Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-05-12, 13:37
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Σου εστειλα πμ με περισσοτερες πληροφοριες για λαδια.
Δεν σου καιει γιατι εχεις ακομα λιγα χιλιομετρα! Κι εμενα μεχρι να...200αρισω δε μου καιγε σχεδον τιποτα, περιπου ενα λιτρο καθε 20.000χλμ και τα αλλαζα κι οποτε ελεγε το bc, τωρα τ αλλαζω νωριτερα καθε περιπου 12.000χμ και εκει περιπου κι αναλογα και τη χρηση μου αναβει ενδειξη για συμπληρωση ενος λιτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-05-12, 13:43
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που το ξέρεις; Ευχαριστώ.
Kαταρχάς είναι προφανές, αφού τα bmw είναι πιο φτηνά (ορισμένες φορές και αρκετά) από τα αντίστοιχου ιξώδους edge.
Αντίθετα, οτιδήποτε με το σήμα bmw είναι πάντα πιο ακριβό απ'ότι το αντίστοιχο προϊόν με το σήμα της μαμά εταιρείας (δεν τακάκια τέξταρ και τα ίδια τακάκια τέξταρ με το σήμα bmw που έχουν 3πλάσια λεφτά).
Αν λοιπόν ήταν τα ίδια λάδια, με το σήμα της bmw θα ήταν κανονικά ακριβότερα.
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα ήταν πιο φτηνά.

Από εκεί και πέρα, επειδή και της bmw τα λάδια είναι συνήθως castrol, κατά πάσα πιθανότητα είναι από τις πιο παλιές σειρές (πιθανόν slx). Πάντως edge δεν είναι.

Προσωπικά δεν θα έβαζα λάδια bmw σε σύγχρονους κινητήρες.
Για αυτοκίνητα που έχουν προδιαγραφές LL01 ως πρώτη επιλογή είναι μια χαρά, αλλά για όσα έχουν LL04 ως πρώτη επιλογή, υπάρχουν πολύ ποιοτικότερες επιλογές στην αγορά.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-05-12, 16:27
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Εγώ βάζω 5-30 castrol edge που τα βρίσκεις παντού και παίζουν στο 10άρικο το λίτρο.. Τα αλλάζω κάθε 10-15k km και δεν καίει ακόμα σταγόνα στα 100.000... Ίσως επειδή τα αλλάζω νωρίς δεν το καταλαβαίνω..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-05-12, 20:15
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαταρχάς είναι προφανές, αφού τα bmw είναι πιο φτηνά (ορισμένες φορές και αρκετά) από τα αντίστοιχου ιξώδους edge.
Αντίθετα, οτιδήποτε με το σήμα bmw είναι πάντα πιο ακριβό απ'ότι το αντίστοιχο προϊόν με το σήμα της μαμά εταιρείας (δεν τακάκια τέξταρ και τα ίδια τακάκια τέξταρ με το σήμα bmw που έχουν 3πλάσια λεφτά).
Αν λοιπόν ήταν τα ίδια λάδια, με το σήμα της bmw θα ήταν κανονικά ακριβότερα.
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα ήταν πιο φτηνά.

Από εκεί και πέρα, επειδή και της bmw τα λάδια είναι συνήθως castrol, κατά πάσα πιθανότητα είναι από τις πιο παλιές σειρές (πιθανόν slx). Πάντως edge δεν είναι.

Προσωπικά δεν θα έβαζα λάδια bmw σε σύγχρονους κινητήρες.
Για αυτοκίνητα που έχουν προδιαγραφές LL01 ως πρώτη επιλογή είναι μια χαρά, αλλά για όσα έχουν LL04 ως πρώτη επιλογή, υπάρχουν πολύ ποιοτικότερες επιλογές στην αγορά.
Λογικοφανές το επιχειρήμά σου, αλλά αν δε γίνει κάποια απευθείας σύγκριση ανάμεσα στα δύο λάδια, δεν νομίζω ότι μπορείς να είσαι σίγουρος για τη διαφορά στην ποιότητα μόνο με βάση τη διαφορά στην τιμή.

Σε ένα τόσο ανταγωνιστικό περιβάλλον, με εύκολη πρόσβαση του καταναλωτή σε πληθώρα λαδιών, δεν παραξενεύομαι που η BMW πουλάει τα δικά της λάδια σε ανταγωνιστικές τιμές σε σχέση με την Castrol.

Και πάλι να πω ότι τα επιχείρημά σου είναι λογικοφανές, απλά μπορεί να στοιχειοθετεί μόνο υποψίες και όχι βεβαιότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-05-12, 22:29
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικοφανές το επιχειρήμά σου, αλλά αν δε γίνει κάποια απευθείας σύγκριση ανάμεσα στα δύο λάδια, δεν νομίζω ότι μπορείς να είσαι σίγουρος για τη διαφορά στην ποιότητα μόνο με βάση τη διαφορά στην τιμή.

Σε ένα τόσο ανταγωνιστικό περιβάλλον, με εύκολη πρόσβαση του καταναλωτή σε πληθώρα λαδιών, δεν παραξενεύομαι που η BMW πουλάει τα δικά της λάδια σε ανταγωνιστικές τιμές σε σχέση με την Castrol.

