Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-08-08, 21:06
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Μ52Β28 σε Ε30

Φίλοι και φίλες καλησπέρα!!!!!


Όπως μερικοί κατάλαβαν από τα πρηξαρχ@@@@κα pm μου χτύπησα μπιέλα πριν κανά μήνα.

Πριν κάτι μέρες βρήκα ένα μοτέρ Μ52Β28 σε ΑΚΡΩΣ δελεαστική τιμή και σκέφτομαι να το κλείσω.

Μίλησα με το μηχανικό μου (το όνομα του οποίου θα δωθεί με πμ όταν ολοκληρωθεί η μετατροπή) και είπε ότι θα το αναλάβει.

Ξέρω ότι είναι μανούρα και ότι θα πέσει αρκετή πατέντα, είναι ένα είδος μετατροπής ψιλόάγνωστο στην Ελλάδα.

Μετά από αρκετό ψάξιμο έχω βρει πάνω κάτω τι θα χρειαστώ για τη μετατροπή.


Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι :

1)υπάρχει ΝΟΜΙΜΟΣ (οι παράνομοι με πμ) τρόπος να καταργήσω το ЕWS (δλδ να παρακάμψω το immobilizer) από τον εγκέφαλο και να δουλεύει σωστά; Ξέρω ότι για να γίνει αυτό σε αντιπροσωπεία πρέπει το όχημα να είναι ολόκληρο και αυτός που θα αναλάβει να το κάνει να έχει χαρτιά ιδιοκτησίας κτλ κτλ κτλ, κάτι το οποίο εγώ ΔΕΝ έχω καθώς το μοτέρ είναι σε μάντρα.
Η τοποθέτηση stand alone ECU δεν είναι δυνατή λόγω έλλειψης χρημάτων!
Το μοτέρ θα αγοραστεί με τον δικό του εγκέφαλο πλεξούδα (η οποία είναι ΟΛΟΚΛΗΡΗ μαζί με το κάλυμα του firewall), εγκέφαλο Immobilizer,την κεραία του και το κλειδί του καθώς και το καντράν.

2)χαζεύοντας εκεί στη μάντρα στα διάφορα μοτεράκια (εκ των οποίων δύο V12 και το ένα από αυτά manual...) με έφαγε η περιέργια, άνοιξα λοιπόν από καμιά 15αριά 24βάλβιδα μοτέρ την τάπα του λαδιού, αυτό που με παραξένεψε είναι ότι σε ΟΛΑ τα μοτέρ μύριζε διχρονίλα, δλδ λάδι και βενζίνη μαζί, κάτι το οποίο δε συνέβη σε 5 - 6 Μ20 και Μ10 τα οποία είδα (μετά κουτούλαγα από τη μαστούρα). Είναι κάτι ανησυχτικό αυτό;Με το συγκεκριμένο μαντρά (ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟΣ στην Β.Ελλάδα)έχω πάρε δώσε μέσω του μηχανικού μου (δλδ τα ανταλλακτικά του ο μηχανικός τα παίρνει από αυτό) εδώ και μια 4ετία και είμαι πολύ ευχαριστημένος.


3)Το μοτεράκι προέρχεται από Ε39 528 με 93 χιλ(τα είδα στο καντράν εκτός αν είναι γυρισμένα) χλμ και είναι αυτόματο.Εκτός από την τοποθέτηση ενός χειροκίνητου 5αριού θέλει κάτι άλλο;


Αλήθεια στα πόσα χρήματα γυρνάνε αυτά τα μοτέρ γιατί εγώ θεωρώ ότι μου το δίνει αρκετά φτηνά. Να σημειωθεί εδώ ότι δεν δίνει ΜΟΝΟ το συγκεκριμένο σε αυτή την τιμή αλλά όλα τα 28άρια.


Οποιαδήποτε γνώμη - απάντηση δεκτή.

Θα παρακαλούσα όποιον έχει κάνει κάτι αντίστοιχο ή ετοιμάζεται να κάνει να μου πει τι περίπου θα χρειαστώ για την τοποθέτηση του μοτέρ (πχ κάρτερ βάσεις κτλ), καθώς έχω μεν πολύ υλικό αλλά είναι στο δίσκο του PC μου το οποίο με τη σειρά του βάρεσε και αυτό μπιέλα (είχε και αυτό να σηκώσει καμιά 500gb υλικό μόνο για ενήλικες), οπότε η ξανά μανά αναζήτηση στο νετ θα μου πάρει χρόνο.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και αναμένω τη βοήθειά σας.

