Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 27-10-09, 20:08
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάριε δυστυχώς το αμάξι θα το πάρω την Πέμπτη το πρωί γιατι μεσολαβεί η αργία της 28ης... Αλλιώς θα το είχα αυριο το πρωί.
Το θέμα με την τροχαλία στα diesel το έχω συζητήσει με όλους τους συναδέλφους που έχουν ταξί BMW, όλοι τις αλλάζουν προοληπτικά στα 100.000 για να μην τους αφήσει στο δρόμο όπως το δικό μου. Απο όσο μου είχαν πεί συνήθως οι τροχαλίες αυτές κόβονται στα 120.000 οπότε πίστευα οτι έχω αρκετό δρόμο ακόμη... Φαντάζομαι πως θα πρέπει να έπαιξε μεγάλο ρόλο στον τρόπο που δουλευει το αυτοκίνητο καθώς στο δικό μου το 70% περίπου των χιλιομέτρων του τα έχει κάνει μέσα στην πόλη, δίχως μεγάλα και ξεκούραστα ταξίδια, ενώ οι συνάδελφοι απο άλλες πόλεις που τα έχουν συνήθως δε δουλευουν στον "πόλεμο" (έκφραση που χρησιμοποιούμε οι οδηγοί ταξί για την κίνηση μέσα στην πόλη).
Θα σας ενημερώσω όταν το παραλάβω...

Πάντως έχετέ το υπόψην όσοι έχετε diesel... Απο την αντιπροσωπία μου επιβεβαίωσαν πως όντως υπάρχει θέμα κυρίως στις παλιότερες εκδόσεις με τα 150ps και τα 163ps, σε τέτοιο κινητήρα δεν τους είχε ξανατύχει... (ίσως επειδή είναι αρκετά καινούριος και δεν έχουν κάνει τα χιλιόμετρα που χρειάζεται τα αυτοκίνητα που τον φορούν)
Θα το έχω υπόψη και θα ζητάω έλεγχο του συγκεκριμένου εξαρτήματος σε κάθε σέρβις Κώστα, αν κι έχω μόλις 33000ΚΜ ακόμα.....έχω "ψωμιά"....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 27-10-09, 20:09
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει βγει καινούρια τροχαλία για το δικό σου;

Ή για τα προηγούμενα(*150-163ps);

Εμένα πλέον έχει 125.000 χλμ, αλλά δεν έχω παρατηρήσει ΤΙΠΟΤΑ που να προδίδει κάποια δυσλειτουργία.
Εσένα είναι με τα 163ΗΡ?? Καμμιά βλάβη έκτακτη έως τώρα να ξέρουμε οι νεότεροι??
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 27-10-09, 20:10
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Απο οτι καταλαβα απ την περιγραφη της βλαβης του Σκατζοχοιρου καθως και απ τις φωτογραφιες του και εχοντας και τη δικη μου προσωπικη εμπειρεια απ την παρολιγο καταστροφη της ιδιας τροχαλιας στροφαλου στο δικο μου μοτερ, πιστευω πως αν ειναι να σπασει δε σε προειδοποιει με καποιον ανυσηχητικο ηχο, απλα σπαει, ξεκολλαει το ελαστικο απ το μεταλλικο μερος, κι αυτο ειναι ολο.
Το προλαμβανεις μονο αν το δει καποιος οπως το ειχε δει στο δικο μου ο πατερας μου.
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 27-10-09, 20:12
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Κωδικός BMW υπάρχει για να ξέρω??
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 27-10-09, 21:08
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τροχαλια δε γουργουριζε καθολου ; δε σε προειδοποιησε;
Θα αλλαξεις και αντλια νερου μαζι;
Καμμία προειδοποίηση! Ούτε θόρυβος, ούτε τράνταγμα, ούτε συντονισμός όπως προανέφερε ο Γιάννης!
Η αντλία νερού δεν έχει καμμια σχέση...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει βγει καινούρια τροχαλία για το δικό σου;

Ή για τα προηγούμενα(*150-163ps);

Εμένα πλέον έχει 125.000 χλμ, αλλά δεν έχω παρατηρήσει ΤΙΠΟΤΑ που να προδίδει κάποια δυσλειτουργία.
Δε ξέρω αν είναι το ίδιο ακριβώς το εξάρτημα, πάντως εγώ είχα μάθει αναφορές για τα 2λιτρα με τα 163 αλογα πως κόβεται η συγκεκριμένη τροχαλία εκεί, γυρω στα 120.000 Km.
Μήπως την έχει αλλάξει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του αυτοκινητου?

