Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-12-14, 03:18
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
αγορα μεταχειρισμενου 116

Καλησπερα σε ολους,μολις γραφτηκα στο φορουμ καθως σκεφτομουν για αγορα μιας μεταχειρισμενης.μετα απο αρκετο ψαξιμο καταληξαμε σε αυτην με τον πατερα μου αφου εχει πολλα εξτρα και ειναι απο κοπελα που οπως ειπε την αλλαζει λογω μικρων παιδιων που δυσκολευεται να βαζει πισω..το μονο που μενει ειναι να ταξιδεψουμε για να τη δουμε (απο αττικη) και να την αγορασουμε τελικα.θα ηθελα τη γνωμη σας για το τι πρεπει να προσεξω ιδιαιτερα και πως θα ξερω οτι το αυτοκινητο ειναι οντως απροβληματιστο οπως το παρουσιασε η κοπελα. Ευχαριστω για το χρονο σας απο πριν. http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5828453/
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-12-14, 15:54
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Χωρίς να είμαι ο ειδικός στα "κουσούρια" της σειράς 1, απ΄ ότι βλέπω φοράει τον Ν43 κινητήρα, άμεσου ψεκασμού... δες εάν στην εν λόγω bimmer έχει γίνει ανάκληση σε μπεκ & πολλαπλασιαστές! Εάν θέλει μπεκ, το κόστος δεν αστειεύεται! Κατά τ'άλλα καλό φαίνεται το όχημα, αλλά πρέπει να γίνει σχολαστικός έλεγχος στο σασί για κανένα γερό "χτούπο"...
Αν ψάξεις λίγο στο forum θα βρεις feedback από παιδιά που έχουν σειρά 1 με τον άμεσου ψεκασμού κινητήρα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-12-14, 16:17
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
Πως θα ξερω αν εχει γινει ανακληση? Απο τον αριθμο πλαισιου?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-12-14, 15:39
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
fourna7 σου εχω στειλει πμ, δεν ξερω αν το εχεις δει..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-02-15, 19:53
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-01-2009
Μηνύματα: 67
makis206 is on a distinguished road
καλησπερα, η γυναίκα μου τράκαρε την πεμπτη ενα Opel corsa που ειχε στην κατοχή της και τωρα βρισκόμαστε στην αναζήτηση αυτοκινήτου αφου η επίσκευη του αγγίζει τα 4500 χωρίς να έχει δει ο μάστορας αν έχει πρόβλημα η μηχανή ,οποτε θα ανεβει κατα πολύ και το κοστος επισκευης.Σκεφτόμουν να προχωρίσω στην αγορα μιας 116 ,θα μπορουσατε να μου πειτε τι να προσεξω και αν γνωρίζεται καποιο αυτοκίνητο που πωλειται σε καλη κατασταση.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-15, 18:11
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα, η γυναίκα μου τράκαρε την πεμπτη ενα Opel corsa που ειχε στην κατοχή της και τωρα βρισκόμαστε στην αναζήτηση αυτοκινήτου αφου η επίσκευη του αγγίζει τα 4500 χωρίς να έχει δει ο μάστορας αν έχει πρόβλημα η μηχανή ,οποτε θα ανεβει κατα πολύ και το κοστος επισκευης.Σκεφτόμουν να προχωρίσω στην αγορα μιας 116 ,θα μπορουσατε να μου πειτε τι να προσεξω και αν γνωρίζεται καποιο αυτοκίνητο που πωλειται σε καλη κατασταση.
