Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-01-16, 14:46
sakis4paok Ο χρήστης sakis4paok δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 330
sakis4paok will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xasomerh Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και χρονια πολλα καλη χρονια.
το εψαξα καμποσο και εχω βρει το Ε-SYS 3,27,1 με το psdzdata 57.3 version
απο σελιδα που αναλυει το coding
εχω ακομα καποιες αποριες φυσικα αλλα περιμενω το καλωδιο για να περασω τα code
το e-sys και ολα τα αρχεια ειναι σε ζιπ και εχουν αναλυτικοτατες οδηγιες.
παραλληλα βρηκα σελιδα που κατεωβαζεις εφαρμογη που ενημερωνεται με ολα τα codes f seires και ειναι πολυ βολικο για να εχεις ακριβως τι πρεπει να αλλαξεις χωρις να ψαχνεις. ( πολυ βολικο )
περιμενω καλωδιο για να κανω τα :
sport digital hp and torgue
μπιπερ με ανοιγμα κλεισιμο αυτοκινητου ενεργοποιωντας το γνωστο μπιπ του συναγερμου που ευρωπη δεν το εχουν ενεργο
κλεισιμο παραθυρων χωρις διακοπη με το ανοιγμα της πορτας
τα πρασινα λαστιχα να δειχνουν πιεση και θερμοκρασια
M Perfomance λογοτυπο στα οργανα αντι του BMW
M logo στο I drive αντι του BMW
ψηφιακη ενδειξη χιλιομετρα ανα ωρα εκει που δειχνει κυκλο τις πληροφοριες στα οργανα μπροστα μασ ( π.χ ημερομηνια , εξωτερικη θεμοκρασια και λοιπα + KM/h )
κλεισημο καθρεφτων με το κλειφωμα και ανοιγμα με το ανοιγμα ( αμεσως με ενα κλικ δηλαδη παντα και οχι με το συνεχες πρεσινγκ του κλειδωματος )
τα οργανα που θες hp και torgue Μ στυλ ( αντι φουλ κοκκινου σε ασημενιο κοκκινο )

επισης σου παραθετω το πιο αξιοπιστο βιντεο που βρηκα στα αγγλικα που ειναι κατατοπιστικοτατο για το πως να κανεις CODE χωρις παρατραγουδα ( αν και δεν εχει παρατραγουδα αν εχεις κανει σωσιμο σε οτι λεει )

με λιγα λογια το εψαξα και απλα περιμενω καλωδιο Obd se LAN για να ξεκινησω.

αν δεν εχεις κανει code ακομα τα οργανακια που λες σε navi πλεον ειναι ενεργα στα καινουργια φ30 σε ολες τις οθονες απλα σε μας ( 2012 και μετα μεχρι 2015 ) δεν το ειχαν active.
opote 100% δουλευουν.

εδω ελλαδα εχει κανεις καλωδιο φτηνα γιατι βρηκα ηδη με 11 ευρω αλλα αργει κλασικα απο κινα . ξερεις ποιος εχει και ποσο?
μπορεις να μου στειλεις τη σελιδα;ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-16, 15:40
xasomerh Ο χρήστης xasomerh δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Μηνύματα: 5
xasomerh is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakis4paok Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να μου στειλεις τη σελιδα;ευχαριστω

Εδω------> http://f30.bimmerpost.com/forums/sho...96777&page=447
κανε εγγραφη μιλα στο ποστ εκει με τον shawn.... και θα στα στειλει ΠΜ οτι χρειαζεσαι.
αν εχεις f seira μοντελο τα εχω και εγψ που μου τα εστειλε και εχει κανει καλη δουλεια και με λεπτομεριες .