Λευτέρης
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-08, 21:14
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Καλά βρε φίλε και συγγνώμη κιόλας,αλλα πως θα δηλώσεις τέτοια μετατροπή που δεν είναι εγκεκριμένη ούτε μια στο εκατομύριο???Μιλάω για νόμιμα πράγματα πάντα...Άιντε και όλα τα κούμπωσες και ταιριάξανε...Με τα χαρτιά τι θα κάνεις?Θα έχεις την έγνοια μήπως σε σταματήσει ποτέ κανα συνεργείο των στρουμφ και βρεθείς εσύ στη φυλακή και το αμάξι σου στον ΟΔΔΥ???

Φιλικά Βασίλης...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-08, 22:48
Το avatar του χρήστη BMW523i
BMW523i Ο χρήστης BMW523i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-09-2004
Μηνύματα: 928
BMW523i is on a distinguished road
Προλαβαίνεις να μου το φέρεις πριν δέσω το δικό μου! Δηλώνονται τα πάντα στο Ε30 μου είχε πει κάποιος εκεί που είσαι αλλά δε με ρώτησες!!!!!!!!
__________________
M5 Ε39 το απόλυτο μηχάνημα,και αμέσως μετά το 523i!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-08, 00:16
Το avatar του χρήστη EddyMerfy
EddyMerfy Ο χρήστης EddyMerfy δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 80
EddyMerfy is on a distinguished road
ωραία επιλογή και εγώ για τέτοιο μοτέρ πάω σε κανένα μηνα .κανονικά δεν δηλώνεται !!!! μονο μπορείς να το δήλωσις με κορμό m20 !!!
__________________
BMW by Dream !!!!!!!!!! http://www.louis.de//shop/hersteller/17.gif
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-08, 09:28
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
tags: Kickass e30 χαχαχαχαχα

Τα πάντα δηλώνονται... Αν δν το εχει κάνει (δηλωμένα) άλλος ήδη, που τοτε δηλωνεται 1000000000%, πας για να δηλώσεις τη μετατροπη και σου ελέγχουν μονο το δικο σου αμαξι, σαν ενα "μοναδικο" πραγμα τελος παντων... Δεν θυμαμαι ακριβως γι'αυτο δεν βγαζω νοϊμα χεχε... Γινεται πάντως
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-08, 09:54
Το avatar του χρήστη BMW523i
BMW523i Ο χρήστης BMW523i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-09-2004
Μηνύματα: 928
BMW523i is on a distinguished road
Για το EWS το είδες και είπαμε είναι εδώ η λύση!
http://wp1016621.wp027.webpack.hoste...240/f00240.htm
__________________
M5 Ε39 το απόλυτο μηχάνημα,και αμέσως μετά το 523i!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-08, 10:08
Το avatar του χρήστη Giannis e36
Giannis e36 Ο χρήστης Giannis e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 123
Giannis e36 is on a distinguished road
δεν θέλω να σου κόψω τα φτερά για το θέμα αν μπορείς να το δήλωσις η όχι αλλα εγώ για το δικώ μου E36 1.6 ελληνικό μου είπανε πως είναι δύσκολο να δηλωθεί m3 3.200
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-08-08, 12:36
Δημήτρης Ο χρήστης Δημήτρης δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2007
Μηνύματα: 312
Δημήτρης is on a distinguished road
Λευτέρη μας βάζεις στη πρίζα αγόρι μου!!!!!!!!!! Προχωρα το και προσοχη με τα χαρτιά!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-08, 13:06
Το avatar του χρήστη sofos 2.8i
sofos 2.8i Ο χρήστης sofos 2.8i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Μηνύματα: 409
sofos 2.8i is on a distinguished road
Εγω παντως ενα εχω να σου πω!Φιλε μου θα σιχαθεις το παντιλικι.Οσο για το μοτερ?Απλα σκυλι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-08-08, 17:29
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά βρε φίλε και συγγνώμη κιόλας,αλλα πως θα δηλώσεις τέτοια μετατροπή που δεν είναι εγκεκριμένη ούτε μια στο εκατομύριο???Μιλάω για νόμιμα πράγματα πάντα...Άιντε και όλα τα κούμπωσες και ταιριάξανε...Με τα χαρτιά τι θα κάνεις?Θα έχεις την έγνοια μήπως σε σταματήσει ποτέ κανα συνεργείο των στρουμφ και βρεθείς εσύ στη φυλακή και το αμάξι σου στον ΟΔΔΥ???

