Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 09-01-11, 15:46
x3tasos Ο χρήστης x3tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-09-2008
Μηνύματα: 25
x3tasos is on a distinguished road
Σε ευχαριστο για την γρηγορη απαντηση. Θα περιμενω την εξελιξη του δικου σου προβληματος και θα του το πω. Γι αυτο σε παρακαλω ενημερωσε το forum. Σε αυτον ο 'ΤΡΙΚΑΛΙΩΤΗΣ' του ειπε οτι θελει αλλαγη η τουρμπινα. Εχει 81000 χλμ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-01-11, 01:42
Toli67 Ο χρήστης Toli67 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-11-2010
Μηνύματα: 12
Toli67 is on a distinguished road
Μεγάλη κατανάλωση!!!

Πάιδια θέλω τη βοήθειά σας.

Πήρα το αυτοκίνητο από τη BMW και πάει όντως πολύ καλά. Το ίδιο καλά πήγαινε όμως αρχικά και όταν είχα καθαρίσει την πολλάπλή την πρώτη φορά στο άλλο συνεργείο (όχι της αντιπροσωπείας).

Μόλις το πήρα μου είπανε από τη BMW να το παω 50-60 χλμ σε υψηλές στροφές για να "ανοίξει" η τουρμπίνα. Αυτό και έκανα. Το πήγαινα μέχρι τον κόφτη που είναι περίπου στις 4500 στροφές. Η κατανάλωση στο διάστημα αυτό ήταν 13,3 Lt/100Km.

Όταν είχα το πρόβλημα είχα παρατηρήσει ότι είχε υψηλή κατανάλωση. Έφτανε 13-14 Lt/100Km μέσα στην πόλη όταν παλιά θυμάμαι ήτανε 9,5-10 βαριά 11 Lt/100Km.

Το θεμα τώρα είναι ότι συνεχίζει να έχει πολύ υψηλή κατανάλωση. Σήμερα εντός πόλης είχα μέχρι και 16 Lt/100Km με μέση ωριαία ταχύτητα 16-17 Km/h. Η διαφορά με παλία δεν φαίνεται να είναι τόσο μεγάλη εκτός πόλης.

Για να επιβεβαιώσω αυτά που θυμάμαι θέλω αν μπορείτε (και έχετε X3 2.0d, μοντέλο περί το 2006) να μου γράψετε τι κατανάλωση έχετε εντός και εκτός πόλης και με τι μέση ωριαία ταχύτητα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-01-11, 08:03
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Τόλη,
καταρχήν 16-17 χιλιόμετρα μέση ωριαία είναι πολύ υψηλή..
Εγω με το Ε46, που είναι δίλιτρο βενζίνη, με μέση ωριαία μέσα στην πόλη 6-7
καίω 8,2-9,3..
Καίει υπερβολικά το δικό σου..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-02-13, 00:26
lefteris63 Ο χρήστης lefteris63 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 18-02-2013
Μηνύματα: 2
lefteris63 is on a distinguished road
Δραματική κατάσταση με τo turbo της Χ3 2.0 diesel

Toli67
Aγαπητέ φίλε απάντησε αν δείς το μήνυμα τι απέγινε μετά την επισκευή με νέο turbo, καθαρισμούς κ.λ.π γιατί έχω ακριβώς τα ίδια προβλήματα με την ίδια χρονική σειρά σε μοντέλο του 2007 με 50000 χλμ και έναρξη προβλημάτων καλοκαίρι 2012.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-02-13, 01:26
Toli67 Ο χρήστης Toli67 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-11-2010
Μηνύματα: 12
Toli67 is on a distinguished road
Φίλε Λευτέρη
Δεν έχω ξεμπλέξει ακόμη και συνεχίζω να ταλαιπωρούμαι. Ελπίζω εσύ να μην έχεις το ίδιο πρόβλημα και την ίδια ταλαιπωρία με εμένα.

Μόλις πρόσφατα, πριν τα Χριστούγεννα, μου ξαναάναψε το λαμπάκι του κινητήρα με βλάβη πάλι την ίδια: Ρυθμιστής αέρα.

Ενώ ήμουν εντός της εγγύησης 2 χρόνων για ανταλλακτικά και εργασίας, οι απαράδεκτοι (για μένα) της αντιπροσωπείας αρνήθηκαν να μου το αποκαταστήσουν εντός της εγγύησης.

Έγραψα και πάλι στην BMW Hellas και της Γερμανίας και μου απάντησαν ότι τώρα δεν οφείλεται στην τουρμπίνα την οποία αλλάξανε και γι' αυτό και δεν μου το καλύπτουν στην εγγύηση εργασιών. Χωρίς όμως να μου μπορούν να μου πουν που οφείλεται.
Λες κι εγώ τους το πήγα ποτέ με βλάβη στην τουρμπίνα. Και τότε και τώρα με την ίδια ακριβώς βλάβη τους το πήγα. Απλά οι άσχετοι μου πήραν τότε τα λεφτά και δουλειά δεν μου κάνανε. Και δεν έχουν το σθένος να αναγνωρίσουν τα λάθη τους.

