Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > GPS και Car PC

GPS και Car PC Συζητήσεις γύρω από το θέμα του GPS και των Car PCs. Σχόλια, τεχνική υποστήριξη, εφαρμογές, λειτουργικά προγράμματα κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 18-01-11, 15:58
Το avatar του χρήστη sv2qo
sv2qo Ο χρήστης sv2qo δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-03-2008
Μηνύματα: 64
sv2qo is on a distinguished road
Δοκίμασα σχεδόν όλα τα προγράματα όπως Destinator, IGO 8, genius driver, Navigon κλπ.
Τελικά εγκαταστάθηκα στο ΤομΤομ για την φιλικότητα του interface του και την ταχύτητά του.
Απο χάρτες δεν ειχα πρόβλημα ούτε στην Ελλάδα ούτε στην Ιταλία-Ελβετία που συνήθως κινούμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-01-11, 16:15
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Υποθέτω ότι εν γένει δεν πρέπει να παρουσιάζεται πρόβλημα όταν κάποιος κινείται, όταν αλλάζει χώρα, μόνο μέσω των κύριων, μεγάλων αρτηριών...Από τη δική μου εμπειρία που περιέγραψα πιο πάνω, αντιλαμβάνομαι ότι (αν δεν φταίω εγώ σε κάτι-το οποίο όμως ακόμα δεν έχω βρεί) σε περιπτώσεις μικρών και ασήμαντων δρόμων-που όμως περνάνε από σύνορα-βρίσκεται το πρόβλημα..Δηλ ο χάρτης που έχει τους "ενδιάμεσους" συνδετήριους μεταξύ χωρών δρόμους, ("Euro Roads") δεν έχει πολλούς τέτοιους μικρούς, αλλά κυρίως μεγάλες autobahn, οπότε όταν επιλέγεις να κινηθείς από έναν τέτοιο που δεν μπορεί να δεί, βλέπει ότι πλησιάζεις το τέλος του χάρτη του (δεδομένου ότι η άλλη χώρα ακόμα δεν έχει "φορτωθεί"), αλλά δεν ξέρει τι γίνεται μετά, οπότε προσπαθεί να σε στείλει πίσω...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-01-11, 17:48
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
έκανα ένα ταξίδι Ελλάδα (Κέρκυρα - Μονεμβασιά και περιξ) με tomtom μετά απο πολλά με destinator. Το πρόγραμμα πολύ φιλικό αλλά οι χάρτες στο κόσμο τους. Μέχρι μέσα απο ποτάμι μου είπε να μπω.

Μετά πήγα εξωτερικό (έχω γράψει εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=26975) με τομτομ και έπαθα πλάκα. Πολύ καλύτερο απο το destinator. Είχα κάνει πολλά ταξίδια εξωτερικό με destinator πιο πριν.
Το τομτομ το έχω σε iphone 4 και 3GS και δουλεύει εξαιρετικά και στα 2
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-01-11, 22:13
kwstantinos Ο χρήστης kwstantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-11-2010
Μηνύματα: 219
kwstantinos has a little shameless behaviour in the past
παιδια καλησπερα να σας ρωτυσω κατι για να μυν ανυγω καινουριο θεματακι?/ ειδα εδω το θεμα με το gps θελω να παρω ενα και εγω αλα ποιο πολη για ελλαδα λογο οτι δεν ταξηδευω πολη εξοτερικο οποτε δεν το χρειαζομαι για εξω για εδω ελλαδα τιι προτηνετε? αυτο το mls destinator που του μυλασ και σε ωδυγει ειναι καλο? εσεισ τι πρωτηνετε?/ γυρο στα 150 με 180 ευρο εκη υπολωγυζω τι μαρκα λετε και ποιο μοντελο το θελω για ελλαδα γιατι παμε συχνα σε διαφορα μεροι και παω με χαρτη και ψαχνοντασ και ροτοντας ευχαρηστω προκαταβολικα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-01-11, 08:15
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
πάρε κάποιο που να έχει destinator ή genius εκτός και έχεις κάνα smartphone ή pda. Σε αυτή τη περίπτωση μπορείς να το βάλεις στη συσκευή σου. Τα destinator και genius έχουν χάρτες navteq που είναι οι καλύτεροι για Ελλάδα

