Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-06-08, 20:49
Το avatar του χρήστη mr incredible
mr incredible Ο χρήστης mr incredible δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 240
mr incredible is on a distinguished road
λαδια σε ε90 316 HELP!!!

τα σερβις του αυτοκινητου μου τα κανω στον ντακουνακη εχω 20000 χμ εχω τις εξης αποριες : 1τα αλλαζω καθε 7000 και ειναι συνθετικα κανω καλα? 2. μου εβαζε τα valvoline 5/
30 τωρα μου λεει οτι βαζει ταBMW ΓΙΑΤΙ ειναι φθηνοτερα υσχυει αυτο? η με δουλευει?
3 στα 5000 εβαλα μισο λιτρο valvoline .επειδη ακουω διαφορα για τις αντιπροσωπιες και το παω μονο επειδη ειναι καινουργιο τι λαδι περνει κανονικα? επιτρεπεται να θελει μισο λιτρο στα 5000χμ? απαραδεκτο. εαν καποιος εχει να μου προτεινει καποιον γνωστη μηχανικο που πηγαινει ας μου τον προτεινει. πληρωνουμε ενα σκασμο λεφτα στις αντιπροσωπιες και δεν μας εξηγουν τιποτα . ευχαριστω εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-06-08, 20:55
scania124 Ο χρήστης scania124 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Μηνύματα: 568
scania124 will become famous soon enough
εχω αλλαξει λαδια στα 3500,τωρα εχω 12500 και δεν εχω καψει σταγονα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-06-08, 21:06
Το avatar του χρήστη mr incredible
mr incredible Ο χρήστης mr incredible δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 240
mr incredible is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scania124 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω αλλαξει λαδια στα 3500,τωρα εχω 12500 και δεν εχω καψει σταγονα.
τι λαδια βαζεις? ουτε εμενα μου εχει γραψει να προσθεσω λαδι εγραφε οκ αλλα η σταθμη δεν ηταν στο μαχ να εχουμε εμπιστοσυνη στο μετρητη??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-06-08, 21:35
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mr incredible Εμφάνιση μηνυμάτων
τα σερβις του αυτοκινητου μου τα κανω στον ντακουνακη εχω 20000 χμ εχω τις εξης αποριες : 1τα αλλαζω καθε 7000 και ειναι συνθετικα κανω καλα? 2. μου εβαζε τα valvoline 5/
30 τωρα μου λεει οτι βαζει ταBMW ΓΙΑΤΙ ειναι φθηνοτερα υσχυει αυτο? η με δουλευει?
3 στα 5000 εβαλα μισο λιτρο valvoline .επειδη ακουω διαφορα για τις αντιπροσωπιες και το παω μονο επειδη ειναι καινουργιο τι λαδι περνει κανονικα? επιτρεπεται να θελει μισο λιτρο στα 5000χμ? απαραδεκτο. εαν καποιος εχει να μου προτεινει καποιον γνωστη μηχανικο που πηγαινει ας μου τον προτεινει. πληρωνουμε ενα σκασμο λεφτα στις αντιπροσωπιες και δεν μας εξηγουν τιποτα . ευχαριστω εκ των προτερων

1) γιατί τα αλλάζεις κάθε 7000; Τόσα λέει το manual; αν δε λέει τόσα ΔΕΝ κάνεις καλά.- (δε ξέρει ΚΑΝΕΝΑΣ μαστρό μηχανικός καλύτερα από την εταίρεια που φτιάχνει το μοτερ.-για την υπόλοιπη απάντηση (για τα συνθετικά δλδ) κοίτα το (2)).
2)τα λάδια που σου βάζει και ΠΡΕΠΕΙ να σου βάζει είναι αυτά που προβλέπονται από το MANUAL σου.- (εκεί θα δεις και τις προδιαγραφές που πρέπει να καλύπτει το λάδι, ασχέτως μάρκας). Η BMW ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ λάδια, ούτε καν τα ταμπελάκια που βάζει ΠΑΝΩ στα λάδια που εμπορεύεται. Ο Νταγκ σου βάζει το λάδι που παίρνει η BMW από κάποια εταιρεία (δε ξέρω ποια) αλλάζει σήμα και κουτί και στο πουλάει, και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να είναι φτηνότερο από το να το πάρεις το ΙΔΙΟ λάδι από την παραγωγό εταιρεία στο ελεύθερο εμπόριο.

