Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > GPS και Car PC

GPS και Car PC Συζητήσεις γύρω από το θέμα του GPS και των Car PCs. Σχόλια, τεχνική υποστήριξη, εφαρμογές, λειτουργικά προγράμματα κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-02-11, 17:58
Το avatar του χρήστη mitsos_chania
mitsos_chania Ο χρήστης mitsos_chania δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Μηνύματα: 1.308
mitsos_chania has a spectacular aura aboutmitsos_chania has a spectacular aura about
Μπραβο Κωστα πολυ ωραια δουλεια!!!!Η επιλογη του radio απο που ειναι γιατι δεν την ειδα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-02-11, 18:40
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Specs του pc? Λειτουργικο κτλ

Φοβερη δουλεια!
CPU intel core duo 2.93Ghz
msi G41-P25 motherboard
2x 1Gb ram Kingstone
solid state hard disc Kingstone 64Gb
Soundblaster X-Fi 5.1 soundcard
Levelone Wifi
Bluetooth
GPS reciever sirfIII

Windows7


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos_chania Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο Κωστα πολυ ωραια δουλεια!!!!Η επιλογη του radio απο που ειναι γιατι δεν την ειδα.
Δεν υπάρχει radio, αργότερα αν ασχοληθώ θα βάλω μαζί με tv. Αναμένεται δύσκολο θέμα πάντως καθώς τα tunners που φτιάχνονται για pc δεν είναι σχεδιασμένα για να δουλεύουν εν κινήσει. Θα υπάρχουν λύσεις βέβαια. Τώρα όμως έχω μέσα 2.500 τραγούδια και χώρο για πολύ περισσότερα οπότε ποτέ δεν αναζήτησα το ραδιο. Μπορώ να βάλω και δορυφορικό radio (ΧΜ).
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-02-11, 19:10
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Ή παιζει απο κανενα e-radio, ε?
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-02-11, 19:54
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Παιζει πως δεν παίζει.Αμα έχω wifi μιλάω και απο skype χεχε.
Και απο το κινητό μπορώ να μοιράσω broadband, αλλά δεν νομίζω να έχω ταχύτητα για e-radio εν κινήσει και άσε που κοστίζει λίγο ή πολύ.
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-02-11, 03:47
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Να πω κι εγώ δυό λόγια για το εν λόγω project. Καταρχήν ένα pc στο αυτοκίνητο ήταν κάτι που είχα στο μυαλό μου εδώ και χρόνια. Πολλές ώρες ψάξιμο και μελέτη στο internet, αλλά πότε δεν υπήρχε ο χρόνος και πότε δεν υπήρχε το κουράγιο να ξεκινήσω κάτι τέτοιο και όλο στην μελέτη έμενα. Και λέω κουράγιο, γιατί αν θέλεις να φτιάξεις κάτι τέτοιο στο αυτοκίνητο και να δουλεύει όπως πρέπει, τότε θα πρέπει να διαθέτεις υπομονή, επιμονή και χρήμα. 'Ωσπου ήρθε μια μέρα ο Κωνσταντίνος και μου λέει, λοιπόν ξεκινάμε το car pc? Έτσι με αυτήν την φράση πήρα μπρος κι εγώ! Αν δεν μου το έλεγε, μόνος μου δεν θα ασχολιόμουν με κάτι τέτοιο, μιας και ο χρόνος είναι περιορισμένος και γενικώς πέφτει τρέξιμο!
Έτσι κι έγινε χωρίς δεύτερη σκέψη, παράλληλα με το τρέξιμο της δουλειάς εγώ και παράλληλα με τα μαθήματα του ο Κωνσταντίνος, ξεκινήσαμε να ψάχνουμε στο internet, να παραγγέλνουμε, να ξηλώνουμε πράγματα, να κόβουμε, να τροχίζουμε και να κάνουμε δοκιμές σε κάθε βήμα. Αμέτρητα emails και τηλέφωνα ανά τον κόσμο, και πράγματα να καταφτάνουν από κάθε γωνιά του πλανήτη. Εδώ έπεσε και ο παράγοντας γκαντεμιά και παρόλο το ψάξιμο που ρίξαμε, αρκετά πράγματα τα στείλαμε πίσω κι εμείς να περιμεεεεένουμε να ξαναγυρίσουν, πάντα με το άγχος αν τελικά θα δουλέψουν όλα όπως πρέπει και αμέτρητα refresh στα emails καθημερινά.
Το αμάξι του Κωνσταντίνου κυριολεκτικά είχε γίνει μονοθέσιο μια περίοδο, με αμέτρητα καλώδια (πολλά καλώδια), εξαρτήματα, εργαλεία, κολλητήρια, φακούς, ξηλωμένα καθίσματα και πλαστικα. Μπορούμε να πούμε πως φέραμε εις πέρας το project με μεγάλη επιτυχία, αν και ένα project σαν κι αυτό δεν μπορείς να πεις πως τελειώνει κάποτε, μιας και με ένα pc στο αυτοκίνητο οι επιλογές που έχει κανείς για προσθήκες είναι πρακτικά ατέλειωτες από backup και action cams μέχρι δορυφορικό ράδιο και δεν συμμαζεύεται.. So stay tuned!

