Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-17, 11:54
bmw_3.. Ο χρήστης bmw_3.. δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-04-2005
Μηνύματα: 63
bmw_3.. is on a distinguished road
Φορτιστής Μπαταρίας (ακινησια αυτοκινητο)

Καλησπέρα,
επειδή προκειται να θεσω σε ακινησια του αυτοκινητο μου για το τρεχων ετος και βλεπουμε μετα...ηδη το εχω ακινητοποιημενο 2μηνες και τις προαλλες που πηγα να βαλω μπροστα δεν επαιρνε και χρειαστηκε να χρησιμοποιησω τα καλωδια για να το καταφερω.

Για να αποφυγω ολα αυτα στο μελλον και επειδη φανταζομαι οτι αν παω σε 2 μηνες παλι να το βαλω μπροστα το πιο πιθανο ειναι η μπαταρια να εχει παραδωσει πνευμα...σκεφτηκα τη λυση του φορτιστης μπαταρίας και οχι του εκκινητη που ειδα οτι υπαρχει σαν κατηγορια και αυτη.

Επομενως απο την εμπειρια σας ποιο φορτιστη μπαταριας θα μου προτεινατε?
Απο ελεγχο που εκανα στο ιντερνετ βρηκα καλα σχολια για αυτους
ειναι κατι που πρεπει να προσεξω στην επιλογη?



https://www.skroutz.gr/s/3456595/Bla...er-BDV090.html Black & Decker BDV090

https://www.skroutz.gr/s/3457326/CTEK-MXS-5-0.html CTEK MXS 5.0
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-17, 11:59
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Με ενφιαφερει και εμενα κάτι τέτοιο. Μπορεί να είναι μονίμως συνδεδεμένο με την μπαταρια χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-17, 13:41
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Εκατό το καλό το ματζαφλάρι..
και άλλα τόσα το ρευμα που θα ξοδέψει σε ένα χρόνο.. Διακόσια..
Και 150 ο πυροσβεστήρας, τριακοσια πενήντα..
μια μπαταρία κάνει 94...
Γιατί απλά δεν βγάζετε τον αρνητικό πόλο?
2 λεπτά δουλειά είναι..
Ο φορτιστής μπορεί ανα πάσα στιγμή να βάλει φωτιά..
Εγώ λέω αν δεν κάνετε φόρτιση παρουσία σας, να το αποφύγετε...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-17, 14:47
bmw_3.. Ο χρήστης bmw_3.. δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-04-2005
Μηνύματα: 63
bmw_3.. is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκατό το καλό το ματζαφλάρι..
και άλλα τόσα το ρευμα που θα ξοδέψει σε ένα χρόνο.. Διακόσια..
Και 150 ο πυροσβεστήρας, τριακοσια πενήντα..
μια μπαταρία κάνει 94...
Γιατί απλά δεν βγάζετε τον αρνητικό πόλο?
2 λεπτά δουλειά είναι..
Ο φορτιστής μπορεί ανα πάσα στιγμή να βάλει φωτιά..
Εγώ λέω αν δεν κάνετε φόρτιση παρουσία σας, να το αποφύγετε...
Εσυ δηλαδη αν καταλαβα καλα δε προτεινεις τη λυση ενος φορτιστη μπαταριας για περιπτωση που καποιος θελει να θεσει σε ακινησια το αμαξι του για διαστημα πανω απο 1 χρονο με μικρα διαλειμματα ανα 2 με 3μηνες.
Στη περιπτωση που βγαλω το αρνητικο πολο θα δημιουργηθει καποιο προβλημα στο αυτοκινητο γενικοτερα? αναφερομαι σε θεματα οπως τον εγκεφαλο του αυτοκινητου, η κατι αλλο? αν το προβλημα ειναι οτι θα χασω...την ενδειξη της ωρας μπορω να ζησω και χωρι αυτο.
Στη περιπτωση που βγαλω το πολο η μπαταρια την επομενη φορα που θα την συνδεσω...θα λειτουργει οπως και την προηγουμενη φορα που ηταν συνδεδεμεη (πριν 2-3 μηνες) η θα εχω παλι θεματα...και θα χρειαζομαι καλωδια?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-17, 16:06
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Λυπάμαι που θα στο πω, αλλά θα χάσεις και τις μνήμες του ραδιοφώνου.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-17, 16:10
performance Ο χρήστης performance δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 202
performance is on a distinguished road
Απο εμπειρια χρησης κολλητων μου σε μοτοσυκλετες που μενουν για αρκετο διαστημα ακινητες λογο καιρου.Δηλαδη ο φορτιστης μενει ΜΟΝΙΜΑ συνδεμενος με την μπαταρια.
Κανενας δεν μου εχει αναφερει θεμα αναφλεξης.
Η μπαταρια ειναι παντα σαν καινουργια.
Αν δεν θελεις να χρησιμοποιησεις φορτιστη-που ειναι η πιο σωστη λυση,αλλα εχει κοστος-,τοτε φορτιζεις ΠΛΗΡΩΣ την μπαταρια και κατοπιν βγαζεις τον αρνητικο πολο,για ακομα πιο σωστα αποτελεσματα ΑΦΑΙΡΕΙΣ την μπαταρια και την αποθηκευεις σε σημειο που πρεπει να ειναι οσο πιο ζεστο γινεται.Το κρυο ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος της μπαταριας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-17, 19:17
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ο μόνος χωρος που ειναι πυραντοχος υποχρεωτικα απο το νομο σε ολο τον πλανήτη ειναι το δωματιο φορτισης μπαταριών ηλεκτρικών παλετοφορων..
9/10 φωτιες στην βιομηχανία ξεσπουν εκει..
Και μιλαμε για μηχανήματα κλασης οχι αστεία..
Τη μια φορα μάλιστα μάλλον ποντικος την εκανε τη δουλεια και καηκε το συμπαν γιατι καηκε και ο ποντικος..
Εμένα μου έτυχε 2 φορες απο το 2003 μεχρι σήμερα..
Εύχομαι οτι και να επιλέξετε απλα να μη σας τυχει..
Ηθελα απλα να το μοιραστώ μαζι σας..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-17, 00:56
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Προτείνω το CTEK MXS 5.0
Τον χρησιμοποιώ 2 μήνες και είμαι υπερ ευχαριστημένος.
Ο CTEK είναι ο ίδιος που πουλάει και η BMW/ Porsche με τα αντίστοιχα ΟΕΜ σήματα.
Μόνιμα συνδεδεμένο για 6-8-10 μήνες όσο τραβάει η ψυχή δας χωρίς κανένα πρόβλημα μου έλεγε φίλος που τον χρησιμοποιεί 5 χρόνια και απουσιάζει μήνες στο εξωτερικό
Ο συντηρητής είναι συνδεδεμένος σε πρίζα ασφαλείας BELKIN και δουλεύει ΑΨΟΓΑ πραγματικά
Τον συστήνω ανεπιφύλακτα
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-17, 10:10
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Στην Αμερική και γενικά όπου ρίχνει άπειρο χιόνι ΠΟΛΥΣ κόσμος βάζει τις BMW του επί μήνες σε τέτοιους φορτιστές. Εάν υπήρχε θέμα ασφαλείας και φωτιάς νομίζω θα είχε ακουστεί.