ΚΑΝΟΝΙΚΑ μπορείς να πάρεις το λάδι που προβλέπεται από το MANUAL να το πας στο Νταγκ και να στο βάλει ΧΩΡΙΣ να παραβιαστεί η εγγύησή σου.- Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να το κάνει.
3)όταν θες να συμπληρώσεις λάδι καλό θα είναι το συμπλήρωμα να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο ακόμα και σε μάρκα, αν ΔΕΝ πετύχεις την μάρκα κοίτα το ΙΞΩΔΕΣ και τα πρότυπα του λαδιού που αναγράφονται στη συσκευασία να είναι ΙΔΙΑ.


Και εσύ ρε φίλε μου έδωσες τόσα λεφτά, ένα ΓΑ@@@@ΜΕΝΟ MANUAL ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ να διαβάσεις;; Έλεος.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-06-08, 22:02
Το avatar του χρήστη mr incredible
mr incredible Ο χρήστης mr incredible δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 240
mr incredible is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
1) γιατί τα αλλάζεις κάθε 7000; Τόσα λέει το manual; αν δε λέει τόσα ΔΕΝ κάνεις καλά.- (δε ξέρει ΚΑΝΕΝΑΣ μαστρό μηχανικός καλύτερα από την εταίρεια που φτιάχνει το μοτερ.-για την υπόλοιπη απάντηση (για τα συνθετικά δλδ) κοίτα το (2)).
2)τα λάδια που σου βάζει και ΠΡΕΠΕΙ να σου βάζει είναι αυτά που προβλέπονται από το MANUAL σου.- (εκεί θα δεις και τις προδιαγραφές που πρέπει να καλύπτει το λάδι, ασχέτως μάρκας). Η BMW ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ λάδια, ούτε καν τα ταμπελάκια που βάζει ΠΑΝΩ στα λάδια που εμπορεύεται. Ο Νταγκ σου βάζει το λάδι που παίρνει η BMW από κάποια εταιρεία (δε ξέρω ποια) αλλάζει σήμα και κουτί και στο πουλάει, και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να είναι φτηνότερο από το να το πάρεις το ΙΔΙΟ λάδι από την παραγωγό εταιρεία στο ελεύθερο εμπόριο.

ΚΑΝΟΝΙΚΑ μπορείς να πάρεις το λάδι που προβλέπεται από το MANUAL να το πας στο Νταγκ και να στο βάλει ΧΩΡΙΣ να παραβιαστεί η εγγύησή σου.- Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να το κάνει.
3)όταν θες να συμπληρώσεις λάδι καλό θα είναι το συμπλήρωμα να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο ακόμα και σε μάρκα, αν ΔΕΝ πετύχεις την μάρκα κοίτα το ΙΞΩΔΕΣ και τα πρότυπα του λαδιού που αναγράφονται στη συσκευασία να είναι ΙΔΙΑ.


Και εσύ ρε φίλε μου έδωσες τόσα λεφτά, ένα ΓΑ@@@@ΜΕΝΟ MANUAL ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ να διαβάσεις;; Έλεος.
το μανουαλι λεει μονο BMW LONG LIFE 2
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-06-08, 22:07
Το avatar του χρήστη mr incredible
mr incredible Ο χρήστης mr incredible δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 240
mr incredible is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mr incredible Εμφάνιση μηνυμάτων
το μανουαλι λεει μονο BMW LONG LIFE 2
2 λεει ακομα οτι τα αλλαζεις στα 25000 αν τα αλλαζα τοτε τι θα εβγαινε απο το καρτερ μηπως καρβουνο???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-06-08, 02:22
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mr incredible Εμφάνιση μηνυμάτων
2 λεει ακομα οτι τα αλλαζεις στα 25000 αν τα αλλαζα τοτε τι θα εβγαινε απο το καρτερ μηπως καρβουνο???
Αν ειχες κανενα NSU της δεκαετιας του 60, μπορει. Αν μιλαμε ομως για Ε90, δεν θα παθαινε το παραμικρο. Τα λαδια χαλανε αναλογως με το μοτερ που βρισκονται. Οποιοδηποτε λαδι εχει εγκριση τυπου LL04 κανει για σενα. Ειναι πολλες δεκαδες λαδια. Αλλαγη στα 18000-20000χλμ η ενα χρονο, οτι ερθει πρωτο.