Δες αλλη μια περίπτωση με τον κινητήρα σου (520d, 163ps) που το πρόλαβε πριν τον αφήσει στον δρόμο
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=21702

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωδικός BMW υπάρχει για να ξέρω??
Η τροχαλία είναι το νουμερο 1, με αριθμό 11237799153
http://www.realoem.com/bmw/showparts...85&hg=11&fg=18
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 27-10-09, 22:56
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Thanks Κώστα....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 28-10-09, 00:40
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσένα είναι με τα 163ΗΡ?? Καμμιά βλάβη έκτακτη έως τώρα να ξέρουμε οι νεότεροι??
Όχι καμία έκτακτη βλάβη από όταν το πήρα.

Το βιβλίο σέρβις πέρα από τα προβλεπόμενα σέρβις και αλλαγή ελαστικών από καλοκαιρινά σε χειμερινά δεν αναφέρει τίποτα.

Να θυμίσω πως είναι το 120d Ε87 01/06 με χειροκίνητο κιβώτιο, κινητήρα έχω τον M47N20.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμμία προειδοποίηση! Ούτε θόρυβος, ούτε τράνταγμα, ούτε συντονισμός όπως προανέφερε ο Γιάννης!
Η αντλία νερού δεν έχει καμμια σχέση...



Δε ξέρω αν είναι το ίδιο ακριβώς το εξάρτημα, πάντως εγώ είχα μάθει αναφορές για τα 2λιτρα με τα 163 αλογα πως κόβεται η συγκεκριμένη τροχαλία εκεί, γυρω στα 120.000 Km.
Μήπως την έχει αλλάξει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του αυτοκινητου?

Δες αλλη μια περίπτωση με τον κινητήρα σου (520d, 163ps) που το πρόλαβε πριν τον αφήσει στον δρόμο
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=21702



Η τροχαλία είναι το νουμερο 1, με αριθμό 11237799153
http://www.realoem.com/bmw/showparts...85&hg=11&fg=18
Όπως ανέφερα πιο πάνω όχι δεν έχει γίνει καμία αλλαγή σε τίποτα εκτός των προβλεπόμενων αναλώσιμων.

Είναι εύκολο να εντοπίσεις την τροχαλία μέσα στο μηχανοστάσιο και να εκτιμήσεις την κατάσταση; (μπορώ να το σηκώσω και σε τρίποδα ώστε να δω)
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 28-10-09, 02:39
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι εύκολο να εντοπίσεις την τροχαλία μέσα στο μηχανοστάσιο και να εκτιμήσεις την κατάσταση; (μπορώ να το σηκώσω και σε τρίποδα ώστε να δω)
Οχι δε χρειάζεται να το σηκώσεις... η τροχαλία αυτή είναι μπροστά, στα λουριά. Θα χρειαστείς καλό φωτισμό και ισως κάποιον καθρεπτη και πολλή προσοχή... Πιστευω πως φαίνεται πριν κοπεί οτι έχει ταλαιπωρηθεί το λάστιχο ανάμεσα στα δυο μεταλλικά μέρη... Απλώς δε το περίμενα τόσο νωρίς και δεν το είχα κοιτάξει! (είχα επαναπαυθεί και στο οτι πριν ενα μήνα άλλαξαν τεντωτήρα και υποτίθεται το κοίταξαν)
Αν περιμένεις να πάρω το δικό μου θα ανεβάσω φωτό...
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 28-10-09, 10:48
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δε χρειάζεται να το σηκώσεις... η τροχαλία αυτή είναι μπροστά, στα λουριά. Θα χρειαστείς καλό φωτισμό και ισως κάποιον καθρεπτη και πολλή προσοχή... Πιστευω πως φαίνεται πριν κοπεί οτι έχει ταλαιπωρηθεί το λάστιχο ανάμεσα στα δυο μεταλλικά μέρη... Απλώς δε το περίμενα τόσο νωρίς και δεν το είχα κοιτάξει! (είχα επαναπαυθεί και στο οτι πριν ενα μήνα άλλαξαν τεντωτήρα και υποτίθεται το κοίταξαν)
Αν περιμένεις να πάρω το δικό μου θα ανεβάσω φωτό...
Έγινε θα το ψάξω.

Θα περιμένω και ανανέωση από εσένα. (έρθει δεν έρθει, που εύχομαι να τελειώνεις γρήγορα)
Απλά ήθελα εκ των προτέρων (πριν το σηκώσω) να ξέρω αν χρειάζεται να αφαιρεθεί κανένα κάλυμμα.

Σήκωσε βαρδάρη σήμερα και δε θα μπορέσω θα το κοιτάξω το Σ/Κ, έχω και το κάρτερ από το Ε30 να μπαλώσω οπότε θα με φάνε τα κ@λ@μαξα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 28-10-09, 12:18
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
oldcars... κοιταξε την τροχαλια και με τον κινητηρα να δουλευει. Αν τη δεις να στρεφει ανομοιομορφα τοτε κατι δεν παει καλα μ αυτη. Εγω ετσι το καταλαβα και μετα την ειδα με σταματημενο κινητηρα πως ηταν ετοιμο το λαστιχο να χωρισει απ το μεταλλο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.