Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-11-16, 18:57
chrisoik Ο χρήστης chrisoik δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-09-2009
Μηνύματα: 5
chrisoik is on a distinguished road
ΑΓΟΡΑ M5 E60

Καλησπερα !!!!
καλως σας βρηκα!
ο λογος που γραφω ειναι οπως λεει και ο τίτλος ενδιαφέρομαι για αγορά Μ5Ε60
Απο οτι βλέπω απο αγγελίες (car.gr) δεν έχει κάτι αξίολογο και σε λογική τιμή.(γύρω στα 25000 με 27000 τελικη τιμη και κάτω απο 90.000χλμ)
λόγο οτι το πιθανο μοντέλο θα έχει πάνω απο 90.000 χλμ εχω υπολογίσει και ενα κόστος
για εργασίες όπως αλλαγή μετάλλων, δίσκους῏τακάκια ελαστικά
Η ερωτηση που θα ήθελα να κάνω σε εσας ως πιο έμπειροι με τα bmw m5 θα αγοράζατε Μ5 βαμμένο όλο (στο ιδιο χρώμα )επειδη απλά είχε ενα μικρό χτύπημα στο δεξι μαρσπιε?

Βεβαια εχει χαρτι απο επισημο ντίλερ BMW ότι το αυτοκίνητο δεν είχε ζημιά απλά απο επιθυμια του τωρινού ιδιοκτήτη βάφτηκε όλο...

Σε μελλοντικη πώληση θα έχω πρόβλημα μεταπώλησης λογικα λόγο ολικης βαφής?
ευχαριστω για το χρόνο σας.,,
Αν ξέρετε καποιον που θα ενδιαφεροταν να πουλήσει Μ5Ε60 θα το εκτιμούσα να με ενημερωνατε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-16, 19:27
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisoik Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα !!!!

Η ερωτηση που θα ήθελα να κάνω σε εσας ως πιο έμπειροι με τα bmw m5 θα αγοράζατε Μ5 βαμμένο όλο (στο ιδιο χρώμα )επειδη απλά είχε ενα μικρό χτύπημα στο δεξι μαρσπιε?

Βεβαια εχει χαρτι απο επισημο ντίλερ BMW ότι το αυτοκίνητο δεν είχε ζημιά απλά απο επιθυμια του τωρινού ιδιοκτήτη βάφτηκε όλο...
Οχι φυσικά. Δεν εχει λογο να βαψει καποιος ολοκληρο αμαξι για ενα μαρσπιε..
Μου φερνεις αμαξι με τετοια βεβαιωση να το αγορασω μετα απο 3 χρονια και το εχεις τουμπαρει και ξαναφτιαξει 13 φορες απο τοτε που βγηκε η βεβαιωση..
Ειναι παραπλανηση ολο το θεμα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-11-16, 22:03
Το avatar του χρήστη dimimav
dimimav Ο χρήστης dimimav δεν είναι συνδεδεμένος
bmw supertronic
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Μηνύματα: 178
dimimav is on a distinguished road
Με λιγα χιλιομετρα ατρακαριστο μ5 σε αυτήν την τιμή δεν βρίσκεις.
Η ανεβάζεις το μπάτζετ ή πας σε κάτι άλλο.όταν μιλάμε για μεζεματα
και για ζημιες ειδικα στο v10 αλλά και στο m5e60 γενικότερα τα ποσά να
είσαι σίγουρος οτι δεν αστειευονται καθόλου
__________________
Το να ρωτας τις μηχανες αν μπορουν να σκεφτουν είναι σα να ρωτας τα υποβρυχια αν μπορουν να κολυμπουν
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-11-16, 22:40
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
M5 E60 αξιόλογο σ αυτά τα λεφτά δεν βρίσκεις.
Όλα είναι χάρχαλα.
Δεν είναι δικαιολογία ότι είχε χρύπημα στο δεξί μαρσπιέ και βάφτηκε ξανά ολόκληρο.
Τέτοια αμάξια θέλουν εξονυχιστικό έλεγχο & μεγάλο πορτοφόλι!
Επισης λάβε υπόψην σου ότι συνολικά στην Ευρώπη ζήτημα αν κυκλοφορούν 2000 αυτοκίνητα....Αν φυσικά αυτό σου λέει κάτι για την τιμή...
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-11-16, 09:44
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Το Μ5 Ε60 έχει τραγικά ακριβή συντήρηση αλλά και κόστος χρήσης.