Φιλικά Βασίλης...
Μπιλυ δηλωνεται κανονικα και με το νομο,και νομιμα οχι παρανομα, πρέπει να το κάνεις να έχεις το χαρτι αγοράς του μοτέρ ένα χαρτί ότι είναι ελεγμένο από μηχανολόγο μηχανικό, το πας στο ΚΤΕΟ ελληνικου, και στο ελέγχουν και μετά από δύο μέρες είσαι οκ.

Στην Κοζάνη υπάρχει Ε30 με S52 3200 USA νόμιμα δηλωμένο ως 3200.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW523i Εμφάνιση μηνυμάτων
Προλαβαίνεις να μου το φέρεις πριν δέσω το δικό μου! Δηλώνονται τα πάντα στο Ε30 μου είχε πει κάποιος εκεί που είσαι αλλά δε με ρώτησες!!!!!!!!
Σε ρώτησα απλά ρωτάω και κάποια πράματα που πιθανώς να έχουν απορία και κάποια άλλα μέλη του φόρουμ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EddyMerfy Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραία επιλογή και εγώ για τέτοιο μοτέρ πάω σε κανένα μηνα .κανονικά δεν δηλώνεται !!!! μονο μπορείς να το δήλωσις με κορμό m20 !!!
Δηλώνεται κανονικά φίλε μου, εσύ είπες είσαι Περαία κάπου έ; Στείλε πμ να βρεθούμε αν είναι κοντά είμαι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
tags: Kickass e30 χαχαχαχαχα

Τα πάντα δηλώνονται... Αν δν το εχει κάνει (δηλωμένα) άλλος ήδη, που τοτε δηλωνεται 1000000000%, πας για να δηλώσεις τη μετατροπη και σου ελέγχουν μονο το δικο σου αμαξι, σαν ενα "μοναδικο" πραγμα τελος παντων... Δεν θυμαμαι ακριβως γι'αυτο δεν βγαζω νοϊμα χεχε... Γινεται πάντως
Ίσως δεν βγάζεις νόΗμα γιατί σε βάρεσε το καυσαέρια της Γηραιάς Αλβιώνας!!

Ναι ρε kickass e30 βασικά είναι ένα άλλο μαύρο που κυκλοφορεί εδώ μέσα με 321 μοτέρ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW523i Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το EWS το είδες και είπαμε είναι εδώ η λύση!
http://wp1016621.wp027.webpack.hoste...240/f00240.htm
Ναι ρε συ την ξέρω την λύση απλά λέω να το βγάλουμε τελείως από τον εγκέφαλο δλδ να τον ανοίξουμε!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannis e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θέλω να σου κόψω τα φτερά για το θέμα αν μπορείς να το δήλωσις η όχι αλλα εγώ για το δικώ μου E36 1.6 ελληνικό μου είπανε πως είναι δύσκολο να δηλωθεί m3 3.200
Διάβασε την πρώτη μου απάντηση. Ποιος σου είπε ότι δεν δηλώνεται; Εκτός αν είναι εισαγωγή από εξωτερικό οπότε μπορείς να δηλώσεις μέχρι 25% μεγαλύτερο μοτέρ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημήτρης Εμφάνιση μηνυμάτων
Λευτέρη μας βάζεις στη πρίζα αγόρι μου!!!!!!!!!! Προχωρα το και προσοχη με τα χαρτιά!!
Εννοείται, ξεκίνησε κάπως απρόσμενα το πρότζεκτ αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα γίνει πρόχειρα, το τρέναρα αρκετό καιρό τώρα βουρ στον πατσά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos 2.8i Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως ενα εχω να σου πω!Φιλε μου θα σιχαθεις το παντιλικι.Οσο για το μοτερ?Απλα σκυλι!!!
Το παντιλίκι δυστυχώς δε το σιχαίνεσαι!!!


Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, όποιος άλλος ξέρει ας γράψει!
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
e30 24v, e30 m50, kickass e30, orca, twincam e30


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.