Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-11-09, 22:05
Το avatar του χρήστη Enema
Enema Ο χρήστης Enema δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-07-2007
Μηνύματα: 1.080
Enema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the rough
Προστασια/Συντηρηση σε χωμα?

Τελικα η γρια ευτυχως δεν προλαβε την αποσυρση, και απο σημερα θα βρισκεται πανω στο κτημα χωρις πινακιδες. Ο πατερας μου θα την αφησει εκει μεχρι να σαπισει, εγω ομως δεν προκειται να το αφησω ετσι

Το αυτοκινητο λοιπον απο εδω και στο εξης θα καθεται πανω σε χωμα, φυσικα ΜΗ προστατευμενο σε καποιο χωρο, εξω στα ανοιχτα. Σαν μια πρωτη σκεψη φυσικα ηταν να αγορασω εγω (με δικα μου χρηματα) μια κουκουλα για να το καλυψω. Ομως. Θα επρεπε να βαλω και κατι ΑΠΟ ΚΑΤΩ απο το αυτοκινητο, δλδ να μην ειναι απευθειας πανω απο το χωμα? Καποιο μουσαμα ισως? Τι κινδυνοι υπαρχουν? Σκουριες εχει το αμαξι μονο στους αριστερους μαρσπιεδες, ο πατερας μου λεει οτι ΔΕΝ εχει καπου αλλου, πρεπει να σηκωσω καποια στιγμη και την μοκετα να δω μονος μου (ασχετο, εδω, πως σηκωνεται η μοκετα? Απλα τραβαω ή πιανει καπου?)

