Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 03-03-08, 14:58
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Δεν έχω ακούσει ΚΑΘΟΛΟΥ καλά λόγια για τα λάδια Motorkote. By the way, σε τι συσκευασία τα πήρες; Από που;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-03-08, 21:47
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagos_77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως και λόγο του πρόσθετου αντιτριβικού το οποίο παρεπιπτώντως είναι φοβερό! Με τα λάδια της δεν έχω πείρα ούτε έχω ακούσει σχόλια.
Μόλις διαπίστωσα ότι ο δαίμων... του πληκτρολογίου χτύπησε στο τελευταίο μου post. Επίφοβο ήθελα να πω. Τόσο αυτό όσο και τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν τα οποία ουσιαστικά είναι πρόσθετα αγνώστου τεχνολογικής προέλευσης σε αντίθεση με τους εστέρες ή τις πολυαλφαολεφίνες που χρησιμοποιούνται σε άλλα επώνυμα λιπαντικά. Το θέμα motorkote έχει αναλυθεί εδώ:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ead.php?t=8449
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-03-08, 23:41
Το avatar του χρήστη DASMANIA
DASMANIA Ο χρήστης DASMANIA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2007
Μηνύματα: 377
DASMANIA is on a distinguished road
παιδια μετα απο 2 μερες πηγα και εκανα σεβισ το μεγαλο, γιατι μου ειαχν σπασει τα νευρα.
ο μαστορας εβαλε τα ατσιπ 10-40 ημισυνθετικα στο σερβισ, το μοτερακι μου υσυχασε λιγο, μετα εβαλα και ενα προσθετο motekote (το αμερικανικο , οχι το 100).
το θεμα ειναι οτι το μοτερ μου το ακουω λιγο στεγνο στα χαμηλα (800-2700) στροφες, ο μαστορας λεει οτι ειναι ο.κ , αλλα το αμαξι μου το ξερω!
__________________
αν νομιζεις οτι με νοιαζει τι νομιζεις... εισαι γελασμενος!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-03-08, 00:10
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DASMANIA Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μετα απο 2 μερες πηγα και εκανα σεβισ το μεγαλο, γιατι μου ειαχν σπασει τα νευρα.
ο μαστορας εβαλε τα ατσιπ 10-40 ημισυνθετικα στο σερβισ, το μοτερακι μου υσυχασε λιγο, μετα εβαλα και ενα προσθετο motekote (το αμερικανικο , οχι το 100).
το θεμα ειναι οτι το μοτερ μου το ακουω λιγο στεγνο στα χαμηλα (800-2700) στροφες, ο μαστορας λεει οτι ειναι ο.κ , αλλα το αμαξι μου το ξερω!
Στεγνο, σαν ας πουμε οτι ακους ενα 'τικ-τικ-τικ' στο ρελαντι?

Μοτερ πιο φορας? Μ40 η Μ43?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 04-03-08 στις 00:12
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-03-08, 00:54
Το avatar του χρήστη DASMANIA
DASMANIA Ο χρήστης DASMANIA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2007
Μηνύματα: 377
DASMANIA is on a distinguished road
μ43 1800
χλικ χλικ....
__________________
αν νομιζεις οτι με νοιαζει τι νομιζεις... εισαι γελασμενος!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-03-08, 01:01
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Τωρα θα σου κανω λιγο την καρδια περιβολι...

Ασε τα Agip περιπου 500-1000χλμ για να καθαρισει το καθαριστικο τους οτι @@ μαζεψε απο τα Motorkote. Μετα αλλαξε σε ενα πολυ καλο χοντρο λαδι με τρελη διυσδιτικοτητα οπως το Castrol Edge 10W60 Sport. Αν κανεις μετα 500-1000χλμ και συνεχισει να το κανει...


...πηγαινε σε ενα μηχανικο να σου βγαλει το ψευτοκαπακο και να στο πει αυτος, εγω γιατι να γινω φονιας?


Περα την πλακα, αν κανει ενα γραμμικο χλικ-χλικ στο ρελαντι μαλλον πηρε το υδραυλικο της κεφαλης. Εκκεντροφορος-κοκκορακια-ωστηρια-πατουρες ωστηριων. Οχι φυσικα απαραιτητως ολα μαζι! Κατι απο αυτα συνηθως την ακουει σε αυτα τα μοτερ. Συνηθως το κακο λαδι 'χτυπα' τα ωστηρια τα οποια δουλευουν με την πιεση του λαδιου και ψυχονται απο αυτο.