Αν πάρεις ανεξάρτητη συσκευή για gps κοίτα αν θέλεις και μπορείς να είναι 'ξεκλείδωτη' δηλαδή να μπορεί να πάρει άλλο πρόγραμμα πλοήγησης αν θες στο μέλλον
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-01-11, 11:11
k.kakos Ο χρήστης k.kakos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-06-2009
Μηνύματα: 64
k.kakos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά Ανατολικές χώρες έχω δει ότι δεν υπάρχει καλή χαρτογράφηση.
Σύστημα GPS φυσικά και δεν είναι μόνο η χαρτογράφιση αλλά επειδή παίζει μεγάλη σημασία στα Βαλκάνια (αφου δυτική Ευρώπη με όλα καλά πας) ποιά μέρη έχουν την καλύτερη χαρτογράφηση? Σερβία, FYROM, Βουλγαρία και Ρουμανία με destinator που έχω πάει ήταν της πλάκας (όχι πως δεν το περίμενα) αλλά τουλάχιστων είχε τους βασικούς δρόμους
Για ανατολικη Ευρωπη καλη λυση ειναι το IGO με χαρτες της TOP MAP. Περαν του εργοστασιακου χρησιμοποιω IGO σε navigation unit της ASUS και προσφατα αρχισα να χρησιμοποιω IGO 8.3 στο PDA μου. Αναβαθμιζω το λογισμικο με χαρτες της NQ, TA και TOP MAP, αναλογα με το ποσο λεπτομερεις ειναι για την καθε χωρα. Μπορω χωρις καμια επιφυλαξη να πω οτι δεν υπαρχει ποιο ευκολο συστημα για αναβαθμιση λογισμικου (απλα copy-paste), ειτε αυτο ειναι χαρτες, ειτε ΠΟΙ, ειτε 3D buildings.

Εχω ταξιδεψει σχεδον σε ολη την Ευρωπη με IGO και δεν μ¨εχει απογοητευσει ποτε! Σε χωρες οπως Σερβια, Βοσνια, Ρουμανια, Μολδαβια οπου δεν περναω μονο τρανζιτ δεν συναντησα ποτε κανενα προβλημα. Διαλεγω χαρτες οσο ποιο λεπτομερεις το δυνατον και τους αναβαθμιζω τακτικα.

Επειδη συναδελφος ρωτησε συγκεκριμενα για PDA, τολμω να πω οτι δεν υπαρχει ποιο ευκολο συστημα για εγκατασταση, χρησιμοτητα, δυνατοτητες απο το IGO. Τo GARMIN μπορει να συναγονιστει μονο στο οτι διαθετει off road χαρτες, τους οποιους εκτιμουν μονο οι ιπταμενοι, off road οδηγοι.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-01-11, 11:20
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
εχω ακουσει και εγω καλα λογια για το igo.απλα δεν εχω ο ιδιος εμπειρια.τωρα που εκανα jailbreak θα το δοκιμασω στο iphone
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-01-11, 11:21
k.kakos Ο χρήστης k.kakos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-06-2009
Μηνύματα: 64
k.kakos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petroscf Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω κάποιο παράπονο...Οι χάρτες του είναι πολύ καλοί-και μάλιστα οι ευρωπαικοί (όσους δοκίμασα τουλάχιστον) καλύτεροι από τον Ελληνικό -και υπάρχει και εξήγηση: Στην Ευρώπη έχουν κατασταλάξει εδώ και χρόνια οι πιο πολλοί δρ..... . όπως θα έπρεπε...
Δεν μου ειναι γνωστο το interface του συστηματος αλλα σε τετοιες περιπτωσεις δοκιμαζε να χαρασεις διαδρομη απο POIs και συγκεκριμενα τετοια συνορων. Αλλο ενα μεγαλο ατου του IGO σε αυτο το τομεα αφου μπορεις να αναβαθμιζεις οτι POI μπορειτε να φανταστειτε, απο speedcams μεχρι βενζινοπωλεια συγκεκριμενων εταιριων για καθε χωρα ξεχωριστα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-01-11, 11:26
k.kakos Ο χρήστης k.kakos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-06-2009
Μηνύματα: 64
k.kakos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ακουσει και εγω καλα λογια για το igo.απλα δεν εχω ο ιδιος εμπειρια.τωρα που εκανα jailbreak θα το δοκιμασω στο iphone
προσπαθησε να βρεις instalation package για iphone και θα μεινεις ευχαριστημενος. Το χρησιμοποιω σε ΗΤC HD2.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-01-11, 13:22
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από k.kakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μου ειναι γνωστο το interface του συστηματος αλλα σε τετοιες περιπτωσεις δοκιμαζε να χαρασεις διαδρομη απο POIs και συγκεκριμενα τετοια συνορων. Αλλο ενα μεγαλο ατου του IGO σε αυτο το τομεα αφου μπορεις να αναβαθμιζεις οτι POI μπορειτε να φανταστειτε, απο speedcams μεχρι βενζινοπωλεια συγκεκριμενων εταιριων για καθε χωρα ξεχωριστα.
σε όλα πάντως βάζεις ότι POI θες τώρα πιά
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.