Τώρα ακόμη δεν το έχω φτιάξει Επειδή έχω γράψει και σε περιοδικά - sites αυτοκινήτου (δεν μου απάντησε κανένα τους) και σε ενώσεις καταναλωτών (δύο εκ των οποίων μου απάντησαν), είμαι σε μια διαδικασία μήπως μπορέσω και καταφέρω κάτι μέσω των ενώσεων αυτών.

Τώρα δεν έχω πολύ χρόνο, αλλά υπολογίζω σύντομα να αναρτήσω όλη την αλληλογραφία μου μαζί τους για να έχετε όλοι άποψη του τι διεμηνύθει.

Συμπερασματικά, ακόμη δεν έχω βρει τη λύση για να σου πω τι να κάνεις. Κάποιος μου είπε τώρα να κοιτάξω ένα σιτάκι στην εξαγωγή των καυσαερίων, γιατί πιστεύει ότι μάλλον αυτό είναι βουλωμένο και γυρνάει τα καυσαέρια πάλι στην εισαγωγή. Είπε ότι είναι πολύ εύκολο. Δεν το έχω κάνει ακόμη γιατί δεν είμαι Λάρισα.

Θα σου στείλω και το τηλέφωνό μου. Πάρε με τηλέφωνο να σου εξηγήσω ότι θέλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-02-13, 11:26
lefteris63 Ο χρήστης lefteris63 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 18-02-2013
Μηνύματα: 2
lefteris63 is on a distinguished road
toli67

στείλε άμεσα τηλέφωνο ει δυνατόν σταθερό στο spetsieris@hol.gr . Το δικό μου είναι 2610220583 10π.μ - 1μ.μ και 7 μ.μ - 9.μμ και το 2610429557 3.30 μ.μ - 6 μ.μ
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-01-14, 04:15
pants Ο χρήστης pants δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Μηνύματα: 3
pants is on a distinguished road
Καλησπέρα... Η οικογένεια μου έχει ένα Χ3 2.0 diesel. Έχουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα. Κάναμε τα service στα 30000χλ και στα 60000χλ όπως έλεγε το manual και φυσικά το τελευταίο εκτός αντιπροσωπειας σε ένα συνεργείο bmw. Τα μαστοριά με είπαν να τα κάνω πιο συχνά και να μην το αφήνω τόσα χλμ όπως λεει το βιβλίο ενώ στην αντιπροσοπεια έλεγαν αν δεν κάνει τα χλμ δεν χρειαζόσαστε να κάνουμε τίποτα και τελικά αποδείχτηκε μηραιο. Τ αμάξι έχει γύρο στα 70000χλμ και λιγότερα (δεν θυμαμαι ακριβώς πόσα) να πω ότι είναι μοντέλο 2007 και οτι δεν κινείτε συχνά. Άναψε το λαμπάκι check και εσβηνε μετά απο λίγες μέρες. Πηγε για αρχή η μητέρα μου στην bmw να δει τι είναι και την είπαν οτι το πετρέλαιο είναι μάπα που βάζει και οτι επηδη δεν κουνέτε το αμάξι έχει γίνει χάλια το μοτέρ και θέλανε να το ανοίξουν για καθάρισμα και απο λευτα 1500. Φυσικά εγώ είπα να πάμε να ρωτήσουμε και κάπου άλλου γιατί με 70000χλμ να ανοιχτή το μοτέρ δεν ειναι και το καλύτερο και τα λευτα δεν είναι και λιγα. Τελικά βγάζει στον εγκέφαλο μη σωστή μάζα αέρα σαν σφάλμα. Ανοίχτηκε η πολλαπλή εισαγωγής για καθάρισμα. Καθαρίστηκε η πολλαπλή εισαγωγής η πεταλούδα και το τετραπεταλουδο έχοντας πολύ βρόμα (2 χούφτες μαυρίλα σαν πισα βγήκε από μέσα). Με το που έφυγα από το συνεργείο ξανά άναψε το λαμπάκι πήγα πάλι πισω και μου εκανε update τον εγκέφαλο. Πίστευα οτι διορθώθηκε γιατί ειχε να ανάψει 5 μέρες αλλα σήμερα άναψε πάλι. Το αμάξι τραβάει κανονικά δεν έχει θέμα. Ο μηχανικός μου είπε οτι δεν εχει κατι και δεν ξέρει τι άλλο μπορεί να είναι. Και οτι τώρα θέλει να παει σε εναν ηλεκτρολόγο να μετρήσει τα ρεύματα. Ξέρει κανένας τίποτα άλλο?

