Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 11-09-16, 02:13
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
σίγουρα θα πήγε καλά αλλιώς θα το είχες καταλάβει
εμένα φάνηκε απο την έξοδο του συνεργείου
στο πρώτο χιλιόμετρο σταμάτησε την κάπνα όταν σταματούσα, και έκτοτε δεν παρατήρησα ξανά κάτι, επείσεις το λαμπάκι λαδιού άναβε κάθε 500 600 χιλιόμετρα περίπου και απο την επέμβαση και μετά έχω κάνει περίπου 2 χιλιάδες χιλιόμετρα και δεν άναψε λαμπάκι και ούτε κάπνα έχω δεί και το κακό είναι ότι δεν έχω κάνει την κίνηση στο δείκτη λαδιού να δώ αν έχει κάψει κάτι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 12-09-16, 16:54
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Πάντα είμαι αντίθετος με αυτή την πρόχειρη επισκευή...
Αλλά αν το δείς με την ψυχρή λογική, έδωσες 5 φορές λιγότερα απο όσα θα έδινα εγώ..
(Ο οποίος παρά αυτά που λέω, δεν το έφτιαξα το συγκεκριμένο στο αυτοκίνητο και το έχω ακόμα έτσι γιατί δεν καίει μετά την αλλαγή του μοτέρ του βαλβρόνικ.....)
Και το ερώτημα, αντε και τα άλλαξα και πλήρωσα τα 1200 ευρώ..
Πόσο θα μου πάει? άλλα 100.000 χιλιόμετρα? δηλαδή 2 χρόνια χοντρικά..
Εσένα και 40.000 να σου πάει, πάλι 2 χρόνια...
Και θα έχεις δώσει και 6 φορές λιγότερα...
Στο συγκεκριμένο θέμα λοιπόν, με την ψυχρή λογική έχω άδικο.
Χρηματικά η επιλογή μου είναι η απολύτως λάθος..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 12-09-16, 18:41
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Εδώ θα ήθελα να προσθέσω εντελώς ενημερωτικά ότι για το συγκεκριμένο θέμα η αντιπροσωπία μου ζήτησε 2.500 για λύσιμο καπακιού και για ποιο σωστή επισκευή κάπου στα 4.500 με 5.000 μαζί με το ρεκτιφιέ για να είμαστε σίγουροι, οπότε δεν το λες στην δική μου περίπτωση 5 φορές κάτω, και ένα θετικό που βρίσκω προσωπικά σε αυτήν την πρόχειρη επισκευή είναι ότι δεν λύνεται το καπάκι και δεν φοβάσαι μετά αν δεν το δέσανε σωστά και να έχεις μελλοντικά προβλήματα με θερμοκρασίες και διάφορα άλλα, έχω δει να πηγαίνουν πολλά στραβά σε αντιπροσωπία (και όχι μόνο φυσικά) και μετά από αλλαγή καινούριας κεφαλής πόσο μάλλον να ξαναβάλουν μεταχειρησμένα πράγματα επάνω. Αν είχα δει έστω 5-6 επισκευές που να μην βγάλουν στο μέλλον πρόβλημα θα είχα άλλη άποψη στο θέμα αυτό αλλά και πάλη 4-5 χιλιάρικα δεν θα έδινα σε ένα αυτοκίνητο που αγόρασα ας πούμε 4 χιλιάρικα.

