Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-09, 20:17
Το avatar του χρήστη Α8hnaios
Α8hnaios Ο χρήστης Α8hnaios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-11-2005
Μηνύματα: 637
Α8hnaios will become famous soon enough
Smile "Ανοίγουν" οι δημοπρασίες ΙΧ..!!!

Ανοίγει ο δρόμος να αποκτούν οι ιδιώτες ΙΧ σε δημοπρασίες. Οι τράπεζες -χρηματοδότες των εμπόρων αυτοκινήτων μέσω του leasing, αλλά και λόγω κατασχέσεων- βρέθηκαν ξαφνικά με απίστευτο στοκ αυτοκινήτων στα χέρια τους, όταν «πάγωσε» η αγορά των ΙΧ....

Σε τελωνειακούς χώρους, εκθέσεις και αποθήκες 30.000 αυτοκίνητα που ανήκουν σε τράπεζες. Μέσω θυγατρικών τους ήδη διαθέτουν συγκεκριμένα οχήματα χονδρικής ή λιανικής σε καλούς πελάτες τους..

Πηγη/// Εφημεριδα ΕΘΝΟΣ
Και το σχετικο Λινκ>>>>http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...&pubid=3526795.......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-09, 21:08
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
μηπως μπορουμε να βρουμε λιστες με τα δημοπρατουμενα ΙΧ η θα γιενι παλι το μπαχαλο με τον καθενα που θα βαζει κονε κλπ κλπ?
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-09, 21:18
Το avatar του χρήστη Α8hnaios
Α8hnaios Ο χρήστης Α8hnaios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-11-2005
Μηνύματα: 637
Α8hnaios will become famous soon enough
Λεει το αρθρο οτι στα σαιτ των τραπεζων εχει μηχανες αναζητησης και σε παραπεμπει σε αλλα σαιτ..
Αλλα θα γινεται οτι γινεται τοσο καιρο στην ελλαδα ο ''γνωστος του γνωστου κτλ...
Οποιος εχει ''μαρουλι''(μετρητο δλδ) θα κανει καλες αγορες.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-09, 21:33
dimis_gr Ο χρήστης dimis_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 280
dimis_gr is on a distinguished road
το άρθρο είναι πολύ σωστό αλλά υπάρχουν όντος κάποια αυτοκίνητα φιλέτα και κάποια άλλα που τα λες οκ. οι κονετζίδες χτυπάνε τα φιλέτα τα οποία είναι λίγα. θα θελα να πω πως έχω ακούσει από άτομα που τους πείραν το αυτοκίνητο ότι νωρίτερα το είχαν ''λιώσει'' και το παρέδωσαν. Επίσης από μάντρα κατασχεμένων και γενικά από μάντρες leasing το μόνο που δεν είδα ήταν το αυτοκίνητο ευκαιρία. Ακόμα και σε ένα 2 site που μπήκα τραπεζών για να δω τιμές δεν είναι καθόλου μα καθόλου φθηνά.Δεν θεωρώ ευκαιρία π.χ vw golf μοντ.2007 1,4 100000 χλμ με 7000και 8000 euros. Μην ξεχνάμε ότι ο μαντράς το αγοράζει από την τράπεζα πολύ φθηνότερα απ' ότι θα το αγοράσουμε οι υπόλοιποι. Όλα αυτά βέβαια είναι προσωπική μου άποψη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-09, 23:10
Το avatar του χρήστη patherhan
patherhan Ο χρήστης patherhan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 187
patherhan will become famous soon enough
Το θέμα με τις δημοπρασίες είναι πολύ περίπλοκο και μάλλον ...μυρίζει!
Αν καταφέρεις να μάθεις ποια αυτοκίνητα βγαίνουν στον πλειστηριασμό, αν καταφέρεις να μάθεις πότε θα γίνει η δημοπρασία, αν καταφέρεις να πλειοδοτήσεις, τότε ίσως καταφέρεις κάτι...
Δημοπρασίες κατεσχεμέων αυτοκινήτων γινόταν πάντοτε. Μόνο που οι αρμόδιοι υπάλληλοι των τραπεζών, ενημέρωναν μόνο λίγους και εκλεκτούς μαντράδες, με το αζημίωτο φυσικά. Η τράπεζα, το μόνο που την ενδιαφέρει είναι να πληρωθεί για το υπόλοιπο της αξίας του δανείου που δεν εξυπηρέτησε ο άμοιρος πρώην κάτοχος του αυτοκινήτου. Κατασχέσεις έγιναν ακόμη και αν ο κάτοχος χρωστούσε 10000 ευρώ, για ένα αυτοκίνητο αξίας 80.000 ευρώ. Την τράπεζα τη νοιάζουν τα 10.000. Απο κει και πέρα, ότι παραπάνω τσιμπήσει, θα είναι κέρδος της, οπότε δεν έχει και πολλές απαιτήσεις.