Λίγες τεχνικές λεπτομέρειες για το carpc του Κωνσταντίνου.

Το pc πέραν από τον ανεμιστήρα της cpu δεν διαθέτει άλλα κινητά μέρη, μιάς και ο δίσκος είναι τεχνολογίας solid state και δεν υπάρχουν κάρτες κουμπωμένες πάνω στο motherboard. Μέχρι και οι μνήμες RAM είναι low profile!! Για την απεικόνιση χρησιμοποιεί την πολύ καλή onboard κάρτα γραφικών και η κάρτα ήχου είναι usb. Ένα pc σαν κι αυτό όπως πολύ εύκολα μπορεί να καταλάβει κανείς, αντέχει πάααααρα πολλά G και δεν υπάρχει φόβος ούτε να χαλάσει λόγω κραδασμών αλλά ούτε και να κολλήσει, ακόμα κι αν το αμάξι κάνει άλματα! Επίσης, τρέχει Windows 7, είναι αθόρυβο, δουλεύει σε χαμηλές θερμοκρασίες, δεν καταναλώνει πολύ ρεύμα και γενικώς πάει σφαίρα!

Το ειδικό για carpc τροφοδοτικό είναι 350 watt και φροντίζει να έχει πάντα το pc και η οθόνη σταθερά ρεύματα. Όταν γυρίσουμε το κλειδί στην μίζα και πάρει ρεύμα, τότε δίνει 5 δεπτερόλεπτα για να μιζάρουμε και κατόπιν ανάβει το motherboard. Αν το pc είναι αναμμένο από πριν δεν τίθεται θέμα μιας και στο μιζάρισμα μπορεί να χαμηλώνουν φώτα και τα λοιπά στο αμάξι, όμως το pc ούτε που τρεμοπαίζει. Αν βάλουμε μπρος το αμάξι και το σβήσουμε σχεδόν αμέσως, τότε το τροφοδοτικό αφήνει 60 δεπτερόλεπτα στο pc να φορτώσει εντελώς και κατόπιν δίνει την εντολή κλεισίματος. Επίσης αν εμείς σβήσουμε το αμάξι και φύγουμε και το pc για κάποιο λόγο κολλήσει ανοιχτό κατά το κλείσιμο των Windows, τότε δίνει στο pc 5 λεπτά περιθώριο για να κλείσει και μετά κόβει τα ρεύματα αναγκαστικά. Έτσι δεν υπάρχει φόβος να γυρίσεις και να βρεις τελειωμένη την μπαταρία. Επίσης αν θέλουμε να ανάψουμε το pc και το τροφοτικό ανιχνεύσει πεσμένα τα volt της μπαταρίας σε επίπεδο που καθορίζεται μέσα από το software του, τότε δεν βάζει μπρος το pc και ομοίως αν πέσουν τα volt όσο το pc είναι ανοιχτό, τότε κλείνει το pc.

