Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-07, 23:47
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Μετατροπη BMW coupe

Συναδελφοι στην τρελα!Καλως σας βρηκα...Πειτε μου τη γνωμη σας...Εχω ενα BMW 316 coupe και σκεφτομαι να το κανω Μ3 3,0lt η' 3,2lt.Οι τιμες δεν εχουν πολλη μεγαλη διαφορα αλλα εχω ακουσει διαφορα για θεματα αξιοπιστιας του 3200.Εσεις τι προτεινετε?Τι κοστος εχετε υπ'οψιν σας για ολα τα μηχανικα μερη χωρις το σαλονι?Επισης εχω στα χερια μου ενα ολοκληρο BMW 328 τετραπορτο γνησιο ασπρο με κοκκινο ημιδερματινο σαλονι εν λειτουργια για δοκιμη αλλα χωρις πινακιδες.Επισης ειναι αυτοματο!Το δινω οπως ειναι 5000€.Βιαστειτε μη μπω στον πειρασμο να το βαλω εγω πανω.Για σασμαν μη φοβαστε.Μπαινει του 316.και ειναι και λιγο πιο κοντο!!!Πολυ παντιλικι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-05-07, 09:01
Το avatar του χρήστη matrixlord
matrixlord Ο χρήστης matrixlord δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 350
matrixlord is an unknown quantity at this point
Αν και έχει αναλυθεί εκτεταμένα το θέμα. Θα σου πρότεινα να βάλεις πάνω 3.2, μόνο και μόνο επειδή είναι πιο καινούριο.
__________________
Μην ξεχάσουν αυτοί που έχουν μπροστοκίνητο να τραβήξουν χειρόφρενο όταν θέλουν να κάνουν Drift!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-05-07, 22:02
Το avatar του χρήστη sotiris 328i
sotiris 328i Ο χρήστης sotiris 328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2006
Μηνύματα: 1.424
sotiris 328i is on a distinguished road
Εγω θα σου προτεινα 3000 γιατι εχουν βγει καλυτερες σε θεμα αντοχης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-05-07, 22:11
GeorgeE36 Ο χρήστης GeorgeE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Μηνύματα: 71
GeorgeE36 is on a distinguished road
GeorgeE36

Eγω παλι που εχω φαει τον κοσμο με την ερωτηση μου η οποια ειναι ιδια ακριβως με την δικια σου θα σου ελεγα για να εισαι ακομα ποιο σιγουρος σε θεματα αντοχης βαλε τον 328 μιας κ εχεις και ολοκληρο το αυτοκινητο πετα τα ολα πανω για να βγει και να ειναι σαν εργοστασιακο το αυτοκινητο απ την μετατροπη.εκανα ακριβως το ιδιο πραγμα.328 ολοκληρο ειχα κ γω κ τα εβαλα ολα πανω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-05-07, 13:42
Το avatar του χρήστη bmw maniac
bmw maniac Ο χρήστης bmw maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-01-2007
Μηνύματα: 85
bmw maniac is on a distinguished road
Φίλε μου το 3.0 έχει 286 άλογα και 32 κιλά ροπή. Το 3.2 έχει 321 άλογα και 35 κιλά ροπή. Οι τιμές χωρίς το σαλόνι παίζουν από 8.000 ευρώ έως και 12.000 ευρώ μαζί με γέφυρες, φρένα, τοποθέτηση και ηλεκτρολογικά. Το σαλόνι καινούργιο έρχεται γύρω στα 2.000 ευρώ. Μεταχειρισμένο θα το βρεις στη μισή τιμή όμως μια φτηνή καλή λύση είναι να βάλεις δύο μπάκετ ανακλινόμενα και να τα ντύσεις σαν του Μ3.
Τώρα λένε ότι το 3.2 παρουσιάζει προβλήματα επειδή έχει διπλό vanus σε εισαγωγή και εκκεντροφόρους και θεωρούν πιο αξιόπιστο το 3.0. Όμως από πείρα σου λέω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα παρουσιάζουν και το μοτέρ αν δεν "πειραχτεί" δύσκολα θα σου βγάλει πρόβλημα.
Αν δεν θέλεις να έχεις τόσο άγριο μοτέρ πέτα πάνω το 2.8. Ωραίο, δυνατό αλλά πρόβατο σε σχέση με τα Μ3...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-05-07, 15:35
bardull Ο χρήστης bardull δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-01-2006
Μηνύματα: 444
bardull is on a distinguished road
Ειμαι στον ιδιο προβληματισμο.Εχω το 2.2 και θελω να βαλω το μοτρ του 330 η να το κανω Μ3.Δεν ξερω τι να κανω.
__________________
Δεν εχει σημασια ο προορισμος του ταξιδιου αλλα το ταξιδι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-05-07, 15:49
GeorgeE36 Ο χρήστης GeorgeE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Μηνύματα: 71
GeorgeE36 is on a distinguished road
GeorgeE36