Και πάλι να πω ότι τα επιχείρημά σου είναι λογικοφανές, απλά μπορεί να στοιχειοθετεί μόνο υποψίες και όχι βεβαιότητα.
Kοίτα, φίλος μηχανικός που εμπορεύεται και λάδια μου τα έχει πει όλα αυτά.
Είχε και λάδια bmw αλλά μου είπε για το αμάξι μου να πάρω απευθείας edge γιατί είναι καλύτερα ποιοτικά.

Έλεγχο δεν έχω κάνει σε χημείο, αλλά το θεωρώ στάνταρ ότι ισχύει.
Καλές οι ανταγωνιστικές τιμές, αλλά αν ήταν έτσι η bmw δεν θα το'κανε μόνο στα λάδια αλλά και σε όλα τα άλλα αναλώσιμα που τα πουλάει 2-3 φορές περισσότερο απ'ότι οι εταιρείες κατασκευής τους.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-05-12, 11:10
sdrala Ο χρήστης sdrala δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-12-2006
Μηνύματα: 57
sdrala is on a distinguished road
εγώ παιδιά το τελευταιο χρόνο βάζω τα eneos.εχω 190000 χλμ.
πριν έβαζα castrol 5-30 kai 0-40.
ετσο μου έλεγαν στο εξουσιοδοτημενο τουλαχιστον αλλα ποιος να τους πιστευει.
σκεφτείτε ότι την τελευταία φορά δεν μου άλλαξαν ούτε φίλτρο λαδιού!!!!!!!!!!!
μακρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-05-12, 13:36
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Kοίτα, φίλος μηχανικός που εμπορεύεται και λάδια μου τα έχει πει όλα αυτά.
Είχε και λάδια bmw αλλά μου είπε για το αμάξι μου να πάρω απευθείας edge γιατί είναι καλύτερα ποιοτικά.

Έλεγχο δεν έχω κάνει σε χημείο, αλλά το θεωρώ στάνταρ ότι ισχύει.
Καλές οι ανταγωνιστικές τιμές, αλλά αν ήταν έτσι η bmw δεν θα το'κανε μόνο στα λάδια αλλά και σε όλα τα άλλα αναλώσιμα που τα πουλάει 2-3 φορές περισσότερο απ'ότι οι εταιρείες κατασκευής τους.
Όπως είπα και πριν σίγουρος δεν μπορώ να είμαι...απλά αναρωτιέμαι ο έμπορος των λαδιών με ποιό τρόπο μπορεί να ξέρει τι είδους λάδια βάζει στα μπουκάλια της η BMW, ενώ σίγουρα μπορώ να σκεφτώ λόγους για προωθεί το ένα λάδι και όχι το άλλο...το λέω αυτό γιατί και σε ξένα φόρουμ το θέμα με το τί είδους λάδια είναι τα 'μαμά' έχει εξεταστεί χωρίς να έχει διασαφηνιστεί και να προκύψει κάτι 'επίσημο' για το τί ακριβώς λάδια χρησιμοποιεί η BMW...άρα αν δεν ξέρουμε τί είναι μέσα στο μπουκάλι, πως θα ξέρουμε αν είναι και (πιο) ποιοτικό;

Σε ότι αφορά τις τιμές, μπορώ να κάνω την εξής σκέψη...πράγματι σε γενικά ανταλλακτικά εκείνα με το σήμα της BMW είναι ακριβότερα σε σχέση με τα ίδια ανταλλακτικά που απλά δεν έχουν το σηματάκι...θα μπορούσε όμως να πει κάποιος ότι στα γενικά ανταλλακτικά δεν είναι ο καταναλωτής εκείνος που τα αγοράζει, για μπει και στον κόπο να δει αν αξίζει να πληρώσει το 'μαμα' 2-3 φορές ακριβότερα, και αυτό γιατί συνήθως τα μηχανικά ανταλλακτικά πουλιούνται από λίγα, εξειδικευμένα μαγαζιά και ο οδηγός δεν κάθεται να ψάξει και να συγκρίνει, ενώ επίσης και οι περισσότεροι οδηγοί δεν έχουν άποψη για δίσκους ή τακάκια ώστε να ζητήσουν και να επιμείνουν σε ένα ανταλλακτικό χωρίς το σηματάκι. Τελικά ο (γενικός) οδηγός βάζει ότι του πει ο μηχανικός και συχνά επειδή φοβάται για την ασφάλειά του προτιμά για να έχει το κεφάλι του ήσυχο να βάζει τα 'μαμά'
(π.χ. σε κομβικό σημείο όπως τα φρένα) .

Αντίθετα για τα λάδια ο καταναλωτής αρκετά συχνά τα επιλέγει ο ίδιος, για αυτό και βλέπουμε τα βενζινάδικα να πουλάνε κατα κόρον λάδια, βαλβολίνες κτλ. Άρα η BMW πρέπει να ανταγωνιστεί πάνω στο ράφι, τις τιμές πολλών μαρκών που εξειδικεύονται σε λάδια και δεν μπορεί απλά να πουλήσει τα ΒΜW 'μαμά' με το 'ονομά' της...

