Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-10-05, 19:24
Το avatar του χρήστη manosbmw318ie30
manosbmw318ie30 Ο χρήστης manosbmw318ie30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2004
Μηνύματα: 482
manosbmw318ie30 is on a distinguished road
Question Να πω και εγώ;

Λοιπόν εγώ έχω τον Μ40. Δύο φορές μου το έχει παρουσιάσει αυτό και:
  1. Τη μια φορά αλλάξαμε τη βαλβίδα του ρελαντί και έφτιαξε...
  2. Μετά από μερικά χρονάκια το ξαναέκανε, αλλά δεν ήταν η βαλβίδα του ρελαντί. Ήταν η βαλβίδα αναθυμιάσεων του ρεζερβουάρ!!!
Δε κατάλαβα ποτέ γιατί αυτή η βαλβίδα έκανε τον κινητήρα στο ρελαντί να δουλεύει σα τρακτέρ και να σβήνει μόλις άφηνα το γκάζι...
__________________
Έξυπνα αυτοκίνητα για χαζούς ανθρώπους
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-10-05, 23:06
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
σβησιματα!!!

Αρχηγε,στον 1 χρονο που το ειχα μου εκανε κατι ρεταρισματα.Η θερμοκρασια ηταν στα κανονικα της και ενιωθες το μοτερ να τρεμεί για 1-2 δευτερολεπτα, μετα απο λιγη ωρα ολα οκ.βγαλαμε το μοτερακι του ρελαντι και ηταν η βαλβιδα κολημενη.μου ειπαν οτι φταινε οι βενζινες. (και να σκεφτεις οτι το χρονο, δεν κανω πανω απο 10000χλμ και αλλαζω 2 φορες το χρονο προληπτικα φιλτρο βενζινης)Βαζω καινουργιο μοτερακι (βαλβιδα) και απο τις αρχες του καλοκαιριου περιπου,οταν παω να το βαλω μπροστα, παιρνει και σβηνει, δεν κραταει καθολου ρελαντι.Οποτε του κραταω πατημενο γκαζι για λιγο η 1-2 γκαζιες και φτιαχνει.Μου το εχει κανει και ζεστο,μετα απο βολτα δηλαδη, οχι μονο οταν ειναι παγωμενο. (μου το παρουσιαζει 2-3 φορες το μηνα)
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-11-05, 20:26
e46compact Ο χρήστης e46compact δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 06-10-2005
Μηνύματα: 9
e46compact is on a distinguished road
Καλησπέρα σε όλους. Έχω ενα compact1.8 2002 και πριν περίπου ένα χρόνο μου έκανε και εμένα σβησίματα η μηχανή. Χωρίς να κάνω κατι μονο του σταματησε να το κανει αλλα τωρα εχει αρχισει ενα αλλο παλαβο προβλημα.
Πολλες φορες οτα βαζω μπροστα ακουγεται ενας μεταλικος ηχος. οταν το σβησω και βαλω παλι μπροστα δουλευει κανονικα.
Ξερει κανενας τι μπορει να ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-11-05, 20:28
Το avatar του χρήστη dimosbmw
dimosbmw Ο χρήστης dimosbmw δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-10-2005
Μηνύματα: 62
dimosbmw is on a distinguished road
Λοιπόν έχω ένα 316 ε36 και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα. Πάω να το βάλω μπροστά και δεν κρατάει με τίποτα το ρελαντί. Τι να κάνω και εγώ σαν γνήσιος έλληνας ανοίγω το καπό και κοιτάω!!!!!!!!(αποδοτικότατο) = τίποτα. Μπαίνω ξανά μέσα και πατάω μια φορά 4000χιλ στροφές και μια 6000+++ και τελικά κράτησε το ρελαντί. Στο συνεργείο μου είπαν πως ήταν κακής ποιότητας βενζίνης .Δεν ξανάβαλα ποτέ από αυτόν και όλα μια χαρά εδώ και 1 χρόνο. Ο εγκέφαλος δεν έδειξε τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-11-05, 23:46
Το avatar του χρήστη ks50:50
ks50:50 Ο χρήστης ks50:50 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2004
Μηνύματα: 269
ks50:50 is on a distinguished road
Από κωλο-βενζίνη την είχα πατήσει και εγώ πέρυσι. Είχε το αυτοκίνητο 4000χλμ στο οδόμετρο και με το που το έβαζα εμπρός έπεφταν οι στροφές στα όρια του να σβήσει και μετά έπαιρνε κανονικά.Μάλιστα χτύπαγε και πυράκια στον δρόμο.Και να φανταστείτε ότι είχα βάλει και 98άρα βενζίνη από τον αληταρά.
__________________
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ,
ΚΑΙ ΟΛΟ Ο ΑΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ,
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΟΛΟ ΘΕΛΩ ΣΤΡΟΦΙΛΙΚΙΑ,
ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-02-09, 23:29
Το avatar του χρήστη E46SedanSiver
E46SedanSiver Ο χρήστης E46SedanSiver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Μηνύματα: 28
E46SedanSiver is on a distinguished road
na mi prototipiso.. kai me emena to idio pathenai sto E46 316 2000 mono otan einai krio omos.. kati mouleei oi kolo venzines na mi pate pote apo kleisthenous oso kai fthina an einai.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-02-09, 00:27
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Βαλβίδα ρελαντί. Αισθητήρας εκκεντροφόρου η/και στροφάλου, βαλβίδα επιστροφής βενζίνης (δε ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ πως λέγεται αλλά είναι κάτω από την εισαγωγή και όταν την ακούσει σφυρίζει, επίσης καίει και αρκετά παραπάνω).

Επίσης κατά 99% τις βλάβες αυτές το διαγνωστικό είτε δε θα τις βγάλει καθόλου είτε θα τις βγάλει σα σποραδικές, και με ένα ρισέτ θα στρώσει, θα ξαναεμφανιστεί όμως.


Αλλαγή ΟΛΩΝ των παραπάνω (ΕΚΤΟΣ από βαλβίδα ρελαντί) με καινούρια κόστος περίπου 250€.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-02-09, 00:56
Το avatar του χρήστη Ευλογητός
Ευλογητός Ο χρήστης Ευλογητός δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-05-2004
Μηνύματα: 124
Ευλογητός is on a distinguished road
Με άφηνε το δικό μου ανά τακτά χρονικά διαστήματα.Μετά από καμιά ώρα ξανάεπαιρνε μπρος...

Το πρόβλημα;;Αισθητήρας στροφάλου.
__________________
BMW E46 318ci Cabrio
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-02-09, 10:48
Το avatar του χρήστη Sokrates E46
Sokrates E46 Ο χρήστης Sokrates E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Μηνύματα: 61
Sokrates E46 is on a distinguished road
Ρίξτε και μια ματιά στην βαλβίδα αναθυμιάσεων, καλού κακού...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 07-02-09, 20:26
Το avatar του χρήστη κμβ
κμβ Ο χρήστης κμβ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Μηνύματα: 136
κμβ is on a distinguished road
Δεν κάνετε και τον κόπο να κοιτάξετε το φίλτρο βενζίνης και να το αλλάξετε!!!!!
Υποπτεύομαι πως έχει πάρει σκουπιδάκια απο κακής ποιότητα βενζίνη και δεν τροφοδοτει τα στόματα!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.