Eγω παντως θα λεγα το 330.ενταξει το μ3 ειναι μ3 και γω ειναι στιγμες που εχω το 328 και περνω τηλ τον μηχανικο μου και του λεω τι θα κανουμε με κανα μ?αλλα ρε παιδια ο καθενας οτι και να βαλει ολα ειναι μια ιδεα και μετα θες ολο και ποιο πολυ γκαζι.δεν τελιωνουν τα γκαζια.εγω απο 318 που εβαλα 328 κ οχι μ3 λογω αυτα που ακουγονται κρατησε ολη η υποθεση 2 εβδομαδες.τωρα μετα απο το διαστημα που το εχω βαλει νιωθω τοσο βαρετα σαν να εχω ξανα 318.προς θεου δεν θηγω ουτε το 318 ουτε το 328.απλα ξερω οτι και μ3 αν θα μπει το ιδιο θα ειναι κ μετα απο λιγο καιρο.βαλε ρε φιλαρακο ενα 28αρι.εδω για τους δρομους της ελλαδας οτι πρεπει ειναι κ αξιοπιστο μην σου πω και πολυ για την ελλαδα.ΔΕΝ τελιωνουν ΠΟΤΕ τα γκαζια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-05-07, 17:02
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Εχεις δικιο ρε συ GeorgeE36.Μια χαρα το 28αρι για την Ελλαδα αλλα σιγουρα θελω κατι παραπανω.Ειχα και ενα καταραμενο PUNTO GT 230 αλογακια και μου'χει λειψει η δυναμη ρε φιλε!Να σου πω αν ηθελα μονο παντιλικια και σβελτη οδηγηση θα το'βαζα το 28αρι.Αλλα μ'αρεσαν παντα οι extreme καταστασεις!!Εχω παρει βολτα ενα Μ3,3.2 και εντυπωσιαστηκα!Ειναι αλλου τ'αυτοκινητο σε ολα του!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-05-07, 17:07
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
[QUOTE=bmw maniac;116156] όμως μια φτηνή καλή λύση είναι να βάλεις δύο μπάκετ ανακλινόμενα και να τα ντύσεις σαν του Μ3.


Καλη ιδεα και θα γινουν και πιο ομορφα πιθανον ασε που τα εργοστασιακα του 3.2 δεν ειναι και πολυ σφιχτα αλλα με τα χειριστηρια στα πλαινα τι γινεται?Θα φαινεται πολυ μαιμουδια...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-05-07, 13:58
bardull Ο χρήστης bardull δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-01-2006
Μηνύματα: 444
bardull is on a distinguished road
Εχετε δικιο λεγοντας οτι θα βαρεθεις οτι και να βαλεις.Παντως στρεφομει περισοτερο στο μοτερ του 330.Εχω βρει τρομπετο 328 με 35000 χιλιομετρα και μου ζηταει 5000 και τα δικα μου,περασμενα.Περιμενω απαντηση για 330 και θα δω.
__________________
Δεν εχει σημασια ο προορισμος του ταξιδιου αλλα το ταξιδι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.