Αυτά σαν σκέψεις...αν γινόταν βέβαια και ένα συγκριτικό τεστ των BMW vs. Castrol Edge θα ήταν το ιδανικό για να καταλήξουμε σε πιο ασφαλή συμπεράσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-05-12, 15:15
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Φίλε μου δεν θέλω να σε πείσω για κάτι.
Λέω τι μου έχουν πει και τι παίζει από τιμές.
Θεωρώ ότι οι περισσότερες αντιπροσωπείες τα χρησιμοποιούν καθαρά για να βγάλουν περισσότερο κέρδος (μιας και τα χρεώνουν όσο θα χρέωναν και τα edge ενώ τους κοστίζουν αρκετά πιο κάτω).
Έτσι κι αλλιώς λάδι της προκοπής σπάνια έχω δει να τοποθετούν σε αντιπροσωπείες (όχι μόνο της bmw, γενικά) αφού με τα πιο φτηνά έχουν μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους.
Επίσης, αυτό που λες περί ραφιών δεν ισχύει, γιατί πχ και σαμπουάν αυτοκινήτου που της bmw είναι sonax, έχει 10-11 ευρώ ενώ στο πράκτικερ το σόναξ έχει 6 ευρώ.
Ό,τι έχει το σήμα μιας εταιρείας αυτοκινήτων, αυτόματα είναι πιο ακριβό απ'ότι αν είχε το σήμα της μαμά εταιρείας.
Κι αυτό ισχύει παντού (από μπουζί μέχρι καθαριστικό για ζάντες).

Επίσης, αν ήταν αντίστοιχων προδιαγραφών θα τα χρησιμοποιούσαν και στο group vag, όπου βάζουν κατά κανόνα edge, αλλά και σε άλλες (αν όχι οι αντιπροσωπείες επίσημα, οι κάτοχοι των αμαξιών).
Ωστόσο, δεν έχω δει σχεδόν κανένα να τα χρησιμοποιεί, σε αντίθεση με τα edge που θεωρούνται γενικά κορυφαία.

Όπως είπα, ο καθένας στο αμάξι του βάζει ό,τι θέλει.
Για τον κινητήρα μου ωστόσο, όσο και για τους περισσότερους σύγχρονους κινητήρες της bmw, δεν υπάρχει πιο ιδανικό λάδι απ'το edge 0-40 και 5-30 (τουλάχιστον για τη χώρα μας).
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-05-12, 16:05
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αρκετά χρήσιμη.

Στη δική μου (Ζ3, 2000) με παλιό σχετικά κινητήρα, δεν έχω κάποιο παράπονο με τα λάδια (original 0W40) που χρησιμοποιώ, αλλά αν όντως τα edge είναι καλύτερα τότε γιατί όχι, ας τα δοκιμάσω. Επειδή μου έχουν μείνει τα BMW για μία ακόμα αλλαγή, θα βάλω αυτά σε 2-3 εβδομάδες στο ετήσιο service για να μην πάνε χαμένα, και από την επόμενη φορά θα το σκεφτώ και εγώ για Edge, μιας και η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή.

ΥΓ: Όταν λες τα edge εννοείς τα RS, τα professional ή τα FST;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 02-05-12 στις 16:09
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-05-12, 16:19
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αρκετά χρήσιμη.

Στη δική μου (Ζ3, 2000) με παλιό σχετικά κινητήρα, δεν έχω κάποιο παράπονο με τα λάδια (original 0W40) που χρησιμοποιώ, αλλά αν όντως τα edge είναι καλύτερα τότε γιατί όχι, ας τα δοκιμάσω. Επειδή μου έχουν μείνει τα BMW για μία ακόμα αλλαγή, θα βάλω αυτά σε 2-3 εβδομάδες στο ετήσιο service για να μην πάνε χαμένα, και από την επόμενη φορά θα το σκεφτώ και εγώ για Edge, μιας και η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή.

ΥΓ: Όταν λες τα edge εννοείς τα RS, τα professional ή τα FST;
Τα 0-40 νομίζω λέγονται sport πλέον (εγώ πριν 2 χρόνια που τα είχα βάλει, γιατί μετά έβαλα 5-30, λέγονταν formula rs αν θυμάμαι καλά).
Τα 5-30 παλιά ήταν άλλα για group vag κι άλλα για bmw-merc κλπ.
Τώρα απ'ότι βλέπω, τα πρώτα (για vag) παραμένουν όπως είχαν ενώ τα δεύτερα έχουν αντικατασταθεί απ'το 0-30.

Πάντως, μιας και ο κινητήρας σου δέχεται ως πρώτη επιλογή LL01 λάδια, δε νομίζω πως θα δεις ιδιαίτερη διαφορά μεταξύ edge και bmw.
Στη θέση σου κι αφού όλα είναι οκ, δεν θα άλλαζα.
Αλλά στους σύγχρονους κινητήρες προδιαγραφών LL04, θεωρώ προτιμότερα τα edge.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.