Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-09-04, 20:37
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Μ3 Ε46 - Τελικά.... ποια ειναι η τελική της?

Καλισπέρασε όλους. Μια και υπάρχουν κάποιοι με πολύ βαθειά γνώση και βιβλιογραφία, μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η πραγματική τελική της Μ3 Ε 46 όταν ο ηλετρονικός κόφτης των 250 Km/h είναι εκτός? Προσωπικά έχω πάει μέχρι 280 (κοντερίσια) στην Ευθεία της Λάρισας και την κατηφόρα στου Σχηματαρίου. Σε αυτή την ταχύτητα έκοψα γιατί έχω κόφτη στο μιαλό μου .΄Όταν φτάνω εκεί μου περνάνε κινηματογραφικά εικόνες του σινεμα και κόβω . Strax ? M Power? τι λέτε? Πόσα πάει το εργαλείο άμα δεν έχει κόφτη ο οδηγός του?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-09-04, 00:15
Haros Ο χρήστης Haros δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 06-09-2004
Μηνύματα: 1
Haros is on a distinguished road
280 kai kala einai me ton kofth...

Hello, sorry gia ti xenh grammatoseira, alla den exw ellhnika. Opws poli eilikrina kai swsta eipes ta 280 ta deixnei se megales eutheies kai isws elaxista katiforikes ("στην Ευθεία της Λάρισας και την κατηφόρα στου Σχηματαρίου") . Oson afora ta specifications, 250 grafei gia logous marketing (oti einai asfales, kai parola ta aloga ena mammisio m3 E46 den xepernaei ta 250).
Kai sto diko mou kapou ekei stamataei to gkazi. Ama parathrhseis prosektika, h epitaxinsi arxizei na meiwnetai texnita kapou meta ta 260. Se E46 M3 pou exei vgei o hlektronikos kofths to konter deixnei 300 ... wraio gia fotografia.....

pantws den xerw giati mpike o dikos sou kofths (o "odigikos"). to autokinhto paei oneiremena se tetoies taxithtes. Einai toso wraia sthmeno pou sxedon den xreiazetai na aggizeis to timoni. paei mono tou !! :-)

