Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 04-11-08, 18:42
leyteris Ο χρήστης leyteris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Μηνύματα: 366
leyteris is on a distinguished road
Για σας και απο μενα.εγω προσωπικα εχω την 320 ε90 150 ιπποι το οποιο δεν καιει καθολου λαδι μεταξυ των αλλαγων που κανω καθε 10.000 χλμ.castrol 5-30w.
Του αδελφου μου ομως 320 ε92 170ιπποι καθε 5.000χλμ καιει περιπου 0,8 εως 1 λιτρο λαδι και ενω εχει φθασει στις 20.000 χλμ το προβλημα συνεχιζει (λαδια castrol 5-30w}.
Τωρα δοκιμασαμε λαδια selenia racing 10-60w και περιμενουμε να δουμε εαν θα βελτιωθει η καταναλωση
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-11-08, 18:53
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
To λάδι αυτό δεν έχει τις προδιαγραφές που θέτει η BMW φίλε μου...
Γιατί κάνεις πειράματα, κρίμα είναι καινούριο αυτοκίνητο! Δοκίμασε LL-04 άλλης εταιρίας ή άλλου ιξώδους αν θες πειράματα...
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-11-08, 20:44
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leyteris Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σας και απο μενα.εγω προσωπικα εχω την 320 ε90 150 ιπποι το οποιο δεν καιει καθολου λαδι μεταξυ των αλλαγων που κανω καθε 10.000 χλμ.castrol 5-30w.
Του αδελφου μου ομως 320 ε92 170ιπποι καθε 5.000χλμ καιει περιπου 0,8 εως 1 λιτρο λαδι και ενω εχει φθασει στις 20.000 χλμ το προβλημα συνεχιζει (λαδια castrol 5-30w}.
Τωρα δοκιμασαμε λαδια selenia racing 10-60w και περιμενουμε να δουμε εαν θα βελτιωθει η καταναλωση
Θα το πάρεις στο χέρι (το μοτέρ) με το 10-60...
Τα νέα μοτέρ έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές λιπαντικών που χρειάζονται.

Περισσότερα εδώ... (και σε άλλα ωραία thread που έχουν δημιουργηθεί για τα λιπαντικά )
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...E1%E4%E9%EF%FD

Και συγκεκριμένα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων


Σε καμια περιπτωση δεν συνιστω να βαλει κανεις λιπαντικο που δεν προτεινεται για το αυτοκινητο του απο τον κατασκευαστη, εκτος και αν αυτο εχει σημαντικες αλλαγες/βελτιωσεις/φθορες που το καταστουν απαραιτητο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα λαδι δεν πρεπει να ειναι ουτε πολυ χοντρο γιατι θα ανεβασει πολυ μεγαλη πιεση στο κυκλωμα και ειδικα σε σημεια που χρησιμοποιουν το λαδι (πχ υδραυλικα ωστηρια) και δεν θα κινειται ευκολα, αλλα ουτε πολυ λεπτο ωστε να καταστρεφεται και να μην μπορει να λιπανει σωστα τον κινητηρα. Σε ακραιες περιπτωσεις απο λαθος ιξωδες μπορει να παρουσιαστει σπηλαιωση, συνθλιψη κτλ που προκαλει σημαντικη φθορα στον κινητηρα και καταστρεφει πολυ γρηγορα και το λιπαντικο, αν δεν το καψει τελειως.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-11-08, 23:14
boleneger Ο χρήστης boleneger δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2008
Μηνύματα: 134
boleneger is on a distinguished road
Παντως φιλος δεν ειναι και τραγικο να καιει λιγο λαδακι. ειναι και στο στρωσιμο ε? μη τρελαινεστε.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-11-08, 09:10
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leyteris Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σας και απο μενα.εγω προσωπικα εχω την 320 ε90 150 ιπποι το οποιο δεν καιει καθολου λαδι μεταξυ των αλλαγων που κανω καθε 10.000 χλμ.castrol 5-30w.
Του αδελφου μου ομως 320 ε92 170ιπποι καθε 5.000χλμ καιει περιπου 0,8 εως 1 λιτρο λαδι και ενω εχει φθασει στις 20.000 χλμ το προβλημα συνεχιζει (λαδια castrol 5-30w}.
Τωρα δοκιμασαμε λαδια selenia racing 10-60w και περιμενουμε να δουμε εαν θα βελτιωθει η καταναλωση
Eντάξει το φόρουμ δεν το εμπιστευόμαστε δικαίωμα μας , αλλά θα ήθελα να ξέρω ποιός ¨τεχνικός¨ σας συμβούλεψε??????
Φιλική συμβουλή (γιατί και εγώ το ίδιο αμάξι έχω) βγάλτα ΤΩΡΑ!! τα 10/60.Πήγαινε το σε ένα σοβαρό συνεργείο και όχι σε αυτό που δέχτηκε και σου έβαλε τα 10/60, ρώτα να μάθεις για την λειτουργεία του κινητήρα και βάλε το λάδι που συνηστά η bmw!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-11-08, 09:12
Το avatar του χρήστη ΓΙΑΝΝΗΣ
ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Μηνύματα: 860
ΓΙΑΝΝΗΣ will become famous soon enoughΓΙΑΝΝΗΣ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chalyps Εμφάνιση μηνυμάτων
Eντάξει το φόρουμ δεν το εμπιστευόμαστε δικαίωμα μας , αλλά θα ήθελα να ξέρω ποιός ¨τεχνικός¨ σας συμβούλεψε??????
Φιλική συμβουλή (γιατί και εγώ το ίδιο αμάξι έχω) βγάλτα ΤΩΡΑ!! τα 10/60.Πήγαινε το σε ένα σοβαρό συνεργείο και όχι σε αυτό που δέχτηκε και σου έβαλε τα 10/60, ρώτα να μάθεις για την λειτουργεία του κινητήρα και βάλε το λάδι που συνηστά η bmw!!!!

