Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 16-03-11, 17:20
Sras Ο χρήστης Sras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2004
Μηνύματα: 227
Sras is on a distinguished road
'Εβαλα και εγώ υγραέριο

Καλημερα και απο μενα.
Παρ'οτι δεν εχουν περασει πολλα 24ωαρα απο τοτε που εβαλα υγραεριο στην μπεμπα μου θελω να σας μεταφερω τις 1ες μου εντυπωσεις.Αφου γυρισα σχεδον ολους οσους τοποθετουν υγραεριο κατεληξα σε ενα σαινι καπου στον Βοτανικο που δεν το επαιζε και καρδιοχειρουργος οπως ολοι οι αλλοι και ο οποιος μου εδωσε να καταλαβω πολλα πραγματα απο υγραεριοκινηση.Μπορουσαμε να βαλουμε και το θεωρουμενο 5ης γενιας αλλα δεν το συνυστουσε επειδη δεν ειναι ακομα επαρκως δοκιμασμενο.(αυτο το τσεκαρισα και με φιλο μου απο Θεσσαλονικη οπου ολοι εκει βαζουνε 4ης γενιας).Παντως εαν ηθελα το εβαζα με κοστος +1000-1150 ευρω.
Το αυτοκινητο εμεινε στο συνεργειο περιπου 3 μερες και το παρελαβα στις 11/3/11 περασμενο και απο το ΚΤΕΟ.Το κοστος με ολα μεσα 1750 ευρω και με δυο χρονια εγγυηση.Η δεξαμενη 58 λιτρα 650χ225 στρογγυλλη στην θεση της ρεζερβας δεν προεξεχει καθολου στο πορτ-μπαγκαζ.Θα μπορουσαμε να βαλουμε λιγο πιο ψηλη 25 ποντους για να εχουμε χωρητικοτητα λιγο μεγαλυτερη απο70 λιτρα αλλα δεν ηθελα να προεξεχει στο πατωμα του πορτ-μπαγκαζ.Οσο για την ρεζερβα 11 χρονια που εχω το αυτοκινητο ουτε που την ειδα εστω και μια φορα.Οποτε στατιστικα δεν προκειται να την χρειαστω εις το εγγυς μελλον.
Η βαλβιδα πληρωσεως αεριου στο πορτακι του ρεζερβουαρ και οχι στον προφυλακτηρα.Τον ανταπτορα( μαζι με ενα εφεδρικο) που βιδωνει πανω της για το γεμισμα τον κραταω στην τσαντα μου.Εξωτερικα δεν φαινεται απο πουθενα οτι εχει τοποθετηθει υγραεριο στο αυτοκινητο παρα μονο αν ανοιξει καποιος το καπω.Η δουλεια που εγινε ειναι πολυ καθαρη και εαν επετρεπε ο νομος να μη φαινονται τα διαφορα εξαρτηματα πχ.εγγεφαλος,μπεκ κλπ υπηρχε η δυνατοτητα να μην φαινοτανε τιποτα με το καπω ανοιγμενο.
Οι παρατηρησεις μου για τα πρωτα 500 χλμ μισα μισα εντος πολης και σε ταξιδι με 5 ατομα στην βορεια Ευβοια ειναι:Καταναλωση σε λιτρα +10% περιπου.Διαφορα στην αποδωση σχεδον μηδενικη αναιπαισθητη θα ελεγα.Διαφορα στο κοστος καταναλωσης πανω απο 50% με δεδομενο οτι εβαζα παντοτε σουπερ αμολυβδη.Τιμη υγραεριου στην Αθηνα 0,77-0,83 το λιτρο.Τιμη σουπερ αμολυβδης 1,75-1.985(ΒΡ)το λιτρο.οποτε καταλαβαινετε την διαφορα στο κοστος.Εκτιμωμενος χρονος αποσβεσης 15000 χλμ.περιπου 8-10 μηνες για μενα.Δεν καταλαβαινεις ποτε δουλευει με υγραεριο και ποτε με βενζινη.Ξεκιναει με βενζινη και μετα απο 600-700 μετρα γυριζει αυτοματα σε αεριο.Οποτε θελω το γυριζω με ενα κουμπακι σε βενζινη.
Μεγαλη δουλεια να βλεπεις το δεικτη της βενζινης σταθερο και να φουλαρεις υγραεριο με 35-38 ευρω αντι για 62-68 ευρω για τα ιδια λιτρα ισως και παραπανω.
Οσο για ενδεχομενες ζημιες ασε τους φοβητσαριδες να τους κηνηγουν τα φαντασματα.Ο αδελφος μου ειχε υγραεριο 1ης γενιας και οχι 4ης που ειναι το δικο μου, 15 χρονια σε 6κυλυνδρο μερσεντες(ταξι)
και δεν του εβγαλε καμμια ζημια απο το υγραεριο.Για το προβλημα που λενε για τις βαλβιδες τα Γερμανικα εκτος απο τα Φορντ και ισως τα Οπελ δεν εχουν κανενα προβλημα.
Ξεχασα το αυτοκινητο ειναι 328 Ε46 κουπε στεπτρονικ μετατροπη απο 320(6κυλινδρο)στεπτρονικ δηλωμενο κανονικα.
Ολογος που αποφασισα για υγραεριο ειναι οτι ηθελα να το αλλαξω με ενα καινουργιο Χ3 πετρελαιο και μου εδιναν για το δικο μου 7000 ευρω.Οποτε λεω κρατησε το αλλα 5 χρονια με υγραεριο και αποσβαινεις και την σημερινη του αξια και ασε την BMW να εχει τις βιτρινες της γεματη με καινουργια αυτοκινητα.[B]Μονο τα εξτρα της σνιτζερ που εχω βαλει κανουν 4000 ευρω.[/B
Αυτα τα λιγα προς το παρον.θα επανελθω με περισσοτερες λεπτομεριες μετα τα 1500 χλμ αφου θα εχω μετρησει με περισσοτερη ακριβια τις καταναλωσεις και θα εχω τσεκαρει ποση τελικη εχει με το υγραεριο.Αλλη μια πληροφορια για τις διαδικασιες με την αδεια.Το Κτεο εστειλε τα χαρτια του αυτοκινητου στο υπουργειο και περιμενω τωρα ειδοποιηση για το ποτε θα παω να παρω την νεα αδει που θα γραφει και υγραεριο στο καυσιμο.Παντως εχω στα χερια μου μια βεβαιωση απο το ΚΤΕΟ περι τεχνικου ελγχου για υγραεριοκινηση σε περιπτωση που με σταματησουν στον δρομο.
οποιος θελει περισσοτερες λεπτομεριες μπορει να στειλει e-meil at stefanosdk@gmail.com
Καλο απογευμα σε ολους σας.
__________________
Εαν με κρεμασουν με τους λογικους θα παω αδικα.
Απάντηση με παράθεση
 


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.