Επιπλέον θα ήθελα να προσθέσω ότι με το φτωχό μου το μυαλό είναι εντελώς διαφορετικό να αλλάξεις σε έναν ταλαιπωρημένο κινητήρα λαστιχάκια που θα έχουν φθορά και οι οδηγοί και εντελώς διαφορετικό να αλλάξεις λαστιχάκια σε έναν κινητήρα που τα λαστιχάκια του ήταν σχεδόν ελαττωματικά εξαρχής άρα οι οδηγοί θα είναι σε πολλή καλή κατάσταση χωρίς θέμα, στο κάτω κάτω και μόνο που είναι τόσο χαμηλό το κόστος αξίζει να δοκιμάσει κανείς πριν βουτήξει στα βαθιά!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 12-09-16, 20:15
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Ρε παιδια!τι εξωφρενικα ποσα ειναι αυτα που λετε?τι 2.500 κ 5.000 κτλ?ολα αυτα για να βγαλει ενα καπακι να το στειλει ρεκτιφιε κ να το ξανακουμπωσει?δηλ εγω που περνω 500€ μισθο ποσες 10ετιες θα κανω να το επισκευασω?το 2014 το παλιο αμαξι του πατερα μ(Audi A4 b5 1.6 8v)εσπασε ο αθλιος τεντωτηρας ιμαντας εκκ που εχει το συγκεκριμενο μοντελο..εντομεταξυ 10 μερες μετα την αλλαγη του(imitasion)καρφωνει βαλβιδες..λεμε παει για πεταμα..το αφηνουμε στην ακρη κ περνει ο πατερας μ ενα mercedes c180 w202 του 95'..λεω..αφου θα παει για πεταμα δεν επιχειρω μηπως κ το φτιαξω κ οτι γινει.Το λοιπον!!!...βγαζω καπακι παω σε ρεκτιφιε κ εκανα..πλανιαρισμα,χημικο καθαρισμο,8 βαλβιδες καινουργιες με τσιμουχακια κ τους οδηγους τους κομπλε και ανοιξα καθαρισα μονος μου τα ωοστηρια.. τιμη? 384 €!!!Βαζω καπακι πανω με καινουρια φλατζα σφιγγω με ροποκλειδο αλλαζω κ τεντωτηρα 100€ γνησιο κ φωναζω ενα φιλο να το χρονισουμε μαζι γιατι ψιλοφοβομουν να το κανω μονος μ..δηλ.. 500€ υλικα τα παντα!το αμαξι δουλευει κομπλε απο τοτε!ειχε 198.436χλμ οταν επαθε ζημια κ τωρα καπου 220.000 χλμ που το πουλησα σε εναν γειτονα..κ τι εργασια για 8 ωρες δουλεια???1000 με 2000€???κατι δεν βγαινει σωστα..αυτοκινητο της σειρας ειναι κ αυτο..οχι διαστημοπλοιο..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 20-02-17, 09:20
santo Ο χρήστης santo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 1.691
santo has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
σίγουρα θα πήγε καλά αλλιώς θα το είχες καταλάβει
εμένα φάνηκε απο την έξοδο του συνεργείου
στο πρώτο χιλιόμετρο σταμάτησε την κάπνα όταν σταματούσα, και έκτοτε δεν παρατήρησα ξανά κάτι, επείσεις το λαμπάκι λαδιού άναβε κάθε 500 600 χιλιόμετρα περίπου και απο την επέμβαση και μετά έχω κάνει περίπου 2 χιλιάδες χιλιόμετρα και δεν άναψε λαμπάκι και ούτε κάπνα έχω δεί και το κακό είναι ότι δεν έχω κάνει την κίνηση στο δείκτη λαδιού να δώ αν έχει κάψει κάτι.
Στέλιο στο 39 έκανες την επισκευή αυτή ?..
__________________
Ε39 Μ5
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 20-02-17, 21:05
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από santo Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλιο στο 39 έκανες την επισκευή αυτή ?..
όχι στο ένα από τα δύο κόμπακτ που έχω (το αυτόματο)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 20-02-17, 23:06
santo Ο χρήστης santo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 1.691
santo has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι στο ένα από τα δύο κόμπακτ που έχω (το αυτόματο)
Ήλπιζα μήπως μαγικά έφτιαχνε και ο S62
__________________
Ε39 Μ5
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 20-02-17, 23:16
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από santo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήλπιζα μήπως μαγικά έφτιαχνε και ο S62
Γιατί ρε Σπύρο να μην φτιάχνει "μαγικά" όπως λες στον S62??
Εδώ φτιάχνει σε Ν42/46 που είναι ζόρι λόγω του Valvetronic.
Τι ιδιαίτερο έχουν τα καπάκια στα 8κύλινδρα..??