An kai to pio pi8ano einai oti ola ta E46 periorizontai me ton idio akrivws tropo, mporei na iparxei mia mikrh diakimansh sthn maximum taxithta pou deixnei to konter (apexei 5-7xlm apo thn pragmatikg timh), analoga me to pote exei paraxthei to autokinhto sto ergostasio, opote osoi exoun paei se maximum speed, feel free na grapsete poso sas exei deixei...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Haros : 07-09-04 στις 00:18
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-09-04, 09:50
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Δεν θέλω να σας απογοητεύσω, αλλά αυτό που βλέπεις ως 280χλμ/ω είναι πραγματικά 250 Ετσι τουλάχιστον τα αντιλαμβάνεται ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου σου! Αν μέσω του καντράν ξεκλειδώσεις το κρυφό μενού και το βάλεις στην ψηφιακή ταχύτητα θα δεις οτι δεν πάει ούτε ένα χιλιόμετρο παραπάνω! Με του STRAX το Μ3 έδειχνε 272 κοντερίσια και το κάναμε αυτό με την ψηφιακή ταχύτητα και είδαμε αυτά που σου είπα
Αν τώρα βγάλεις τον κόφτη, θα υπέθετα οτι θα δεις καμμια 25αριά χιλιόμετρα παραπάνω! (αλλα εδώ ειδικός είναι ο STRAX)
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-09-04, 10:27
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Υπάρχει σε όλα τα Ε46 και όχι μόνο..(σε όλα τα καινούρια μοντέλα μετα το Ε36 το οποίο έχει και αυτό κάποια)
Εχει ξανασυζητηθεί και το link είναι εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...read.php?t=190
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-09-04, 10:59
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Θα συμφωνήσω με τον Mpower (προφανώς, αφού έλεγε για το δικό μου αμάξι και κοινή εμπειρία). Αυτό που δεν ανέφερε όμως είναι ότι τα 272 κοντερίσια, που όντως ήταν 250 στο ηλεκτρονικό κοντέρ ήταν με 5η ταχύτητα! Όταν προσπάθησα κάποια στιγμή μόνος μου να τελικιάσω με 6η το κοντέρ σταμάτησε κοντά στα 280, αλλά δυστυχώς δεν είχα ξεκλειδώσει το ηλεκτρονικό κοντέρ. Η λογική λέει ότι ήταν πάνω από τα 250 πραγματικά της 5ης μια και ο εγκέφαλος διαβάζει την ταχύτητα από το διαφορικό και δεν μπορεί να επηρεάζεται από τη σχέση με την οποία πιάνει κανείς την τελική (5η ή 6η).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-09-04, 11:43
Το avatar του χρήστη M5-Matzos
M5-Matzos Ο χρήστης M5-Matzos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Μηνύματα: 139
M5-Matzos is on a distinguished road
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax
Θα συμφωνήσω με τον Mpower (προφανώς, αφού έλεγε για το δικό μου αμάξι και κοινή εμπειρία). Αυτό που δεν ανέφερε όμως είναι ότι τα 272 κοντερίσια, που όντως ήταν 250 στο ηλεκτρονικό κοντέρ ήταν με 5η ταχύτητα! Όταν προσπάθησα κάποια στιγμή μόνος μου να τελικιάσω με 6η το κοντέρ σταμάτησε κοντά στα 280, αλλά δυστυχώς δεν είχα ξεκλειδώσει το ηλεκτρονικό κοντέρ. Η λογική λέει ότι ήταν πάνω από τα 250 πραγματικά της 5ης μια και ο εγκέφαλος διαβάζει την ταχύτητα από το διαφορικό και δεν μπορεί να επηρεάζεται από τη σχέση με την οποία πιάνει κανείς την τελική (5η ή 6η).
Strax δεν νομίζω να τελικιάζει στα 250 πραγματικά εφόσον βγάλεις τον κόφτη διαφορικού, σίγουρα πάει παραπάνω. Οταν σου έδειξε 280 κοντερίσια πόσε στροφές είχε το στροφόμετρο ?????
__________________
Dear Lord why my M5 has been crashed ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-09-04, 11:47
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Καλημέρα σε όλους σας. Μπερδεύομαι είναι η αλήθεια, με το γεγονός ότι ακόμα και όταν μου δείχνει 280 τελικά πάει με 250 !!!!!! Πρόκειται να ψάξω το site που δώθηκε παραπάνω για να ξεκλειδώσω το ψηφιακό ταχύμετρο στην οθόνη και να το παρακολουθήσω. Επιβεβαιώνω επίσης ότι όντως όταν πάει τελικιασμένο το αυτοκίνητο είναι τρομερά ευθύβολο και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα, εκτός από την ενεργοποίηση του κόφτη μέσα στο κεφάλι μου. Το θέμα είναι ότι τα 250 δεν είναι λίγα χιλιόμετρα. Απλά αν δει κανείς τι παθαίνει μια φόρμουλα όταν σκάει το λάστοιχο με τόσα χιλιόμετρα καταλαβαίνει γιατί ενεργοποιείται ο κόφτης μου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-09-04, 11:54
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M5-Matzos
Strax δεν νομίζω να τελικιάζει στα 250 πραγματικά εφόσον βγάλεις τον κόφτη διαφορικού, σίγουρα πάει παραπάνω. Οταν σου έδειξε 280 κοντερίσια πόσε στροφές είχε το στροφόμετρο ?????
Εννούσα ότι δεν είχα ξεκλειδώσει την ηλεκτρονική ένδειξη στο κρυφό μενού, όχι ότι έβγαλα τον κόφτη τελικής. Στροφές να σας πω την αλήθεια δεν θυμάμαι. Α, τα χλμ ήταν 276 τελικά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-04, 14:30
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MPOWER
Υπάρχει σε όλα τα Ε46 και όχι μόνο..(σε όλα τα καινούρια μοντέλα μετα το Ε36 το οποίο έχει και αυτό κάποια)
Εχει ξανασυζητηθεί και το link είναι εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...read.php?t=190
kai sta E34 kai sta VW kai sta Ford...ego anakalipsa to kolpo apo ena filo me Focus...Se ena VW Vento tou 92 deixnei kai psifiako strofometro!! Sto diko mou?? tipota apo afta mono kati menu kai malakies
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-09-04, 14:56
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Καλήσπέρα σας!
Θα ήθελα να σας πω ότι φίλος μου με Ε46 Μ3 κλειστό με 18άρια , έχοντας απενεργοποιήσει τον κόφτη έχει δει κοντερίσια 305 χλμ!Στην ευθεία της Κατερίνης κατεβαίνοντας από Θεσσαλονίκη
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.