Στην Ελλάδα της κρίσης λίγοι μπορούν να το συντηρήσουν σωστά.

Το ολόκληρο βαμμένο αυτοκίνητο μπορεί να σημαίνει από απλά χτυπήματα γύρω γύρω και κακόβουλες γρατσουνιές (όπως στο αυτοκίνητο φίλου μου) έως και τούμπες.

Είναι πολύ εύκολο να δεις αν το αυτοκίνητο είναι απλά βαμμένο ή στοκαρισμένο με το εξάρτημα που μετρά το πάχος από το μέταλλο έως το βερνίκι. Όπως και να έχει όμως ένα βαμμένο αυτοκίνητο έχει χαμηλότερη αξία από ένα άβαφτο. Επίσης είναι τραγική η οποιαδήποτε δήλωση οποιουδήποτε αντιπροσώπου ότι και αν λέει. Απλά δεν τις πιστεύω γιατί έχω δει με τα μάτια μου απίστευτα αίσχη.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-11-16, 13:46
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Thumbs down

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Μ5 Ε60 έχει τραγικά ακριβή συντήρηση αλλά και κόστος χρήσης.

Στην Ελλάδα της κρίσης λίγοι μπορούν να το συντηρήσουν σωστά.

Το ολόκληρο βαμμένο αυτοκίνητο μπορεί να σημαίνει από απλά χτυπήματα γύρω γύρω και κακόβουλες γρατσουνιές (όπως στο αυτοκίνητο φίλου μου) έως και τούμπες.

Είναι πολύ εύκολο να δεις αν το αυτοκίνητο είναι απλά βαμμένο ή στοκαρισμένο με το εξάρτημα που μετρά το πάχος από το μέταλλο έως το βερνίκι. Όπως και να έχει όμως ένα βαμμένο αυτοκίνητο έχει χαμηλότερη αξία από ένα άβαφτο. Επίσης είναι τραγική η οποιαδήποτε δήλωση οποιουδήποτε αντιπροσώπου ότι και αν λέει. Απλά δεν τις πιστεύω γιατί έχω δει με τα μάτια μου απίστευτα αίσχη.

Μην πιστεψεις κανεναν αντιπροσωπο οτι και να σου πει,κανεναν.......οχι δεν ειναι ολοι το ιδιο αλλα επειδη εισαι στην Ελλαδα θα σου ελεγα να μην πιστεψεις κανεναν.

Πολυ απλα θα σου πω οτι πριν καποια χρονια σε επισημο αντιπροσωπο της Αθηνας δωσαμε ανταλλαγη ενα 320ci και πηραμε ενα Ε39.To 320ci μετα απο 1 εβδομαδα στηθηκε με 77.000χλμ απο 125.000 που ειχε οταν το δωσαμε.Το 320ci ειχε αγοραστει ολοκαινουργιο απο εμας και ητανε πρωτο χερι.

Αντιστοιχα το 520i E39 αγοραστηκε με 37.000-38.000χλμ και ειχε πανω απο 100.000χλμ και και μας εδωσε και εγγυηση ατρακαριστου και χλμ κτλ.Να σημειωσω οτι περυσι στον δεξιο μαρσπιε που γδαρθηκε απο παρκαδορο αποκαλυφτηκε παλαιοτερη επισκευη γδαρσιματος την οποια δεν την ειχανε αναφερει.Επισης ο πρωτος ιδιοκτητης της Ε39 ητανε ιδιωτης τον οποιο δεν μας αποκαλυπτανε και ο οποιος ητανε οπως το εψαξα και το βρηκα αργοτερα το κομμα της Ν.Δημοκρατιας (για αυτο και το μπλε φανταζομαι).Προφανως και δεν ειχε τα χλμ που μας λεγανε μιας και το καταλαβα μολις το ειδα απο κατω οταν το ελεγξαμε αλλα επειδη η διαφορα ητανε μικρη οικονομικα δεν το απεριψψα.

