Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-07-10, 19:49
Το avatar του χρήστη moutris
moutris Ο χρήστης moutris δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Μηνύματα: 38
moutris is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιό μοντέλο έχεις??
Αν είναι Ε46, είναι πιθανό να συμβαίνει από ανακύκλωση καυσαερίων.
Πρέπει να μετρήσεις καυσαέρια, για να δούμε αν χρειάζεσαι αλλαγή αισθητήρα vanos εισαγωγής ή εξαγωγής..
Διαφορετικά, πάμε σε idle control valve...
Συμφωνώ φιλε rapid...Να προσθέσω στα υποψήφια και το MAF...Κάτι απο αυτά θα σε φέρει στα ίσα σου...Και προσοχή στις υπέροχες αντιπροσωπείες...Ρώτα και βρές ένα καλό εξειδικευμένο να κάνεις τη δουλειά σου σωστά χωρίς.....γδύσιμο!!!!!
__________________

Great minds always think alike...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-07-10, 19:57
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SNOWMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ενημερώσω σίγουρα, αλλα σκέφτομαι που θα μου κάνουν κανένα καθάρισμα και θα μου πάρουν ότι θέλουν. στο service έδωσα 767€ με τακάκια και αισθητήρες μπρος πίσω, δεν παλεύεται πια και με το φπα 23%.
Ελα να στο κάνω εγώ, αρκεί να κεράσεις καφέ...
Πάνω απο 20 ευρώ, δε νομίζω να σου πάρουν..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-07-10, 14:16
Το avatar του χρήστη SNOWMAN
SNOWMAN Ο χρήστης SNOWMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Μηνύματα: 35
SNOWMAN is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελα να στο κάνω εγώ, αρκεί να κεράσεις καφέ...
Πάνω απο 20 ευρώ, δε νομίζω να σου πάρουν..
ασε και ειδα το video που τα έχει λύσει όλα έξω και τρόμαξα. φαντάζομαι το δικό μου με όλα έξω και να ζητάω βοήθεια απο τους περαστικούς να το ξαναδέσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-07-10, 11:57
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Όταν είχα πρωτοαγοράσει το αυτοκίνητο μου (318Ci-N42), εκανα μια αλλαγή λαδιών (έτσι για το καλό ) και στην πρώτη βόλτα κιόλας ανακάλυψα ότι κάνει αυτό το πράγμα.

Εν στάση οι στροφές ανεβοκατέβαιναν από το ρελαντί ~700rpm εώς τις 1500 ασταμάτητα.

Την επόμενη μέρα αγγάρεψα τον πατέρα μου λόγω κωλύμματος και πήγε στο συνεργείο. Εκεί μου ανέφερε ότι ''κάτι έκαναν'' και μέσα σε 2-3 λεπτά ήταν έτοιμο χωρίς να πληρώσει τίποτα.

Πρέπει να είναι κάποιο σωληνάκι (υποπίεσης??) που αποσυνδέθηκε.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-07-10, 17:32
Το avatar του χρήστη SNOWMAN
SNOWMAN Ο χρήστης SNOWMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Μηνύματα: 35
SNOWMAN is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν είχα πρωτοαγοράσει το αυτοκίνητο μου (318Ci-N42), εκανα μια αλλαγή λαδιών (έτσι για το καλό ) και στην πρώτη βόλτα κιόλας ανακάλυψα ότι κάνει αυτό το πράγμα.

Εν στάση οι στροφές ανεβοκατέβαιναν από το ρελαντί ~700rpm εώς τις 1500 ασταμάτητα.

Την επόμενη μέρα αγγάρεψα τον πατέρα μου λόγω κωλύμματος και πήγε στο συνεργείο. Εκεί μου ανέφερε ότι ''κάτι έκαναν'' και μέσα σε 2-3 λεπτά ήταν έτοιμο χωρίς να πληρώσει τίποτα.

