Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-11-08, 15:08
mnikitas Ο χρήστης mnikitas δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 21-06-2007
Μηνύματα: 3
mnikitas is on a distinguished road
Z4 2.5 - Αίσθηση τιμονιού

Έχω την z4 2.5 με M ανάρτηση αγορασμένη από Γερμανία. Μετά από 2-3 μήνες οδήγημα στους ελληνικούς δρόμους διαπίστωσα ότι το τιμόνι έχει χάσει την ακρίβεια του, έχει τζόγο και όταν ενεργοποιώ το sport πλέον δεν νοίωθω καμία αλλαγή στην αίσθηση του τιμονιού ενώ αν θυμάμαι καλά αυτό συνέβαινε στην αρχή.

Η αλήθεια είναι ότι την έχω κοπανήσει σε λακούβες.

Τα λάστιχα δεν είναι runflat, 225/45/17, είναι 1 χρονο, (summer tires) έκανα και ευθυγράμμιση πρόσφατα. Στην ευθεία δεν χάνει αλλα σε πολλα χιλιόμετρα >140,160 νοιώθω το τιμόνι σαν να οδηγώ ένα παλιο corolla 20έτιας που έχουμε.

Επίσης μερικές φορές σε σαμαράκια ή σε λακούβες ακούω ένα γκντουπ σαν να τερματίζει η ανάρτηση και να βρίσκει στο καπό (σόρρυ αλλά δεν μπόρεσα να το περιγράψω αλλιώς). Ακούγεται μόνο μπροστά.

Αξίζει να το πάω bmw να το κοιτάξουν ή θα αρχίσει γαιτανακι να αλλάξουμε το ένα ή το άλλο κτλ.

Το αμάξι έχει κάνει 104K χλμ και σε κανα χρόνο θα το πουλήσω.

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mnikitas : 17-11-08 στις 15:10
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-11-08, 15:12
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Καλως ηρθες στο φορουμ.

Δεν χανεις τιποτε να το πας, ασε που μπορει να εχει τιποτε σοβαρο να το προλαβεις.

Αλλωστε η ζωη σου ειναι μεσα εκει οταν οδηγεις.

Ετσι που τα λες θα θελει αμορτισερ + ελαστικους συνδεσμους
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-08, 09:12
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Συμφωνώ ότι μάλλον θέλει αμορτισέρ. Το ίδιο λέει και η λογική για τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει, ιδίως αν έχουν γίνει αρκετά από αυτά Ελλάδα.

Γενικά, χρειάζεσαι ένα καλό έλεγχο σε σινεμπλόκ, top mounts, λαστιχάκια κλπ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-08, 12:38
mnikitas Ο χρήστης mnikitas δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 21-06-2007
Μηνύματα: 3
mnikitas is on a distinguished road
Τα 70 στην Γερμανία και τα 34 στην Ελλάδα.

Ξέρετε περίπου το κόστος για την αλλαγή αμορτισέρ και των άλλων που αναφέρετε.

Επίσης ποιά είναι η άποψη σας για την Μ ανάρτηση? έχει νόημα στην Ελλάδα? Πραγματικά δεν ξέρω πως είναι η αίσθηση στη M3 αλλα το δικό μου χωροπηδάει σα τρελό, οι δρόμοι είναι χάλια και περιλαμβάνω και την εθνική οδό. Όταν παλιώνουν τα αμορτισέρ γίνονται πιο σκληρά και ίσως σε αυτό οφείλετε η αίσθηση που έχω ή έτσι νοιώθουν και οι άλλοι?

Το ρωτάω γιατί αν θα πρέπει να τα αλλάξω, το ερώτημα θα είναι αν θα βάλω πάλι τα M ή τα απλά (αν βέβαια γίνεται...)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ ότι μάλλον θέλει αμορτισέρ. Το ίδιο λέει και η λογική για τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει, ιδίως αν έχουν γίνει αρκετά από αυτά Ελλάδα.

Γενικά, χρειάζεσαι ένα καλό έλεγχο σε σινεμπλόκ, top mounts, λαστιχάκια κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-11-08, 08:58
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Πρέπει να θες γύρω στα 700€ για ανταλλακτικά + εργασία, +ευθυγράμμιση.