Η ιστορια ειναι γνωστη σε πολλα παιδια,το ονομα της αντιπροσωπειας ειναι γνωστο....πασιγνωστο.....παρα πολυ γνωστο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-11-16, 15:27
santo Ο χρήστης santo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 1.691
santo has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura about
Καλησπέρα και από εμένα,
επειδή δεν αναφέρουν (νομίζω) νούμερα σε ΕΥΡΩ κανείς παραπάνω να σε ενημερώσω ότι για να κινηθεί ένα Μ5 Ε60 1 χρόνο με γοργούς ρυθμούς και απενεργοποιόντας το DSC/DTC τότε στα χρήματα αγοράς ( έως 25.000 Ευρώ) πρέπει να έχεις τουλάχιστον άλλα τόσα δηλαδή 20.000 με 25.000 Ευρώ.
Περίπου 10.000-15.000 θα είναι οι βενζίνες μόνο αν το κινείς καθημερινά το αυτοκίνητο.
1300+ το σήμα και κανένα 800-1000ρικο η ασφάλεια
Λάστιχα βάλε τουλάχιστον 1 αλλαγή.. με το ζόρι (400-500 τα 2 πίσω, 1000 για τετράδα)
Αν πιάσουμε μετά συντήρηση:
κάθε 5000 χλμ σίγουρα λαδάκια/φίλτρα - 150-200 Ευρώ
Αν κάψει δίσκο/πλατό - νομίζω γύρω στα 2500 Ευρώ καθάρισες..

αυτά πριν σκάσει καμία ζημιά.

Ε60 μόνο αν είσαι βενζινάς με πολλά βενζινάδικα.. γιατί το 1 μπορεί να πέσει έξω από την κατανάλωση του Μ5 !!!!
__________________
Ε39 Μ5
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-11-16, 15:39
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
XAXAXAXA

Σκεπτόμουν να αγοράσω μια αλυσίδα βενζινάδικα αλλά τελικά δεν θα πάρω Μ5 οπότε μου είναι άχρηστη
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-11-16, 16:39
chrisoik Ο χρήστης chrisoik δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-09-2009
Μηνύματα: 5
chrisoik is on a distinguished road
ευχαριστω για τις πληροφοριες
Προφανως εχω υπολογισει τα running cost βλ. καυσιμο, συντήρηση κ.α (μέταλλα κιν. σασμαν,δισκους) απλα δεν μπορω να βρω καποιο σχετικα αξιολογο αυτοκινητο σε μια γενικα καλη κατασταση σε σχεση πάντα με την ηλικία του. Προσωπικα δεν θεωρώ καλη τιμή για 28.000 ενα με 130.000χλμ γιατι θέλω να το κρατήσω τουλάχιστον 3 με 4 χρόνια αρα μιλάμε για 180.000 χλμ που σημαινει οτι παω για αχαστο δεύτερο γαμο
Οχι βέβαια οτι περιμενω να μην χάσω πολλά χρήματα απο πιθανή μεταπώληση, αλλα νομίζω ότι ενα Μ5 με 140.000 θα πουληθεί λίγο πιο εύκολα απο ένα άλλο με 180.000
για αυτο το μοτερ τα 180.000 χλμ δεν ειναι πολλα αλλα στην Ελλαδα πάνω απο 150.000 δεν άγοραζουν ένα τέτοιο αυτοκινητο.
για συνεργειο που πιστευετε οτι ειναι αξιοπιστος σε πρωτη φάση για να κοιτάξω κάποιο πιθα΄νο μοντέλο και μετά για συντηρηση? ιδανικα κάπου προς Νοτια Προαστεια.
Επισης μπορείς να δεις πόσο ζώη έχει ο συμπλέκτης του smg ακομα?
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις
Ειχα καιρο να μπω σε φόρουμ (ημουν 5 χρόνια στο gsfroum λογο μηχ. ΒΜW αλλα λόγο 2 παιδιων την αποχαιρετησα...) και εχω να πω ότι μου έλειψε..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-11-16, 15:46
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Αμα ειναι να παρεις αμαξι και να σκεφτεσαι την μεταπωληση καλυτερα μην το παρεις καθολου.

Το αμαξι μετα απο 5 χρονια χρησης σου απεδειξαν οτι θα σου κοστισει τοσα πολλα χρηματα που η χασουρα της μεταπωλησης ειναι μαλλον αναξια λογου.

25.000€ εχει κι ενα γκολφ καινουριο 25.000 και το Μ5 μεταχειρισμενο, θα πρεπει να σε προβληματισει αυτο.

Δεν υπαρχει αγορα για αυτα τα αυτοκινητα. Αν καποιος μπορεσει να το πουλησει ειναι επιτυχια. Επιτυχια θα ειναι για τον πωλητη απο τον οποιο θα το αγορασεις, επιτυχια θα ειναι και οταν θα μπορεσεις να το δωσεις. Δεν κινουνται καθολου. Δελεαρ παντα η χαμηλη τιμη, διοτι το κοστος χρησης σε στεναχωρει με το καλημερα.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.