Το πιθανοτερο ειναι να βαλεις ενα λαδι με @@ και να τελειωσει εκει το ολο θεμα, τα Μ43 δυσκολα χτυπουν στο υδραυλικο. Αν ειχες Μ40...για κεφαλη θα πηγαινες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 04-03-08 στις 01:04
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-03-08, 08:47
Το avatar του χρήστη gkaos
gkaos Ο χρήστης gkaos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-09-2006
Μηνύματα: 284
gkaos is on a distinguished road
Μανο ειχες αναφερει πιο παλια πως δε μπορει η τρομπα να το δουλεψει το 10 w60 η κανω λαθος?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-03-08, 09:51
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μανο ειχες αναφερει πιο παλια πως δε μπορει η τρομπα να το δουλεψει το 10 w60 η κανω λαθος?
Η αντλια μπορει να δουλεψει τα παντα. Απλως με ενα οποιοδηποτε 10W60 θα ειχε σχετικα μεγαλη πιεση λαδιου. Το προβλημα ειναι σοβαρο στα Μ40 μοτερ που τα 'βαρια' λαδια φραζουν το σωληνακι του εκκεντροφορου και αργουν να φτασουν στο καπακι κατα την εκκινηση. Ουτε το Μ43 εχει τετοιο προβλημα με την λιπανση της κεφαλης του, ουτε η ροικοτητα του Castrol Edge 10W60 αφηνει τετοια περιθωρια. Το συγκεκριμενο λαδι κυκλοφορει πιο ευκολα οταν ειναι κρυο απο τα περισσοτερα αλλα συνθετικα λαδια και σιγουρα απο ολα τα ημι-συνθετικα και ορυκτελαια. Επισης εχει κανονικοτατη πιεση λαδιου οταν ειναι κρυο αλλα και διατηρει πολυ καλη πιεση οταν ζεσταθει. Δεν ειναι ολα ιδια.

Το οποιο, αφου διατηρει υψηλη πιεση λαδιου, σημαινει οτι οταν ζεσταθει θα διατηρει υψηλη πιεση στο υδραυλικο της κεφαλης το οποιο χτυπαει ειτε γιατι δεν λιπαινονται σωστα τα ωστηρια ειτε γιατι εχουν κανει μεγαλα διακενα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-03-08, 11:06
GeorgeBG Ο χρήστης GeorgeBG δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Μηνύματα: 55
GeorgeBG is on a distinguished road
Έμπορος Ανταλλακτικών BMW στην Λεωφόρο Δεκελείας πουλάει το αυθεντικό λάδι BMW 10-40 6.91 ευρώ το λίτρο.. ΤΕΛΟΣ!!
Εγώ πλέον κόβω τις ταρζανιές με το λαδάκι γιατί έχει φοβηθεί το μάτι μου..
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=f3LoTaWoEUc
Ετσί , για να κοπούν οι κουβέντες περί RS4 και C63 AMG πρίν κάν αρχίσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-03-08, 11:29
Το avatar του χρήστη s_goudis
s_goudis Ο χρήστης s_goudis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-06-2006
Μηνύματα: 477
s_goudis will become famous soon enough
Αν δεν κάνω λάθος είχες αναφέρει ότι στην αρχή χρησιμοποιούσες λάδι 15W-50 στην αντιπροσωπεία!!Και έκανες αλλαγή μόνος σου και χρησιμοποίησες μοτορκοτε 10W-40!!
Κάπου εδώ κρύβεται η αλήθεια!! και η λύσης!!Μήπως τα υδραυλικά ωστήρια την "άκουσαν" με το 15W-50?
Χρησιμοποίησε ένα καθαριστικό κινητήρα!! Και μετά Extra Παρθένο Λάδι BMW 10W-40!!
Και μετά βλέπουμε....
__________________

___________________________________________

Όταν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου θετικά ή αρνητικά σημαίνει ότι αξίζεις.....
.....να αρχίσεις να ανησυχείς όταν οι άλλοι πάψουν να το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.