Θα πρεπει να ξερω κατι αλλο, ή να προσεξω κατι? Το αυτοκινητο ΘΑ κινειται που και που οταν θα ανεβαινω πανω εγω, παλι σε χωμα ομως (το κτημα ειναι μεσα σε δασος, οποτε δεν υπαρχει κυκλοφορια, για την ακριβεια δεν θεωρουνται κυριολεκτικα καν δρομοι αυτοι εκει περα οποτε δεν υπαρχει κινδυνος).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-09, 00:01
Tasos 318ci Ο χρήστης Tasos 318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-05-2009
Μηνύματα: 47
Tasos 318ci is on a distinguished road
μεγαλη προσοχη φιλε.να οδηγεις οχημα αδηλωτο ειναι κορωνα-γραμματα.κ δεν σου βαζω το ενδεχομενο να εμπλακεις σε τροχαιο,αλλα αν τυχον σε σταματησουν για ελεγχο, θα ευχεσαι καλυτερα να σου παρουν το αμαξι παρα να σου ριξουν προστιμο τοσο που θα'ναι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-09, 00:12
Το avatar του χρήστη Enema
Enema Ο χρήστης Enema δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-07-2007
Μηνύματα: 1.080
Enema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tasos 318ci Εμφάνιση μηνυμάτων
μεγαλη προσοχη φιλε.να οδηγεις οχημα αδηλωτο ειναι κορωνα-γραμματα.κ δεν σου βαζω το ενδεχομενο να εμπλακεις σε τροχαιο,αλλα αν τυχον σε σταματησουν για ελεγχο, θα ευχεσαι καλυτερα να σου παρουν το αμαξι παρα να σου ριξουν προστιμο τοσο που θα'ναι.
Oχι οταν λεω οτι δεν θεωρουνται δρομοι εκει το εννοω... το κτημα βρισκεται κυριολεκτικα μεσα σε δασος, οι δε "δρομοι" (2 με μια διακλαδωση και αδιεξοδα και τα 2) ειναι απλα πατημενοι χωματοδρομοι/κατσικοδρομοι που απλα πηραν μορφη με τον καιρο. Δεν υπαρχει προβλημα. Απλα δεν ηξερα πως να αναφερθω στους "δρομους".
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-09, 16:17
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Λοιπον, ειχα κι εγω το ιδιο θεμα μ ενα Καντετακι...
Η κουκουλα πολυ καλη ιδεα, να την παρεις και να το χεις σκεπασμενο, προστατευει πολυ το χρωμα και το εσωτερικο απο ηλιο και την υγρασια, και οχι τιποτ' αλλο πολλοι επιτηδειοι, βλ παλιατζηδες, γυφτοι ή απλα πιτσιρικαδες που παιζουν μπορει να στο χτυπησουν μεχρι να σου παρουν ανταλλακτικα ή και ολο τ αμαξι. Εγω 'εχασα' την εξατμιση απ το Καντετ ετσι...
Επισης σηκωσε το με γρυλλο και βαλτου απο κατω τακους ωστε να μην καθονται τα λαστιχα στο χωμα και πατιουνται. Μαζι με τη κουκουλα καλυψε και τις ζαντες-λαστιχα με χαρτοκουτες ή οτι βρεις καλυμα να μη τα βλεπει ο ήλιος.
Ασε τ αμαξι ελευθερο χωρις χειροφρενο ή ταχυτητα, η ακινησια θα στα κολλησει για παντα.
Βγαλε τη μπαταρια.
Βγαλε τα μπουζι και γεμισε τους θαλαμους καυσης με λαδι, επισης βαλε λαδι στο καρτερ παραπανω απ το πανω σημαδι της βεργας. Το λαδι συντηρει τη μηχανη και δε την αφηνει να σκουριασει και να κολλησει.
Βεβαια το καλυτερο θα ναι αν μπορεις να το βαζεις μπροστα και να το κινεις λιγο ωστε ολα να ξεσκουριαζουν. Η καλυτερη συντηρηση ειναι...η χρηση!
Αυτα απο μενα. Καλη αποθηκευση λοιπον και με το καλο καποια στιγμη να το ξαναοδηγησεις στους δρομους κανονικα.
Σε καταλαβαινω απολυτα με τη 'γρια' σου, κι εγω ετσι ημουν με το παλιο Καντετακι, το γερο-Γερμανο μου. Τωρα το δωσα σε εναν κυριο να το αναπαλαιωσει γιατι εγω δεν διεθετα ουτε χρονο ουτε χρημα, κι ελπιζω να το δω αναστημενο συντομα και στο δρομο!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-09, 16:33
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
Kαλα τα λεει ο φιλος παραπανω αλλα αμα γεμισεις τους κυληνδρους με λαδι.....μπορει να μην ξαναπαρει ποτε μπροστα.....βλεπε υδραυλικη συμπιεση στο μοτερ....κραου με λιγα λογια και οι μπιελες θα εμφανιστουν απο τον κορμο στο πλαι!!!!!
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-09, 17:08
Το avatar του χρήστη Enema
Enema Ο χρήστης Enema δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-07-2007
Μηνύματα: 1.080
Enema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the rough
To αυτοκινητο θα κινειται που και που, τουλαχιστον μια φορα τον μηνα. Περισσοτερο ανυσηχω για σκουριες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης σηκωσε το με γρυλλο και βαλτου απο κατω τακους ωστε να μην καθονται τα λαστιχα στο χωμα και πατιουνται. Μαζι με τη κουκουλα καλυψε και τις ζαντες-λαστιχα με χαρτοκουτες ή οτι βρεις καλυμα να μη τα βλεπει ο ήλιος.
Χμμμ, υπαρχει κινδυνος να ξεφουσκωσουν τα λαστιχα? Οι τακοι σε ποιο σημειο ακριβως του αμαξιου ομως θα πατανε? Φοβαμαι μην κανω καμια ζημια...

Παντως οι πληροφοριες ειναι πολυ ενδιαφερουσες, ευχαριστω!