Το λογισμικό που τρέχει για την χρήση του pc στο αυτοκίνητο είναι το Centrafuse στην τελευταία του έκδοση κι έχουμε καταβάλει μεγάλη προσπάθεια μαζί με τον Κωνσταντίνο για να τρέχουν όλα τα προγράμματα μέσα από αυτό, ώστε να έχουμε ένα ομοιόμορφο και touch friendly σύνολο. Ειδικά στο θέμα του software καταπολεμήσαμε πολλά μα πολλάααα bugs ώστε να τα κάνουμε όλα να δουλεύουν και να συνεργάζονται όπως πρέπει. Τα windows από την άλλη είναι optimized για να μην κάνουν εργασίες στο παρασκήνιο όπως indexing και τρέχουν μόνο τα απαραίτητα προγράμματα και υπηρεσίες, ώστε να μην έχουμε άσκοπη κατανάλωση πόρων.

Αυτά για τώρα και συγνώμη για το μεγάλο post!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-02-11, 11:13
Το avatar του χρήστη -E36IS-
-E36IS- Ο χρήστης -E36IS- δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 314
-E36IS- will become famous soon enough-E36IS- will become famous soon enough

Μπραβο και απο εμενα, πολυ καλη δουλεια !!!
__________________
[SIGPIC]ΜΠΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΛΟΚΕ, ΣΕΙΡΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΤΟ 6ΑΡΙ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-02-11, 18:25
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
....... Επίσης αν θέλουμε να ανάψουμε το pc και το τροφοτικό ανιχνεύσει πεσμένα τα volt της μπαταρίας σε επίπεδο που καθορίζεται μέσα από το software του, τότε δεν βάζει μπρος το pc και ομοίως αν πέσουν τα volt όσο το pc είναι ανοιχτό, τότε κλείνει το pc.
........

Θέλεις να ξύσεις πληγές εεε?
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-02-11, 20:04
Το avatar του χρήστη fan1s_e21
fan1s_e21 Ο χρήστης fan1s_e21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 106
fan1s_e21 is on a distinguished road
μπραβο πολλα συγχαρητητρια για το επιτυχημενο εγχειρημα σου , να το χαιρεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-02-11, 22:37
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Πολυ ωραιο προτζεκτ!! Και πολυ ωραιο flow! Στο gps ποιο προγραμμα χρησιμοποιησατε..? Εξυπνη επιλογη και ο ssd σκληρος. Φανταζομαι βεβαια οτι ολο το συστημα θα παταει σε καποια μαλακη βαση που θα απορροφα κραδασμους.

Πως και δε χρησιμοποιησατε σα βαση ενα πιο χαμηλων επιδοσεων pc..?

Μου φαινεται λιγο τραβηγμενο τα windows 7 στο αυτοκινητο, εκτος κι αν θες να εγκαταστησεις περιεργες συσκευες στο μελλον και παιξει θεμα συμβατοτητας..Προσωπικα πιστευω πως και ενα celeron 2,6ghz με 1gb ram σε windows xp (υπαρχουν πολλες lite εκδοσεις...) θα εκανε την ιδια δουλεια.

Πλεον μπορεις να παραγγειλεις και usb με εισοδο για 4 καμερες και να κανεις τρελες εγγραφες με καλη ποιοτητα και χαμηλο κοστος
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-02-11, 23:40
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραιο προτζεκτ!! Και πολυ ωραιο flow! Στο gps ποιο προγραμμα χρησιμοποιησατε..? Εξυπνη επιλογη και ο ssd σκληρος. Φανταζομαι βεβαια οτι ολο το συστημα θα παταει σε καποια μαλακη βαση που θα απορροφα κραδασμους.

Πως και δε χρησιμοποιησατε σα βαση ενα πιο χαμηλων επιδοσεων pc..?

Μου φαινεται λιγο τραβηγμενο τα windows 7 στο αυτοκινητο, εκτος κι αν θες να εγκαταστησεις περιεργες συσκευες στο μελλον και παιξει θεμα συμβατοτητας..Προσωπικα πιστευω πως και ενα celeron 2,6ghz με 1gb ram σε windows xp (υπαρχουν πολλες lite εκδοσεις...) θα εκανε την ιδια δουλεια.