Ωραίος αυτός που προτείνει και ο Στέφανος, όντως ο ίδιος που δίνει η BMW. Και λογική τιμή. Η BMW νομίζω το δίνει διπλάσια.

rapidfast δεν είναι το θέμα πόσο κάνει η μπαταρία όσο να ξέρεις ότι όταν θα πας να το βάλεις μπρος θα πάρει και θα φύγεις να πας εκεί που θες. Εγώ λείπω συχνά σε ταξίδια και το αμάξι μένει ακινητοποιημένο. Και άμα δεν κάνω μεγάλες διαδρομές όταν είμαι πίσω η μπαταρία δεν προλαβαίνει να φορτίσει. Έχω καινούρια μπαταρία και έχω πρόβλημα μερικές φορές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 27-01-17 στις 10:13
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-17, 12:12
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Αμερική και γενικά όπου ρίχνει άπειρο χιόνι ΠΟΛΥΣ κόσμος βάζει τις BMW του επί μήνες σε τέτοιους φορτιστές. Εάν υπήρχε θέμα ασφαλείας και φωτιάς νομίζω θα είχε ακουστεί.

Ωραίος αυτός που προτείνει και ο Στέφανος, όντως ο ίδιος που δίνει η BMW. Και λογική τιμή. Η BMW νομίζω το δίνει διπλάσια.

rapidfast δεν είναι το θέμα πόσο κάνει η μπαταρία όσο να ξέρεις ότι όταν θα πας να το βάλεις μπρος θα πάρει και θα φύγεις να πας εκεί που θες. Εγώ λείπω συχνά σε ταξίδια και το αμάξι μένει ακινητοποιημένο. Και άμα δεν κάνω μεγάλες διαδρομές όταν είμαι πίσω η μπαταρία δεν προλαβαίνει να φορτίσει. Έχω καινούρια μπαταρία και έχω πρόβλημα μερικές φορές.
Παιδια αλήθεια συγγνώμη.
Φεύγω 23 μερες με ολισμενο συναγερμό.
Γυρνάω και στο αεροδρόμιο εχει -7 και το αμαξι ειναι κατω απο 15 ποντους χιονι..
Κανω μιση μιζια και αρπαζει αμεσως..
Εχω το αστρα 6 μηνες δεν το εβαλα μπρος, βαζω τον αρνητικο και παιρνει αμεσως..
Αλήθεια δεν τα καταλαβαίνω ολα αυτα..
Ουτε μπορω και να τα κανω γιατι εχω πυλωτη και οχι πάρκινγκ..
Αμαξι χωρις πινακίδες που δεν το κυκλοφορεις και δεν εισαι εξαρτημενος αν θα παρει μπρος δεν βλεπω το νοημα να το κρατας στην πριζα..
Για τις φωτιές ψαξτε λιγο αν θελετε..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.