Ετσι ακριβως
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-11-08, 12:15
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Πραγματικά και εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι πειραματίζεστε με λάδια που ΔΕΝ είναι εγκεκριμένα από την BMW??? Αν πάθει κάτι το μοτέρ, άντε να βρείτε άκρη μετά και το ποιός φταίει. Η BMW έχει εγκρίνει ένα σκασμό λάδια (πάνω από 20)....είναι σαν να ψάχνετε πιο είναι μη εγκεκριμένο και να βάζεται αυτό! Λυπηθήτε το μοτέρ και βάλτε μόνο εγκεκριμένα λάδια.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-11-08, 12:18
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boleneger Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως φιλος δεν ειναι και τραγικο να καιει λιγο λαδακι. ειναι και στο στρωσιμο ε? μη τρελαινεστε.
Επισης παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο το πως οδηγας.Μετα το στρωσιμο που εκανα απο την ροικη κτλ επειδη δεν ανεβαζα πανω απο 4000 στροφες δεν εκαψα σταγονα,(με 0-40)
Αν με πιασει η βλακεια μου και το κυνηγαω κοφτες καιω,(με το ιδιο λαδι)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-11-08, 12:54
Το avatar του χρήστη *detari*
*detari* Ο χρήστης *detari* δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-03-2007
Μηνύματα: 117
*detari* is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leyteris Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σας και απο μενα.εγω προσωπικα εχω την 320 ε90 150 ιπποι το οποιο δεν καιει καθολου λαδι μεταξυ των αλλαγων που κανω καθε 10.000 χλμ.castrol 5-30w.
Του αδελφου μου ομως 320 ε92 170ιπποι καθε 5.000χλμ καιει περιπου 0,8 εως 1 λιτρο λαδι και ενω εχει φθασει στις 20.000 χλμ το προβλημα συνεχιζει (λαδια castrol 5-30w}.
Τωρα δοκιμασαμε λαδια selenia racing 10-60w και περιμενουμε να δουμε εαν θα βελτιωθει η καταναλωση
βγάλτα 10/60 ΤΩΡΑ!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-11-08, 23:28
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boleneger Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως φιλος δεν ειναι και τραγικο να καιει λιγο λαδακι. ειναι και στο στρωσιμο ε? μη τρελαινεστε.
Δεν είναι απαραίτητο, το δικό μου αν και diesel δεν έχει κάψει σταγόνα εδώ και 10.000χλμ...

ΥΓ πρός "skatzoxoiros": Αλήθεια, το δικό σου έκαψε καθόλου?? Ρωτάω επειδή έχουμε το ίδιο...
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 13-11-08 στις 23:30
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.