Φανταστείτε, μαντράς, χτύπησε αυτοκίνητο απο τράπεζα 20.000 και το πούλησε 50.000!!! Αυτά προ κρίσης βέβαια...
Καλό είναι το θέμα με τις δημοκρασίες, αρκεί μα μην ισχύει ότι και στον ΟΔΔΥ. Δηλαδή, το υποψήφιο αυτοκίνητο να μπορείς να το δεις και να το ελέγξεις. Γιατί κάποιοι γνωστοί μπου που χτύπησαν παλαιότερα απο ΟΔΔΥ, ακριβώς επειδή πήραν "γουρούνι στο σακί", το σκυλομετάνοιωσαν.
__________________
Το κλειδί του "παραδείσου"...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-09, 23:20
Το avatar του χρήστη KATSAMPOXAKIS
KATSAMPOXAKIS Ο χρήστης KATSAMPOXAKIS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2007
Μηνύματα: 514
KATSAMPOXAKIS is on a distinguished road
εγω εμαθα απο φιλο μου διεθυντη τραπεζης, οτι απο βδομαδα θα δωθει λιστα με το τι πουλαει η καθε τραπεζα , οποιος ενδιαφερεται θα βαζει τα λεφτα σε λογαριασμο και θα του το στελνουν, δεν μου ειπε αν θα μπορει να το ελενξει καποιος.
__________________
το υπογράφω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-05-09, 23:29
Το avatar του χρήστη patherhan
patherhan Ο χρήστης patherhan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 187
patherhan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KATSAMPOXAKIS Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εμαθα απο φιλο μου διεθυντη τραπεζης, οτι απο βδομαδα θα δωθει λιστα με το τι πουλαει η καθε τραπεζα , οποιος ενδιαφερεται θα βαζει τα λεφτα σε λογαριασμο και θα του το στελνουν, δεν μου ειπε αν θα μπορει να το ελενξει καποιος.
Σιγά μη νοιάζονται αν θα τραβάς εσύ τα μαλλιά σου μετά!! Να τα τσεπώσουν και να το ξεφορτωθούν θέλουν. Και μετά να σου λένε με εκείνη την ανατριχιαστική ειρωνία: "Δεν ήξερες, δεν ρώταγες;"
Θα εκπλάγώ πολύ αν μάθω ότι επιτρέπεται ο έλεγχος πριν τη δημοπρασία...
__________________
Το κλειδί του "παραδείσου"...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-05-09, 23:34
Το avatar του χρήστη KATSAMPOXAKIS
KATSAMPOXAKIS Ο χρήστης KATSAMPOXAKIS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2007
Μηνύματα: 514
KATSAMPOXAKIS is on a distinguished road
σημφωνω μαζι σου, αλλα δεν μου πανε τιποτα για δημοπρασια.
θα υπαρχει λιστα με μαρκα - χαρακτιριστικα - τιμη φιξ. οποιος ενδιαφερεται παιζει..
τωρα απο τιμες εχω τις αμφιβολιες μου!
__________________
το υπογράφω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-05-09, 23:39
Το avatar του χρήστη patherhan
patherhan Ο χρήστης patherhan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 187
patherhan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KATSAMPOXAKIS Εμφάνιση μηνυμάτων
σημφωνω μαζι σου, αλλα δεν μου πανε τιποτα για δημοπρασια.
θα υπαρχει λιστα με μαρκα - χαρακτιριστικα - τιμη φιξ. οποιος ενδιαφερεται παιζει..
τωρα απο τιμες εχω τις αμφιβολιες μου!
Αν άλλαξε το σύστημα, δεν ξέρω. Σίγουρα πάντως, μέχρι και το περασμένο καλοκαίρι, τα κατεσχεμένα πουλιόνταν μέσω δημοπρασιών. Στις οποίες φυσικά παρόντες ήταν μόνο έμποροι.
Αν είναι έτσι όπως λες, δεν έχει διαφορά από μία κοινή μάντρα. Απλά αυτός που ψάχνει μεταχειρισμενο, θα έχει ενδεχομένως περισσότερες επιλογές...
__________________
Το κλειδί του "παραδείσου"...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-05-09, 23:41
Το avatar του χρήστη KATSAMPOXAKIS
KATSAMPOXAKIS Ο χρήστης KATSAMPOXAKIS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2007
Μηνύματα: 514
KATSAMPOXAKIS is on a distinguished road
ειναι τοσα πολλα τα μεταχειρισμενα-κατασχεμενα που δεν μπορουν πλεον να τα αποροφησουν οι εμποροι. τωρα πια θα κανουν τους εμπορους οι τραπεζες!
__________________
το υπογράφω!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.