Τωρα στις ερωτησεις σου:


1. Απλως πετας τα λεφτα σου, τα αλλαζεις πολυ συντομα για τα λαδια που βαζεις. Τιποτα παραπανω. Εξ'αλλου αν δεν αλλαζεις φιλτρο λαδιου, δεν κανεις και τιποτα αξιο λογου.

2. Σε δουλευει απο την μερια οτι τα λαδια "BMW" (που οπως σου εξηγησαν δεν ειναι BMW αλλα καποιου προμηθευτη) ειναι παντα ακριβοτερα.

3. Οταν στρωνει το μοτερ μισο λιτρο στα 5000χλμ ειναι και πολυ λιγο. Ακομα και οταν εχει στρωθει δεν ειναι τιποτα. Υγιεστατη λειτουργια ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-06-08, 02:39
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mr incredible Εμφάνιση μηνυμάτων
2 λεει ακομα οτι τα αλλαζεις στα 25000 αν τα αλλαζα τοτε τι θα εβγαινε απο το καρτερ μηπως καρβουνο???
Αν ακόμα και εν έτει 2008 οι χρόνοι αλλαγής λαδιών ήταν όπως πριν 20 χρόνια (δλδ 7000 χλμ) αυτό θα σήμαινε δύο πράματα :

1)εδώ και 20 χρόνια τα λάδια θα ήταν τα ΙΔΙΑ (που δεν συμβαίνει)
2)τα μοτέρ θα ήταν επίσης τα ίδια (που δεν συμβαίνει)


Αυτό που είναι ΑΝΑΛΛΟΙΩΤΟ στην Ελλάδα τα τελευταία 20 χρόνια σχετικά με τα αμάξια είναι η άποψη του κάθε ΑΣΧΕΤΟΥ (δεν απευθύνομαι σε εσένα άμεσα) ότι τα λάδια στην Ελλάδα πρέπει να αλλάζονται πιο συχνά από ότι λέει ο κατασκευαστής.

Και αυτό για τον απλό λόγο (με το 3 βάζουμε τα γέλια) : γιατί λέει στην Ελλάδα οι θερμοκρασίες είναι υψηλές;
1 2 3!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Λες και δεν υπάρχουν χώρες όπως τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Συρία, Ντουμπάι κτλ κτλ κτλ.

Η νομίζεις θα ήταν δύσκολο για την BMW να δώσει οδηγία στην Ελλάδα τα σέρβις να γίνονται πιο νωρίς.

Τα πράματα είναι απλά.

READ THE GOD DAMN MOTHER F@@@NG MANUAL και μείνε σε αυτό.-

Εκτός αν θες να πετάς τα λεφτά σου.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη oldcarskickass : 03-06-08 στις 02:40 Αιτία: συντακτικα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-06-08, 02:46
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
να ρωτησω κατι ασχετο,
το αμαξι που εχει ο φιλος mr incredible το εχει αγορασει καινουριο με καποια εγγυηση?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-06-08, 08:50
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Και να συμπληρώσω κ γώ τον καλοπροάιρετο πάντα από ολους μας καταιγισμό!
Είναι καλοπροαίρετος γιατί πίστεψε με σε αντίθετη περίπτωση απλά κανένα απο τα παραπάνω μέλη δεν θα έμπαινε στον κόπο να απαντά σε τόσο επιπόλαιες τοποθετήσεις....
Γιατί συμπλήρωσες 1/2 λίτρο? έχεις καταμετρητή που σου είπε θέλω οποσδήποτε μισό λίτρο λάδι?
Ακόμα κ για αυτό έχει προβλέψει το εργοστάσιο που επένδυσες το κάτι τις παραπάνω.....
οταν πραγματικά το χρειάζεται σε προειδοποιεί!!!!!βάλε μου σε παρακαλώ +1L
Oπως πολύ καλά σε συμβουλέψανε ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΤΟ ΤΙΜΗΜΕΝΟ το manual.....!
Φιλικά πάντα και μήν έχοντας άλλα να πω γιατί τα είπανε τα άλλα μέλη ολόσωστα
...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.