Υπαρχει περισσοτερος κινδυνος για σκουριες στο κατω μερος αν το αμαξι ειναι στο χωμα αντι για κατι αλλο, πχ τσιμεντο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-11-09, 11:30
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλα τα λεει ο φιλος παραπανω αλλα αμα γεμισεις τους κυληνδρους με λαδι.....μπορει να μην ξαναπαρει ποτε μπροστα.....βλεπε υδραυλικη συμπιεση στο μοτερ....κραου με λιγα λογια και οι μπιελες θα εμφανιστουν απο τον κορμο στο πλαι!!!!!
Ξεχασα να συμπληρωσω πως πριν το ξαναβαλει μπροστα θα πρεπει να αδειασει τους θαλαμους καυσης απο λαδι μ ενα αντλιακι οπως πχ αυτο που χρησιμοποιειται για να γεμιζεις ελαιολαδο μπουκαλια απο μεγαλυτερα δοχεια. Καταλαβαινετε, αυτο το απλο πλαστικο,χειροκινητο αντλιακι που το βρισκεις και σε σουπερ μαρκετ ακομα. Θα πρεπει να αλλαχτουν τα λαδια της μηχανης και να μπει η σωστη ποσοτητα κι οχι περισσοτερα, καλο θα ναι να μπουν νεα μπουζι και πριν εκκινησει τη μηχανη, με τα μπουζι εκτος και με μια καλη μπαταρια στ αμαξι να δωσει λιγο μιζιες ωστε να στρεψει αεργα το μοτερ χωρις να παρει για να κανει αποσυμπιεση και εξυδατωση των κυλινδρων και να παει και λαδι παντου πριν ξεκινησει η μηχανη. Αυτα για ενεργοποιηση μετα απο ακινησια μακροχρονη. Κανονικα θα πρεπει να να ανοιχτει το ψευτοκαπακο της μηχανης και να λαδωθουν καλα οι βαλβιδες και τα πληκτρα γιατι σιγουρα θα εχουν ξεραθει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-11-09, 11:57
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Enema Εμφάνιση μηνυμάτων
To αυτοκινητο θα κινειται που και που, τουλαχιστον μια φορα τον μηνα. Περισσοτερο ανυσηχω για σκουριες.



Χμμμ, υπαρχει κινδυνος να ξεφουσκωσουν τα λαστιχα? Οι τακοι σε ποιο σημειο ακριβως του αμαξιου ομως θα πατανε? Φοβαμαι μην κανω καμια ζημια...

Παντως οι πληροφοριες ειναι πολυ ενδιαφερουσες, ευχαριστω!

Υπαρχει περισσοτερος κινδυνος για σκουριες στο κατω μερος αν το αμαξι ειναι στο χωμα αντι για κατι αλλο, πχ τσιμεντο?
Τα λαστιχα ειναι 100% σιγουρο πως θα κλαταρουν ειδικα αν ακουμπουν κατω ανεξαρτητως επιφανειας, ενα αλλο σιγουρο αν δεν τα καλυψεις εντελως ειναι πως θα ξεραθει η γομα τους. Με τους τροπους που σου προτεινω απλα επιβραδυνεις αυτα. Σιγουρα μετα απο καιρο θα χασουν αερα και θα αλλοιωθει και η γομα. Ειναι φυσικο αφου τ αμαξι δε θα μεινει μεσα σε κλειστο γκαραζ. Απλα ετσι δεν θα γινει γρηγορα. Για σκουριες εγω ειδα στο Καντετ πως εβγαλε περισσοτερες σε καπω, ουρανο, κολωνες και θολους παρα στο πατωμα. Το κοιταξα απο κατω οταν το πηρε γερανος. Το ειχα σε χωμα στην αρχη και μετα το τακαρισα. Δε νομιζω να χει σημασια χωμα ή τσιμεντο ή γενικα το δαπεδο που πατα τ αμαξι. Εφ οσον ειναι εξω ειναι στο ελεος της φυσης.
Βεβαια σχετικα ειναι ολα ετσι, για το ποσο θα διαβρωθει. Το Καντετ ειχε ηδη σκουριες και απλα του χα κανει εγω μια ψιλοσυντηρηση οταν το δουλευα με τριψιματα, μπαλωματα, σιδηροστοκους, χρωμα και πισσαρισμα απο κατω και τ αμαξωμα κρατησε για 7 χρονια χωρις κουκουλα κατω απο ηλιο, βροχες, αερα με σχετικα λιγες σκουριες. Επισης να εχεις στο νου σου πως αυτες οι λαμαρινες, λογικα το δικο σου ειναι πιο καινουριο και πιο ανθεκτικο στη διαβρωση, ηταν επιρρεπεις στη σκουρια και διαβρωνονταν ευκολα. Οποτε φθορα λογικο ειναι να δεις με το χρονο αν δε το συντηρεις και δε το λειτουργεις καθολου.
Οσο για τους τακους που ρωτας, ειχα βαλει τακους σε 4 σημεια κατω απ το πατωμα περιπου εκει που πιανει ο γρυλλος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-09, 19:53
Το avatar του χρήστη Enema
Enema Ο χρήστης Enema δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-07-2007
Μηνύματα: 1.080
Enema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the rough
Πολυ ωραια ευχαριστω.
Αντε να αρχισω και τα συμμαζεματα σιγα σιγα, θα πεσει ΚΑΙ τουτοριαλ οταν αρχισω φυσικα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.