Πλεον μπορεις να παραγγειλεις και usb με εισοδο για 4 καμερες και να κανεις τρελες εγγραφες με καλη ποιοτητα και χαμηλο κοστος
Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις σου. Λοιπόν:

1) H mothermoard είναι βιδωμένη σε μία βάση κανονική σαν αυτή που έχουν όλα τα κουτιά αλλά κομμένη έτσι ώστε να χωράει στην θέση που έχει μπει. Με την σειρά της έχει τρυπηθεί και βιδωθεί στο πάτωμα απο τον χώρο που βρίσκεται πίσω απο το ντουλαπάκι. Το PC δεν έχει κουτι, αλλά όλα όσα συνδέονται στην motherboard έχουν κατανεμηθεί μαζί με τους προϋπάρχοντες εγκεφάλους της BMW(ABS, imobilaizer, κεντρικό κλείδωμα- παράθυρα, και άλλα) στον χώρο αυτό ο οποίος έχει διαμορφωθεί οριακά ωστε να χωρέσουν όλα.

Ο χώρος έχει διαμορφωθεί έτσι ώστε να παίζει τον ρόλου του κουτιού. Τα πράγματα είναι στερεωμένα απόλυτα ώστε να μην κουνάνε για κανέναν λόγο(πιστούλα), οι κραδασμοί να απορροφώνται και να μην υπάρχουν τριγμοί. Βέβαια με τον ssd και την απουσία των PCI και με σφυρί να το βαράς δεν θα κολλήσει.

2) Χρησιμοποιώ το IGO8, αλλά θα βάλω και garmin το οποίο υπάρχει έτοιμο για το Centrafuse. Με το Destinator δεν τα καταφέραμε ακόμα, αλλά θα γίνε και αυτό. Ο λόγος για να υπάρχουν και τα 3 είναι σε περίπτωση που κάποιο απο τα 3 δεν έχει ενα μερος να το βρώ απο τα άλλα.

Το IGO8 το έβαλα γιατι μου αρέσει το περιβάλλον του αν και οι χάρτες του δεν είναι οι καλύτεροι.

3)Το PC που περιγράφεις είναι μια καλή λύση και την είχαμε σκεφτεί, ωστόσο δεν θα ήταν το ίδιο. Αυτό που φτιάξαμε είναι όντως λίγο υπερβολικό, αλλά αφού φάγαμε την ταλαιπορία είπαμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω. Οσο κουλό και αν φαίνεται η απαιτήσεις είναι μεγάλες, το πρώτο PC που φτιάξαμε και έκαψα δεν την πάλευε καθόλου μόνο και μόνο η sounblaster είχε πάρα πολλές απαιτήσεις, σε βαθμό που το πρώτο δεν την σήκωνε και την βγάλαμε. Εγώ φοβήθηκα με αυτά που είχα δει και είπα να μην τσιγκουνευτώ 50-80Ε παραπάνω, εξάλλου είναι κάτι που θα το κρατήσω.

Στο μέλλον έχω κι άλλες απαιτήσεις, οπότε είπα να είμαι καλυμμένος. Το καλοκαίρι θα είναι και μεγαλύτερες οι θερμοκρασίες οπότε το σύστημα θα πρέπει να έχει καβάντζα.

Τα 7 τα βάλαμε, με την προοπτική ότι μάλλον θα τα βγάλουμε λόγο ασυμβατότητας με τις διάφορες εφαρμογές, αλλά μέχρι τώρα δεν είχαμε.

Μην ξεχνάς οτι στο αυτοκίνητο θέλεις μουσική αμέσως μόλις βάλεις μπροστά και όχι μετά απο 1-1.5 λεπτό.

4) Το θέμα με τις κάμερες με ενδιαφέρει πολύ και θα το κυνηγήσω άμεσα, αλλά δεν εχω ασχοληθεί ακόμα. Για πες περισσότερα για αυτό που εννοείς αν θέλεις....
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
car pc, carpc

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.