Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-15, 19:14
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
φρενα brembo σε ε46 καμπριο

Καλησπερα παιδια εχω βρει φρενα brembo σε καλη τιμη και σκεφτομαι να το παρω η απορια μου ειναι θα μπαινουν η οχι . Ειναι οι τετραπιστονες και φοραω 18αρες ζαντες σε ε46 καμπριο.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-15, 23:06
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Εξαρτατε απο τον δισκο που θα διαλεξεις . Με δισκο μεχρι 345mm θα μπουν σιγουρα . Φυσικα θα χρειαστεις ανταπτορες για τις δαγκανες .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-15, 16:45
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαρτατε απο τον δισκο που θα διαλεξεις . Με δισκο μεχρι 345mm θα μπουν σιγουρα . Φυσικα θα χρειαστεις ανταπτορες για τις δαγκανες .
Οκ σε ευχαριστω πολυ οι δισκοι ειναι 325μμ.
Θα ηταν λαθος αν τοποθετησω μονο μπροστα η θα πρεπει να βαλω και πισω;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-15, 21:32
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas e46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ σε ευχαριστω πολυ οι δισκοι ειναι 325μμ.
Θα ηταν λαθος αν τοποθετησω μονο μπροστα η θα πρεπει να βαλω και πισω;
Αντρέα,τα φρένα σου επαρκούν μέχρι το 330.Να πω ότι είχες βελτιωμένο αυτοκίνητο θα καταλάβαινα μια τέτοια προσθήκη...Θα πρέπει να κατασκευάσεις αντάπτορες που στην καλύτερη κοστολογούνται 100 ευρώ για κάθε άξονα...Γνώμη μου θα ήταν να ρίξεις αυτά τα χρήματα κάπου αλλού
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-05-15, 23:48
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Φυσικα και μπορεις να τοποθετησεις μονο μπροστα . Αν εβαζες και πισω το πιθανοτερο να ειχες προβλημα καθως δε θα επαρκουσε η τρομπα . Τωρα για να δεις ορατο αποτελεσμα θα πρεπει να βαλει επιπλεον σωληνακια υψηλης πιεσης και διαιρουμενο δισκο . Για εμενα ακομη και χωρις τετραπιστονες με σωληνακια και διαιρουμενους θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα απ' οτι τετραπιστονες και τα υπολοιπα εργοστασιακα . Γιατι ναι μεν με τις τετραπιστονες θα εχεις καλυτερη επιβραδυνση αλλα μετα απο 2-3 εντονα φρεναρισματα θα μενεις απο φρενο . Τωρα για να εχεις μια ιδεα απο τιμες , για δισκους διαιρουμενους περιπου 150-250 οι καμπανες συν δισκους , για ανταπτορες 100 , για σωληνακια 100 και για τακακια 120-200 αναλογα την παστα που θα εχουν .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-05-15, 10:50
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas e46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα παιδια εχω βρει φρενα brembo σε καλη τιμη και σκεφτομαι να το παρω η απορια μου ειναι θα μπαινουν η οχι . Ειναι οι τετραπιστονες και φοραω 18αρες ζαντες σε ε46 καμπριο.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Λοιπόν για αρχή σου λέω χωρίς να θέλω να στο παίξω ειδήμονας πως στο δικό μου Ε46αρι Cabrio φοράω εμπρός 6 πίστονη απο Porsche Cayenne θέμα χωρητικότητας μην σε ανησυχεί καθόλου...
Τώρα στο θέμα μας αν μπορείς θέλεις να μας γράψεις τον κωδικό της δαγκάνας ώστε να ξέρουμε τα χαρακτηριστικά της???

Οι τετραπίστονες συνήθως αναλόγως βέβαια τον κωδικό που φέρουν μπορούν να συνδιαστούν με δίσκο πάχους από 22 μέχρι 30...
Σε αυτήν την περίπτωση σε θέμα πάχους ξαναλέω μπορεί να σε καλύψει η ΒΜW με τους ΟΕΜ δίσκους που έχει στην γκάμα της για τα Ε46αρια...

