά σώματα που πάνε απο τα κοκοράκια στον εκκεντροφόρο,εγώ αυτά ήξερα για ωστήρια
Aυτό που λες αν κατάλαβα καλά δεν είναι το ωστήριο όμως, μιλάς για μοτέρ με εκεντροφόρο μέσα στο μπλοκ, όπου το κοκοράκι πιέζεται από από τα "καλαμάκια". Υπάρχουν και πολλά μοτέρ με εκκεντροφόρο επικεφαλής όπου ο εκκεντροφόρος πατάει στο roller που έχει το κοκοράκι, και αυτό την βαλβίδα (έχω ενσωματωμένο ωστήριο πάνω από την βαλβίδα). Στα μοτέρ με 2 Ε.ΕΚ. όπου κάθε αμύγδαλο του εκκεντρ. ωθεί μια βαλβίδα μόνο, υπάρχει ωστήριο πάλι, με άλλη μορφή. (Μη φανταστείς ότι εγώ έχω πολλές γνώσεις πάνω στα valvetrain.)
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-07-10, 13:12
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Ουσιαστικά τα ωστήρια είναι κάτι ανάποδα κύπελα που μαζεύουν λάδι.

Παρεμβάλλονται μεταξύ του αμύγδαλου (εκκέντρου) και της βαλβίδας και λόγω της πίεσης του λαδιού κινούν τη βαλβίδα. Βλέπεις ότι λόγω της εμπλοκής του λαδιού η ανικανότητας του ωστηρίου να κρατήσει το λάδι, ή ακόμα και να το διώξει, παίζει να ΜΗΝ έχεις σταθερό άνοιγμα των βαλβίδων γιατί παίζουν ρόλο πολλά πράγματα.

Στα παλιά τα Μ40 είναι το τακ τακ τακ που κάνει όταν είναι κρύο μόλις το βάλεις μπροστά.

Το Μ3 όπως λέει ο Νίκος έχει μηχανικά ωστήρια και θέλουν ρύθμιση τακτικότατα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-07-10, 15:53
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
με κάνατε και ξέθαψα τα βιβλία του τει,ως ωστήριο περιγράφει το σώμα το οποίο παρεμβάλεται μεταξύ στο έκκεντρου και το κοκοράκι,αλλα ας αφήσουμε τα βιβλία,να μιλάμε πρακτικά,εγώ έχω λύσει,επισκευάσει,ρυθμίσει αρκετούς M20 και το M5 μου(απο bmw)στον μ5 μεταξύ του εκκέντρου και στο κοκοράκι δεν υπάρχει τίποτα,μεταξύ στο κοκοράκι και τη βαλβίδα υπάρχει το καπελότο με το πλακάκι ρύθμισης,μήπως θεωρούμε το καπελότο για ωστήριο;γιατί δεν υπάρχει κάτι άλλο εκεί,ο μ20 δεν έχει κυριολεκτικά τίποτα,ούτε απο τη μία ούτε απο την άλλη,εάν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με αλλα τουλάχιστον τα συγκεκριμένα μοτέρ τα έχω ρυθμίσει ούκ ολίγες φορές
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-07-10, 16:23
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of


Αυτό είναι υδραυλικό ωστήρια, από τις οπές περνάει λάδι, όταν βουλώσουν συνήθως θέλουν αλλαγή γιατί πιάνει και μάκα μέσα και δεν κυκλοφορεί το λάδι.

Ουσιαστικά δεν έχεις επαφή του πάνω μέρους του ωστηρίου με μέταλλο αλλά μέσω του λαδιού.

Όχι ο Μ20 ΔΕΝ έχει ωστήρια, κοκκοράκια τα οποία πάνω από τις 7200 κάνουν κικιρίκου.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 11-07-10 στις 18:19 Αιτία: photo-link
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-07-10, 20:56
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων


Αυτό είναι υδραυλικό ωστήρια, από τις οπές περνάει λάδι, όταν βουλώσουν συνήθως θέλουν αλλαγή γιατί πιάνει και μάκα μέσα και δεν κυκλοφορεί το λάδι.

Ουσιαστικά δεν έχεις επαφή του πάνω μέρους του ωστηρίου με μέταλλο αλλά μέσω του λαδιού.

Όχι ο Μ20 ΔΕΝ έχει ωστήρια, κοκκοράκια τα οποία πάνω από τις 7200 κάνουν κικιρίκου.
6200 νομίζω είναι ο κόφτης στο Μ20...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-07-10, 07:47
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
6200 νομίζω είναι ο κόφτης στο Μ20...
Άλλο το ένα άλλο το άλλο...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-07-10, 13:57
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OP. LOCK Εμφάνιση μηνυμάτων
οι βαλβιδες δεν ειναι αυτορυθμιζομενες?
σε πολυ φθηνοτερα αυτοκινητα ειναι...
Δε γίνεται αυτορύθμιση του διάκενου όταν έχεις μηχανικά ωστήρια ...

στα μοτέρ με υδραυλικά ωστήρια γίνεται αυτό που λες

δεν έχει να κάνει με το πόσο κάνει το αμάξι !!!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-07-10, 14:02
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλο το ένα άλλο το άλλο...
Γι'αυτό ρυθμίζανε κόφτη μέχρι 7100?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.