Καλησπέρα και σε εσενα. Αρχικά θα πρεπει να ξερεις οτι μεχχρι το '12 ειχαν κυκλοφορησει δύο γενιές του αυτοκινήτου..η πρώτη είναι μέχρι το 2004 ενώ η επόμενη ξεκινάει από το 2007.Εμφανισιακά δεν υπάρχουν σημαντικες αλλαγές εκτός ίσως από τα μπροστινά προβολάκια. Έχουν ωστόσο διαφορετικούς κινητηρες..η πρώτη διαθέτει τον N45B16 VANOS με τα 115 αλογα και τα 15 νιουτομετρα ροπης ενώ η επόμενη τον N43B16 άμεσου ψεκασμού με τα 122 άλογα και τα 16 νιουτομετρα ροπής. Ο πρώτος είχε θεωρηθεί πιο αξιόπιστος καθώς ο δεύτερος παρουσίαζε ένα προβλημα με μπεκ και πολλαπλασιαστές. Ωστόσο η BMW αφου βασάνισε τους ιδιοκτήτες έκανε ανάκληση στα εν λόγω αυτοκίνητα και αντικατέστησε τα προβληματικά μερη..ο Ν43 δεν είχε παρουσιάσει κάποιο άλλο πρόβλημα με μεγάλη συχνότητα και είναι ελαφρώς πιο σβέλτος του προκατοχου (πολύ σημαντικό αν σκεφτείς τα 1300 κιλα που ζυγιζει). Επιπλεόν είναι και ελαφρώς πιο οικονομικός (μην φανταστείς ότι θα πεφτεις κατω απο τα 8,5 λιτρα παντως μεσα στην πόλη) αν αναλογιστείς και τη λειτουργία σταρτ στοπ. Να προσέξεις επίσης αν τα λάστιχα είναι φαγωμένα ανομοιόμορφα καθώς έχει παρατηρηθεί σε πολλα αυτοκίνητα.
Σε γενικές γραμμές είναι αρκέτα σταθερό ειδικά σε μεγάλες ταχύτητες και αθόρυβο (ταξιδεύεις άνετα με 160-170 κμ/ωρα) . Εχει λίγο σκληρές αναρτήσεις για τις λακούβες των πόλεων που συνδυασμένες με ρανφλατ λάστιχα δεν θα αντιδρούν και με τον καλύτρο τρόπο σε μεγάλες γούβες (καλό ειναι να τις αποφεύγεις) αλλα θα σε ανταμείψει με το παραπάνω σε δρόμο με στροφές. Στο εσωτερικό, το ταμπλό είναι με μαλακό δέρμα καλής ποιότητας και η θέση οδήγησης πολύ άνετη και με πολλές ρυθμίσεις. Τώρα οι τιμές κυμαίνονται απο τα 7 μέχρι τα 12 χιλιαρικα για ένα αμάξι από το '07 και μετά, με λιγότερα από 100000 κμ και εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από τα έξτρα (ηλιοροφή,αυτόματος κλιματισμός,αυτόματα φώτα-γυαλοκαθαριστήρες,τιμόνι με κουμπιά,συναγερμό κλπ).
Να έχεις υπόψιν ότι τα αυτοκίνητα από επαρχία είναι ελαφρώς φθηνότερα από αυτά στην αθήνα και καλύτερα να μην μπλεχτείς με μαντράδες γιατί παίζουν πολλες κομπίνες.
Αυτά έμαθα μετά από πολύ διάβασμα και πολλές ερωτησεις ελπίζω να σε βοήθησα και να μάντεψα σωστά για το χρηματικό εύρος το οποίο σε ενδιαφέρει (καθώς υπάρχουν και αυτοκίνητα της 3ης γενιάς τα οποία κοστιζουν απο 15 χιλιαρικα). Αν χρειαστείς οτιδήποτε άλλο στείλε μου πμ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-15, 15:03
Το avatar του χρήστη kalpasM3
kalpasM3 Ο χρήστης kalpasM3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-09-2004
Μηνύματα: 213
kalpasM3 is an unknown quantity at this point
Καλησπέρα σε όλους. Για όποιον ενδιαφέρεται πουλάω την 116 όποιος ενδιαφέρεται είμαι εδώ για ότι θέλετε. Σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.