Διάβασε κι εδώ την μετατροπή - βελτίωση που έχω κάνει:

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...=31168&page=10

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vassilis E46 Cabrio : 17-05-15 στις 10:53
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-05-15, 13:09
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντρέα,τα φρένα σου επαρκούν μέχρι το 330.Να πω ότι είχες βελτιωμένο αυτοκίνητο θα καταλάβαινα μια τέτοια προσθήκη...Θα πρέπει να κατασκευάσεις αντάπτορες που στην καλύτερη κοστολογούνται 100 ευρώ για κάθε άξονα...Γνώμη μου θα ήταν να ρίξεις αυτά τα χρήματα κάπου αλλού
Μαλλον αυτο με βλεπω να κανω γιατι απο τι φαινεται το πακετο θα φτασει ψηλα και ερχεται και καλοκαιρι...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-05-15, 13:23
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα και μπορεις να τοποθετησεις μονο μπροστα . Αν εβαζες και πισω το πιθανοτερο να ειχες προβλημα καθως δε θα επαρκουσε η τρομπα . Τωρα για να δεις ορατο αποτελεσμα θα πρεπει να βαλει επιπλεον σωληνακια υψηλης πιεσης και διαιρουμενο δισκο . Για εμενα ακομη και χωρις τετραπιστονες με σωληνακια και διαιρουμενους θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα απ' οτι τετραπιστονες και τα υπολοιπα εργοστασιακα . Γιατι ναι μεν με τις τετραπιστονες θα εχεις καλυτερη επιβραδυνση αλλα μετα απο 2-3 εντονα φρεναρισματα θα μενεις απο φρενο . Τωρα για να εχεις μια ιδεα απο τιμες , για δισκους διαιρουμενους περιπου 150-250 οι καμπανες συν δισκους , για ανταπτορες 100 , για σωληνακια 100 και για τακακια 120-200 αναλογα την παστα που θα εχουν .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis E46 Cabrio Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν για αρχή σου λέω χωρίς να θέλω να στο παίξω ειδήμονας πως στο δικό μου Ε46αρι Cabrio φοράω εμπρός 6 πίστονη απο Porsche Cayenne θέμα χωρητικότητας μην σε ανησυχεί καθόλου...
Τώρα στο θέμα μας αν μπορείς θέλεις να μας γράψεις τον κωδικό της δαγκάνας ώστε να ξέρουμε τα χαρακτηριστικά της???

Οι τετραπίστονες συνήθως αναλόγως βέβαια τον κωδικό που φέρουν μπορούν να συνδιαστούν με δίσκο πάχους από 22 μέχρι 30...
Σε αυτήν την περίπτωση σε θέμα πάχους ξαναλέω μπορεί να σε καλύψει η ΒΜW με τους ΟΕΜ δίσκους που έχει στην γκάμα της για τα Ε46αρια...

Διάβασε κι εδώ την μετατροπή - βελτίωση που έχω κάνει:

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...=31168&page=10

Τα πουλαει ενας γνωστος μου ολα μαζι μεταχειρισμενα και για αυτο ελεγα αλλα δεν ηξερα οτι θα πανε τοσο πολυ οι ανταπτορες. Λογικα με βλεπω μεχρι στιγμης να μενω με αυτα που ειμαι , τον κωδικο δεν τον ξερω .
Υπαρχει μηπως καμια αλλη λυση φθηνη για καλυτερο φρεναρισμα ξερω εγω καποιο καλυτερο υγρο φρενων που θα δω οντως διαφορα να το εχω υποψιν μου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-05-15, 18:16
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Για να εχεις καποια διαφορα σε αντοχη θα πρεπει να βαλεις σωληνακια υψηλης πιεσης . Για εμενα αυτο ειναι το πρωτο βημα . Μετα μπορεις να βαλεις ενα καλυτερο σετ τακακια και υγρα dot5.1 . Ετσι θα εχεις μια διαφορα και στην αποδοση .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-05-15, 19:54
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να εχεις καποια διαφορα σε αντοχη θα πρεπει να βαλεις σωληνακια υψηλης πιεσης . Για εμενα αυτο ειναι το πρωτο βημα . Μετα μπορεις να βαλεις ενα καλυτερο σετ τακακια και υγρα dot5.1 . Ετσι θα εχεις μια διαφορα και στην αποδοση .
Οκ ευχαριστώ πολύ θα το έχω υπόψιν μου όταν πάω για αλλαγών υγρών φρένων γιατί πριν 2 μηνες αλλαξα τελευταια φορά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.