Υπαρχει και αυτη η σελιδα που εχει οσο μπορει περισσοτερα codes μαζεμενα που ειναι και τι αλλαζεις που και ποια.
απλα κατεβασε την εφαρμογη και ειναι ενα ειδος ας πουμε pdf που ενημερωνεται και ειναι πολυ βολικο ----> http://www.bmwcodingdatabase.com/

και σου βαζω το βιντεο που εγω ακολουθησα και ειναι αξιοπιστο και δεν εκανα κανενα λαθος. απλα το πρωτο code το εκανα μεσα σε 2 λεπτα ακριβως.
----->
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-01-16, 16:32
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 137
stefanos9 is on a distinguished road
εγω με Esys και Eth-OBD2 καλωδιο απο amazon, αλλαξα:

>ζωνες να μην βαραει το warning
>Air condition να μην ανοιγει μαζι με την μηχανη
>σταρτ στοπ να κρατα το last setting (se normal χαρτογραφιση, γιατι σε σπορ/+ ειναι disabled)
>πιεση και θερμοκρασια λαστιχων.
>digital speedometer

ta torgue-speed displays μου ανοιγουν αλλα δεν δουλευουν οι δεικτες γιατι δεν εχω το ΝΒΤ pro Navi..

Αλλα exω ριξει ενα ELM327 Bluetooth adapter πανω στο OBD2, και περνω στο 10"ιντσο tablet ολα τα καλουδια με το Torque+Pro, εχω βαλει 6 gauges και αλλα καλουδια πανω. (αλογα, ροπες, πιεση τουρμπο, κλπ)

υπαρχει και το bmwcarly(bmwhat) me νεο adapter που σε λιγο θα κανει fxx coding apo το smartphone ευκολα για αυτους που δεν κατεχουν....

Εγω ειμουν ασχετος παιδια, αλλα στην πορεια και λογω background (Software Database Engineer)
μπορω να αλλαξω τα ματια στα παντα ολα με Esys, INPA, EDIABAS, NCSExpert, κλπ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos9 : 15-01-16 στις 16:35
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-01-16, 19:10
xasomerh Ο χρήστης xasomerh δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Μηνύματα: 5
xasomerh is on a distinguished road
ενα προχειρο βιντεο με τα χτεσινα code.
αυτα ηθελα το μονο που δεν λειτουργει ειναι τα οργανακια λογο οθονης
στην συνεχεια θα αυξησω τον απαισιο ηχο του οριτζιναλ συναγερμου μπας και ακουστει αχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-01-16, 19:13
xasomerh Ο χρήστης xasomerh δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Μηνύματα: 5
xasomerh is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω με Esys και Eth-OBD2 καλωδιο απο amazon, αλλαξα:

>ζωνες να μην βαραει το warning
>Air condition να μην ανοιγει μαζι με την μηχανη
>σταρτ στοπ να κρατα το last setting (se normal χαρτογραφιση, γιατι σε σπορ/+ ειναι disabled)
>πιεση και θερμοκρασια λαστιχων.
>digital speedometer

ta torgue-speed displays μου ανοιγουν αλλα δεν δουλευουν οι δεικτες γιατι δεν εχω το ΝΒΤ pro Navi..

Αλλα exω ριξει ενα ELM327 Bluetooth adapter πανω στο OBD2, και περνω στο 10"ιντσο tablet ολα τα καλουδια με το Torque+Pro, εχω βαλει 6 gauges και αλλα καλουδια πανω. (αλογα, ροπες, πιεση τουρμπο, κλπ)

υπαρχει και το bmwcarly(bmwhat) me νεο adapter που σε λιγο θα κανει fxx coding apo το smartphone ευκολα για αυτους που δεν κατεχουν....

Εγω ειμουν ασχετος παιδια, αλλα στην πορεια και λογω background (Software Database Engineer)
μπορω να αλλαξω τα ματια στα παντα ολα με Esys, INPA, EDIABAS, NCSExpert, κλπ
ωραιος
το θεμα ειναι οτι με ΟBD και εγω εχω το ιδιο σε ανδροιδ και οντως δειχνει ολα αυτα το περιεργο ειναι αφου εχει τα δεδομενα των ιππων και της ροπης γιατι δεν τα μεταφερει στην οθονη αφου το μονο που λειπει η η μετρηση που κανει οπως και ανα εχει.
σε F10 ιδια οθονη το εχει ενεργοποιησει αλλα δεν μου εχει απαντησει ακομα ισως το μοντελο να ειναι καινουργιο αν και εμενα ειναι 2014 τελος μαρτιου.
τεσπα η αντιπροσωπια ( φιλος ) ειπε οτι στο και καλα φεισ λιφτ που κανανε το εχουν στανταρ σε ολα τ αμοντελα πλεον. ειδωμεν οποιος βρει νεα να τα ανεβασει
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-02-16, 10:23
tsap Ο χρήστης tsap δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-10-2009
Μηνύματα: 5
tsap is on a distinguished road
Χαίρομαι που βλέπω και άλλα παιδιά να ασχολούνται με το θέμα. Έκανα και εγώ κάποιες ρυθμίσεις στη δική μου f20 118i. Συγκεκριμένα:
- Διατήρηση του last state στο aircondition. Μου την έδινε που όταν ξεκίναγες άνοιγε πάντα το ac.
- Διατήρηση του last state στο start/stop.
- Απενεργοποίηση του ηχητικού σήματος για τις ζώνες (αν και πάντα τις φοράμε όλοι)