Να πω ότι πετρέλαιο μόνο vpower μπαίνει στο αμάξι και εχω βάλει πολλές φόρες καθαριστικό πετρελαίου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 29-01-14 στις 07:13
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-01-14, 08:27
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pants Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά βγάζει στον εγκέφαλο μη σωστή μάζα αέρα σαν σφάλμα. Ανοίχτηκε η πολλαπλή εισαγωγής για καθάρισμα. Καθαρίστηκε η πολλαπλή εισαγωγής η πεταλούδα και το τετραπεταλουδο έχοντας πολύ βρόμα (2 χούφτες μαυρίλα σαν πισα βγήκε από μέσα). Με το που έφυγα από το συνεργείο ξανά άναψε το λαμπάκι πήγα πάλι πισω και μου εκανε update τον εγκέφαλο. Πίστευα οτι διορθώθηκε γιατί ειχε να ανάψει 5 μέρες αλλα σήμερα άναψε πάλι. Το αμάξι τραβάει κανονικά δεν έχει θέμα. Ο μηχανικός μου είπε οτι δεν εχει κατι και δεν ξέρει τι άλλο μπορεί να είναι. Και οτι τώρα θέλει να παει σε εναν ηλεκτρολόγο να μετρήσει τα ρεύματα. Ξέρει κανένας τίποτα άλλο?

Να πω ότι πετρέλαιο μόνο vpower μπαίνει στο αμάξι και εχω βάλει πολλές φόρες καθαριστικό πετρελαίου.
Περίεργο, εξωτερικός μηχανικός εκτός BMW να κάνει αναβάθμιση software.
Περίεργο το ότι ανάβει λαμπάκι, και απο τον κωδικό σφάλματος ένας μηχανικός δεν μπορεί
να αναγνωρίσει ένα πρόβλημα.
Και το επόμενο πρόβλημα, είναι οτι οι μηχανικοί που μέχρι χθές δεν ήξεραν να ρυθμίσουν
σωστά ένα καρμπυρατέρ, σήμερα βάζουν χέρι στα πετρέλαια, χωρίς την παραμικρή ιδέα του τί κάνουν..
Ακόμα πιο περίεργο, και τραγικό, είναι πως ένας μηχανικός σε ξεφορτώνεται στέλνοντας σε σε έναν ηλεκτρολόγο, ενώ θα μπορούσε με κάποιον συνεργαζόμενο, να αναλάβει αυτός την
ευθύνη της τελικής επισκευής.
Αυτή η νοοτροπία του: έπαιξα με τις μουτζούρες, να κοίταξε τες πόσες είναι, σε εντυπωσίασα έτσι; αλλά όταν έρχεται η ώρα να απολογηθώ γιατί σαν μηχανικός δεν έχω ιδέα τι φταίει και σε στέλνω αλλού, δεν δείχνει μηχανικό...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-01-14, 09:50
sakis4paok Ο χρήστης sakis4paok δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 330
sakis4paok will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Περίεργο, εξωτερικός μηχανικός εκτός BMW να κάνει αναβάθμιση software.
Περίεργο το ότι ανάβει λαμπάκι, και απο τον κωδικό σφάλματος ένας μηχανικός δεν μπορεί
να αναγνωρίσει ένα πρόβλημα.
Και το επόμενο πρόβλημα, είναι οτι οι μηχανικοί που μέχρι χθές δεν ήξεραν να ρυθμίσουν
σωστά ένα καρμπυρατέρ, σήμερα βάζουν χέρι στα πετρέλαια, χωρίς την παραμικρή ιδέα του τί κάνουν..
Ακόμα πιο περίεργο, και τραγικό, είναι πως ένας μηχανικός σε ξεφορτώνεται στέλνοντας σε σε έναν ηλεκτρολόγο, ενώ θα μπορούσε με κάποιον συνεργαζόμενο, να αναλάβει αυτός την
ευθύνη της τελικής επισκευής.
Αυτή η νοοτροπία του: έπαιξα με τις μουτζούρες, να κοίταξε τες πόσες είναι, σε εντυπωσίασα έτσι; αλλά όταν έρχεται η ώρα να απολογηθώ γιατί σαν μηχανικός δεν έχω ιδέα τι φταίει και σε στέλνω αλλού, δεν δείχνει μηχανικό...
Πανο φιλε μου αν εχει το icom και ξερει να το δουλευει μπορει να κανει αναβαθμιση αλλα το βλεπω λιγο χλωμο να το εχει,τωρα για τον φιλο μας αφου εγιναν οντος αυτες οι δουλειες αλλαξανε και τον αισθητηρα,αυτο που ξεχασαν να κανουν ειναι προσαρμογη της μαζας αερα
το κανεις και στρωνει!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-01-14, 15:07
pants Ο χρήστης pants δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Μηνύματα: 3
pants is on a distinguished road
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ήμουν μπροστά στην αναβαθμίσει. Έβαλε ένα αλλο pc και την έκανε και νομίζω οτι ειχε αυτο το προγραμα. Δεν με εστηλε σε ηλεκτρολόγο άπλα με ειπε να το αφήσω εκει να παει αυτός να το μετρήσει μήπως εχει θεμα η πλεξούδα. Αυτο που λετε για την προσαρμογή της μάζας αέρα τη είναι? Να τον πω την επόμενη φορά που θα παω. Οσο για την κάπνα που καθαρίστηκε ηταν πολυ χαλια οι πεταλούδες με το ζορι ανοιγοκλειναν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pants : 29-01-14 στις 15:09
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.