Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 22-09-15, 23:54
sotiris e30 316i Ο χρήστης sotiris e30 316i δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Μηνύματα: 9
sotiris e30 316i is on a distinguished road
Smile βαλβιδες χτυπανε στον μ40!

Γεια σας ειμαι νεοτατος στο φορουμ.εχω ενα bmw e30 316i m40 μοτερ.στα 245000 χιλιομετρα αλλαξα ωστηρια επειδη χτυπαγαν, οταν ηταν κρυο το μοτερ.ο μηχανικος μου πριν δουλευε στην αντιπροσωπεια της bmw, μετα ανοιξε δικο του συνεργειο.οταν ανοιχτηκε το καπακι ο εκκεντροφορος ηταν σε καλη κατασταση και οχι φαγωμενος, γιατι το μοτερ παντα το προσεχα λαδια και φιλτρο καθε 5000 χιλιομετρα κανονικα.εβαζα 10w-40 αρχικα και μετα 5w-40.το σωληνακι λιπανσης εκκεντροφορου πεντακαθαρο.τελικα αλλαξα μονο τα ωστηρια δεν ηθελε κατι αλλο αλλαγη.το αυτοκινητο το εχω βαλει στον εγκεφαλο δεν εχει βγαλει ποτε βλαβη.μια φορα ταξιδευα για πατρα και εξω απο το γαλαξειδι αρχισε να χτυπανε οι βαλβιδες πριν αλλαξω τα ωστηρια το καταλαβα γιατι ειχα ανεβασμενα παραθυρα και κλειστο ραδιο και αρχισε να ακουγεται αυτος ο ψιλοθορυβος που κανουν οι βαλβιδες.για χρονια ειχα το θορυβο και λιγο παραπανω καταναλωση, απο το συνηθες.αλλαξα ωστηρια και ο θορυβος απο τις βαλβιδες δεν εφυγε αλλα το αμαξι πηγαινε πολυ καλυτερα απο οτι πριν.την αυξημενη καταναλωση την εχω ακομη.εχω ψαξει τα παντα ολα τα εχω δει και ολα λειτουργουνε κανονικα οπως πρεπει.Μηπως οι βαλβιδες χρειαζονται τριψιμο για να πατησουνε καλα στις εδρες?το αυτοκινητο πεταει απλα αν το γκαζωσεις στο ρελαντι χτυπανε οι βαλβιδες και τρεμει λιγο ο κινητηρας και το καταλαβαινεις και απο την εξατμιση τις διακοπες του κινητηρα.Ζητω ενα μεγαλο συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ηθελα να σας πω το ιστορικο του αυτοκινητου για να εχτε μια ιδεα.ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.
Απάντηση με παράθεση
 


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.