Τώρα για τα sport displays τα πέρασα και εγώ αλλά πέρα από τα ρολόγια δεν μου έφερνε ενδείξεις. Από ότι έχω καταλήξει είναι θέμα κινητήρα αν θα στα δείξει. Βέβαια σε 116 Ed φίλου μου τα έδειχνε αν και diesel!!

Αν βρούμε και τη ρύθμιση να ξεκινά πάντα με το πρόγραμμα Sport τα πιάσαμε τα λεφτά μας (υπάρχει η ρύθμιση για το ecopro)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-05-16, 14:03
xenos Ο χρήστης xenos δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 09-02-2010
Μηνύματα: 3
xenos is on a distinguished road
Cool

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιες παραμέτρους άλλαξε για τα:

1) Διατήρηση του last state στο aircondition.

2) Διατήρηση του last state στο start/stop.

3) τα πρασινα λαστιχα να δειχνουν πιεση και θερμοκρασια ------ ΟΚ [αυτό παίζει στάνταρ; Δεν θέλει τπτ άλλους αισθητήρες;;;]

4) ψηφιακη ενδειξη χιλιομετρα ανα ωρα εκει που δειχνει κυκλο τις πληροφοριες στα οργανα μπροστα μας

Επίσης αν χρειαστεί κάποιος coding σε nbt, ρωτήστε.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-05-16, 18:40
tsap Ο χρήστης tsap δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-10-2009
Μηνύματα: 5
tsap is on a distinguished road
Καλησπέρα φίλε,

1) Διατήρηση του last state στο aircondition.
IHKA, 3002, OFF_MEMORY, nicht_aktiv / Werte=00---->aktiv / Werte=01

2) Διατήρηση του last state στο start/stop.
Fembody, 3000, MSA_MEMORY, Nicht_aktiv---->Aktiv

3) Αυτό με coding δεν νομίζω να γίνεται γιατί θέλει τους αισθητήρες σίγουρα και ίσως κάποια μονάδα εσωτερικά για να μιλάνε με rf.

4) Από ότι διαβάζω είναι το παρακάτω, δεν το έχω δοκιμάσει όμως ακόμα. Είναι το επόμενο project :-)
KOMBI, 3000 Anzeige_Konfiguration, BC_DIGITAL_V, nicht_aktiv---->aktiv

Με το NBT coding τι εννοείς? Για retrofit εξοπλισμό? Πάντως ψάχνομαι το τελευταίο καιρό για NBT retrofit, γιατί είμαι σκεπτικός με τις κινεζιές. Αν κάποιος ξέρει κάτι στην Αθήνα ας με ενημερώσει.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-05-16, 12:02
xenos Ο χρήστης xenos δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 09-02-2010
Μηνύματα: 3
xenos is on a distinguished road
Ευχαριστώ καταρχάς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsap Εμφάνιση μηνυμάτων
3) Αυτό με coding δεν νομίζω να γίνεται γιατί θέλει τους αισθητήρες σίγουρα και ίσως κάποια μονάδα εσωτερικά για να μιλάνε με rf.
Ναι και εγώ κάτι τέτοιο πιστεύω, αλλά παραπάνω παιδιά λένε ότι τους δουλεύει:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω με Esys και Eth-OBD2 καλωδιο απο amazon, αλλαξα:

>πιεση και θερμοκρασια λαστιχων.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xasomerh Εμφάνιση μηνυμάτων
-τα πρασινα λαστιχα να δειχνουν πιεση και θερμοκρασια ------ ΟΚ ΕΝΕΡΓΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.