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 21-02-17, 22:30
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
αν δεν απατώμαι ο s 62 από τον σχεδιασμό του επειδή ήταν και ρεϊσονάτο ήταν σχεδιασμένο να καταναλώνει το λαδάκι του, μέχρι που γκρινιάξανε αρκετή κάτοχοι του αυτοκινήτου και άλλαξε μετά τα ελατήρια λαδιού και σταμάτησε κάπως το κακό για εμάς απλά για ρεϊσονάτη χρήση είναι φυσιολογικό να καίει το κάτιτις του. Τώρα σχετικά με τα μαγικά είναι πολλά πράγματα που μπορεί να φταίει μια αυξημένη κατανάλωση όπως ας πούμε ο διαχωριστής λαδιού που έχει μπροστά αυτό το μαύρο που είναι σαν το δήχαλο και έχει ένα μικρό φιλτράκι μέσα και προφανώς με τα χρόνια δεν θα υπάρχει τίποτα εκεί, φαντάζομαι το έχεις αλλάξει αυτό έ; Κάτι άλλο δεν μου έρχεται στα γρήγορα πάντως με θέμα στα λαστιχάκια άν είχε θα έβγαζε κάπνες σταματημένο και στα φανάρια όπως αυτά τα ψεύτικα αμάξια που έχουμε τώρα είναι μιας χρήσης ενώ το s62 είναι δύναμή πως να το κάνουμε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 21-05-17, 22:05
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Καλησπερα..συνεχιζω το θεμα με βομβαρδισμο ερωτησεως προς τους γνωστες!παρακαλω την πολυτιμη βοηθεια σας..
Λοιπον..αρχικα εχω καταναλωση λαδιου στο 46αρι compact μου n42b18!(πρωτοτυπο..)δηλ γυρω στο 1λτ στα 4000 χλμ..εδω να προσθεσω οτι δεν εχω παρατηρησει αν υπαρχουν γενικα διαροοες παρα μονο της αντλιας κενου που την επισκευασα..επισεις στο ψευτοκαπακο ειδα λαδια στο ο-ring που κουμπωνει η στρογγυλη φισα!του valvetronic να φανταστω ειναι αυτη..(εβγαλα φισα κ ειχε λαδι μεσα..να φανταστω επικινδυνο για βραχυκυκλωμα)τωρα vanos,καρτερ κτλ δεν εχω ιδεα αν χανουν..θα παω να το κοιταξω ομως κ θελω να μου πει καποιος γνωστης n42 που αλλου μπορει να υπαρχει πιθανη διαροη λαδιου σ αυτον τον κινητηρα..εκτος στα τσιμουχακια που θελουν φυσικα αλλαγμα!
Ενα αλλο θεμα που θελω να ρωτησω ειναι,τι παιζει με το λαμπακι λαδιου(κιτρινο)..ποτε αναβει?γιατι δεν μου εχει αναψει ποτε!μαλλον..μια φορα μου αναψε για δευπτερολεπτα οταν αναψα την 2η σκαλα(πριν μιζαρω)κ εκτοτε..ποτε ξανα...
Σημερα κοιταξα λαδια κ ηταν λιγο πιο πανω απ το min!ελαχιστα δηλαδη..βαζω μπροστα λαμπακι τπτ..ολα κανονικα..(δεν επρεπε να αναψει?)λεω μηπως εχει χαλασει ο αισθητηρας λαδιου?η μηπως εχουνε κανει καμια μαιμουδια κ εχουνε γεφυρωσει τπτ κ δεν αναβει?παιζει τπτ τετοιο?
Και τελευταιο ερωτημα..ο δεικτης του λαδιου παρουσιαζει σκουρια..τον εχω αλλαξει με ενα μεταχειρο γιατι αυτος που ειχε ηταν τιγκα σκουριασμενος!αλλα κ αυτος παρουσιαζει τα ιδια συμπτωματα..δηλ το χειμωνα με κρυο κ υγρασια,αν κανω μερες να τον ελενξω κ τον τραβηξω κολλαει κ σε ενα συγκεκριμενο περιπου σημειο πιανει σκουρια κανονικα!επισεις εχει αυτη την λευκη γλιτσα,χωρις ομως να χανει την παραμικρη σταγονα παραφλου!καθολου τπτ δεν συμπληρωνω ποτε!(φτου φτου)αντιθετος το καλοκαιρι δεν εμφανιζετε ποτε αυτη η γλιτσα στα λαδια κ ο δεικτης δεν ποιανει σκουρια..μπορει καποιος να μου πει που οφειλετε αυτο?τι συμβαινει?μπαινει απο καπου υγρασια στα λαδια?castrol 5w30 edge titanium!αλλαγη σε λιγοτερο απο 5000χλμ..(μην ψαρωνετε..2 αλλαγες εχω προλαβει να κανω στον 1.5 χρονο που εχω το αμαξι)!οποιος μπορει ας βοηθησει στα ερωτηματα μου!ευχαριστω!

Υ.Σ τι σεντονι ειναι αυτο..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.