Πρέπει να είναι κάποιο σωληνάκι (υποπίεσης??) που αποσυνδέθηκε.
μακάρι να είναι κατι τέτοιο γιατι τρελένομαι ότνα φεύγω απο το συνεργείο και μετά απο λίγο βγαίνει πρόβλημα. τα ίδια τράβηξα την προηγούμενη εβδομάδα με το scooter μόλις το πήρα απο service. και οχι τίποτε άλλο δεν έβρισκαν τι έχει και σβήνει. εχω την εντύπωση οτι ανοίγουν όλοι ενα manual κάνουν οτι ορίζει χωρίς ουσιαστικά να προσέχουν το αυτοκίνητο ή τη μηχανή απλώς γυρίζουν το κεφάλι τους απο το βιβλίο στο αυτοκίνητο και δεν κοιτάνε γύρω τους. πάντως την Δευτέρα το πρωι έχω ραντεβού και ελπίζω να ξεμπερδέψω εύκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-07-10, 16:32
Το avatar του χρήστη SNOWMAN
SNOWMAN Ο χρήστης SNOWMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Μηνύματα: 35
SNOWMAN is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SNOWMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
μακάρι να είναι κατι τέτοιο γιατι τρελένομαι ότνα φεύγω απο το συνεργείο και μετά απο λίγο βγαίνει πρόβλημα. τα ίδια τράβηξα την προηγούμενη εβδομάδα με το scooter μόλις το πήρα απο service. και οχι τίποτε άλλο δεν έβρισκαν τι έχει και σβήνει. εχω την εντύπωση οτι ανοίγουν όλοι ενα manual κάνουν οτι ορίζει χωρίς ουσιαστικά να προσέχουν το αυτοκίνητο ή τη μηχανή απλώς γυρίζουν το κεφάλι τους απο το βιβλίο στο αυτοκίνητο και δεν κοιτάνε γύρω τους. πάντως την Δευτέρα το πρωι έχω ραντεβού και ελπίζω να ξεμπερδέψω εύκολα.
Καλησπέρα σε όλους. πήγα τελικά σήμερα το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπεία. αποφάσισα να μην φύγω αλλά να κάτσω εκεί να περιμένω και ας έχανα την μέρα μου γιατι πιστεύω (και βγήκα αληθινός) οτι στις εργατοώρες σε παίρνουν οτι ώρα θέλουν τηλέφωνο να πας να παραλάβεις και χρεώνουν οτι θέλουν. ημουν εκεί κατα τις 9 και 10:30 το παρέλαβα. τελικά πρέπει να πέσατε όλοι μέσα. μου άλλαξαν ένα σωληνάκι που μου είπαν οτι έχει σχέση με τα καυσαέρια (κωδ: 11 157 515 733) το οποίο με τις υψηλές θερμοκρασίες κτλ κτλ μαζέυει το κολάρο του και μειώνεται η διατομή του και δεν περνάει αρκετός αέρας τέλος πάντων. πάνω στο χαρτί έγραφαν τα παιδιά του συνεργείου ένα νούμερο (κάτι σαν 8) το οποίο με είδε οτι το είδα και το διόρθωσε σε 6 (μάλλον είναι οι εργατοώρες). Εν ολίγοις το κουστουμάκι πήγε 79,27€ (30€ εργασία+ 34,45 κολλάρο και σφιχτήρας+φπα 23%)=79,27€. ρώτησα εάν αυτό έπρεπε να το έχουμε δει στο service και μου απάντησαν οτι δεν είναι δυνατό καθώς το σωληνάκι είναι κρυμμένο και εάν δεν αναφέρει το πρόβλημα ο πελάτης δεν μπορούν να το κατάλάβουν. μήπως ξέρει κανένας κανένα καλό εξειδικευμένο που να έχει όμως όλα τα απαραίτητα όργανα και να σε βλέπει σαν πελάτη και οχι σαν νούμερο?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-07-10, 16:41
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
μήπως ξέρει κανένας κανένα καλό εξειδικευμένο που να έχει όμως όλα τα απαραίτητα όργανα και να σε βλέπει σαν πελάτη και οχι σαν νούμερο?
Snowman σε ποια περιοχη εισαι?.. Αν θες γι Αθηνα εχω να σου προτεινω κανα δυο συνεργεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 29-07-10 στις 15:27
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-07-10, 17:06
Το avatar του χρήστη SNOWMAN
SNOWMAN Ο χρήστης SNOWMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Μηνύματα: 35
SNOWMAN is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
μήπως ξέρει κανένας κανένα καλό εξειδικευμένο που να έχει όμως όλα τα απαραίτητα όργανα και να σε βλέπει σαν πελάτη και οχι σαν νούμερο?

Snowman σε ποια περιοχη εισαι?.. Αν θες γι Αθηνα εχω να σου προτεινω κανα δυο συνεργεια.
Μένω Αμπελόκηπους. Αλλά δεν έχω πρόβλημα ιδιαίτερο με την απόσταση αρκεί να μήν φτάσω Γλυφάδα ή Κηφισιά ας πούμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 29-07-10 στις 15:28
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.