Αυτό που συμβαίνει όταν παλιώσουν τα αμορτισέρ είναι ότι μαλακώνουν πάρα πολύ. Θα δεις ότι θα μπορείς να τα συμπιέσεις πολύ πιο εύκολα με το χέρι σου σε σχέση με τα καινούρια. Αυτό έχει σαν συνέπεια να μην μπορούν να απορροφήσουν επαρκώς τις ανωμαλίες και να φτάνουν όλες σε εσένα.

Εγώ πάντως στο Μ3, είχα δει ΠΟΛΥ καλή διαφορά με αλλαγή αμορτισέρ στα 80.000 χλμ. Το αμάξι και γλύκανε πολύ στις ανωμαλίες και κρατούσε και πολύ καλύτερα.

Η ///M ανάρτηση που έχεις είναι νομίζω ιδανική επιλογή για ελληνικούς δρόμους. Ειδικά σε κάμπριο αυτοκίνητο, μην το σκληρύνεις άλλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-11-08, 22:54
Το avatar του χρήστη Quickman
Quickman Ο χρήστης Quickman δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-04-2006
Μηνύματα: 132
Quickman is on a distinguished road
Παντως εμενα μου εκανε καποτε εναν τετοιο θορυβο το ε36 και ηταν σπασμενο ψαλιδι.
Οπως και να εχει θελει κοιταγμα γιατι δεν ειναι φυσιολογικο.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=97Rcecy6Yhc
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-12-08, 14:56
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
Φιλε μου εχω ενα Ζ4 2.2i και μετα απο παααααααααρα πολυ ψαξιμο κατεληξα οτι η καλυτερη αναρτηση για ελλαδα ειναι η αναρτηση της BMW και την λεει M-Sport!
Οχι δεν ειναι η αναρτηση του Ζ4Μ αλλα ειναι λιγο πιο σπορ απο την μαμα αναρτηση του Ζ4.
Δεν κοπαναει!δεν καταπονει το σασι!δεν καταπονουντε και τα πλαστικα στην καμπινα οποτε και δεν θα αρχισουν τα τριξιματα μεσα στην καμπινα , και πανω απολα , παιδι μου εχει πει οτι στριβει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΛΑ σαν να ειχε του Μ!

Ισως φιλε μου σε πιστα η PSS10 και η KW3 να ειναι καλυτερες ,
αλλα οι ελληνικοι δρομοι δεν ειναι ΠΙΣΤΑ F1!

Προσωπικα οι Μ-sport θα ειναι και οι επομενες αναρτησεις μου οταν χρειαστω,τωρα με τις μαμα ακομα μπαινω απιστευτα καλα μετα απο 69000χιλιομετρα!

ΑΣΧΕΤΟ! θα περιμενω λιγο ακομα μηπως και αντικαταστησει τις M-Sport με τιποτα BMW-Performance!
Για να δουμε!

Τελος κοστος για τις M-Sport επειδη ρωτησα ειναι 1550ευρω μαζι με τα ελατηρια , μετα βαλε και την εργασια και ευθυγραμμιση δηλαδη το 2φραγκακι δεν το γλυτωνουμε!



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mnikitas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 70 στην Γερμανία και τα 34 στην Ελλάδα.

Ξέρετε περίπου το κόστος για την αλλαγή αμορτισέρ και των άλλων που αναφέρετε.

Επίσης ποιά είναι η άποψη σας για την Μ ανάρτηση? έχει νόημα στην Ελλάδα? Πραγματικά δεν ξέρω πως είναι η αίσθηση στη M3 αλλα το δικό μου χωροπηδάει σα τρελό, οι δρόμοι είναι χάλια και περιλαμβάνω και την εθνική οδό. Όταν παλιώνουν τα αμορτισέρ γίνονται πιο σκληρά και ίσως σε αυτό οφείλετε η αίσθηση που έχω ή έτσι νοιώθουν και οι άλλοι?

Το ρωτάω γιατί αν θα πρέπει να τα αλλάξω, το ερώτημα θα είναι αν θα βάλω πάλι τα M ή τα απλά (αν βέβαια γίνεται...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη randombk : 03-12-08 στις 15:00
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.